April 19-20, 2019
|
Moravian College - Bethlehem, PA
|

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chris Andersen FR-1 Ramapo 4:02.53 4:33.74 2:52.89 4:00.12 5:07.36 3:38.51 5:04.96
2 Bill Hallinan SO-2 U. of Sciences 4:20.59 3:17.27 4:08.41 4:03.54 3:51.37 5:01.99 3:17.27
3 Nicholas Rivera FR-1 Bloomfield 5:06.88 4:40.09 3:05.10 4:03.55 3:48.94 4:57.14 3:17.28
4 Ben Haderle SR-4 NYU 3:47.77 4:58.79 3:11.03 4:04.91 3:33.08 4:53.90 4:56.35
5 Luke Myers JR-3 Colgate 2:51.56 4:05.08 2:56.46 4:05.08 3:30.77 3:25.87 3:38.13
6 Jack Lillian JR-3 NYU 3:02.16 3:21.86 3:21.86 4:06.16 3:51.39 3:51.39 5:10.17
7 Stephen Malenowski SO-2 Ithaca 4:21.56 3:54.42 3:12.47 4:06.75 3:24.81 3:56.88 3:51.95
8 Ben Tiber SO-2 Ithaca 4:06.18 3:04.01 2:56.55 4:08.66 4:40.99 4:33.53 3:53.74
9 Ethan Koza FR-1 Lehigh 2:54.98 4:37.47 4:19.97 4:09.97 3:47.48 3:42.48 4:32.47
10 Marcos Maciel FR-1 Ursinus 3:33.08 5:08.34 3:20.55 4:10.68 3:25.56 5:25.89 3:08.01
11 Miguel Suero SR-4 Wilmington (Del.) 3:08.52 3:46.23 5:14.20 4:11.36 4:13.88 5:26.77 3:23.61
12 Dillon Aryeh FR-1 Colgate 5:01.50 5:14.17 3:55.63 4:13.36 4:46.30 4:38.70 3:53.10
13 Johnathan Sussman SO-2 NYU 5:04.54 3:07.80 3:00.19 4:13.78 5:04.54 3:56.02 3:38.25
14 Armani Rivera JR-3 Gwynedd-Mercy 4:18.08 5:21.96 4:51.30 4:15.52 4:02.75 3:32.09 4:41.08
15 Jack Bell FR-1 Lafayette 4:13.14 4:08.02 4:02.91 4:15.69 4:54.05 4:54.05 5:17.06
16 Chris Funge SR-4 Muhlenberg 3:22.14 3:55.40 4:03.08 4:15.87 5:04.49 3:19.58 4:56.81
17 Brandon Cruz SO-2 Wilmington (Del.) 3:30.08 3:12.15 4:13.63 4:16.19 4:44.37 3:30.08 4:08.51
18 Tegan Fortna SO-2 Kutztown 4:58.83 3:15.79 3:23.52 4:17.61 4:35.65 3:08.06 4:35.65
19 Mark DiPaola SR-4 Lafayette 4:23.25 4:15.50 4:30.99 4:18.08 3:47.11 5:25.18 3:18.73
20 Christopher Shirazi FR-1 NYU 5:13.85 3:37.88 3:45.66 4:19.38 5:06.07 3:06.76 3:11.95
21 Ryan Ward SO-2 U. of Sciences 3:38.14 3:06.97 3:17.36 4:19.68 3:22.55 4:37.86 5:19.41
22 Kyle Berardi SO-2 Ursinus 5:28.85 5:10.58 4:02.72 4:20.99 3:18.36 5:39.29 4:05.33
23 Jesse Wun FR-1 Ursinus 3:32.14 3:05.95 5:27.38 4:21.90 3:08.57 5:22.14 3:13.81
24 Andrew Seaver   Breakneck TC 3:32.56 5:09.66 3:16.82 4:22.42 3:27.32 3:27.32 3:32.56
25 Malcolm Silver-Van Meter FR-1 NYU 3:53.54 5:13.15 5:21.11 4:25.38 4:06.81 4:25.38 5:37.04
26 Isaiah Curbelo SO-2 Bloomfield 5:44.29 4:21.56 4:37.57 4:26.89 5:09.60 3:38.85 3:46.86
27 Antonio Macabantad FR-1 NYU 3:39.89 3:23.80 5:29.83 4:28.15 4:49.61 4:06.70 3:21.12
