January 25-26, 2019
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Millie Paladino SR-4 Providence 2:42.13
2 Megan Malasarte   Atlanta Track Club 2:43.28
3 Annette Melcher   USAF WCAP/CSTC Elite 2:45.73
4 Sarah Adler   The Heartbreakers 2:49.02
5 Ericka Charles Senior G.W. Express 2:49.14
6 Maggie Hock Senior Unattached 2:49.18
7 Kate Current Junior Western Ontario 2:49.40
8 Chelsea Gillies Senior Western Ontario 2:50.56
9 Laney Teaford   Tracksmith Hare AC 2:50.77
10 Gianna Bender SR-4 Boston College 2:51.28
11 Eliza Dekker SR-4 Dartmouth 2:51.82
12 Emily Sessa SO-2 UMass Lowell 2:54.22
13 Kate McCormack SR-4 Fordham 2:55.66
14 Judy Pendergast Sophomore Unattached 2:56.05
15 Gianna Mastromatteo SO-2 Marist 2:56.33
16 Laurel Fisher SR-4 Fordham 2:56.57
17 Sydney Snow JR-3 Fordham 2:56.90
18 Alex DeCicco JR-3 Providence 2:57.42
19 Allison McArdle JR-3 Holy Cross 2:58.39
20 Katherine DeLoreto SO-2 Boston College 2:58.44
21 Cassandra Carleson Junior Unattached 2:58.99
22 Kira Buttrey FR-1 MIT 2:59.22
23 Dana Lowney SO-2 Providence 2:59.25
24 Emily Criscuolo SO-2 Boston College 2:59.49
25 Brooke Riedy FR-1 Rutgers 2:59.71
26 Sarah Rothmann SR-4 Bates 3:00.10
27 Cayla Barretto SO-2 New Hampshire 3:00.31
28 Caitlin Marino   NE Distance 3:00.46
29 Anita Green SR-4 Coast Guard 3:00.97
30 Saige Grazia SR-4 Rhode Island 3:01.16
31 Dara Cuffe SR-4 Providence 3:03.08
32 Sophia Maynard FR-1 Holy Cross 3:03.16
33 Mikayla Hewitt Junior Western Ontario 3:03.93
34 Kayla Rosario FR-1 Rutgers 3:04.15
35 Julianna Wesley SR-4 Hartford 3:04.56
36 Emily Koufos FR-1 Holy Cross 3:04.94
37 Laura Dawson SO-2 Keene State 3:05.19
38 Brenna Thibodeau SO-2 Sacred Heart 3:05.55
39 Mackenzie Galvin FR-1 Providence 3:06.18
40 Meaghan Barry SR-4 Brandeis 3:06.26
41 Diondra Bryant SR-4 St. Francis (N.Y.) 3:10.68
42 Abbie Newman JR-3 Bentley 3:10.79
43 Allison Hill FR-1 Siena 3:10.85
44 Jaclyn Sullivan   Unattached 3:11.03
45 Taylor Walsh SO-2 UMass Dartmouth 3:12.22
46 Julia Bryant FR-1 Siena 3:15.22
47 Angela Kaiser FR-1 Sacred Heart 3:15.37
48 Shannon Bergin FR-1 Siena 3:17.99
49 Kaitlyn Stevens FR-1 Central Connecticut 3:18.03
50 Danielle Mannino JR-3 Sacred Heart 3:18.87
51 Carly Rondeau SO-2 Sacred Heart 3:21.94
52 Kristi Ackerina FR-1 Molloy 3:26.39
53 Anna Pirkl FR-1 Sacred Heart 3:26.91
54 Lauren Stankiewicz SO-2 Franklin Pierce 3:30.16
55 Cecilia Winthrop SO-2 Adelphi 3:33.18
56 Libby Walker FR-1 Central Connecticut 3:33.33
57 Tara Maloney JR-3 Adelphi 3:33.47
58 Emma Murray FR-1 Lasell 3:34.85
59 Jessica Friedman SO-2 Molloy 3:37.40
Women's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Millie Paladino SR-4 Providence 1:55.12 2:42.13 2:25.92 2:27.54
2 Megan Malasarte   Atlanta Track Club 3:19.21 2:43.28 2:00.83 2:36.75
3 Annette Melcher   USAF WCAP/CSTC Elite 1:57.67 2:45.73 3:12.25 3:03.96
4 Sarah Adler   The Heartbreakers 2:54.09 2:49.02 3:05.93 2:28.74
5 Ericka Charles Senior G.W. Express 2:45.76 2:49.14 3:00.98 3:26.35
7 Kate Current Junior Western Ontario 2:15.52 2:49.40 3:36.84 3:02.96
8 Chelsea Gillies Senior Western Ontario 2:02.81 2:50.56 2:40.33 3:05.91
11 Eliza Dekker SR-4 Dartmouth 3:17.60 2:51.82 3:17.60 3:33.06
Women's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Maggie Hock Senior Unattached 2:49.18
