January 25-26, 2019
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Quinn Harlan SO-2 Roanoke 7.74 6.66 9.76 5.65
2 Kierra McNeill FR-1 Catawba 7.85 9.11 7.85 7.70
3 Bryannah Smith-Cunningham FR-1 Catawba 7.88 6.78 8.20 5.68
4 Maddie Bohannon SO-2 Catawba 7.97 8.69 6.78 8.61
5 Dakota Alston SR-4 Lenoir-Rhyne 8.00 9.76 9.20 8.72
  Junine Goodison FR-1 St. Augustine's DNS DNS DNS DNS
  Tia Davis SO-2 Carson-Newman DNS DNS DNS DNS
  Amanda Lowe SO-2 Carson-Newman DNS DNS DNS DNS

Women's 60 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Quinn Harlan SO-2 Roanoke 7.35 8.28 7.81 8.28 7.27
2 Junine Goodison FR-1 St. Augustine's 5.51 5.83 7.87 6.77 6.61
3 Maddie Bohannon SO-2 Catawba 6.58 7.53 7.92 9.27 7.53
4 Dakota Alston SR-4 Lenoir-Rhyne 9.08 9.64 7.96 6.85 7.09
5 Bryannah Smith-Cunningham FR-1 Catawba 9.25 7.81 7.97 6.46 10.29
6 Kierra McNeill FR-1 Catawba 6.72 5.84 7.99 10.07 6.80
7 Tia Davis SO-2 Carson-Newman 8.65 9.22 8.01 7.37 9.30
8 Amanda Lowe SO-2 Carson-Newman 9.31 8.83 8.02 6.74 5.70
9 Akeena Maxwell FR-1 Catawba 7.10 5.81 8.06 7.10 8.95
10 Kelsey White-Kennedy SO-2 Columbia (S.C.) 8.17 5.67 8.09 5.91 6.80
11 Amber Bell FR-1 Columbia (S.C.) 7.47 10.40 8.12 10.24 6.99
12 Claire Aurand JR-3 Roanoke 6.70 8.91 8.17 8.75 10.54
13 Jimlyn Laurent SR-4 Methodist 7.63 7.55 8.20 10.42 9.11
14 Kayonna Lewis JR-3 Lenoir-Rhyne 8.65 6.51 8.23 9.30 9.63
15 Alison Moreau SO-2 Roanoke 8.94 5.79 8.27 7.94 9.93
16 Grace Rios FR-1 Roanoke 10.72 6.65 8.31 7.48 9.23
17 Nyaisha Burrell JR-3 Montreat 8.82 8.07 8.32 6.66 10.15
18 Essence Thomas JR-3 Meredith 6.55 9.82 8.39 6.88 6.80
19 Sabree Walker SO-2 Columbia (S.C.) 9.99 7.72 8.39 7.89 5.88
20 Abby Hegarty FR-1 Carson-Newman 7.31 7.73 8.40 10.76 8.91
21 Aleah Haltiwanger JR-3 Columbia (S.C.) 8.38 6.94 8.46 8.04 7.36
22 Tajah Miller SR-4 Eastern Mennonite 9.11 8.68 8.59 6.19 7.74
23 Keyvana Resper-Robinson FR-1 Virginia-Lynchburg 6.96 10.31 8.59 7.05 7.48
  Alexus Preston FR-1 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Kierra McNeill FR-1 Catawba 8.47 9.51 7.99 6.64 8.15 8.63
8 Amanda Lowe SO-2 Carson-Newman 5.78 6.98 8.02 7.14 7.86 9.71
9 Akeena Maxwell FR-1 Catawba 6.69 6.77 8.06 9.19 9.60 10.08
11 Amber Bell FR-1 Columbia (S.C.) 6.66 7.47 8.12 5.69 9.18 8.53
13 Jimlyn Laurent SR-4 Methodist 7.14 6.97 8.20 10.01 8.53 8.53
18 Essence Thomas JR-3 Meredith 9.74 6.55 8.39 9.32 8.06 8.23
20 Abby Hegarty FR-1 Carson-Newman 7.40 8.15 8.40 9.66 10.84 6.81
23 Keyvana Resper-Robinson FR-1 Virginia-Lynchburg 8.77 11.17 8.59 9.71 8.25 6.88
Women's 60 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Dakota Alston SR-4 Lenoir-Rhyne 7.96 6.13 9.48 7.17 7.88
5 Bryannah Smith-Cunningham FR-1 Catawba 7.97 8.37 8.93 7.97 7.18
7 Tia Davis SO-2 Carson-Newman 8.01 7.45 9.86 7.37 5.61
10 Kelsey White-Kennedy SO-2 Columbia (S.C.) 8.09 7.20 8.50 6.88 7.12
14 Kayonna Lewis JR-3 Lenoir-Rhyne 8.23 5.85 9.96 7.66 7.82
