December 1, 2018
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
  Jordan Maxwell FR-1 Indiana East 6.22 7.06
  Jamal Stephens FR-1 Indiana East 8.37 7.03
  Trent Herbert FR-1 Indiana East 6.26 7.11
  Greg King FR-1 Evansville 7.42 7.20
  Noah Malone Junior Unattached 6.86 7.00
  Lance Lang Senior Unattached 5.16 6.79

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Lance Lang Senior Unattached 6.55 6.89 7.79
2 Noah Malone Junior Unattached 6.65 7.00 8.47
3 Jamal Stephens FR-1 Indiana East 5.22 7.14 7.36
4 Zach Hamilton Senior Unattached 8.78 7.19 7.84
5 Jordan Maxwell FR-1 Indiana East 8.42 7.19 6.48
6 Greg King FR-1 Evansville 9.17 7.22 5.78
7 Brandon Threats   Unattached 5.72 7.24 7.32
8 Trent Herbert FR-1 Indiana East 9.46 7.27 9.16
9 Jahn Riley Junior Unattached 6.99 7.28 9.47
10 Jacob Root JR-3 Trine 5.76 7.28 5.10
11 Dorian Leda Senior Gateway 8.33 7.30 8.11
12 Brady Gossett SR-4 Wabash 8.47 7.30 7.16
13 Jeremy Ordas   UNAT-Indianapolis 6.51 7.31 7.68
14 Alexander Brown-Baez FR-1 Indianapolis 8.41 7.31 5.63
15 Eric Townsend SR-4 Trine 7.65 7.35 6.40
16 Josh Wiggins SO-2 Wabash 6.84 7.35 5.88
17 Dimitris Valioulis   Unattached 7.00 7.36 5.45
18 Rhonale Terrell JR-3 Indianapolis 6.93 7.37 7.30
19 Alex Sliter SO-2 Trine 8.63 7.37 8.04
20 Kyle Nickolson FR-1 Evansville 5.39 7.38 5.61
21 Brendon Smith FR-1 Evansville 6.98 7.42 5.57
22 Marcus Barnes   Unattached 7.00 7.44 6.85
23 Sheldan Lindsay FR-1 Earlham 8.41 7.44 9.01
24 Alexie Robles SR-4 Bellarmine 6.63 7.45 5.67
25 Khalil Britt JR-3 Transylvania 5.52 7.45 6.04
26 David Linton SR-4 DePauw 6.45 7.49 9.14
27 Joshua Thomas SR-4 Anderson (Ind.) 8.63 7.50 6.08
28 Aaron Creech Sophomore Unattached 7.66 7.51 7.06
29 Drew Fitzgibbon SO-2 Earlham 9.57 7.53 5.58
30 Bryan Doerr SR-4 Trine 5.35 7.53 5.58
31 Nick Ryan FR-1 Evansville 9.34 7.53 5.95
32 Ben Stone JR-3 Bellarmine 9.09 7.57 6.29
33 Collin Hauschild FR-1 Earlham 7.37 7.59 7.75
34 Justin Kerobo SR-4 Earlham 8.59 7.60 5.86
35 Kreevon Maple JR-3 Anderson (Ind.) 7.31 7.61 8.22
36 Jake Ryan JR-3 Bellarmine 8.69 7.62 9.76
37 Raymond Bates   American $peed 8.27 7.65 8.34
38 Tamron Keith SO-2 Bellarmine 8.51 7.66 8.58
39 Bryan Cummings SO-2 Bellarmine 8.56 7.71 6.40
40 Kody Line FR-1 Evansville 8.79 7.71 8.56
41 Timothy Jackson, Jr FR-1 Anderson (Ind.) 8.66 7.73 9.13
42 Aaron Straight SO-2 Evansville 7.36 7.74 6.97
43 Malcolm Jones FR-1 Earlham 8.62 7.76 6.83
44 Noah McClellan FR-1 Trine 8.27 7.80 9.75
45 Christopher Daniel   Unattached 6.26 7.82 7.04
46 Darrius Mitchell JR-3 Anderson (Ind.) 6.86 7.88 5.84
47 Paxson Dechant Sophomore Unattached 6.26 7.92 8.64
48 Elliott Williamson   American $peed 6.53 7.96 9.24
49 Andrew Wright FR-1 Bellarmine 9.02 7.98 8.54
50 JP Dongo JR-3 Earlham 5.60 7.99 6.88
51 Kyle Stice Senior Unattached 7.95 8.03 6.91
52 Gavin Lord FR-1 Bellarmine 5.71 8.03 7.23
53 Michael Swinehart Freshman Unattached 6.59 8.13 9.60
54 Isaac Atherton FR-1 Anderson (Ind.) 9.09 8.19 6.39
55 Nathan Mccullough SR-4 Transylvania 10.65 8.32 10.82
56 Luke Brake SO-2 Earlham 9.69 8.73 11.18
57 Michael Moll   Kentuckiana Cinder Club 7.31 9.02 10.47
  LeAundre' Knight SR-4 Earlham NT NT NT
  Clay Meadows FR-1 Anderson (Ind.) NT NT NT
  Aaron Gilcrease JR-3 Bellarmine NT NT NT
  Kyle Jen JR-3 Indianapolis NT NT NT
  Mario Waters FR-1 Indiana East NT NT NT
  Jake Smith   American $peed NT NT NT
