January 19, 2019
|
Embry-Riddle (I) - Daytona Beach, FL
|
400m (Flat)
|
Timing: Elite TIming

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Drew Hart JR-3 Embry-Riddle 2:29.24 1:51.36 1:54.80 1:51.36 2:24.65
2 Sean Trainor SR-4 Webber 1:23.06 1:50.75 1:55.36 2:16.13 1:31.14
3 Cameron Dill   1st Coast Track Club 1:32.99 1:23.69 1:56.23 2:28.78 2:11.34
4 Sadrick Severe SR-4 Warner 2:32.68 2:19.76 1:57.44 2:00.97 1:44.53
5 Keontae Turner SO-2 Warner 2:34.57 2:07.23 1:58.90 2:20.31 2:01.28
6 Charlie Dickinson Freshman Unattached 2:25.71 2:28.10 1:59.43 2:28.10 2:12.57
7 Isaiah Cameron JR-3 Webber 1:54.13 2:27.76 2:00.13 2:33.77 2:20.56
8 Philip Henderson Junior Admiral Farragut 1:46.64 2:06.03 2:01.18 1:28.47 2:33.90
9 Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle 1:28.66 1:48.37 2:03.14 1:29.90 1:38.52
10 Tyler Andrews FR-1 Warner 1:34.37 2:19.07 2:04.17 1:48.03 2:22.80
11 Donald Swinson FR-1 Truett-McConnell 1:36.92 2:36.56 2:04.25 1:36.92 2:05.50
12 Austin Epstein SO-2 Embry-Riddle 2:38.94 1:52.64 2:05.15 2:00.15 1:32.62
13 Jonathan Governor SO-2 Warner 2:41.46 2:03.62 2:06.14 1:48.48 2:21.28
14 Brendan O'Quinn Sophomore Unattached 2:03.62 1:39.41 2:07.44 1:55.97 1:41.96
15 Shane Brownrigg Senior Unattached 1:30.32 2:30.96 2:09.02 1:39.35 2:06.44
16 Matthew Bauer   Florida Running Club 2:19.36 2:02.43 2:10.24 1:41.59 2:48.01
17 Alexander Weischedel   Florida Running Club 2:35.14 2:03.04 2:13.74 1:38.97 1:48.33
18 Makani Monahan Junior Admiral Farragut 2:33.96 2:48.94 2:16.24 1:38.10 2:17.61
19 Isaac Banks FR-1 Truett-McConnell 1:41.13 2:50.82 2:16.65 2:56.28 1:42.49
20 Zach Flohr   Vanguard (Ocala) 2:14.64 2:20.25 2:20.25 2:45.50 1:48.00
  Malachi Sampson Senior Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS DNS DNS
  Joe Carnegie   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Alex Fiorillo Senior Admiral Farragut DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Drew Hart JR-3 Embry-Riddle 2:01.69 2:29.24 1:54.80 1:44.47 2:01.69
2 Sean Trainor SR-4 Webber 2:14.98 2:23.05 1:55.36 1:51.90 2:19.59
3 Cameron Dill   1st Coast Track Club 2:18.32 1:26.01 1:56.23 1:34.15 1:51.58
4 Sadrick Severe SR-4 Warner 1:45.70 1:45.70 1:57.44 1:28.08 1:56.27
5 Keontae Turner SO-2 Warner 2:25.06 1:52.96 1:58.90 1:29.18 1:54.15
6 Charlie Dickinson Freshman Unattached 2:34.07 2:07.79 1:59.43 2:32.87 2:32.87
7 Isaiah Cameron JR-3 Webber 2:09.74 1:39.71 2:00.13 1:49.32 1:31.30
8 Philip Henderson Junior Admiral Farragut 1:40.58 1:28.47 2:01.18 2:26.63 1:44.22
13 Jonathan Governor SO-2 Warner 2:23.80 2:40.20 2:06.14 2:26.33 1:30.82
17 Alexander Weischedel   Florida Running Club 1:49.67 2:24.44 2:13.74 2:28.46 2:05.72
  Malachi Sampson Senior Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle 2:03.14 2:20.38 1:52.06 1:27.43
10 Tyler Andrews FR-1 Warner 2:04.17 2:38.94 1:56.72 2:17.83
11 Donald Swinson FR-1 Truett-McConnell 2:04.25 2:06.74 1:50.59 1:34.43
12 Austin Epstein SO-2 Embry-Riddle 2:05.15 2:42.70 2:13.91 1:30.11
14 Brendan O'Quinn Sophomore Unattached 2:07.44 1:58.52 2:07.44 2:11.27
15 Shane Brownrigg Senior Unattached 2:09.02 1:41.93 1:52.25 2:18.06
16 Matthew Bauer   Florida Running Club 2:10.24 1:54.62 2:49.32 1:41.59
18 Makani Monahan Junior Admiral Farragut 2:16.24 2:46.22 1:51.72 2:27.14
19 Isaac Banks FR-1 Truett-McConnell 2:16.65 2:46.72 2:39.88 1:57.52
20 Zach Flohr   Vanguard (Ocala) 2:20.25 1:49.40 1:46.59 2:13.24
  Alex Fiorillo Senior Admiral Farragut DNS DNS DNS DNS
  Joe Carnegie   Unattached DNS DNS DNS DNS