9 Laney Teaford   Tracksmith Hare AC 2:50.77
10 Gianna Bender SR-4 Boston College 2:51.28
12 Emily Sessa SO-2 UMass Lowell 2:54.22
13 Kate McCormack SR-4 Fordham 2:55.66
18 Alex DeCicco JR-3 Providence 2:57.42
24 Emily Criscuolo SO-2 Boston College 2:59.49
33 Mikayla Hewitt Junior Western Ontario 3:03.93
Women's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Judy Pendergast Sophomore Unattached 3:13.66 3:24.22 3:48.87 2:56.05
15 Gianna Mastromatteo SO-2 Marist 2:42.23 3:17.49 2:35.17 2:56.33
16 Laurel Fisher SR-4 Fordham 3:46.01 2:19.49 2:37.15 2:56.57
17 Sydney Snow JR-3 Fordham 2:32.14 3:25.21 3:00.44 2:56.90
20 Katherine DeLoreto SO-2 Boston College 2:08.48 2:19.19 2:08.48 2:58.44
25 Brooke Riedy FR-1 Rutgers 2:21.97 3:51.83 2:34.55 2:59.71
26 Sarah Rothmann SR-4 Bates 2:09.68 3:34.32 3:07.31 3:00.10
34 Kayla Rosario FR-1 Rutgers 2:16.28 2:49.42 3:31.78 3:04.15
Women's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Allison McArdle JR-3 Holy Cross 2:22.72 3:19.80 2:58.39 3:50.13 3:03.75
21 Cassandra Carleson Junior Unattached 3:02.57 2:08.88 2:58.99 2:24.99 3:07.94
22 Kira Buttrey FR-1 MIT 2:21.59 3:04.60 2:59.22 2:05.46 3:44.03
23 Dana Lowney SO-2 Providence 2:21.61 3:40.48 2:59.25 3:49.44 3:06.42
28 Caitlin Marino   NE Distance 3:50.99 2:24.37 3:00.46 2:24.37 3:09.49
29 Anita Green SR-4 Coast Guard 3:13.64 3:15.45 3:00.97 2:22.97 2:55.54
30 Saige Grazia SR-4 Rhode Island 3:28.34 2:46.67 3:01.16 2:43.05 2:46.67
35 Julianna Wesley SR-4 Hartford 3:59.93 3:39.63 3:04.56 2:42.42 3:10.10
Women's 1000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
27 Cayla Barretto SO-2 New Hampshire 3:00.31
31 Dara Cuffe SR-4 Providence 3:03.08
32 Sophia Maynard FR-1 Holy Cross 3:03.16
36 Emily Koufos FR-1 Holy Cross 3:04.94
37 Laura Dawson SO-2 Keene State 3:05.19
40 Meaghan Barry SR-4 Brandeis 3:06.26
44 Jaclyn Sullivan   Unattached 3:11.03
45 Taylor Walsh SO-2 UMass Dartmouth 3:12.22
47 Angela Kaiser FR-1 Sacred Heart 3:15.37
Women's 1000 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
38 Brenna Thibodeau SO-2 Sacred Heart 3:37.10 3:38.95 2:11.74 3:51.94 3:05.55 2:21.02
39 Mackenzie Galvin FR-1 Providence 3:17.35 3:50.87 3:41.56 3:49.01 3:06.18 3:47.14
41 Diondra Bryant SR-4 St. Francis (N.Y.) 3:22.12 3:50.73 3:01.15 2:45.90 3:10.68 3:31.66
42 Abbie Newman JR-3 Bentley 2:49.81 2:47.90 3:01.25 3:52.77 3:10.79 3:50.86
43 Allison Hill FR-1 Siena 3:31.85 3:50.93 2:15.51 3:12.76 3:10.85 2:32.68
46 Julia Bryant FR-1 Siena 2:26.42 2:38.13 3:38.65 2:32.28 3:15.22 4:13.79
48 Shannon Bergin FR-1 Siena 2:34.44 3:02.15 3:37.79 4:03.53 3:17.99 3:47.69
50 Danielle Mannino JR-3 Sacred Heart 3:18.87 3:34.78 3:24.84 3:58.65 3:18.87 3:52.68
58 Emma Murray FR-1 Lasell 3:13.37 4:09.23 4:19.97 3:56.34 3:34.85 2:58.33
Women's 1000 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
49 Kaitlyn Stevens FR-1 Central Connecticut 3:18.03
51 Carly Rondeau SO-2 Sacred Heart 3:21.94
52 Kristi Ackerina FR-1 Molloy 3:26.39
53 Anna Pirkl FR-1 Sacred Heart 3:26.91
54 Lauren Stankiewicz SO-2 Franklin Pierce 3:30.16
55 Cecilia Winthrop SO-2 Adelphi 3:33.18
56 Libby Walker FR-1 Central Connecticut 3:33.33
57 Tara Maloney JR-3 Adelphi 3:33.47
59 Jessica Friedman SO-2 Molloy 3:37.40