December 1, 2018
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Amon Kemboi JR-3 Campbell 13:33.64
2 Travis Mahoney   Hoka NJNYTC 13:35.97
3 Nahom Solomon SR-4 Georgia Tech 13:41.48
4 Johannes Motschmann SR-4 Iona 13:53.48
5 Paul Hogan SR-4 UMass Lowell 13:53.57
6 Aaron Templeton   UNAT-Furman 13:58.53
7 Mark Parrish   Pure Athletics 14:02.60
8 Aaron Nelson   Zap Fitness 14:07.41
9 Yves Sikubwabo   CAUL 14:11.30
10 Louis Serafini   Tracksmith Hare AC 14:11.38
11 Benjamin Groleau   Western Mass Distance Pro 14:11.46
12 Tyler Dozzi Sophomore UBC Thunderbirds 14:18.92
13 Ryan Udvadia   Unattached 14:20.38
14 Henry Sterling   NE Distance 14:21.29
15 Jonathan Phillips Senior The Heartbreakers 14:21.98
16 Kyle Gronostaj SR-4 Albany 14:22.46
17 Dan Romano SR-4 Northeastern 14:34.30
18 Will Brisman SO-2 Connecticut 14:34.71
19 Carmeron Dickson JR-3 Northeastern 14:36.79
20 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 14:37.75
21 James Maniscalco FR-1 Connecticut 14:41.56
22 Matt Chorney Senior Unattached 14:43.15
23 Timothy Kenefick SR-4 New Hampshire 14:45.88
24 John Prizzi   Battle Road TC 14:47.21
25 Eric Clay SO-2 Northeastern 14:47.52
26 Nathan Shivers FR-1 Connecticut 14:49.52
27 Sean Parker FR-1 Connecticut 14:50.98
28 William Ulrich SR-4 New Hampshire 14:56.18
29 Christian Stafford SR-4 Northeastern 15:04.03
30 Calvin Butlak SR-4 Albany 15:09.02
31 David Walter 5 Unattached 15:11.02
32 Matthew Schaefer FR-1 Northeastern 15:11.74
33 Justin Bullock   West Valley Track Club 15:12.10
34 Benjamin Weingart SO-2 Northeastern 15:16.70
35 Oscar Garcia   Unattached 15:23.10
36 Andrew Coggins   Tracksmith Hare AC 15:32.15
37 Matyas Csiki-Fejer FR-1 Suffolk 15:38.45
38 Luke Novak JR-3 Northeastern 15:40.41
39 Christopher Battoo   Greater Boston Track Club 15:57.61
40 Kyle Kondracki JR-3 St. Thomas Aquinas 16:19.42
  David Melly   Tracksmith Hare AC DNF
  Brian Gilligan   Greater Boston Track Club DNF
  Trevor Dunbar   BAA DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Amon Kemboi JR-3 Campbell 16:16.37 12:04.14 14:46.87 13:49.92 13:33.64
2 Travis Mahoney   Hoka NJNYTC 11:49.90 10:28.30 11:49.90 10:28.30 13:35.97
3 Nahom Solomon SR-4 Georgia Tech 10:48.97 11:30.05 15:11.85 15:44.71 13:41.48
4 Johannes Motschmann SR-4 Iona 11:56.80 11:40.13 14:26.82 12:05.13 13:53.48
5 Paul Hogan SR-4 UMass Lowell 17:05.30 9:51.84 16:48.62 14:35.25 13:53.57
6 Aaron Templeton   UNAT-Furman 15:55.93 16:37.85 16:37.85 17:53.32 13:58.53
7 Mark Parrish   Pure Athletics 14:44.73 11:39.36 14:27.88 16:51.12 14:02.60
8 Aaron Nelson   Zap Fitness 10:52.51 18:13.16 10:18.61 14:58.26 14:07.41
9 Yves Sikubwabo   CAUL 11:46.58 13:28.74 14:02.79 16:53.05 14:11.30