28 Timothy Larsen FR-1 Lafayette 5:06.09 5:41.00 5:14.15 4:28.50 5:24.89 4:15.08 4:33.87
29 Leonard Bolinsky SO-2 Susquehanna 5:19.88 3:13.54 3:10.85 4:28.80 3:21.60 5:27.94 4:07.30
30 Zion Watson JR-3 Bloomfield 4:15.92 5:50.21 5:25.97 4:29.39 5:34.05 4:24.01 4:10.54
31 Brad Clemson FR-1 Moravian 5:26.38 3:57.37 3:25.00 4:29.73 5:45.26 4:10.85 3:49.27
32 Ciaran Fisher SR-4 Susquehanna 4:12.02 3:20.54 4:49.96 4:30.99 3:28.67 3:39.51 3:15.12
33 Ryan Harris SO-2 Delaware Valley 4:34.18 5:25.76 3:56.17 4:31.46 5:36.61 4:36.89 3:23.60
34 Arthur Scrima SO-2 Nyack 5:41.48 3:57.67 4:08.60 4:33.18 4:22.26 4:14.06 4:03.13
35 Joshua Loew JR-3 Delaware Valley 5:29.70 4:01.78 3:59.04 4:34.75 4:23.76 3:17.82 4:01.78
36 Jonathan Cope SR-4 Ursinus 4:52.37 5:53.05 4:44.10 4:35.82 5:00.65 4:35.82 4:11.00
37 Max Oswald FR-1 Susquehanna 3:43.74 5:45.28 4:16.89 4:36.22 3:38.22 3:21.64 5:56.33
38 Suyash Handa JR-3 Colgate 4:39.49 5:01.63 4:31.19 4:36.72 3:13.71 5:37.60 4:56.09
39 John Sabella FR-1 Susquehanna 4:00.09 3:21.01 4:22.42 4:39.17 3:43.34 4:41.97 5:01.51
40 Thomas Trott SR-4 Nyack 3:52.84 4:23.69 5:56.26 4:40.52 3:27.59 3:44.42 3:30.39
41 Chris Laskowski SO-2 Gwynedd-Mercy 4:53.63 5:10.57 4:45.16 4:42.33 4:59.27 3:17.63 4:25.39
42 Dylan Zuch FR-1 U. of Sciences 3:29.18 4:36.00 5:10.86 4:50.52 5:10.86 4:09.85 4:36.00
43 Nate Raffier FR-1 Ursinus 4:07.38 4:19.16 3:58.55 4:54.50 3:29.10 3:37.93 5:18.06
  Brandon Shirazi SR-4 NYU DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mason Smith SR-4 Nyack DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chris Andersen FR-1 Ramapo 2:48.09 4:16.93 2:48.09 4:04.93 4:00.12 4:43.35 3:43.32
2 Bill Hallinan SO-2 U. of Sciences 3:46.50 4:13.29 4:40.07 5:09.30 4:03.54 3:51.37 3:39.19
3 Nicholas Rivera FR-1 Bloomfield 3:27.02 3:00.23 3:19.71 5:02.01 4:03.55 4:52.26 5:02.01
4 Ben Haderle SR-4 NYU 5:03.69 3:06.14 4:39.20 4:19.61 4:04.91 5:01.24 4:00.02
6 Jack Lillian JR-3 NYU 2:52.32 4:52.93 4:55.40 4:23.40 4:06.16 4:11.09 3:07.09
7 Stephen Malenowski SO-2 Ithaca 4:31.43 5:13.38 4:19.09 3:49.48 4:06.75 4:24.03 4:46.23
8 Ben Tiber SO-2 Ithaca 2:54.07 3:41.31 3:16.45 3:41.31 4:08.66 2:59.04 2:54.07
9 Ethan Koza FR-1 Lehigh 3:49.98 3:42.48 4:19.97 4:09.97 4:09.97 3:57.48 3:57.48
10 Marcos Maciel FR-1 Ursinus 4:28.23 5:10.85 4:43.27 4:00.66 4:10.68 3:25.56 3:30.58
11 Miguel Suero SR-4 Wilmington (Del.) 3:13.55 5:24.26 3:43.71 3:13.55 4:11.36 3:28.63 5:21.74
