January 19, 2019
|
Embry-Riddle (I) - Daytona Beach, FL
|
400m (Flat)
|
Timing: Elite TIming

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Calahan Warren JR-3 Embry-Riddle 4:07.17 4:17.46 4:32.91
2 Evans Kirwa Senior UNAT-Embry-Riddle 5:08.87 4:19.55 4:27.34
3 Lewis Benitez-Chaparro Junior Vanguard (Ocala) 5:30.24 4:39.86 4:00.68
4 Brian Cheluget SR-4 Embry-Riddle 4:26.50 4:43.51 4:43.51
5 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 5:03.64 4:43.77 5:57.55
6 Josh Collins FR-1 Embry-Riddle 4:10.24 4:44.36 3:44.65
7 Alexander Weischedel   Florida Running Club 4:13.03 4:50.84 6:09.37
8 Keontae Turner SO-2 Warner 4:05.52 4:52.28 4:58.13
9 Alex Fiorillo Senior Admiral Farragut 3:38.19 4:54.84 4:07.67
10 Andrew Guillory   UNAT-Team iRun 5:57.12 4:55.14 4:43.34
11 Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle 6:15.85 4:55.94 4:11.55
12 Philip Henderson Junior Admiral Farragut 6:04.96 4:56.71 3:48.47
13 Shane Brownrigg Senior Unattached 4:48.08 4:56.99 4:45.11
14 Tanner Rosolino   Unattached 6:26.07 5:03.99 3:57.12
15 Jesse Barral   UNAT-Team iRun 6:15.62 5:05.38 3:42.93
16 jimmy Major Junior Unattached 3:36.77 5:09.67 5:49.93
17 Simeon Lipsey SO-2 Truett-McConnell 4:17.86 5:18.34 5:37.44
18 Jeremiah Coxton-Dease JR-3 Brewton-Parker 5:17.71 5:20.92 4:07.11
19 Pete Hopfe   Unattached 6:27.98 5:23.31 6:21.51
20 Makani Monahan Junior Admiral Farragut 4:42.53 5:28.52 4:12.96
  Austin Epstein SO-2 Embry-Riddle DNF DNF DNF
  Bosco Hakuzimana SO-2 Brewton-Parker DNS DNS DNS
  Matthew Bauer   Florida Running Club DNS DNS DNS
  Austin Martin Freshman Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS
  Joe Carnegie   Unattached DNS DNS DNS
  Colin McDonnell Sophomore Unattached DNS DNS DNS
  Daniel Eagan Senior Unattached DNS DNS DNS
  Malachi Sampson Senior Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calahan Warren JR-3 Embry-Riddle 3:25.97 3:15.67 4:17.46 4:27.76 3:33.70
2 Evans Kirwa Senior UNAT-Embry-Riddle 3:45.81 3:38.03 4:19.55 3:01.69 3:30.24
3 Lewis Benitez-Chaparro Junior Vanguard (Ocala) 5:27.44 3:18.70 4:39.86 5:21.84 4:23.07
4 Brian Cheluget SR-4 Embry-Riddle 4:43.51 5:48.72 4:43.51 4:23.67 4:29.34
5 Paris Williams SO-2 Embry-Riddle 3:55.53 4:52.29 4:43.77 5:37.69 4:52.29
6 Josh Collins FR-1 Embry-Riddle 3:58.87 5:27.02 4:44.36 6:06.83 5:58.30
7 Alexander Weischedel   Florida Running Club 5:49.01 4:47.94 4:50.84 5:57.74 3:23.59
9 Alex Fiorillo Senior Admiral Farragut 4:13.57 5:18.43 4:54.84 6:14.45 3:58.82
12 Philip Henderson Junior Admiral Farragut 3:39.57 4:32.98 4:56.71 4:27.04 6:01.99
13 Shane Brownrigg Senior Unattached 5:26.69 5:05.90 4:56.99 4:45.11 5:59.36
  Austin Epstein SO-2 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF DNF
  Matthew Bauer   Florida Running Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Malachi Sampson Senior Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Eagan Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Keontae Turner SO-2 Warner 4:58.13 5:01.05 5:50.74 3:27.52 4:52.28 3:33.37
10 Andrew Guillory   UNAT-Team iRun 4:43.34 6:17.78 3:56.12 5:30.56 4:55.14 4:10.87
11 Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle 3:56.76 6:24.73 4:52.98 6:09.93 4:55.94 4:05.63
14 Tanner Rosolino   Unattached 6:10.87 4:57.91 5:25.27 4:45.75 5:03.99 4:36.63
15 Jesse Barral   UNAT-Team iRun 4:31.79 4:19.58 5:20.65 3:33.77 5:05.38 3:42.93
16 jimmy Major Junior Unattached 3:58.45 5:22.06 4:17.03 5:09.67 5:09.67 5:09.67
17 Simeon Lipsey SO-2 Truett-McConnell 6:15.65 6:09.28 4:40.14 6:44.30 5:18.34 4:24.23
18 Jeremiah Coxton-Dease JR-3 Brewton-Parker 4:03.90 6:57.20 6:44.36 5:33.76 5:20.92 5:43.39
19 Pete Hopfe   Unattached 6:37.68 3:46.32 6:02.11 5:20.08 5:23.31 6:57.07
20 Makani Monahan Junior Admiral Farragut 4:26.11 6:30.94 5:05.53 4:29.39 5:28.52 6:47.37
  Bosco Hakuzimana SO-2 Brewton-Parker DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Austin Martin Freshman Vanguard (Ocala) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Joe Carnegie   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Colin McDonnell Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS