January 18, 2019
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Will Mundy FR-1 Indiana East 35.80 46.39 38.32 44.88 37.82 50.42
2 Santerrius Barlow JR-3 Union (Ky.) 53.77 57.32 38.04 43.62 46.67 50.72
3 Mychal Vinson JR-3 Marian (Ind.) 37.50 49.31 1:02.66 53.93 40.58 51.36
4 Jahn Riley Junior Unattached 59.45 40.16 55.28 46.94 1:05.71 52.15
5 Zachary Allen FR-1 Vincennes 59.89 46.23 1:04.62 59.89 40.45 52.53
6 Holt Keeling SR-4 Lindsey Wilson 59.04 40.06 51.66 47.44 42.17 52.71
7 Trent Herbert FR-1 Indiana East 47.52 41.71 43.29 50.68 1:00.71 52.79
8 Alex Ferguson FR-1 Indiana East 38.58 40.69 56.01 42.80 42.28 52.84
9 Hunter watkins FR-1 Lindsey Wilson 47.17 58.82 1:05.71 39.75 56.17 52.99
10 Lex Logan   Indiana Storm Track Club 1:01.50 1:07.86 50.89 52.48 55.13 53.01
11 Austin Hamlett JR-3 Georgetown (Ky.) 56.33 1:01.12 1:07.49 45.70 45.17 53.14
12 Regan Overman   Indiana Storm Track Club 50.03 56.42 1:08.66 50.56 51.63 53.22
13 Matthew Paterson FR-1 Indiana East 39.57 1:06.84 1:05.24 1:00.96 59.89 53.47
14 Cameron Willis FR-1 Mount St. Joseph 39.63 44.45 54.09 59.44 40.17 53.55
15 Randy Sutton SR-4 Lewis 1:07.14 41.15 50.90 1:06.60 55.77 54.14
16 Jordan McCall Senior Unattached 40.61 58.48 44.94 1:00.64 52.52 54.14
17 David McFadden FR-1 Indianapolis 1:04.49 1:08.28 45.52 1:07.74 39.56 54.19
18 Austin Schmidt   Indiana University Run Club 46.16 1:10.59 48.33 58.11 1:02.99 54.30
19 Sean Nevin JR-3 Lewis 40.20 1:05.19 40.20 1:08.99 39.66 54.32
20 Dewayne Davis FR-1 Union (Ky.) 1:01.72 58.99 1:07.73 1:11.01 56.81 54.62
21 Nick Blakey   Unattached 1:10.76 40.04 51.01 1:10.76 42.79 54.85
22 Walter Martin FR-1 Vincennes 38.55 45.71 46.81 50.12 55.62 55.07
23 Zach Tandoc   Indiana Storm Track Club 57.97 54.63 43.48 39.02 50.73 55.74
24 Ethan Kincaid FR-1 Bellarmine 46.83 57.43 57.98 54.08 1:05.23 55.75
25 Raveen Kent JR-3 Union (Ky.) 46.86 41.28 59.13 1:03.59 56.90 55.78
26 Kevin Hallmon SR-4 Lindsey Wilson 1:09.77 1:08.65 1:12.56 1:00.28 1:10.88 55.81
27 Dominique Lewis SR-4 Union (Ky.) 1:12.09 40.24 40.24 1:07.62 51.41 55.88
28 Drew Stark SR-4 Mount St. Joseph 1:10.83 44.97 56.78 1:07.46 1:05.77 56.21
29 Aaron Trejo FR-1 Indianapolis 44.43 47.81 57.93 42.18 1:10.87 56.24
30 Darryl Hardy Jr Senior Unattached 1:10.90 1:09.22 1:12.59 42.77 45.58 56.27
31 Jalen Allen   TNT Track and Field 45.19 59.31 49.71 1:02.13 1:11.17 56.48
32 Bryan Wooden   Indiana Storm Track Club 48.26 59.61 1:00.18 48.83 1:10.40 56.77
33 Derrik Deidesdheimer FR-1 Georgetown (Ky.) 54.57 54.00 1:13.33 1:13.90 1:02.53 56.84
34 Cameron Gordon   Indiana Storm Track Club 43.99 1:13.70 57.13 1:04.56 1:11.99 57.13
35 Tre'on Taylor JR-3 Mount St. Joseph 1:14.38 56.64 40.05 1:05.22 1:03.51 57.21
36 Billie Young   Indiana Storm Track Club 56.68 49.81 48.09 1:04.70 1:02.41 57.25
37 Christian Davis SR-4 Lindsey Wilson 56.75 1:01.34 1:08.21 45.86 49.30 57.32
38 Connor Mccanless JR-3 Indianapolis 1:11.37 1:08.49 44.32 1:14.24 43.17 57.55
39 Joseph Lux   Indiana Storm Track Club 53.71 55.44 42.16 50.82 1:14.50 57.75