17 Brandon Cruz SO-2 Wilmington (Del.) 3:04.46 4:23.88 3:19.83 3:14.71 4:16.19 5:07.43 4:52.06
19 Mark DiPaola SR-4 Lafayette 3:23.89 3:21.31 3:39.37 5:32.93 4:18.08 3:08.40 3:18.73
28 Timothy Larsen FR-1 Lafayette 3:58.97 3:10.64 4:44.61 5:19.52 4:28.50 4:36.56 5:08.78
32 Ciaran Fisher SR-4 Susquehanna 4:39.12 4:17.44 5:19.77 5:44.16 4:30.99 4:55.38 3:28.67
  Brandon Shirazi SR-4 NYU DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Luke Myers JR-3 Colgate 3:11.17 4:24.69 3:57.73 4:05.08 5:03.90
12 Dillon Aryeh FR-1 Colgate 3:20.16 4:18.43 4:18.43 4:13.36 3:12.56
13 Johnathan Sussman SO-2 NYU 3:00.19 3:50.94 3:02.73 4:13.78 4:34.09
14 Armani Rivera JR-3 Gwynedd-Mercy 4:43.63 3:34.64 4:38.52 4:15.52 4:00.19
15 Jack Bell FR-1 Lafayette 5:22.17 5:09.39 5:11.95 4:15.69 3:06.66
16 Chris Funge SR-4 Muhlenberg 5:17.28 5:01.93 5:14.72 4:15.87 5:01.93
18 Tegan Fortna SO-2 Kutztown 4:33.07 4:43.38 4:33.07 4:17.61 4:20.19
20 Christopher Shirazi FR-1 NYU 3:30.10 3:19.73 4:16.79 4:19.38 4:09.01
21 Ryan Ward SO-2 U. of Sciences 4:04.10 4:45.65 5:27.20 4:19.68 4:04.10
22 Kyle Berardi SO-2 Ursinus 4:00.11 3:31.41 4:39.26 4:20.99 5:18.41
23 Jesse Wun FR-1 Ursinus 3:03.33 3:13.81 3:42.62 4:21.90 3:55.71
26 Isaiah Curbelo SO-2 Bloomfield 4:53.58 3:22.84 4:13.55 4:26.89 3:09.50
27 Antonio Macabantad FR-1 NYU 5:35.19 3:10.39 4:06.70 4:28.15 3:18.43
31 Brad Clemson FR-1 Moravian 4:51.31 4:48.62 4:48.62 4:29.73 5:02.10
40 Thomas Trott SR-4 Nyack 4:37.72 4:26.50 6:01.87 4:40.52 5:36.63
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Andrew Seaver   Breakneck TC 4:43.42 4:09.30 3:48.31 4:22.42
25 Malcolm Silver-Van Meter FR-1 NYU 3:21.69 4:41.31 4:54.58 4:25.38
29 Leonard Bolinsky SO-2 Susquehanna 4:04.61 3:40.42 3:26.98 4:28.80
30 Zion Watson JR-3 Bloomfield 4:07.84 5:23.27 5:12.50 4:29.39
33 Ryan Harris SO-2 Delaware Valley 5:36.61 3:10.03 5:39.33 4:31.46
34 Arthur Scrima SO-2 Nyack 3:38.55 4:22.26 4:19.53 4:33.18
35 Joshua Loew JR-3 Delaware Valley 5:02.23 4:18.27 3:48.05 4:34.75
36 Jonathan Cope SR-4 Ursinus 5:11.68 4:41.34 3:57.21 4:35.82
37 Max Oswald FR-1 Susquehanna 5:25.94 4:33.46 5:34.23 4:36.22
38 Suyash Handa JR-3 Colgate 4:36.72 4:56.09 5:12.70 4:36.72
39 John Sabella FR-1 Susquehanna 5:57.34 3:37.76 6:02.93 4:39.17
41 Chris Laskowski SO-2 Gwynedd-Mercy 4:50.80 3:59.98 4:47.98 4:42.33
42 Dylan Zuch FR-1 U. of Sciences 3:49.51 4:38.90 6:00.25 4:50.52
43 Nate Raffier FR-1 Ursinus 4:10.33 4:28.00 4:57.45 4:54.50
  Mason Smith SR-4 Nyack DNS DNS DNS DNS