January 18, 2019
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ross Mccormick JR-3 Lewis 4:26.23 5:08.83 3:11.69 5:08.83 4:26.23 4:36.88 5:22.14
2 Jackson Waters SR-4 Lewis 3:52.93 3:58.28 5:42.70 4:38.44 4:27.73 5:40.02 5:10.57
3 Sam Kiser SO-2 Campbellsville 4:12.59 5:47.65 3:29.14 4:34.32 4:31.60 4:23.46 3:20.99
4 Anthony Pena FR-1 Lewis 5:39.72 4:18.19 5:15.26 3:23.83 4:31.77 4:39.93 5:09.82
5 Valentin Emmanuel   Indiana University Run Club 6:01.28 5:33.28 5:52.88 3:49.65 4:40.06 4:12.06 4:28.86
6 Bryce Medaris FR-1 Lewis 4:51.51 6:01.58 3:55.45 6:04.38 4:40.29 3:38.63 4:51.51
7 Logan Tabor FR-1 Lewis 5:25.49 4:43.40 3:36.06 5:50.74 4:40.59 5:59.16 5:05.85
8 Trey Houmes FR-1 Lewis 5:37.42 4:52.43 6:05.54 4:38.37 4:41.18 6:05.54 4:38.37
9 John Thomas (JT) Hodges Senior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 5:02.97 3:46.52 4:20.50 4:37.49 4:43.15 4:09.18 4:40.32
10 Shannon Milnickel FR-1 Indiana East 6:06.53 4:17.72 5:14.99 3:43.36 4:46.35 5:40.76 6:06.53
11 Nate Amster FR-1 Lewis 4:09.60 5:38.53 3:29.43 5:04.11 4:46.89 3:49.52 4:46.89
12 Jacob Hamilton SO-2 Campbellsville 4:07.09 4:50.19 4:32.95 5:13.17 4:47.31 5:30.41 5:27.54
13 Arij Najeeb FR-1 Lewis 4:01.66 5:36.60 5:45.23 4:59.20 4:47.69 5:04.96 3:30.02
14 Daniel Laskero JR-3 Lewis 4:33.96 5:14.33 4:05.12 4:22.42 4:48.37 5:57.58 3:53.58
15 Will Brittian SO-2 Spalding 3:33.89 5:03.49 4:37.47 6:12.85 4:49.03 5:52.62 3:22.32
16 Kehinde Oladapo   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 3:55.08 4:32.81 3:31.86 4:44.42 4:50.22 5:13.44 4:50.22
17 Joshua Segura FR-1 Lewis 5:16.88 4:59.44 4:36.18 3:55.48 4:50.71 5:08.16 5:16.88
18 Marino Dolph Senior Unattached 5:37.33 6:06.41 4:01.37 5:19.88 4:50.80 6:15.14 3:29.38
19 Zach Barkdull FR-1 Indiana East 3:26.58 6:06.60 5:08.41 3:49.85 4:50.95 3:35.31 4:50.95
20 Noah Saltsman FR-1 Spalding 6:04.82 5:09.37 5:56.06 4:22.67 4:51.85 3:27.22 6:04.82
21 Hunter Preston   Lindsey Wilson JV 3:53.05 5:36.29 3:44.20 6:08.74 4:54.99 3:53.05 4:07.80
22 Johnny Fike FR-1 Indiana East 3:59.94 5:25.85 4:35.49 4:53.26 4:56.22 4:08.83 6:13.24
23 Salvador Campos JR-3 Indiana East 4:56.34 5:23.01 4:44.49 3:33.37 4:56.34 4:14.86 4:03.00
24 Peter Freeman SO-2 Lewis 4:25.22 5:30.78 3:58.40 6:24.42 4:58.00 5:48.66 5:09.92
25 Seth Hardwick FR-1 Lindsey Wilson 5:28.89 4:35.07 4:20.13 5:49.82 4:58.99 4:53.01 4:29.10
26 Luke Danis JR-3 Mount St. Joseph 6:20.41 5:17.51 3:38.66 5:59.44 4:59.53 4:50.55 3:41.66
27 Shaun Montgomery JR-3 Spalding 5:01.33 4:09.59 6:32.64 6:29.60 5:04.37 5:01.33 3:57.41
28 Marcus Fierek JR-3 Marian (Ind.) 5:29.54 4:04.11 5:08.19 5:44.80 5:05.13 4:52.93 5:17.34
29 Jason Ludtke FR-1 Lewis 5:13.20 3:56.43 4:27.14 5:59.25 5:07.05 4:54.77 6:33.03
30 Peter McGowan FR-1 Spalding 5:24.87 3:48.96 4:47.75 5:18.69 5:09.40 4:35.37 6:36.04
31 Brett Williams FR-1 Lewis 5:19.42 4:18.73 6:23.31 6:39.28 5:19.42 5:38.59 5:48.17
32 Saul Barrera FR-1 Union (Ky.) 4:39.53 6:22.34 4:58.80 5:24.51 5:21.29 4:39.53 6:48.04
33 Mike Bradley FR-1 Lewis 6:55.40 4:40.15 6:00.66 6:36.08 5:22.01 4:53.03 6:23.20
34 Matthew Bruner SO-2 Mount St. Joseph 6:42.29 3:58.76 6:32.48 5:07.44 5:27.06 6:22.66 6:48.83
35 Harley Waters   Lindsey Wilson JV 5:01.71 6:40.09 6:36.81 6:10.58 5:27.94 5:41.06 6:00.74
36 Mitchell Trent JR-3 Union (Ky.) 5:46.76 6:35.31 5:25.96 6:11.04 5:46.76 6:45.71 4:09.67
