March 29-30, 2019
|
Widener - Chester, PA
|
Timing: Pioneer Timing

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Charlie Marquardt   Bryn Mawr 10:27.26 14:07.64 12:17.45   
2 Greg Morgan SR-4 Haverford 16:40.64 14:30.12 16:31.94 10
3 David Haines SO-2 Marywood 14:13.09 14:39.47 13:20.32 8
4 Benjamin Schott SR-4 Messiah 12:28.48 14:40.56 10:42.81 6
5 Paul Matuszak   Philadelphia Runner Track Club 12:55.22 14:40.93 16:17.84 5
6 Christopher Hendry Senior Unattached 12:34.18 14:47.27 13:45.17   
7 Ziggy Fisher JR-3 Chestnut Hill 17:00.57 14:47.45 12:07.71 4
8 Langston Gash SR-4 Stevenson 17:31.82 14:51.37 15:53.77 3
9 Zach Trador SR-4 Nyack 14:09.68 14:54.40 18:38.00 2
10 Chris Namoli   Unattached 16:22.82 15:01.67 13:13.47   
11 Joseph Cardie SO-2 Widener 10:51.01 15:04.18 15:31.31 1
12 Matt Russo JR-3 Rowan 19:38.19 15:06.30 16:00.68 -
13 Dylan Tyrrell JR-3 Rowan 17:44.28 15:09.64 11:58.62 -
14 Vaughn Parts JR-3 Swarthmore 14:40.32 15:17.00 12:50.28 -
15 Cabel McCandless SO-2 Cortland St. 17:54.77 15:18.60 12:42.44 -
16 Cyril Harvey FR-1 Rowan 14:24.47 15:19.64 18:32.77 -
17 Alexander Predhome   Philadelphia Runner Track Club 11:21.02 15:20.29 11:02.61 -
18 Gabe Lamm SR-4 DeSales 17:13.20 15:22.50 15:04.05 -
19 Pat Mulligan FR-1 TCNJ 18:48.06 15:24.64 14:29.17 -
20 Conor Madden JR-3 Haverford 17:36.57 15:26.81 12:39.99 -
21 Ethan Fadale SR-4 Jefferson (Pa.) 19:11.24 15:28.42 11:36.32 -
22 Timothy Olmsted SR-4 Oswego State 12:14.84 15:30.17 14:25.06 -
23 Nico Tripeny FR-1 Haverford 16:45.66 15:31.16 15:40.48 -
24 James Lawrence Senior Unattached 18:10.55 15:32.09 17:23.94   
25 Jake Catalano JR-3 Stevens Institute 17:52.05 15:32.21 20:02.55 -
26 Kenny Deloff SO-2 Eastern 13:12.56 15:32.42 16:37.69 -
27 Zachary Davis JR-3 Misericordia 11:50.35 15:34.66 16:58.78 -
28 Stephen Kober FR-1 Misericordia 17:19.59 15:36.56 12:19.89 -
29 Zach Lofties   s.w.i.f.t. racing 19:59.72 15:37.28 17:48.50 -
30 Jeffrey Campagna SO-2 Lebanon Valley 18:17.17 15:37.75 13:35.85 -
31 Quinn Wasko SR-4 TCNJ 12:30.84 15:38.55 12:49.61 -
32 Alex Carideo SO-2 TCNJ 18:37.49 15:39.06 19:05.66 -
33 Joseph Girard SR-4 Nyack 12:12.88 15:39.59 13:18.66 -
34 Sergei Cendo SR-4 Jefferson (Pa.) 12:26.78 15:45.29 19:32.16 -
35 Amos Karlsen FR-1 Haverford 15:18.43 15:46.83 19:53.01 -
36 Jack Ennis FR-1 TCNJ 12:09.09 15:46.86 18:56.24 -
37 Nicholas Simila FR-1 Rowan 12:00.19 15:47.61 17:22.38 -
38 Anthony Caruso JR-3 Rowan 19:16.49 15:47.94 12:19.40 -
39 Nicholas Lyon FR-1 Hamilton 17:51.30 15:48.05 12:38.44 -
40 Korey Greene FR-1 Rowan 13:35.94 15:48.76 15:20.30 -
41 Aaron Easter SR-4 Goldey-Beacom 19:08.02 15:48.77 16:55.19 -
42 Connor McBride FR-1 Rowan 13:26.92 15:49.31 13:55.40 -
43 Jeffrey Allen FR-1 Haverford 17:43.57 15:49.61 20:15.50 -
