January 18, 2019
|
Kerr-Pegula Athletic Complex - Houghton, NY
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Scott Anderson   Bergen Elite 9:27.84 8:51.37 8:40.95 8:40.95 8:20.12
2 Hunter Phinney SR-4 Rochester 10:14.38 9:32.37 8:45.11 8:39.86 10:35.39
3 Herlandt Lino SO-2 RIT 11:07.58 7:49.98 8:54.06 11:07.58 7:12.59
4 Sean Welch SR-4 SUNY Geneseo 7:01.86 7:07.27 9:00.84 6:56.45 11:43.10
5 Andrew Chabot JR-3 RIT 8:59.88 6:31.14 9:10.89 10:44.55 9:32.93
6 Eddie O'Brien-Curcie SO-2 SUNY Geneseo 9:33.51 10:12.11 9:11.45 7:21.16 7:15.65
7 Matthew Sayre SO-2 SUNY Geneseo 10:25.83 8:18.45 9:13.83 6:55.38 11:59.98
8 Robert Cooper   Bergen Elite 8:52.50 7:40.39 9:14.68 9:59.06 11:33.35
9 Colin Beasor SO-2 SUNY Geneseo 8:02.82 10:49.31 9:14.96 7:07.32 8:36.12
10 Ben Timmons FR-1 SUNY Geneseo 10:23.63 9:16.81 9:16.81 7:14.32 11:13.74
11 Ryley Robinson JR-3 Rochester 8:38.67 10:24.64 9:17.71 7:59.63 8:33.10
12 Stephen Loce JR-3 SUNY Geneseo 7:21.61 9:52.53 9:18.99 7:27.20 7:10.43
13 Vinnie Caroselli JR-3 Juniata 10:03.91 12:01.33 9:19.17 7:49.71 7:10.56
14 Cameron Davis FR-1 SUNY Geneseo 11:28.34 11:45.13 9:19.62 6:48.53 7:22.10
15 Justin Shaffer SR-4 Roberts Wesleyan 9:48.31 10:16.32 9:20.29 7:00.22 7:28.24
16 Alec Glazier FR-1 Rochester 7:00.56 6:43.74 9:20.74 11:12.89 9:15.14
17 Andrew Ford FR-1 St. John Fisher 9:46.64 9:52.28 9:24.07 8:38.95 8:27.67
18 Jay Humphreys SR-4 RIT 11:40.86 9:19.56 9:25.21 7:43.48 8:06.08
19 Andrew Faulstich SR-4 Rochester 8:03.86 10:48.94 9:29.24 9:23.55 9:17.86
20 Dan Serianni 7 Larchwood AC 7:19.94 11:14.19 9:31.34 10:34.19 8:51.35
21 Jordan Holmes SR-4 Mansfield 9:02.92 9:20.06 9:31.49 11:31.51 9:08.63
22 Josh Glaub FR-1 Buffalo State 10:16.47 9:18.86 9:36.14 9:01.58 9:41.91
23 Matthew Viscosi SO-2 SUNY Geneseo 7:06.48 7:18.01 9:36.32 9:19.03 10:28.19
24 Anthony Pane SR-4 Rochester 8:30.51 11:30.35 9:40.12 8:36.31 7:55.70
25 Neil Kolhatkar SO-2 RIT 9:34.78 12:23.15 9:40.58 8:54.14 9:23.17
26 Travis Keefe JR-3 Mansfield 12:28.94 7:07.13 9:45.11 12:17.24 8:29.05
27 matt connolly FR-1 Alfred State 12:00.43 10:50.14 9:45.71 7:25.14 8:23.71
28 Sebastian Moreano SO-2 RIT 7:31.20 7:37.06 9:45.97 7:07.76 10:09.41
29 Michael Brown SO-2 Nazareth 9:46.43 7:43.28 9:46.43 8:36.06 11:08.53
30 Ankur Desai SR-4 Rochester 9:36.28 7:09.27 9:48.04 10:23.33 10:05.69
31 Alex Burg Junior Unattached 8:29.90 10:04.76 9:52.90 10:04.76 7:06.89
32 James Kane SO-2 RIT 10:28.67 9:11.57 9:53.08 8:00.40 12:45.08
33 Timothy Metivier Senior Bergen Elite 7:13.65 10:35.62 9:54.03 12:04.72 9:24.33