17 Nyaisha Burrell JR-3 Montreat 8.32 5.83 10.24 6.66 8.16
19 Sabree Walker SO-2 Columbia (S.C.) 8.39 9.99 9.90 9.40 6.30
21 Aleah Haltiwanger JR-3 Columbia (S.C.) 8.46 7.96 10.58 7.03 6.18
Women's 60 Meters Semifinals Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Quinn Harlan SO-2 Roanoke 5.63 7.81 7.42
2 Junine Goodison FR-1 St. Augustine's 6.93 7.87 5.75
3 Maddie Bohannon SO-2 Catawba 8.56 7.92 5.63
12 Claire Aurand JR-3 Roanoke 7.03 8.17 9.15
15 Alison Moreau SO-2 Roanoke 10.34 8.27 8.77
16 Grace Rios FR-1 Roanoke 7.57 8.31 9.06
22 Tajah Miller SR-4 Eastern Mennonite 7.82 8.59 8.59
  Alexus Preston FR-1 Montreat DNS DNS DNS

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kierra McNeill FR-1 Catawba 6.56 6.32 6.09 6.25 9.72 7.90
2 Dakota Alston SR-4 Lenoir-Rhyne 9.68 9.52 8.01 6.03 6.51 7.93
3 Quinn Harlan SO-2 Roanoke 6.85 7.09 10.35 8.68 6.13 7.96
4 Junine Goodison FR-1 St. Augustine's 9.98 7.03 6.79 5.75 6.39 7.98
5 Tia Davis SO-2 Carson-Newman 6.64 8.07 8.47 7.83 8.87 7.99
6 Maddie Bohannon SO-2 Catawba 7.39 9.16 5.79 9.24 5.87 8.03
7 Amanda Lowe SO-2 Carson-Newman 8.93 8.12 9.65 5.63 6.68 8.04
8 Akeena Maxwell FR-1 Catawba 5.64 7.89 6.44 9.99 10.07 8.05
9 Claire Aurand JR-3 Roanoke 6.77 6.86 9.68 6.77 6.13 8.06
10 Bryannah Smith-Cunningham FR-1 Catawba 7.60 5.66 10.43 6.87 7.28 8.08
11 Jimlyn Laurent SR-4 Methodist 6.97 6.08 10.05 9.40 9.16 8.10
12 Amber Bell FR-1 Columbia (S.C.) 6.79 9.48 10.30 5.97 6.87 8.17
13 Kelsey White-Kennedy SO-2 Columbia (S.C.) 8.21 5.92 10.43 6.24 9.53 8.21
14 Kayonna Lewis JR-3 Lenoir-Rhyne 8.32 10.37 7.90 6.83 9.88 8.23
15 Alison Moreau SO-2 Roanoke 8.38 6.14 6.30 8.79 7.13 8.29
16 Alexus Preston FR-1 Montreat 8.19 10.36 7.69 8.77 10.78 8.35
17 Nyaisha Burrell JR-3 Montreat 6.94 8.95 8.70 9.62 6.94 8.36
18 Abby Hegarty FR-1 Carson-Newman 6.62 6.78 8.54 10.30 9.55 8.37
19 Essence Thomas JR-3 Meredith 9.41 6.05 9.08 9.50 10.08 8.40
20 Sabree Walker SO-2 Columbia (S.C.) 6.75 9.70 8.18 6.33 9.61 8.43
21 Grace Rios FR-1 Roanoke 10.14 7.95 9.38 8.28 8.28 8.45
22 Tajah Miller SR-4 Eastern Mennonite 10.51 7.71 8.05 6.95 9.07 8.47
23 Aleah Haltiwanger JR-3 Columbia (S.C.) 8.23 8.40 6.36 7.04 7.04 8.48
24 Keyvana Resper-Robinson FR-1 Virginia-Lynchburg 7.31 7.73 9.26 6.03 7.05 8.49
25 Romane Baudin FR-1 Montreat 7.48 10.11 10.87 7.48 10.79 8.49
26 Quiana Mosley FR-1 Roanoke 10.79 6.97 9.43 6.20 7.98 8.49
27 Samantha Meyer FR-1 Roanoke 7.39 7.98 8.75 8.83 8.75 8.49
28 Ranicha Sargeant FR-1 Guilford 6.20 9.09 7.56 6.20 10.79 8.49
29 Alexandria Kinney FR-1 Berry 8.93 8.59 6.38 6.38 7.82 8.50
30 Murfee Jones FR-1 Washington and Lee 7.14 10.80 8.76 6.63 6.63 8.50
31 Morgan Southern FR-1 WVU Tech 10.64 7.49 8.00 6.05 7.75 8.51
32 Shakeynah Mays SO-2 Livingstone 5.97 9.72 6.56 8.10 6.22 8.52
33 Tiffany Bartholomew FR-1 Pfeiffer 8.69 6.22 8.35 10.82 8.95 8.52
34 Briana Racine FR-1 Bridgewater (Va.) 10.23 6.22 8.10 6.99 11.08 8.52