44 Noah Griffin FR-1 Lebanon Valley 14:33.73 15:49.70 20:06.12 -
45 PJ Gunther SO-2 Stevens Institute 15:42.40 15:51.92 20:18.46 -
46 Ethan Shane SO-2 Misericordia 17:57.41 15:53.46 11:26.50 -
47 Steve Gourley   Unattached 15:25.49 15:54.11 14:18.70   
48 Jacob Francobandiero SO-2 Rowan 19:34.48 15:54.86 11:56.15 -
49 Tyler Schoch Senior Loyola Club Running 13:03.58 15:55.58 20:23.15 -
50 Alexander Buchholz Senior Unattached 16:34.02 15:55.78 14:10.65   
51 Johnathan Epstein SO-2 U. of Sciences 16:16.03 15:56.89 15:18.62 -
52 Logan Mazullo JR-3 Ursinus 14:31.27 15:57.43 13:14.67 -
53 Mike Stonehocker Junior Unattached 20:08.86 15:59.41 16:28.20   
54 Matthew Costello FR-1 DeSales 18:17.09 16:02.36 15:14.25 -
55 Evan Bush JR-3 TCNJ 18:00.48 16:04.71 15:55.07 -
56 Andrew Voyack JR-3 Ursinus 15:46.47 16:05.78 20:26.54 -
57 Armani Rivera JR-3 Gwynedd-Mercy 20:18.34 16:06.93 15:28.26 -
58 Nick Boyle SO-2 DeSales 13:32.53 16:07.29 16:45.99 -
59 Bill Hallinan SO-2 U. of Sciences 17:45.64 16:08.76 17:26.26 -
60 Luke Pacini JR-3 TCNJ 14:12.79 16:09.08 11:18.36 -
61 Kyle Gonoude SR-4 DeSales 16:45.33 16:16.04 12:12.03 -
62 James Kennedy JR-3 Wilmington (Del.) 12:52.52 16:17.87 21:11.24 -
63 Daniel Sharo FR-1 DeSales 17:10.45 16:21.38 14:33.43 -
64 Sam Mercoli SR-4 Stevenson 13:55.70 16:23.17 11:38.05 -
65 Daniel Powell JR-3 Ursinus 20:39.18 16:23.47 19:20.50 -
66 Ryan Ward SO-2 U. of Sciences 14:46.04 16:24.48 13:46.97 -
67 Michael Paustian FR-1 DeSales 13:17.56 16:24.64 15:15.72 -
68 Jono Hooper JR-3 Goldey-Beacom 13:29.41 16:27.08 18:55.15 -
69 Nathan Couse FR-1 Oswego State 18:27.67 16:28.99 19:27.01 -
70 Anthony Raisley SO-2 Rowan 14:21.91 16:30.70 21:27.91 -
71 Noah Baxter JR-3 Lebanon Valley 20:21.78 16:33.31 15:13.85 -
72 Noah Cziryak FR-1 RC - Gloucester CC 15:14.18 16:33.67 14:04.62 -
73 Doug Bachman SR-4 Oswego State 12:15.81 16:34.33 18:03.82 -
74 Benjamin Lupia SR-4 Oswego State 11:48.60 16:38.02 17:27.93 -
75 Nathan Akerhielm SO-2 Haverford 20:40.09 16:40.07 19:10.08 -
76 Trevor LaDue FR-1 Stevens Institute 16:22.41 16:42.46 16:12.39 -
77 Joseph Mendoza SO-2 Suffolk CC 19:07.21 16:46.32 14:45.57 -
78 Arthur Scrima SO-2 Nyack 19:17.43 16:55.29 16:34.99 -
79 Anders Chattin FR-1 Stevenson 16:26.88 16:57.40 15:15.66 -
80 Jack Kinst SO-2 DeSales 21:13.00 16:58.40 21:02.82 -
81 Tim Nguyen JR-3 Eastern 18:41.14 16:59.21 21:24.21 -
82 Vince Amorosi SR-4 DeSales 18:16.86 17:05.10 19:18.37 -
83 Eric Perez JR-3 Oswego State 14:33.52 17:07.67 19:31.55 -
84 Nathaniel Clugston JR-3 Lebanon Valley 21:46.50 17:08.74 17:29.32 -
85 Tanner Haynes FR-1 Lebanon Valley 21:06.08 17:17.77 21:57.97 -
86 Josiah McCarthy FR-1 Messiah 19:45.70 17:20.08 14:02.47 -
87 Patrick Chumba SO-2 Nyack 13:21.01 17:20.27 17:51.48 -
88 Tyler Savage FR-1 Jefferson (Pa.) 14:34.83 17:21.46 18:44.78 -