40 Riley Wittkamper Sophomore Unattached 51.47 51.47 53.21 1:11.71 1:03.62 57.83
41 Kyle Latronica JR-3 Lewis 1:15.25 1:11.75 1:08.25 1:03.58 45.50 58.33
42 Lee Carlisle   Indiana Storm Track Club 58.43 56.10 52.59 1:12.46 1:00.19 58.43
43 Kameron Jackson   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 46.40 1:08.72 1:04.61 47.58 51.10 58.73
44 Elijah Landars   Indiana Storm Track Club 1:03.92 1:09.84 52.67 1:01.55 53.86 59.18
45 Santana Jones FR-1 Georgetown (Ky.) 50.08 1:16.02 1:18.43 1:02.14 1:16.02 1:00.33
46 Tyler Hull   Indiana Storm Track Club 50.97 1:18.31 44.13 1:17.69 57.80 1:02.15
47 Brentt Tanis   Indiana Storm Track Club 1:12.21 1:17.24 1:17.24 58.40 56.52 1:02.79
48 Ayotunde Laleye   Indiana Storm Track Club 47.19 52.86 1:01.04 1:19.91 47.19 1:02.92
49 Amos Eniita   Indiana Storm Track Club 1:03.49 48.10 57.72 1:11.19 1:05.42 1:04.13
50 Ricky Feller FR-1 Mount St. Joseph 58.37 58.37 1:14.58 1:06.80 1:06.15 1:04.85
  Caleb Watson SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT NT NT
  DeQuan Robinson SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT NT NT NT
  Deion Walls SR-4 Spalding NT NT NT NT NT NT
  Bryson Brooks FR-1 Georgetown (Ky.) NT NT NT NT NT NT
  Trevor Edgerton   Indiana University Run Club NT NT NT NT NT NT
  Reese Robinson FR-1 Georgetown (Ky.) NT NT NT NT NT NT
  Collin Hoskins   Indiana University Run Club NT NT NT NT NT NT
  Georden Blades   Indiana Storm Track Club NT NT NT NT NT NT
  Jalen Peterson   Indiana Storm Track Club DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Will Mundy FR-1 Indiana East 50.42 50.93 55.47
2 Santerrius Barlow JR-3 Union (Ky.) 50.72 59.35 46.16
3 Mychal Vinson JR-3 Marian (Ind.) 51.36 42.12 1:06.77
20 Dewayne Davis FR-1 Union (Ky.) 54.62 1:05.00 48.62
  Caleb Watson SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT
  DeQuan Robinson SO-2 Lindsey Wilson NT NT NT
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Jahn Riley Junior Unattached 59.45 1:04.67 44.33 57.37 52.15 1:03.63 1:01.02
9 Hunter watkins FR-1 Lindsey Wilson 1:03.06 48.75 1:08.36 48.22 52.99 51.93 46.11
16 Jordan McCall Senior Unattached 1:02.81 46.02 1:06.05 47.11 54.14 1:03.35 53.06
25 Raveen Kent JR-3 Union (Ky.) 58.02 45.74 42.40 1:11.40 55.78 49.65 1:10.84
26 Kevin Hallmon SR-4 Lindsey Wilson 56.37 56.93 1:09.77 1:09.21 55.81 44.65 1:09.21
27 Dominique Lewis SR-4 Union (Ky.) 56.44 1:05.94 39.12 41.36 55.88 1:11.53 1:10.41
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Holt Keeling SR-4 Lindsey Wilson 52.71 52.71 52.19
7 Trent Herbert FR-1 Indiana East 52.79 1:07.58 37.48
8 Alex Ferguson FR-1 Indiana East 52.84 57.07 1:06.05
10 Lex Logan   Indiana Storm Track Club 53.01 58.85 57.25
13 Matthew Paterson FR-1 Indiana East 53.47 1:08.45 54.54
31 Jalen Allen   TNT Track and Field 56.48 1:00.44 44.62
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Regan Overman   Indiana Storm Track Club 1:04.93 53.22 1:01.74 47.37
15 Randy Sutton SR-4 Lewis 44.94 54.14 1:07.68 1:03.89