35 Destiny Neff FR-1 Bridgewater (Va.) 6.60 6.94 10.36 8.22 8.31 8.56
36 Jae-Lyenn Edmond FR-1 Virginia-Lynchburg 10.31 8.85 7.13 8.42 6.36 8.59
37 Tehraja Owens FR-1 Columbia (S.C.) 7.61 9.16 8.30 7.18 10.29 8.64
38 Beyonce Jones FR-1 Pfeiffer 10.40 7.62 10.48 9.18 7.19 8.66
39 Lindsey Baxter JR-3 Roanoke 11.26 7.54 7.54 9.27 6.76 8.66
40 Gracie Schumacher FR-1 Berry 10.17 11.30 6.61 7.91 6.96 8.69
41 Amiracle Powell JR-3 Virginia-Lynchburg 9.74 7.30 6.70 6.96 7.04 8.69
42 Zarea Pitts FR-1 Guilford 11.15 9.15 6.88 10.54 8.02 8.71
43 Anna Hurst FR-1 Washington and Lee 9.19 6.39 8.14 10.59 10.77 8.75
44 Brooke Ryman FR-1 Roanoke 7.01 10.08 6.22 9.20 11.22 8.76
45 Graysen Barrs JR-3 Emory & Henry 8.82 7.24 6.80 6.44 10.32 8.82
46 Ania Summers SO-2 Eastern Mennonite 8.37 7.39 7.48 6.95 11.49 8.90
47 Sarah Rucker SO-2 Columbia (S.C.) 10.26 10.35 8.03 6.87 10.98 8.92
48 Deidra Cox FR-1 Montreat 10.24 8.79 10.60 9.34 6.98 9.06
49 Louise Tester SO-2 Roanoke 10.25 10.16 10.98 10.16 10.34 9.07
50 Tiffanie Kelly FR-1 Randolph 9.36 10.45 10.54 9.99 6.54 9.08
51 Moranda Floyd-Beaty FR-1 Pfeiffer 6.61 7.62 11.85 11.39 9.28 9.18
52 Ciera Oliver-Ratcliff JR-3 Livingstone 10.31 10.99 7.68 10.79 12.25 9.72
53 Sesaly Barden SO-2 Mary Baldwin University 7.07 10.80 10.09 9.79 8.18 10.09
  De'ayohnna Smith FR-1 Livingstone DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Abby Tomkoski SO-2 Carson-Newman DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tashoy Blake JR-3 St. Augustine's DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kiersten Shrader SO-2 Concord DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Claire Trotto SO-2 Roanoke DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tyla Jackson FR-1 Pfeiffer DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jalil Penn JR-3 Randolph DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Samantha Kindsvater SO-2 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jamie Spanfeller FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Autumn Thomas JR-3 Concord DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Junine Goodison FR-1 St. Augustine's 7.51 7.98 7.98 7.90 9.02 7.51 10.06
10 Bryannah Smith-Cunningham FR-1 Catawba 10.18 8.08 9.30 9.54 6.79 8.08 5.98
23 Aleah Haltiwanger JR-3 Columbia (S.C.) 7.04 8.48 8.82 10.26 10.86 10.18 11.03
27 Samantha Meyer FR-1 Roanoke 9.68 8.49 10.19 7.65 6.71 8.49 10.87
38 Beyonce Jones FR-1 Pfeiffer 9.88 8.66 6.67 6.15 9.27 7.62 10.83
  Jalil Penn JR-3 Randolph DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  De'ayohnna Smith FR-1 Livingstone DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tyla Jackson FR-1 Pfeiffer DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kierra McNeill FR-1 Catawba 7.90 7.83
12 Amber Bell FR-1 Columbia (S.C.) 8.17 8.75
19 Essence Thomas JR-3 Meredith 8.40 10.84
34 Briana Racine FR-1 Bridgewater (Va.) 8.52 10.23