89 Alex Barreras FR-1 Nyack 13:14.03 17:24.77 14:06.27 -
90 Taylor Farnsworth FR-1 Stevenson 19:07.76 17:32.99 16:40.34 -
91 Matthew Morales JR-3 Oswego State 21:16.36 17:34.84 17:13.75 -
92 Dylan Zuch FR-1 U. of Sciences 19:04.97 17:40.15 12:53.91 -
93 Mason Smith SR-4 Nyack 15:34.81 17:42.28 19:28.51 -
94 Austin Segool FR-1 Eastern 21:15.35 17:42.79 19:39.70 -
95 Chris Ziolkowski Junior OTC 18:58.16 17:43.70 16:18.61 -
96 Jose Zalapa-Alonso FR-1 Thaddeus Stevens 20:20.21 17:50.36 20:09.51 -
97 Isaac Hoskins FR-1 U. of Sciences 14:47.57 18:15.76 22:16.83 -
98 Andrew Berger   Breakneck TC 15:49.69 18:24.29 22:38.28 -
99 Mario Cosentino FR-1 Messiah 15:59.85 18:49.23 17:52.77 -
100 Lucas Burkhardt SO-2 U. of Sciences 24:11.19 19:59.33 22:59.23 -
101 Danny Cangelosi SO-2 Neumann 17:03.06 20:03.59 22:28.02 -
102 Billy Rodebaugh FR-1 Manor College 19:13.06 20:39.84 15:42.28 -
  James Barker JR-3 Haverford DNF DNF DNF   
  Grant Boyd SR-4 Cortland St. DNF DNF DNF   
  Thomas Trott SR-4 Nyack DNF DNF DNF   
  Nick Cauley JR-3 DeSales DNF DNF DNF   
  Keith Vantuono FR-1 Rowan DNF DNF DNF   
  Rob Ahrens   Unattached DNF DNF DNF   
  Josh Chazin Junior Unattached DNF DNF DNF   
  Danson Kirwa SR-4 Nyack DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Charlie Marquardt   Bryn Mawr 14:07.64 11:26.59   
2 Greg Morgan SR-4 Haverford 14:30.12 17:50.25 10
3 David Haines SO-2 Marywood 14:39.47 10:59.61 8
4 Benjamin Schott SR-4 Messiah 14:40.56 14:58.18 6
5 Paul Matuszak   Philadelphia Runner Track Club 14:40.93 13:56.89 5
6 Christopher Hendry Senior Unattached 14:47.27 10:21.09   
7 Ziggy Fisher JR-3 Chestnut Hill 14:47.45 10:47.84 4
8 Langston Gash SR-4 Stevenson 14:51.37 11:17.45 3
9 Zach Trador SR-4 Nyack 14:54.40 11:55.52 2
10 Chris Namoli   Unattached 15:01.67 15:46.76   
11 Joseph Cardie SO-2 Widener 15:04.18 11:18.14 1
12 Matt Russo JR-3 Rowan 15:06.30 12:50.36 -
13 Dylan Tyrrell JR-3 Rowan 15:09.64 16:04.22 -
14 Vaughn Parts JR-3 Swarthmore 15:17.00 10:51.07 -
15 Cabel McCandless SO-2 Cortland St. 15:18.60 12:14.88 -
16 Cyril Harvey FR-1 Rowan 15:19.64 10:52.95 -
17 Alexander Predhome   Philadelphia Runner Track Club 15:20.29 17:56.74 -
18 Gabe Lamm SR-4 DeSales 15:22.50 10:54.98 -
20 Conor Madden JR-3 Haverford 15:26.81 14:03.40 -
21 Ethan Fadale SR-4 Jefferson (Pa.) 15:28.42 17:47.69 -
24 James Lawrence Senior Unattached 15:32.09 19:06.47   
25 Jake Catalano JR-3 Stevens Institute 15:32.21 17:24.08 -
33 Joseph Girard SR-4 Nyack 15:39.59 17:22.95 -
38 Anthony Caruso JR-3 Rowan 15:47.94 18:38.57 -
64 Sam Mercoli SR-4 Stevenson 16:23.17 18:50.65 -
  Rob Ahrens   Unattached DNF DNF   
  Josh Chazin Junior Unattached DNF DNF   
  Grant Boyd SR-4 Cortland St. DNF DNF   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Pat Mulligan FR-1 TCNJ 17:52.59 15:24.64 14:56.90 13:05.95 14:47.66 -
