April 25-27, 2019
|
Hillsdale - Hillsdale, MI

Men 1500m Run Open

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Harrison Steen Freshman Unattached 4:06.53 4:44.83 3:59.35 10
2 Joe Renner JR-3 Grand Valley St. 3:46.31 4:51.31 4:00.75 8
3 Logan Lukonic FR-1 Michigan Tech 5:05.42 2:59.37 4:02.39 6
4 Parker Hayes FR-1 Northwood (Mich.) 3:41.05 3:36.19 4:02.91 5
5 Daniel Gerber SO-2 Taylor 5:14.29 3:12.47 4:03.63 4
6 Jack Huber   Unattached 3:27.22 3:19.90 4:03.78 3
7 Caleb Pendleton SO-2 Cedarville 3:13.02 4:45.87 4:04.33 2
8 Nicholas Hoffman FR-1 Hope 3:18.05 3:37.61 4:04.50 1
9 Russell Schultz FR-1 Cedarville 4:33.98 4:24.19 4:04.62 -
10 Tyler Lipina SO-2 Roberts Wesleyan 3:47.67 3:42.77 4:04.80 -
11 Brendan Klynstra JR-3 Michigan Tech 4:46.71 5:11.22 4:05.05 -
12 Taylor Kleyn SR-4 Indianapolis 2:52.14 3:56.08 4:05.91 -
13 Shane Pease FR-1 Roberts Wesleyan 5:11.45 3:42.47 4:07.18 -
14 Connor White FR-1 Taylor 3:43.11 3:00.96 4:07.89 -
15 Samuel Moran SO-2 Purdue Fort Wayne 4:20.59 3:28.48 4:08.18 -
16 Mark Richardson   Central Toronto AC 3:11.30 3:18.75 4:08.43 -
17 Derek Van Prooyen FR-1 Taylor 3:38.69 4:53.25 4:08.51 -
18 Neil O'Brien SO-2 Trine 2:56.70 4:28.78 4:08.87 -
19 Will Finch FR-1 Central Michigan 3:29.07 4:58.67 4:08.89 -
20 Luke Moore SO-2 Michigan Tech 3:17.09 3:57.01 4:09.48 -
21 Justin Fleming FR-1 Indiana Tech 5:03.23 5:20.77 4:10.60 -
22 Aidan Goslett   Central Toronto AC 3:16.33 5:22.18 4:11.70 -
23 Justin Shaffer JR-3 Roberts Wesleyan 4:10.67 3:40.29 4:13.20 -
24 Sam Williamson JR-3 Purdue Fort Wayne 4:28.70 2:59.98 4:13.49 -
25 Lukas Simonds SR-4 Aquinas 3:20.59 3:33.28 4:13.90 -
26 Deion Feldpausch JR-3 Spring Arbor 3:46.78 4:19.91 4:14.81 -
27 Marcus Jackson Freshman MRun 4:51.07 4:17.88 4:15.32 -
28 Nicholas Salomon Senior Unattached 4:44.92 5:13.15 4:16.68 -
29 Robert Peck JR-3 Purdue Fort Wayne 3:25.48 2:59.79 4:16.84 -
30 Alexander Sanford Junior Unattached 3:21.19 3:00.56 4:17.93 -
31 Dutch Schafer FR-1 Michigan Tech 4:29.11 3:45.13 4:18.76 -
32 Joe Deiser JR-3 Wabash 5:31.14 5:20.71 4:20.74 -
33 Michael Allen SO-2 Northwood (Mich.) 3:31.35 3:49.61 4:20.92 -
34 Jared Wells FR-1 Indiana Tech 5:18.83 3:55.20 4:21.33 -
35 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 3:25.02 4:46.50 4:22.84 -
36 Lee Sortore FR-1 Roberts Wesleyan 3:12.58 4:29.08 4:23.80 -
37 Devin Gibson SR-4 Madonna 3:15.50 4:03.06 4:24.19 -
38 Benjamin Richards JR-3 Roberts Wesleyan 4:37.90 4:51.13 4:24.66 -
39 Joshua Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 4:27.37 3:58.25 4:24.72 -
40 Jay Joiner FR-1 Indiana Tech 5:26.09 4:35.72 4:25.11 -
41 Kendal Delpiere SO Lake Superior State 3:35.22 5:40.10 4:25.70 -
42 Caleb Kriesch FR-1 Spring Arbor 3:40.63 4:01.90 4:25.82 -
43 Morgan Morrison SO-2 Hillsdale 4:48.46 4:51.13 4:27.09 -
44 Ben Yagiela SR-4 Central Michigan 5:14.04 5:16.73 4:28.41 -
45 Jared Ziegler FR-1 Roberts Wesleyan 5:41.53 4:58.51 4:28.92 -
46 Dontae Havinga-Hamilton FR-1 Adrian 5:00.14 5:13.66 4:30.39 -
47 Trent Sakos SO-2 Trine 3:37.01 4:52.96 4:31.26 -
48 Charles Holbrook JR-3 Hillsdale 4:37.80 5:37.72 4:32.35 -
