January 25-26, 2019
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Paiton Fair SR-4 Lenoir-Rhyne 2:18.89
2 Margaret Seybold SR-4 Washington and Lee 2:22.19
3 Anne Cunningham SO-2 Washington and Lee 2:26.52
4 Shannon Kalawan SO-2 St. Augustine's 2:27.85
5 Claire Smith SO-2 Washington and Lee 2:29.19
6 Alexis Mattson SO-2 Roanoke 2:31.41
7 Jordan Cruce FR-1 Lenoir-Rhyne 2:31.44
8 Allison Barthol SO-2 Roanoke 2:31.74
9 Gabrielle Mardis FR-1 Milligan 2:32.12
10 Adie Bjerkness SO-2 Lenoir-Rhyne 2:33.47
11 Avery DeWolf FR-1 Milligan 2:33.78
12 Lindsey Williams JR-3 Carson-Newman 2:34.61
13 Jaquelin Rosas SO-2 Mary Baldwin University 2:38.22
14 Emily Barbosa FR-1 North Greenville 2:38.24
15 Alexis Brown FR-1 Carson-Newman 2:39.67
16 Abigail Shelly SO-2 Eastern Mennonite 2:39.69
17 Madison Lane SO-2 Lenoir-Rhyne 2:41.18
18 Samantha Chambers FR-1 Shenandoah 2:43.75
19 Whitney Anderson FR-1 Shenandoah 2:44.74
20 Klara Naude FR-1 Carson-Newman 2:44.86
21 Meghan Evans SR-4 Meredith 2:46.45
22 Ayanah Howard FR-1 Columbia (S.C.) 2:48.81
23 Kylie Lulich   Southern Virginia 2:49.19
24 Hannah Efird FR-1 Catawba 2:49.41
25 Rachel Shaver FR-1 Carson-Newman 2:51.45
26 Alma Rodriguez FR-1 Montreat 2:52.05
27 A'Lexus Wells SR-4 St. Augustine's 2:53.11
28 Lydia Denlinger SO-2 Shenandoah 2:54.10
29 Tayla Jay-Bryner FR-1 Mary Baldwin University 2:56.85
30 Kaily Karstetter FR-1 Shenandoah 2:56.91
31 Meredith Wyatt SR-4 Meredith 2:58.11
32 Diana Gleaton FR-1 Columbia (S.C.) 2:58.70
33 Ashlyn Phipps FR-1 Columbia (S.C.) 3:05.17
34 Holly Stevens SO-2 Montreat 3:08.62
35 Helen Gutierrez FR-1 Mary Baldwin University 3:17.69
  Julia Moody JR-3 Washington and Lee NT
  Katlyn Haas JR-3 Milligan DNS
  Lydia Wilson JR-3 Montreat DNS
  Lilly Simms FR-1 Milligan DNS
  Destiny Gayton FR-1 Lenoir-Rhyne DNS
  Leticia Venancio FR-1 Lenoir-Rhyne DNS
  Anna Nelson SO-2 Washington and Lee DNS
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 Samantha Chambers FR-1 Shenandoah 2:43.75 2:01.18 3:18.14 2:47.03
22 Ayanah Howard FR-1 Columbia (S.C.) 2:48.81 3:10.76 3:15.82 3:29.33
23 Kylie Lulich   Southern Virginia 2:49.19 2:44.12 3:38.26 3:07.80
24 Hannah Efird FR-1 Catawba 2:49.41 2:13.84 3:40.24 3:28.38
28 Lydia Denlinger SO-2 Shenandoah 2:54.10 3:41.11 3:25.44 3:20.22
29 Tayla Jay-Bryner FR-1 Mary Baldwin University 2:56.85 3:41.07 2:26.79 3:25.15
30 Kaily Karstetter FR-1 Shenandoah 2:56.91 3:30.53 2:16.22 2:46.30
31 Meredith Wyatt SR-4 Meredith 2:58.11 3:19.49 2:40.30 3:10.58
33 Ashlyn Phipps FR-1 Columbia (S.C.) 3:05.17 3:18.14 2:50.36 3:55.17
34 Holly Stevens SO-2 Montreat 3:08.62 3:12.40 2:36.56 4:05.21
35 Helen Gutierrez FR-1 Mary Baldwin University 3:17.69 3:45.37 2:59.90 3:03.86
  Destiny Gayton FR-1 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Jaquelin Rosas SO-2 Mary Baldwin University 2:11.33 2:22.40 3:19.36 2:06.58 2:17.66 2:38.22
14 Emily Barbosa FR-1 North Greenville 2:19.26 3:24.13 1:53.94 2:01.85 2:31.91 2:38.24
16 Abigail Shelly SO-2 Eastern Mennonite 2:28.52 3:24.41 3:03.65 2:39.69 2:28.52 2:39.69
19 Whitney Anderson FR-1 Shenandoah 2:05.21 2:34.86 3:27.58 3:22.63 2:43.10 2:44.74
21 Meghan Evans SR-4 Meredith 2:58.11 3:09.76 2:29.81 3:31.40 2:56.44 2:46.45
25 Rachel Shaver FR-1 Carson-Newman 3:12.03 3:00.03 2:56.60 2:56.60 2:36.02 2:51.45
26 Alma Rodriguez FR-1 Montreat 3:43.67 3:00.66 2:52.05 2:22.81 3:02.38 2:52.05
27 A'Lexus Wells SR-4 St. Augustine's 2:53.11 2:30.61 2:20.22 3:05.23 3:24.27 2:53.11
32 Diana Gleaton FR-1 Columbia (S.C.) 3:43.38 2:15.82 2:30.11 2:51.56 3:41.59 2:58.70
  Leticia Venancio FR-1 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Katlyn Haas JR-3 Milligan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Jordan Cruce FR-1 Lenoir-Rhyne 2:31.44 2:07.21
8 Allison Barthol SO-2 Roanoke 2:31.74 3:08.16
9 Gabrielle Mardis FR-1 Milligan 2:32.12 2:09.31
10 Adie Bjerkness SO-2 Lenoir-Rhyne 2:33.47 2:48.82
12 Lindsey Williams JR-3 Carson-Newman 2:34.61 2:26.88
15 Alexis Brown FR-1 Carson-Newman 2:39.67 3:16.40
17 Madison Lane SO-2 Lenoir-Rhyne 2:41.18 2:44.41
  Lilly Simms FR-1 Milligan DNS DNS
  Anna Nelson SO-2 Washington and Lee DNS DNS
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Paiton Fair SR-4 Lenoir-Rhyne 2:18.89 1:42.78 1:44.17 2:59.17
2 Margaret Seybold SR-4 Washington and Lee 2:22.19 3:04.85 2:22.19 1:53.76
3 Anne Cunningham SO-2 Washington and Lee 2:26.52 2:03.08 3:03.15 2:58.76
4 Shannon Kalawan SO-2 St. Augustine's 2:27.85 2:13.07 2:58.90 1:59.76
5 Claire Smith SO-2 Washington and Lee 2:29.19 3:02.02 3:09.48 2:35.16
6 Alexis Mattson SO-2 Roanoke 2:31.41 2:32.93 2:49.58 2:46.56
11 Avery DeWolf FR-1 Milligan 2:33.78 2:07.64 2:52.24 2:30.71
20 Klara Naude FR-1 Carson-Newman 2:44.86 3:03.00 3:26.08 3:29.38
  Julia Moody JR-3 Washington and Lee NT NT NT NT
  Lydia Wilson JR-3 Montreat DNS DNS DNS DNS