23 Nico Tripeny FR-1 Haverford 11:47.69 15:31.16 18:37.40 15:31.16 11:01.13 -
26 Kenny Deloff SO-2 Eastern 11:48.64 15:32.42 17:05.67 12:25.94 13:49.86 -
27 Zachary Davis JR-3 Misericordia 15:34.66 15:34.66 15:44.01 18:32.25 13:42.50 -
28 Stephen Kober FR-1 Misericordia 15:36.56 15:36.56 12:01.16 13:44.18 17:00.85 -
29 Zach Lofties   s.w.i.f.t. racing 12:29.83 15:37.28 18:07.25 18:16.62 12:48.57 -
30 Jeffrey Campagna SO-2 Lebanon Valley 19:04.06 15:37.75 17:58.42 12:58.34 17:49.04 -
31 Quinn Wasko SR-4 TCNJ 17:31.18 15:38.55 18:36.88 12:40.23 16:53.64 -
32 Alex Carideo SO-2 TCNJ 14:52.11 15:39.06 16:44.80 20:20.78 14:33.33 -
35 Amos Karlsen FR-1 Haverford 13:15.34 15:46.83 18:37.26 14:50.02 14:21.62 -
37 Nicholas Simila FR-1 Rowan 13:16.00 15:47.61 18:57.14 13:25.47 12:57.04 -
39 Nicholas Lyon FR-1 Hamilton 12:38.44 15:48.05 19:35.59 11:22.60 14:13.25 -
42 Connor McBride FR-1 Rowan 14:42.86 15:49.31 14:14.38 20:05.63 20:05.63 -
44 Noah Griffin FR-1 Lebanon Valley 12:30.27 15:49.70 20:25.12 12:58.76 15:21.21 -
45 PJ Gunther SO-2 Stevens Institute 19:30.87 15:51.92 19:49.90 17:17.60 13:00.58 -
46 Ethan Shane SO-2 Misericordia 16:12.53 15:53.46 12:04.63 15:05.79 19:51.83 -
47 Steve Gourley   Unattached 19:52.64 15:54.11 17:29.53 17:48.61 20:30.81   
49 Tyler Schoch Senior Loyola Club Running 17:59.81 15:55.58 15:17.36 19:25.81 15:07.81 -
50 Alexander Buchholz Senior Unattached 12:15.95 15:55.78 20:23.40 12:06.40 11:09.05   
53 Mike Stonehocker Junior Unattached 18:23.33 15:59.41 13:54.69 16:56.98 20:08.86   
54 Matthew Costello FR-1 DeSales 15:04.62 16:02.36 20:41.45 20:12.58 20:51.07 -
61 Kyle Gonoude SR-4 DeSales 19:11.73 16:16.04 12:02.27 17:53.65 14:48.20 -
62 James Kennedy JR-3 Wilmington (Del.) 11:44.07 16:17.87 11:44.07 18:54.33 13:12.08 -
76 Trevor LaDue FR-1 Stevens Institute 17:02.51 16:42.46 15:22.27 20:23.01 20:33.03 -
  Nick Cauley JR-3 DeSales DNF DNF DNF DNF DNF   
  Keith Vantuono FR-1 Rowan DNF DNF DNF DNF DNF   
  James Barker JR-3 Haverford DNF DNF DNF DNF DNF   
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Timothy Olmsted SR-4 Oswego State 11:37.63 15:30.17 15:20.87 11:09.73 12:33.44 -
34 Sergei Cendo SR-4 Jefferson (Pa.) 18:35.45 15:45.29 17:10.37 16:42.01 12:36.24 -
36 Jack Ennis FR-1 TCNJ 13:53.24 15:46.86 13:43.77 14:40.58 16:15.27 -
40 Korey Greene FR-1 Rowan 11:32.60 15:48.76 15:01.33 16:45.69 16:36.20 -
41 Aaron Easter SR-4 Goldey-Beacom 18:11.09 15:48.77 17:52.11 18:49.04 16:55.19 -
43 Jeffrey Allen FR-1 Haverford 18:50.04 15:49.61 11:33.22 12:39.69 15:21.13 -
48 Jacob Francobandiero SO-2 Rowan 15:35.77 15:54.86 11:08.41 13:31.64 20:12.68 -
51 Johnathan Epstein SO-2 U. of Sciences 17:51.72 15:56.89 12:07.24 20:05.69 11:48.10 -