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jamal Stephens FR-1 Indiana East 7.64 7.14 6.07 7.36 7.86 8.64 7.36
28 Aaron Creech Sophomore Unattached 7.51 7.51 6.24 8.04 9.39 8.79 5.86
29 Drew Fitzgibbon SO-2 Earlham 6.18 7.53 8.51 7.46 7.68 8.96 7.23
30 Bryan Doerr SR-4 Trine 7.61 7.53 6.18 7.68 5.43 7.16 7.38
36 Jake Ryan JR-3 Bellarmine 6.79 7.62 6.02 7.62 7.32 6.79 9.83
42 Aaron Straight SO-2 Evansville 6.20 7.74 7.67 9.76 9.52 8.83 5.89
46 Darrius Mitchell JR-3 Anderson (Ind.) 9.70 7.88 5.76 5.84 8.75 10.25 6.15
57 Michael Moll   Kentuckiana Cinder Club 11.28 9.02 11.55 7.49 6.95 7.31 10.11
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Greg King FR-1 Evansville 7.22
9 Jahn Riley Junior Unattached 7.28
27 Joshua Thomas SR-4 Anderson (Ind.) 7.50
37 Raymond Bates   American $peed 7.65
50 JP Dongo JR-3 Earlham 7.99
52 Gavin Lord FR-1 Bellarmine 8.03
  Mario Waters FR-1 Indiana East NT
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Rhonale Terrell JR-3 Indianapolis 7.37
22 Marcus Barnes   Unattached 7.44
25 Khalil Britt JR-3 Transylvania 7.45
31 Nick Ryan FR-1 Evansville 7.53
33 Collin Hauschild FR-1 Earlham 7.59
45 Christopher Daniel   Unattached 7.82
54 Isaac Atherton FR-1 Anderson (Ind.) 8.19
  Aaron Gilcrease JR-3 Bellarmine NT
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Zach Hamilton Senior Unattached 7.19 5.61 6.33
5 Jordan Maxwell FR-1 Indiana East 7.19 7.34 6.91
10 Jacob Root JR-3 Trine 7.28 6.99 8.16
21 Brendon Smith FR-1 Evansville 7.42 9.58 7.50
23 Sheldan Lindsay FR-1 Earlham 7.44 5.51 6.40
38 Tamron Keith SO-2 Bellarmine 7.66 9.58 8.58
48 Elliott Williamson   American $peed 7.96 8.68 9.64
53 Michael Swinehart Freshman Unattached 8.13 7.24 7.89
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Noah Malone Junior Unattached 7.00
14 Alexander Brown-Baez FR-1 Indianapolis 7.31
17 Dimitris Valioulis   Unattached 7.36
20 Kyle Nickolson FR-1 Evansville 7.38
32 Ben Stone JR-3 Bellarmine 7.57
  Jake Smith   American $peed NT
  Clay Meadows FR-1 Anderson (Ind.) NT
  LeAundre' Knight SR-4 Earlham NT
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Brandon Threats   Unattached 7.97 7.24
16 Josh Wiggins SO-2 Wabash 6.47 7.35
19 Alex Sliter SO-2 Trine 5.97 7.37
40 Kody Line FR-1 Evansville 7.33 7.71
41 Timothy Jackson, Jr FR-1 Anderson (Ind.) 9.43 7.73
43 Malcolm Jones FR-1 Earlham 6.83 7.76
49 Andrew Wright FR-1 Bellarmine 7.66 7.98
55 Nathan Mccullough SR-4 Transylvania 6.08 8.32
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Lance Lang Senior Unattached 6.89 8.13 7.03
8 Trent Herbert FR-1 Indiana East 7.27 6.11 8.66
13 Jeremy Ordas   UNAT-Indianapolis 7.31 5.49 9.00
15 Eric Townsend SR-4 Trine 7.35 8.97 6.40
24 Alexie Robles SR-4 Bellarmine 7.45 5.96 6.63
26 David Linton SR-4 DePauw 7.49 6.45 8.09
51 Kyle Stice Senior Unattached 8.03 9.16 10.44
56 Luke Brake SO-2 Earlham 8.73 8.30 10.74
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Dorian Leda Senior Gateway 7.30 5.62 7.89 5.70
12 Brady Gossett SR-4 Wabash 7.30 9.42 8.11 5.99
34 Justin Kerobo SR-4 Earlham 7.60 7.38 7.91 9.58
35 Kreevon Maple JR-3 Anderson (Ind.) 7.61 9.59 6.78 6.17
39 Bryan Cummings SO-2 Bellarmine 7.71 9.87 7.95 6.48
44 Noah McClellan FR-1 Trine 7.80 7.02 9.52 7.57
47 Paxson Dechant Sophomore Unattached 7.92 9.90 6.58 10.06
  Kyle Jen JR-3 Indianapolis NT NT NT NT