49 Jin-Sae Ro Sophomore MRun 3:46.39 3:43.67 4:32.76 -
50 Travis Carson FR-1 Trine 3:56.03 3:42.31 4:34.45 -
51 Mark Smith SR-4 Olivet 4:32.59 5:27.66 4:35.34 -
52 David Rodriguez JR-3 Madonna 5:03.78 4:25.12 4:36.16 -
53 Erik Campeau FR-1 Roberts Wesleyan 4:05.93 5:42.64 4:36.32 -
54 Brandon Sill FR-1 Trine 4:03.37 3:38.48 4:36.55 -
55 Noah Kelsey   Indiana Tech-JV 5:51.69 5:21.23 4:36.92 -
56 Jack Balint SO-2 Madonna 3:25.17 5:38.25 4:37.25 -
57 Josh Chezick SO-2 Madonna 5:30.48 3:58.83 4:37.71 -
58 Tellis Donajkowski JR-3 Saginaw Valley 4:19.99 4:33.97 4:39.56 -
59 Jeremiah Jean Senior Unattached 5:11.90 4:01.66 4:40.99 -
60 Jacob Tanner Senior MRun 5:20.78 3:47.92 4:41.38 -
61 Michael Gills SO Lake Superior State 5:41.90 4:03.01 4:42.56 -
62 Josh McCallum FR-1 Trine 3:40.50 4:59.66 4:42.69 -
63 James Thurman JR-3 Olivet 5:21.66 4:53.19 4:44.65 -
64 Tyler Cook SO-2 Indianapolis 6:04.84 3:45.18 4:45.03 -
65 Blake Barber SO Lake Superior State 3:52.60 3:29.63 4:47.16 -
66 Brandon Albin FR-1 Indianapolis 4:39.33 4:54.03 4:54.03 -
67 Elliott Voelkel FR-1 Indianapolis 4:57.86 4:37.22 4:54.91 -
68 Alex Pruitt FR-1 Indianapolis 6:10.88 4:44.84 4:56.70 -
69 Brady Spanfellner   Indiana Tech-JV 5:24.33 5:36.34 5:00.30 -
70 Tyson Curry   Indiana Tech-JV 6:04.37 6:22.44 5:01.13 -
71 Eric Somsky FR Lake Superior State 5:38.61 5:23.22 5:07.82 -
72 Adam Elayan FR-1 Madonna 4:09.91 4:03.50 5:20.39 -
Men 1500m Run Open Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
41 Kendal Delpiere SO Lake Superior State 4:25.70 -
42 Caleb Kriesch FR-1 Spring Arbor 4:25.82 -
45 Jared Ziegler FR-1 Roberts Wesleyan 4:28.92 -
53 Erik Campeau FR-1 Roberts Wesleyan 4:36.32 -
55 Noah Kelsey   Indiana Tech-JV 4:36.92 -
59 Jeremiah Jean Senior Unattached 4:40.99 -
61 Michael Gills SO Lake Superior State 4:42.56 -
63 James Thurman JR-3 Olivet 4:44.65 -
64 Tyler Cook SO-2 Indianapolis 4:45.03 -
65 Blake Barber SO Lake Superior State 4:47.16 -
66 Brandon Albin FR-1 Indianapolis 4:54.03 -
67 Elliott Voelkel FR-1 Indianapolis 4:54.91 -
68 Alex Pruitt FR-1 Indianapolis 4:56.70 -
69 Brady Spanfellner   Indiana Tech-JV 5:00.30 -
70 Tyson Curry   Indiana Tech-JV 5:01.13 -
71 Eric Somsky FR Lake Superior State 5:07.82 -
72 Adam Elayan FR-1 Madonna 5:20.39 -
Men 1500m Run Open Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
36 Lee Sortore FR-1 Roberts Wesleyan 5:27.12 4:55.46 3:07.30 4:52.82 5:42.94 4:23.80 -
38 Benjamin Richards JR-3 Roberts Wesleyan 5:17.60 3:37.03 5:07.01 4:32.60 5:30.83 4:24.66 -
39 Joshua Johnson FR-1 Roberts Wesleyan 5:33.55 5:38.85 5:17.67 4:35.31 3:47.66 4:24.72 -
40 Jay Joiner FR-1 Indiana Tech 5:28.74 3:32.09 3:13.53 4:14.51 4:09.21 4:25.11 -
44 Ben Yagiela SR-4 Central Michigan 3:26.68 4:14.99 5:35.52 4:14.99 3:21.31 4:28.41 -
46 Dontae Havinga-Hamilton FR-1 Adrian 4:08.76 4:41.21 3:14.68 4:38.51 4:30.39 4:30.39 -
47 Trent Sakos SO-2 Trine 4:14.99 4:23.13 4:06.85 4:28.55 5:47.22 4:31.26 -
49 Jin-Sae Ro Sophomore MRun 4:00.03 4:54.58 3:49.12 5:16.41 4:08.22 4:32.76 -
50 Travis Carson FR-1 Trine 5:12.88 3:39.56 4:07.01 4:20.73 4:12.50 4:34.45 -
51 Mark Smith SR-4 Olivet 4:46.36 4:43.60 5:46.93 5:02.88 5:08.38 4:35.34 -