19 Sean Nevin JR-3 Lewis 59.76 54.32 45.09 47.26
24 Ethan Kincaid FR-1 Bellarmine 1:04.67 55.75 1:06.90 56.87
37 Christian Davis SR-4 Lindsey Wilson 1:00.19 57.32 57.90 52.74
  Trevor Edgerton   Indiana University Run Club NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 David McFadden FR-1 Indianapolis 54.19 1:04.49
18 Austin Schmidt   Indiana University Run Club 54.30 1:00.28
21 Nick Blakey   Unattached 54.85 38.40
30 Darryl Hardy Jr Senior Unattached 56.27 44.46
  Collin Hoskins   Indiana University Run Club NT NT
  Jalen Peterson   Indiana Storm Track Club DQ DQ
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Zach Tandoc   Indiana Storm Track Club 46.83 47.94 55.74 55.19 1:11.91 54.07
32 Bryan Wooden   Indiana Storm Track Club 1:11.53 44.28 56.77 1:11.53 1:00.18 45.99
36 Billie Young   Indiana Storm Track Club 1:04.70 42.94 57.25 56.68 45.23 1:07.56
39 Joseph Lux   Indiana Storm Track Club 1:04.68 1:02.95 57.75 58.91 50.82 50.25
41 Kyle Latronica JR-3 Lewis 1:01.25 46.67 58.33 51.33 50.75 1:10.00
43 Kameron Jackson   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 42.29 47.58 58.73 1:14.00 56.97 50.51
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Cameron Gordon   Indiana Storm Track Club 59.42 54.28 1:10.27 57.13 1:07.42 1:00.56 40.00
40 Riley Wittkamper Sophomore Unattached 48.00 54.94 1:01.30 57.83 1:09.98 49.74 56.10
44 Elijah Landars   Indiana Storm Track Club 49.72 1:02.14 59.18 59.18 1:09.24 1:02.73 56.82
47 Brentt Tanis   Indiana Storm Track Club 53.38 1:13.47 1:09.07 1:02.79 48.35 1:10.96 1:00.28
  Deion Walls SR-4 Spalding NT NT NT NT NT NT NT
  Georden Blades   Indiana Storm Track Club NT NT NT NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Walter Martin FR-1 Vincennes 44.06 55.07 44.06 1:00.58 38.55
28 Drew Stark SR-4 Mount St. Joseph 39.91 56.21 51.16 1:09.14 43.85
42 Lee Carlisle   Indiana Storm Track Club 1:06.61 58.43 54.93 58.43 42.66
46 Tyler Hull   Indiana Storm Track Club 1:20.80 1:02.15 50.97 44.13 1:20.80
48 Ayotunde Laleye   Indiana Storm Track Club 1:01.67 1:02.92 1:11.10 1:07.33 52.86
49 Amos Eniita   Indiana Storm Track Club 1:23.37 1:04.13 53.87 56.44 48.10
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
29 Aaron Trejo FR-1 Indianapolis 1:04.68 56.24 42.75 1:06.37 1:01.31
33 Derrik Deidesdheimer FR-1 Georgetown (Ky.) 1:03.10 56.84 1:09.92 47.18 1:09.35
38 Connor Mccanless JR-3 Indianapolis 1:06.19 57.55 59.86 43.17 1:11.37
50 Ricky Feller FR-1 Mount St. Joseph 1:09.39 1:04.85 1:04.85 55.77 52.53
  Bryson Brooks FR-1 Georgetown (Ky.) NT NT NT NT NT
  Reese Robinson FR-1 Georgetown (Ky.) NT NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Zachary Allen FR-1 Vincennes 42.55 40.98 50.96 52.53
11 Austin Hamlett JR-3 Georgetown (Ky.) 1:04.30 1:05.90 43.58 53.14
14 Cameron Willis FR-1 Mount St. Joseph 58.91 58.91 1:00.52 53.55
35 Tre'on Taylor JR-3 Mount St. Joseph 1:01.22 46.92 1:01.22 57.21
45 Santana Jones FR-1 Georgetown (Ky.) 57.32 53.70 1:01.54 1:00.33