39 Lindsey Baxter JR-3 Roanoke 8.66 7.37
46 Ania Summers SO-2 Eastern Mennonite 8.90 8.64
49 Louise Tester SO-2 Roanoke 9.07 8.26
  Abby Tomkoski SO-2 Carson-Newman DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Quinn Harlan SO-2 Roanoke 6.45 7.96 7.96 6.53
11 Jimlyn Laurent SR-4 Methodist 7.70 8.10 8.43 7.46
14 Kayonna Lewis JR-3 Lenoir-Rhyne 9.14 8.23 6.01 7.33
29 Alexandria Kinney FR-1 Berry 9.27 8.50 9.78 8.84
42 Zarea Pitts FR-1 Guilford 6.88 8.71 8.63 9.15
48 Deidra Cox FR-1 Montreat 10.69 9.06 11.78 10.88
  Claire Trotto SO-2 Roanoke DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Tia Davis SO-2 Carson-Newman 7.75 7.99
16 Alexus Preston FR-1 Montreat 8.35 8.35
18 Abby Hegarty FR-1 Carson-Newman 7.03 8.37
22 Tajah Miller SR-4 Eastern Mennonite 9.41 8.47
30 Murfee Jones FR-1 Washington and Lee 6.12 8.50
36 Jae-Lyenn Edmond FR-1 Virginia-Lynchburg 9.62 8.59
51 Moranda Floyd-Beaty FR-1 Pfeiffer 10.56 9.18
  Jamie Spanfeller FR-1 Washington and Lee DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Kelsey White-Kennedy SO-2 Columbia (S.C.) 8.21 6.24 6.08 6.33 8.87 7.23 8.21
28 Ranicha Sargeant FR-1 Guilford 8.49 7.22 10.53 8.75 8.49 6.37 8.83
35 Destiny Neff FR-1 Bridgewater (Va.) 8.56 6.42 8.31 6.08 9.76 7.45 7.19
44 Brooke Ryman FR-1 Roanoke 8.76 9.38 6.57 10.69 9.03 7.19 10.17
47 Sarah Rucker SO-2 Columbia (S.C.) 8.92 10.17 7.41 10.80 8.92 6.78 10.98
50 Tiffanie Kelly FR-1 Randolph 9.08 11.35 9.63 11.81 9.90 9.72 7.72
  Tashoy Blake JR-3 St. Augustine's DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kiersten Shrader SO-2 Concord DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Akeena Maxwell FR-1 Catawba 6.44 8.05 6.44 9.91 10.31 9.99
15 Alison Moreau SO-2 Roanoke 7.88 8.29 10.78 6.14 8.21 8.63
20 Sabree Walker SO-2 Columbia (S.C.) 10.29 8.43 10.79 9.61 6.41 6.07
21 Grace Rios FR-1 Roanoke 10.65 8.45 7.10 6.26 10.57 6.76
33 Tiffany Bartholomew FR-1 Pfeiffer 6.99 8.52 6.82 9.21 6.73 8.27
40 Gracie Schumacher FR-1 Berry 7.22 8.69 9.91 6.96 10.78 6.17
53 Sesaly Barden SO-2 Mary Baldwin University 12.31 10.09 12.31 10.50 12.92 7.07
  Autumn Thomas JR-3 Concord DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Dakota Alston SR-4 Lenoir-Rhyne 9.20 7.93
6 Maddie Bohannon SO-2 Catawba 8.19 8.03
17 Nyaisha Burrell JR-3 Montreat 9.62 8.36
25 Romane Baudin FR-1 Montreat 7.56 8.49
26 Quiana Mosley FR-1 Roanoke 7.31 8.49
41 Amiracle Powell JR-3 Virginia-Lynchburg 9.48 8.69
45 Graysen Barrs JR-3 Emory & Henry 10.15 8.82
52 Ciera Oliver-Ratcliff JR-3 Livingstone 6.91 9.72
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Amanda Lowe SO-2 Carson-Newman 8.04
9 Claire Aurand JR-3 Roanoke 8.06
24 Keyvana Resper-Robinson FR-1 Virginia-Lynchburg 8.49
31 Morgan Southern FR-1 WVU Tech 8.51
32 Shakeynah Mays SO-2 Livingstone 8.52
37 Tehraja Owens FR-1 Columbia (S.C.) 8.64
43 Anna Hurst FR-1 Washington and Lee 8.75
  Samantha Kindsvater SO-2 Washington and Lee DNS