34 Ryan Morrissette FR-1 Mansfield 7:51.44 6:57.73 9:56.75 11:20.30 12:08.04
35 Josh Behuniak SR-4 Buffalo State 10:57.72 8:02.73 10:03.41 12:46.33 11:33.93
36 Bob Duggan   Unattached 11:46.56 7:30.74 10:09.10 12:35.29 9:26.47
37 Benjamin Richards JR-3 Roberts Wesleyan 7:26.95 8:58.79 10:12.26 9:04.92 11:50.23
38 Austin Becker   Buffalo State 8:28.40 12:21.15 10:12.52 10:30.90 13:10.15
39 Nathaniel Brunacini FR-1 Rochester 8:04.06 8:28.57 10:12.73 7:08.92 11:07.88
40 Matt Johnson JR-3 Roberts Wesleyan 7:36.02 13:21.12 10:16.24 9:08.46 11:17.87
41 Jake Suddaby FR-1 Nazareth 8:56.97 12:32.99 10:17.20 9:40.17 11:25.10
42 Coleton Pallato FR-1 Nazareth 10:36.38 9:22.24 10:17.84 13:04.66 10:48.74
43 Andrew Gwynn SR-4 Nazareth 9:34.91 7:12.73 10:18.18 12:03.27 9:04.00
44 Gavin Wilbert FR-1 Alfred 9:41.21 8:07.47 10:24.95 7:29.97 11:08.70
45 Cale Silvestri JR-3 Daemen 7:28.53 10:31.73 10:31.73 11:03.32 13:03.35
46 Devyn Chase SO-2 Nazareth 13:41.29 11:36.46 10:57.03 8:58.77 14:01.00
47 Irving Sesmas FR-1 Alfred 9:13.32 14:06.65 11:06.65 9:26.66 10:39.99
48 Brian Anderson JR-3 Alfred 7:55.20 8:15.28 11:09.29 13:36.54 14:10.00
  Otto Kingstedt SR-4 RIT DNF DNF DNF DNF DNF
  John Ripa SR-4 SUNY Geneseo DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Josh Glaub FR-1 Buffalo State 11:42.89 9:36.14
27 matt connolly FR-1 Alfred State 11:54.57 9:45.71
29 Michael Brown SO-2 Nazareth 7:31.56 9:46.43
33 Timothy Metivier Senior Bergen Elite 12:28.48 9:54.03
35 Josh Behuniak SR-4 Buffalo State 11:03.76 10:03.41
36 Bob Duggan   Unattached 10:33.47 10:09.10
37 Benjamin Richards JR-3 Roberts Wesleyan 12:26.96 10:12.26
38 Austin Becker   Buffalo State 11:07.65 10:12.52
39 Nathaniel Brunacini FR-1 Rochester 8:28.57 10:12.73
40 Matt Johnson JR-3 Roberts Wesleyan 12:07.17 10:16.24
41 Jake Suddaby FR-1 Nazareth 12:51.50 10:17.20
42 Coleton Pallato FR-1 Nazareth 7:37.21 10:17.84
43 Andrew Gwynn SR-4 Nazareth 10:49.09 10:18.18
44 Gavin Wilbert FR-1 Alfred 13:01.19 10:24.95
46 Devyn Chase SO-2 Nazareth 14:01.00 10:57.03
47 Irving Sesmas FR-1 Alfred 10:26.66 11:06.65
48 Brian Anderson JR-3 Alfred 9:28.90 11:09.29
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Robert Cooper   Bergen Elite 9:03.59 9:14.68 11:55.54 7:07.11 6:44.92 9:36.87 10:43.43
11 Ryley Robinson JR-3 Rochester 6:41.56 9:17.71 10:19.06 9:12.14 11:42.72 7:37.33 11:31.56
13 Vinnie Caroselli JR-3 Juniata 10:09.50 9:19.17 8:00.89 10:26.27 6:42.61 9:35.95 10:03.91
15 Justin Shaffer SR-4 Roberts Wesleyan 9:42.71 9:20.29 7:22.63 9:09.09 6:43.41 8:18.66 8:07.46
