January 18-19, 2019
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
|
Timing: SnapTiming

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 El Hocine Bouchrak SO-2 High Point 6:31.95 6:31.95 9:09.75 8:29.02 8:18.84
2 Ryan Lockett FR-1 Virginia 10:16.73 10:21.83 10:11.63 8:29.69 8:19.50
3 Meshack Kipchirchir FR-1 Norfolk State 10:22.18 6:54.79 6:39.23 8:38.48 6:44.42
4 Luca Mazzanti SO-2 Army West Point 9:10.12 8:23.41 10:12.40 8:38.98 8:49.36
5 Micah Pratt FR-1 William and Mary 8:24.39 9:21.59 6:19.60 8:39.99 10:18.79
6 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 10:16.46 8:42.42 7:29.29 8:42.42 8:21.53
7 Evans Cheruiyot FR-1 Norfolk State 11:09.51 7:08.90 8:48.28 8:43.05 6:42.75
8 Willem Smagh JR-3 George Mason 9:15.16 7:19.94 10:02.29 8:43.73 7:09.46
9 Joseph Lightbody SR-4 Christopher Newport 7:52.76 8:08.51 10:46.10 8:45.28 6:07.70
10 Derek Johnson FR-1 Virginia 7:11.02 9:53.97 6:23.71 8:45.63 7:16.28
11 Luke Sharkey SR-4 George Mason 7:44.86 7:23.73 10:18.06 8:48.25 9:14.67
12 Lelei Too SO-2 Norfolk State 9:51.90 7:55.64 8:22.06 8:48.48 6:52.22
13 Bradley Pease FR-1 Army West Point 9:23.42 11:30.98 10:59.09 8:51.52 7:42.43
14 Sam Schroeder Senior Unattached 9:44.70 6:54.61 7:10.55 8:51.54 8:09.02
15 Zach Boone SR-4 UNC-Asheville 11:12.68 6:45.75 6:24.39 8:53.87 7:28.45
16 Saurev Velleleth SO-2 Virginia 9:45.15 11:11.04 8:35.36 8:56.83 8:24.62
17 Hank Patrick SR-4 Washington and Lee 8:03.42 11:11.42 8:57.13 8:57.13 8:24.91
18 Tristan Lucy-Speidel SR-4 Lynchburg 10:09.20 9:04.51 6:55.12 8:59.11 7:05.90
19 Ethan Bernstein FR-1 Washington and Lee 10:26.04 10:31.44 7:38.74 8:59.69 7:22.55
20 Archie Blaes FR-1 VCU 6:40.85 8:34.61 11:00.87 9:01.69 7:35.02
21 Paul Rosacia FR-1 VCU 9:41.71 9:03.65 10:52.38 9:03.65 11:14.13
22 Maximillian Sparks FR-1 Lynchburg 10:44.05 6:54.81 7:27.56 9:05.80 9:38.55
23 Rylan Flint Sophomore Maryland Club 7:51.36 6:45.59 7:56.84 9:08.09 8:07.80
24 Patrick Sutphin Freshman Unattached 9:14.92 7:58.00 9:25.91 9:09.42 11:32.27
25 David Angell   Roanoke Valley Elite 9:20.02 9:47.74 8:35.66 9:14.47 11:55.27
26 Jason Putnam JR-3 Christopher Newport 10:05.79 11:40.27 6:40.16 9:15.77 9:43.56
27 Cosmas Keter FR-1 Virginia 7:52.85 11:13.11 8:09.54 9:16.29 10:34.17
28 Vohra Hisham FR-1 VCU 10:02.28 9:39.97 6:30.37 9:17.66 9:34.39
29 Isaiah Robyn FR-1 George Washington 9:51.46 9:51.46 9:17.98 9:17.98 7:04.07
30 Stephen Gray SO-2 High Point 7:44.08 6:53.76 10:31.82 9:19.13 11:05.37
31 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 6:49.97 9:10.37 12:10.08 9:21.60 9:04.76
32 Jake Mazziotta SO-2 VMI 8:53.99 7:12.81 9:50.20 9:22.09 9:16.47
33 Coby Price FR-1 Hampton 8:12.42 9:37.31 10:50.89 9:25.99 8:18.08
34 Tyler Barrett JR-3 Roanoke 7:27.25 6:41.96 7:44.23 9:26.13 8:57.83
35 Daniel Robinson SO-2 George Washington 10:51.24 8:07.01 8:29.67 9:26.29 8:24.00
36 Tim Shay SR-4 Roanoke 7:23.47 9:22.87 12:07.75 9:28.55 10:08.35