52 David Rodriguez JR-3 Madonna 3:21.60 5:23.11 5:39.68 3:54.74 5:03.78 4:36.16 -
54 Brandon Sill FR-1 Trine 5:18.04 4:33.79 3:16.35 5:20.80 5:12.51 4:36.55 -
57 Josh Chezick SO-2 Madonna 4:07.17 5:33.26 5:49.92 4:12.72 4:26.61 4:37.71 -
60 Jacob Tanner Senior MRun 4:52.64 3:19.78 3:53.55 5:15.15 3:19.78 4:41.38 -
62 Josh McCallum FR-1 Trine 6:04.67 3:40.50 4:59.66 5:27.92 4:34.21 4:42.69 -
Men 1500m Run Open Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Shane Pease FR-1 Roberts Wesleyan 4:09.66 4:17.07 4:07.18 3:49.88 3:52.35 3:20.22 -
18 Neil O'Brien SO-2 Trine 3:39.01 3:58.92 4:08.87 4:41.23 4:16.34 4:11.36 -
24 Sam Williamson JR-3 Purdue Fort Wayne 4:00.82 4:46.45 4:13.49 4:08.42 3:40.54 2:59.98 -
26 Deion Feldpausch JR-3 Spring Arbor 4:37.75 3:13.66 4:14.81 4:32.65 4:09.72 4:14.81 -
31 Dutch Schafer FR-1 Michigan Tech 5:13.10 4:03.24 4:18.76 4:47.23 3:16.66 3:47.71 -
34 Jared Wells FR-1 Indiana Tech 4:23.95 5:26.67 4:21.33 4:05.65 3:16.00 5:26.67 -
35 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 4:20.22 3:51.30 4:22.84 5:02.27 4:43.87 4:20.22 -
43 Morgan Morrison SO-2 Hillsdale 4:56.47 5:17.84 4:27.09 3:57.71 5:20.51 5:17.84 -
48 Charles Holbrook JR-3 Hillsdale 3:10.65 5:37.72 4:32.35 5:05.04 5:32.27 5:24.10 -
56 Jack Balint SO-2 Madonna 3:39.03 3:47.35 4:37.25 4:31.71 4:37.25 4:15.07 -
58 Tellis Donajkowski JR-3 Saginaw Valley 4:42.36 4:33.97 4:39.56 3:54.83 4:33.97 3:49.24 -
Men 1500m Run Open Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
14 Connor White FR-1 Taylor 4:07.89 4:20.29 -
15 Samuel Moran SO-2 Purdue Fort Wayne 4:08.18 4:30.52 -
16 Mark Richardson   Central Toronto AC 4:08.43 5:22.96 -
17 Derek Van Prooyen FR-1 Taylor 4:08.51 4:25.91 -
19 Will Finch FR-1 Central Michigan 4:08.89 3:41.52 -
20 Luke Moore SO-2 Michigan Tech 4:09.48 3:37.05 -
21 Justin Fleming FR-1 Indiana Tech 4:10.60 3:43.04 -
22 Aidan Goslett   Central Toronto AC 4:11.70 5:24.70 -
23 Justin Shaffer JR-3 Roberts Wesleyan 4:13.20 4:46.12 -
27 Marcus Jackson Freshman MRun 4:15.32 3:49.79 -
29 Robert Peck JR-3 Purdue Fort Wayne 4:16.84 4:29.69 -
32 Joe Deiser JR-3 Wabash 4:20.74 3:28.60 -
37 Devin Gibson SR-4 Madonna 4:24.19 3:36.64 -
Men 1500m Run Open Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Harrison Steen Freshman Unattached 3:59.35 3:01.91 10
2 Joe Renner JR-3 Grand Valley St. 4:00.75 3:02.97 8
3 Logan Lukonic FR-1 Michigan Tech 4:02.39 3:30.88 6
4 Parker Hayes FR-1 Northwood (Mich.) 4:02.91 5:13.36 5
5 Daniel Gerber SO-2 Taylor 4:03.63 3:12.47 4
6 Jack Huber   Unattached 4:03.78 4:33.04 3
7 Caleb Pendleton SO-2 Cedarville 4:04.33 4:55.64 2
8 Nicholas Hoffman FR-1 Hope 4:04.50 3:42.50 1
9 Russell Schultz FR-1 Cedarville 4:04.62 5:08.23 -
10 Tyler Lipina SO-2 Roberts Wesleyan 4:04.80 5:03.56 -
11 Brendan Klynstra JR-3 Michigan Tech 4:05.05 2:51.54 -
12 Taylor Kleyn SR-4 Indianapolis 4:05.91 3:43.78 -
25 Lukas Simonds SR-4 Aquinas 4:13.90 3:35.82 -
28 Nicholas Salomon Senior Unattached 4:16.68 5:08.02 -
30 Alexander Sanford Junior Unattached 4:17.93 3:31.51 -
33 Michael Allen SO-2 Northwood (Mich.) 4:20.92 5:05.28 -