10 Louis Serafini   Tracksmith Hare AC 15:10.98 12:29.22 15:19.49 15:19.49 14:11.38
13 Ryan Udvadia   Unattached 16:12.23 14:20.38 11:11.10 10:02.27 14:20.38
14 Henry Sterling   NE Distance 15:47.42 15:30.20 16:47.71 18:13.84 14:21.29
  Trevor Dunbar   BAA DNF DNF DNF DNF DNF
  David Melly   Tracksmith Hare AC DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Benjamin Groleau   Western Mass Distance Pro 14:11.46 12:20.77 14:02.95 15:19.58 16:44.73
12 Tyler Dozzi Sophomore UBC Thunderbirds 14:18.92 10:18.43 16:01.99 12:18.68 14:36.10
15 Jonathan Phillips Senior The Heartbreakers 14:21.98 17:40.24 17:48.86 16:14.04 14:04.74
16 Kyle Gronostaj SR-4 Albany 14:22.46 13:04.84 17:40.83 18:32.58 11:04.10
17 Dan Romano SR-4 Northeastern 14:34.30 11:48.19 12:23.16 14:25.56 12:40.65
18 Will Brisman SO-2 Connecticut 14:34.71 15:27.20 18:04.64 10:38.54 11:04.78
19 Carmeron Dickson JR-3 Northeastern 14:36.79 13:35.42 11:15.13 12:25.28 12:51.58
20 Aidan Fiol SR-4 Connecticut 14:37.75 14:55.31 14:20.20 10:58.32 12:34.87
21 James Maniscalco FR-1 Connecticut 14:41.56 12:11.70 17:11.43 16:00.90 15:52.09
22 Matt Chorney Senior Unattached 14:43.15 15:00.82 11:46.52 11:46.52 13:50.17
24 John Prizzi   Battle Road TC 14:47.21 10:47.67 11:40.90 13:36.24 12:34.13
25 Eric Clay SO-2 Northeastern 14:47.52 12:07.77 13:45.40 10:21.27 14:38.65
26 Nathan Shivers FR-1 Connecticut 14:49.52 16:00.69 12:27.20 16:27.37 17:20.74
27 Sean Parker FR-1 Connecticut 14:50.98 14:06.43 11:34.97 17:40.27 16:11.17
31 David Walter 5 Unattached 15:11.02 11:50.60 16:14.80 16:33.02 18:58.78
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Timothy Kenefick SR-4 New Hampshire 15:21.32 16:58.77 18:00.78 14:37.03 14:45.88
28 William Ulrich SR-4 New Hampshire 11:21.10 14:29.30 13:08.64 14:56.18 14:56.18
29 Christian Stafford SR-4 Northeastern 16:34.44 12:12.27 11:27.07 16:34.44 15:04.03
30 Calvin Butlak SR-4 Albany 18:01.74 17:25.38 15:09.02 14:50.84 15:09.02
32 Matthew Schaefer FR-1 Northeastern 13:04.10 15:11.74 18:04.97 17:46.74 15:11.74
33 Justin Bullock   West Valley Track Club 15:30.35 11:24.08 13:22.65 12:00.56 15:12.10
34 Benjamin Weingart SO-2 Northeastern 14:49.20 15:16.70 13:54.20 15:07.54 15:16.70
35 Oscar Garcia   Unattached 18:00.03 19:04.65 19:50.80 18:27.72 15:23.10
36 Andrew Coggins   Tracksmith Hare AC 12:35.05 15:50.80 11:57.76 18:19.94 15:32.15
37 Matyas Csiki-Fejer FR-1 Suffolk 18:27.38 15:00.92 12:12.00 16:34.76 15:38.45
38 Luke Novak JR-3 Northeastern 13:38.16 17:33.26 19:16.71 15:31.01 15:40.41
39 Christopher Battoo   Greater Boston Track Club 15:38.46 13:33.97 15:09.73 15:57.61 15:57.61
40 Kyle Kondracki JR-3 St. Thomas Aquinas 20:34.07 17:47.57 20:14.48 18:26.75 16:19.42
  Brian Gilligan   Greater Boston Track Club DNF DNF DNF DNF DNF