16 Alec Glazier FR-1 Rochester 7:06.17 9:20.74 11:07.28 11:40.93 9:09.53 8:07.85 9:26.35
17 Andrew Ford FR-1 St. John Fisher 11:05.61 9:24.07 6:46.13 7:36.90 9:46.64 8:38.95 8:10.74
19 Andrew Faulstich SR-4 Rochester 12:08.63 9:29.24 10:03.40 7:24.01 7:06.93 7:46.78 8:43.70
20 Dan Serianni 7 Larchwood AC 8:57.06 9:31.34 11:25.61 9:42.77 7:02.80 11:54.18 7:08.51
21 Jordan Holmes SR-4 Mansfield 10:17.21 9:31.49 11:08.65 7:37.20 7:54.34 10:11.50 8:34.35
24 Anthony Pane SR-4 Rochester 12:05.15 9:40.12 11:18.74 7:38.30 11:53.55 11:01.34 10:32.33
26 Travis Keefe JR-3 Mansfield 7:12.99 9:45.11 11:12.88 9:04.16 7:07.13 9:56.82 7:36.39
28 Sebastian Moreano SO-2 RIT 9:45.97 9:45.97 9:04.96 7:48.78 11:43.17 10:50.43 11:08.01
30 Ankur Desai SR-4 Rochester 7:38.68 9:48.04 7:44.56 7:32.79 10:11.57 9:18.64 9:42.16
31 Alex Burg Junior Unattached 10:10.69 9:52.90 9:41.05 8:06.18 7:30.61 9:29.19 11:21.84
34 Ryan Morrissette FR-1 Mansfield 12:49.81 9:56.75 9:14.98 9:14.98 9:20.95 11:26.27 7:21.60
45 Cale Silvestri JR-3 Daemen 7:47.48 10:31.73 12:57.03 12:50.71 11:34.91 10:57.00 13:41.25
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Scott Anderson   Bergen Elite 8:40.95 10:14.73 8:35.74 10:56.40 9:17.42 10:19.93
2 Hunter Phinney SR-4 Rochester 8:45.11 7:36.85 9:37.63 9:06.12 8:03.11 10:35.39
3 Herlandt Lino SO-2 RIT 8:54.06 7:23.27 7:23.27 11:34.28 10:19.51 6:13.85
4 Sean Welch SR-4 SUNY Geneseo 9:00.84 6:29.41 11:26.87 10:00.34 6:18.59 6:29.41
5 Andrew Chabot JR-3 RIT 9:10.89 7:48.26 9:10.89 10:22.51 11:34.13 7:26.22
6 Eddie O'Brien-Curcie SO-2 SUNY Geneseo 9:11.45 8:27.34 10:39.69 9:16.97 11:07.26 11:07.26
7 Matthew Sayre SO-2 SUNY Geneseo 9:13.83 9:30.45 11:43.37 11:15.68 7:28.61 6:49.84
9 Colin Beasor SO-2 SUNY Geneseo 9:14.96 11:28.15 11:39.25 10:04.91 9:20.51 9:14.96
10 Ben Timmons FR-1 SUNY Geneseo 9:16.81 9:44.65 9:11.25 9:11.25 10:40.34 11:58.29
12 Stephen Loce JR-3 SUNY Geneseo 9:18.99 9:30.17 7:38.38 6:48.07 8:00.74 10:54.02
14 Cameron Davis FR-1 SUNY Geneseo 9:19.62 9:53.20 9:25.22 9:58.80 11:28.34 8:57.24
18 Jay Humphreys SR-4 RIT 9:25.21 10:50.00 10:33.04 7:03.91 6:41.30 10:55.65
23 Matthew Viscosi SO-2 SUNY Geneseo 9:36.32 12:06.17 9:19.03 11:25.82 11:14.30 9:01.74
25 Neil Kolhatkar SO-2 RIT 9:40.58 8:42.53 7:44.47 8:01.89 11:30.89 12:28.95
32 James Kane SO-2 RIT 9:53.08 7:01.09 9:17.50 9:11.57 7:54.47 11:45.77
  John Ripa SR-4 SUNY Geneseo DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Otto Kingstedt SR-4 RIT DNF DNF DNF DNF DNF DNF