37 Ryan Pinckney SR-4 Mount St. Joseph 5:51.65 5:40.30 5:36.52 7:07.27 6:18.11 6:52.14 7:48.86
  Bret Crawford SR-4 Campbellsville NT NT NT NT NT NT NT
  Matt Wielgus JR-3 Marian (Ind.) NT NT NT NT NT NT NT
  Joshua Beyler FR-1 Lewis NT NT NT NT NT NT NT
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ross Mccormick JR-3 Lewis 3:48.96 4:26.23 3:59.61 4:36.88 3:09.03 3:54.29 4:15.58
2 Jackson Waters SR-4 Lewis 4:33.09 4:27.73 4:41.12 3:20.80 4:33.09 3:39.54 3:47.57
3 Sam Kiser SO-2 Campbellsville 5:31.36 4:31.60 3:59.01 3:15.56 4:53.33 3:23.70 5:34.07
4 Anthony Pena FR-1 Lewis 3:48.29 4:31.77 3:37.42 4:45.36 4:12.75 3:15.68 5:39.72
5 Valentin Emmanuel   Indiana University Run Club 5:44.48 4:40.06 5:50.08 5:16.47 3:58.06 3:52.45 5:08.07
7 Logan Tabor FR-1 Lewis 5:03.04 4:40.59 5:59.16 4:06.92 4:23.76 5:53.55 5:39.52
9 John Thomas (JT) Hodges Senior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 5:51.11 4:43.15 5:42.62 4:20.50 4:12.01 3:43.69 3:26.70
11 Nate Amster FR-1 Lewis 5:58.62 4:46.89 3:43.78 4:15.34 5:04.11 5:41.40 5:15.58
12 Jacob Hamilton SO-2 Campbellsville 5:44.78 4:47.31 3:23.99 3:58.47 6:07.76 5:27.54 3:23.99
14 Daniel Laskero JR-3 Lewis 4:22.42 4:48.37 4:42.61 3:44.93 4:28.19 5:17.21 3:53.58
16 Kehinde Oladapo   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 4:12.50 4:50.22 5:01.83 4:09.59 6:05.68 5:42.46 4:44.42
28 Marcus Fierek JR-3 Marian (Ind.) 5:20.39 5:05.13 6:00.06 4:25.47 5:20.39 5:38.70 4:13.26
32 Saul Barrera FR-1 Union (Ky.) 5:37.36 5:21.29 4:10.61 3:57.76 6:38.40 6:12.70 6:22.34
  Bret Crawford SR-4 Campbellsville NT NT NT NT NT NT NT
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Bryce Medaris FR-1 Lewis 4:45.90 4:40.29
8 Trey Houmes FR-1 Lewis 4:44.00 4:41.18
10 Shannon Milnickel FR-1 Indiana East 6:12.26 4:46.35
13 Arij Najeeb FR-1 Lewis 3:27.14 4:47.69
15 Will Brittian SO-2 Spalding 3:28.11 4:49.03
17 Joshua Segura FR-1 Lewis 5:54.67 4:50.71
18 Marino Dolph Senior Unattached 3:29.38 4:50.80
19 Zach Barkdull FR-1 Indiana East 3:26.58 4:50.95
20 Noah Saltsman FR-1 Spalding 5:44.39 4:51.85
23 Salvador Campos JR-3 Indiana East 4:56.34 4:56.34
24 Peter Freeman SO-2 Lewis 3:55.42 4:58.00
27 Shaun Montgomery JR-3 Spalding 4:00.46 5:04.37
  Joshua Beyler FR-1 Lewis NT NT
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Hunter Preston   Lindsey Wilson JV 4:57.94 5:18.59 4:54.99 4:19.60 4:49.09 5:56.94
22 Johnny Fike FR-1 Indiana East 5:22.88 4:50.30 4:56.22 4:47.34 6:01.39 6:10.28
25 Seth Hardwick FR-1 Lindsey Wilson 3:41.26 3:35.28 4:58.99 4:02.19 6:01.78 4:05.18
26 Luke Danis JR-3 Mount St. Joseph 3:29.67 6:11.42 4:59.53 6:08.43 4:29.58 4:44.56
29 Jason Ludtke FR-1 Lewis 6:11.53 4:39.42 5:07.05 5:34.69 4:17.93 4:17.93
30 Peter McGowan FR-1 Spalding 6:14.38 5:06.31 5:09.40 5:12.50 6:23.66 4:22.99
31 Brett Williams FR-1 Lewis 6:16.92 5:38.59 5:19.42 5:57.75 4:28.32 6:04.14
33 Mike Bradley FR-1 Lewis 5:41.33 6:29.64 5:22.01 4:56.25 3:51.85 4:14.39
34 Matthew Bruner SO-2 Mount St. Joseph 4:57.63 6:55.37 5:27.06 6:19.39 5:46.69 5:07.44
35 Harley Waters   Lindsey Wilson JV 5:57.46 6:13.86 5:27.94 5:27.94 4:48.59 5:57.46
36 Mitchell Trent JR-3 Union (Ky.) 6:56.12 5:32.89 5:46.76 5:36.36 6:45.71 4:54.75
37 Ryan Pinckney SR-4 Mount St. Joseph 6:44.58 5:06.27 6:18.11 6:25.68 7:37.52 6:02.99
  Matt Wielgus JR-3 Marian (Ind.) NT NT NT NT NT NT