January 18-19, 2019
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Sonja Andenmatten FR-1 North Florida 2:08.66 2:47.26
2 Sierra Biber SO-2 South Carolina 2:13.80 2:03.10
3 Jessica Lord SO-2 East Tenn. St. 2:15.69 2:04.84
4 Emma Devis FR-1 North Florida 2:16.37 2:19.10
5 Erica Lersch SR-4 Florida Atlantic 2:16.44 2:24.63
6 Mikaela Jonsson JR-3 Florida Atlantic 2:16.48 2:17.85
7 Skye Zeller JR-3 North Florida 2:16.78 2:03.11
8 Harley Horsley SR-4 North Florida 2:16.89 2:29.21
9 Lindsey Stallworth FR-1 East Tenn. St. 2:17.28 1:41.59
10 Tanzanie Brown JR-3 Shorter 2:18.03 2:47.02
11 Megan Giovanniello SO-2 Florida Atlantic 2:18.11 2:31.93
12 Anouk Prop FR-1 Georgia State 2:18.69 1:53.73
13 Elizabeth Wellman SR-4 Florida Atlantic 2:20.64 1:52.52
14 Brooke Butterfield SO-2 Florida Atlantic 2:21.49 1:40.46
15 Vireda Kerlin FR-1 North Florida 2:22.04 3:00.39
16 Lea Tshikaya Senior CA Montreuil 93 2:22.45 3:00.92
17 Michaela Hedderman JR-3 South Florida 2:22.62 2:32.61
18 Lindsay Shealy SR-4 Georgia State 2:24.23 2:34.33
19 Javenique McDowell SO-2 Charleston Southern 2:24.25 2:48.78
20 Prisca König FR-1 Florida Atlantic 2:24.62 1:57.15
21 Kathleen Allden   Unattached 2:25.41 1:59.24
22 Zuwena Johnson JR-3 Bowie State 2:25.71 2:38.83
22 Briley Arnold FR-1 North Greenville 2:25.71 1:56.57
24 Kaliece Pinckney FR-1 Bethune-Cookman 2:27.13 2:47.73
25 Hayley Singletary SR-4 Southern Wesleyan 2:28.56 2:33.02
26 Lauryn Tumey SO-2 Wingate 2:28.63 1:49.99
27 Naila Harris FR-1 Benedict 2:28.88 2:34.84
28 Sophia Clark SR-4 Florida Atlantic 2:28.99 2:33.46
29 Destiny Snape SO-2 North Florida 2:29.30 2:17.36
30 Grace Valentine FR-1 North Greenville 2:29.46 2:53.38
31 Shamia Thompson SR-4 USC Upstate 2:29.58 1:50.69
32 Caroline Felkel FR-1 Converse 2:29.98 2:50.98
33 Kaleigh Roach SR-4 North Greenville 2:30.37 3:04.96
34 Breanna Sullivan SR-4 Coker 2:31.62 2:43.75
35 Kayla Wright SR-4 Bowie State 2:31.75 1:49.26
36 Skylur Taylor FR-1 Limestone 2:32.11 1:57.13
37 Madisun Shore FR-1 North Greenville 2:32.71 2:11.33
38 Meg Davis FR-1 King 2:33.16 3:03.80
39 Rebecca Lehman FR-1 Coastal Carolina 2:33.58 2:35.12
40 Kaylia Brown SO-2 Bowie State 2:33.65 2:15.22
41 Atara McGhaw FR-1 Limestone 2:34.88 2:20.94
42 valetta burgess   Shore Athletic Club 2:35.43 3:11.18
43 Chauntress Like SO-2 Coker 2:36.18 2:15.88
44 Mary Abbott FR-1 North Greenville 2:36.92 2:40.06
45 Paije Johnson JR-3 Bethune-Cookman 2:37.30 3:10.34
46 Brawnwyn Koellner FR-1 USC Upstate 2:41.52 2:43.14
47 Maddie Buddenberg SR-4 Anderson (S.C.) 2:43.09 3:02.66
48 Emily Barbosa FR-1 North Greenville 2:44.96 2:44.96
49 Jerdaisha Scott FR-1 South Carolina St. 2:50.99 3:01.25
50 Natalie Ardis SO-2 Anderson (S.C.) 2:54.16 2:57.65
51 Cori Small JR-3 North Greenville 2:55.26 3:14.54
52 Brandi McGrady SO-2 Claflin 2:56.88 3:34.03
53 Sara Pepper FR-1 Anderson (S.C.) 2:58.19 2:43.94
54 Jaqueeta Moise FR-1 South Carolina St. 2:59.74 3:33.89
55 Destiny Hall SO-2 Claflin 3:14.28 3:14.28
  Kayla Achenbach JR-3 Southern Wesleyan DNF DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Sonja Andenmatten FR-1 North Florida 2:08.66 2:40.83 2:39.54
2 Sierra Biber SO-2 South Carolina 2:13.80 2:07.11 1:49.72
3 Jessica Lord SO-2 East Tenn. St. 2:15.69 2:40.12 2:21.12
4 Emma Devis FR-1 North Florida 2:16.37 2:06.83 2:04.10
5 Erica Lersch SR-4 Florida Atlantic 2:16.44 2:19.17 2:01.44