52 Logan Mazullo JR-3 Ursinus 16:26.16 15:57.43 12:45.95 14:02.54 17:42.75 -
55 Evan Bush JR-3 TCNJ 12:51.77 16:04.71 16:14.36 18:58.36 15:35.77 -
56 Andrew Voyack JR-3 Ursinus 20:55.52 16:05.78 20:55.52 18:20.99 13:50.57 -
57 Armani Rivera JR-3 Gwynedd-Mercy 16:06.93 16:06.93 13:03.22 11:45.86 19:20.32 -
58 Nick Boyle SO-2 DeSales 19:20.75 16:07.29 17:44.02 14:20.89 15:18.93 -
59 Bill Hallinan SO-2 U. of Sciences 20:59.39 16:08.76 15:49.39 15:30.01 11:37.51 -
60 Luke Pacini JR-3 TCNJ 14:12.79 16:09.08 15:10.94 19:13.21 18:24.76 -
63 Daniel Sharo FR-1 DeSales 14:13.80 16:21.38 20:36.54 20:36.54 15:02.87 -
65 Daniel Powell JR-3 Ursinus 21:18.52 16:23.47 12:27.44 19:50.00 17:32.32 -
66 Ryan Ward SO-2 U. of Sciences 17:53.09 16:24.48 15:05.73 16:54.02 18:32.47 -
67 Michael Paustian FR-1 DeSales 12:28.33 16:24.64 18:12.95 14:16.64 14:06.79 -
70 Anthony Raisley SO-2 Rowan 14:02.10 16:30.70 18:59.31 11:43.40 12:52.75 -
71 Noah Baxter JR-3 Lebanon Valley 16:43.25 16:33.31 18:22.58 13:44.45 17:03.11 -
73 Doug Bachman SR-4 Oswego State 14:15.13 16:34.33 16:44.28 12:05.86 12:25.75 -
74 Benjamin Lupia SR-4 Oswego State 14:28.28 16:38.02 11:58.58 14:18.30 16:57.98 -
75 Nathan Akerhielm SO-2 Haverford 19:20.09 16:40.07 14:10.06 15:20.07 14:10.06 -
77 Joseph Mendoza SO-2 Suffolk CC 15:56.01 16:46.32 15:15.76 19:27.34 13:15.00 -
79 Anders Chattin FR-1 Stevenson 15:25.84 16:57.40 15:15.66 18:39.14 14:45.14 -
83 Eric Perez JR-3 Oswego State 14:23.25 17:07.67 17:38.50 21:04.04 19:31.55 -
  Thomas Trott SR-4 Nyack DNF DNF DNF DNF DNF   
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
68 Jono Hooper JR-3 Goldey-Beacom 16:27.08 -
69 Nathan Couse FR-1 Oswego State 16:28.99 -
72 Noah Cziryak FR-1 RC - Gloucester CC 16:33.67 -
78 Arthur Scrima SO-2 Nyack 16:55.29 -
80 Jack Kinst SO-2 DeSales 16:58.40 -
81 Tim Nguyen JR-3 Eastern 16:59.21 -
82 Vince Amorosi SR-4 DeSales 17:05.10 -
84 Nathaniel Clugston JR-3 Lebanon Valley 17:08.74 -
85 Tanner Haynes FR-1 Lebanon Valley 17:17.77 -
86 Josiah McCarthy FR-1 Messiah 17:20.08 -
87 Patrick Chumba SO-2 Nyack 17:20.27 -
88 Tyler Savage FR-1 Jefferson (Pa.) 17:21.46 -
89 Alex Barreras FR-1 Nyack 17:24.77 -
90 Taylor Farnsworth FR-1 Stevenson 17:32.99 -
91 Matthew Morales JR-3 Oswego State 17:34.84 -
92 Dylan Zuch FR-1 U. of Sciences 17:40.15 -
93 Mason Smith SR-4 Nyack 17:42.28 -
94 Austin Segool FR-1 Eastern 17:42.79 -
95 Chris Ziolkowski Junior OTC 17:43.70 -
96 Jose Zalapa-Alonso FR-1 Thaddeus Stevens 17:50.36 -
97 Isaac Hoskins FR-1 U. of Sciences 18:15.76 -
98 Andrew Berger   Breakneck TC 18:24.29 -
99 Mario Cosentino FR-1 Messiah 18:49.23 -
100 Lucas Burkhardt SO-2 U. of Sciences 19:59.33 -
101 Danny Cangelosi SO-2 Neumann 20:03.59 -
102 Billy Rodebaugh FR-1 Manor College 20:39.84 -
  Danson Kirwa SR-4 Nyack DNS