37 Kellen Reeves SO-2 VMI 7:55.42 8:54.85 7:37.59 9:54.27 12:46.61
38 Mitchell Brown SO-2 Gardner-Webb 12:32.98 10:03.58 10:27.48 9:57.60 10:33.46
39 Davonne Douglas JR-3 Virginia State 8:17.19 8:23.64 8:55.93 10:45.69 8:30.10
40 Ryan Wilson SR-4 Roanoke 11:15.31 13:43.88 10:07.78 11:15.31 13:50.64
  Ahmed Hassan FR-1 Virginia DNF DNF DNF DNF DNF
  Trejon Edmonds JR-3 Christopher Newport DNS DNS DNS DNS DNS
  Drew Woodfolk FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS
  Micah Kiplimo FR-1 Virginia Union DNS DNS DNS DNS DNS
  Stephen Wolf JR-3 VMI DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Adams SO-2 VMI DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Zach Boone SR-4 UNC-Asheville 8:53.87
17 Hank Patrick SR-4 Washington and Lee 8:57.13
19 Ethan Bernstein FR-1 Washington and Lee 8:59.69
20 Archie Blaes FR-1 VCU 9:01.69
22 Maximillian Sparks FR-1 Lynchburg 9:05.80
23 Rylan Flint Sophomore Maryland Club 9:08.09
24 Patrick Sutphin Freshman Unattached 9:09.42
25 David Angell   Roanoke Valley Elite 9:14.47
28 Vohra Hisham FR-1 VCU 9:17.66
29 Isaiah Robyn FR-1 George Washington 9:17.98
30 Stephen Gray SO-2 High Point 9:19.13
32 Jake Mazziotta SO-2 VMI 9:22.09
33 Coby Price FR-1 Hampton 9:25.99
34 Tyler Barrett JR-3 Roanoke 9:26.13
35 Daniel Robinson SO-2 George Washington 9:26.29
36 Tim Shay SR-4 Roanoke 9:28.55
37 Kellen Reeves SO-2 VMI 9:54.27
38 Mitchell Brown SO-2 Gardner-Webb 9:57.60
39 Davonne Douglas JR-3 Virginia State 10:45.69
40 Ryan Wilson SR-4 Roanoke 11:15.31
  Justin Adams SO-2 VMI DNS
  Drew Woodfolk FR-1 Washington and Lee DNS
  Stephen Wolf JR-3 VMI DNS
  Trejon Edmonds JR-3 Christopher Newport DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 El Hocine Bouchrak SO-2 High Point 7:33.03 8:29.02
2 Ryan Lockett FR-1 Virginia 10:21.83 8:29.69
3 Meshack Kipchirchir FR-1 Norfolk State 7:05.16 8:38.48
4 Luca Mazzanti SO-2 Army West Point 6:39.62 8:38.98
5 Micah Pratt FR-1 William and Mary 10:34.39 8:39.99
6 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 6:57.94 8:42.42
7 Evans Cheruiyot FR-1 Norfolk State 7:45.52 8:43.05
8 Willem Smagh JR-3 George Mason 10:18.01 8:43.73
9 Joseph Lightbody SR-4 Christopher Newport 6:54.98 8:45.28
10 Derek Johnson FR-1 Virginia 10:14.99 8:45.63
11 Luke Sharkey SR-4 George Mason 8:00.71 8:48.25
12 Lelei Too SO-2 Norfolk State 8:37.91 8:48.48
13 Bradley Pease FR-1 Army West Point 7:42.43 8:51.52
14 Sam Schroeder Senior Unattached 8:03.71 8:51.54
16 Saurev Velleleth SO-2 Virginia 7:30.94 8:56.83
18 Tristan Lucy-Speidel SR-4 Lynchburg 9:26.07 8:59.11
21 Paul Rosacia FR-1 VCU 9:58.02 9:03.65
26 Jason Putnam JR-3 Christopher Newport 8:31.31 9:15.77
27 Cosmas Keter FR-1 Virginia 8:59.61 9:16.29
31 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 10:57.08 9:21.60
  Ahmed Hassan FR-1 Virginia DNF DNF
  Micah Kiplimo FR-1 Virginia Union DNS DNS