6 Mikaela Jonsson JR-3 Florida Atlantic 2:16.48 2:53.33 2:46.51
10 Tanzanie Brown JR-3 Shorter 2:18.03 2:45.64 2:55.30
11 Megan Giovanniello SO-2 Florida Atlantic 2:18.11 2:04.30 2:49.88
12 Anouk Prop FR-1 Georgia State 2:18.69 1:59.28 2:25.63
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Skye Zeller JR-3 North Florida 2:16.78
8 Harley Horsley SR-4 North Florida 2:16.89
9 Lindsey Stallworth FR-1 East Tenn. St. 2:17.28
13 Elizabeth Wellman SR-4 Florida Atlantic 2:20.64
16 Lea Tshikaya Senior CA Montreuil 93 2:22.45
19 Javenique McDowell SO-2 Charleston Southern 2:24.25
21 Kathleen Allden   Unattached 2:25.41
22 Zuwena Johnson JR-3 Bowie State 2:25.71
39 Rebecca Lehman FR-1 Coastal Carolina 2:33.58
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Brooke Butterfield SO-2 Florida Atlantic 2:21.49
15 Vireda Kerlin FR-1 North Florida 2:22.04
17 Michaela Hedderman JR-3 South Florida 2:22.62
18 Lindsay Shealy SR-4 Georgia State 2:24.23
20 Prisca König FR-1 Florida Atlantic 2:24.62
24 Kaliece Pinckney FR-1 Bethune-Cookman 2:27.13
29 Destiny Snape SO-2 North Florida 2:29.30
31 Shamia Thompson SR-4 USC Upstate 2:29.58
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Briley Arnold FR-1 North Greenville 2:51.94 2:41.74 2:24.26 2:25.71
25 Hayley Singletary SR-4 Southern Wesleyan 1:49.94 2:34.51 2:04.79 2:28.56
26 Lauryn Tumey SO-2 Wingate 1:47.02 1:44.05 1:44.05 2:28.63
28 Sophia Clark SR-4 Florida Atlantic 2:11.12 1:53.24 1:47.28 2:28.99
33 Kaleigh Roach SR-4 North Greenville 3:10.97 2:42.40 2:16.84 2:30.37
35 Kayla Wright SR-4 Bowie State 2:57.55 2:39.34 2:27.20 2:31.75
36 Skylur Taylor FR-1 Limestone 3:13.18 3:14.70 2:39.72 2:32.11
38 Meg Davis FR-1 King 2:19.38 2:53.07 1:47.22 2:33.16
42 valetta burgess   Shore Athletic Club 2:18.34 2:18.34 2:47.87 2:35.43
45 Paije Johnson JR-3 Bethune-Cookman 2:38.88 3:05.62 2:27.87 2:37.30
54 Jaqueeta Moise FR-1 South Carolina St. 2:20.20 2:13.01 3:12.33 2:59.74
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Naila Harris FR-1 Benedict 2:54.19 2:43.77 3:07.59 2:48.24 2:06.55 2:28.88 1:59.11
30 Grace Valentine FR-1 North Greenville 2:33.95 1:58.08 2:01.07 2:20.50 2:21.99 2:29.46 1:52.10
32 Caroline Felkel FR-1 Converse 2:41.98 3:14.98 2:16.49 2:01.49 2:05.99 2:29.98 2:53.98
34 Breanna Sullivan SR-4 Coker 3:00.43 2:17.98 2:46.79 2:54.37 3:14.08 2:31.62 3:01.95
41 Atara McGhaw FR-1 Limestone 3:12.06 2:50.37 2:58.12 3:05.86 2:48.82 2:34.88 2:39.53
43 Chauntress Like SO-2 Coker 1:57.14 2:34.62 2:04.95 2:45.55 3:16.79 2:36.18 2:28.38
49 Jerdaisha Scott FR-1 South Carolina St. 3:38.87 2:27.06 3:20.06 3:11.51 3:42.29 2:50.99 2:18.51
52 Brandi McGrady SO-2 Claflin 2:42.73 3:19.88 3:02.19 2:07.36 3:07.50 2:56.88 3:02.19
  Kayla Achenbach JR-3 Southern Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
37 Madisun Shore FR-1 North Greenville 3:04.78 2:32.71 2:41.88
40 Kaylia Brown SO-2 Bowie State 2:47.48 2:33.65 2:33.65
44 Mary Abbott FR-1 North Greenville 2:58.89 2:36.92 2:54.19
46 Brawnwyn Koellner FR-1 USC Upstate 2:23.76 2:41.52 3:04.14
47 Maddie Buddenberg SR-4 Anderson (S.C.) 2:21.89 2:43.09 3:17.34
48 Emily Barbosa FR-1 North Greenville 2:44.96 2:44.96 3:24.55
50 Natalie Ardis SO-2 Anderson (S.C.) 2:47.20 2:54.16 3:35.96
51 Cori Small JR-3 North Greenville 3:40.83 2:55.26 2:53.51
53 Sara Pepper FR-1 Anderson (S.C.) 3:49.87 2:58.19 3:21.36
55 Destiny Hall SO-2 Claflin 3:53.14 3:14.28 2:54.86