January 19-20, 2019
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
|
Timing: Rhodes Race Timing

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jason Weitzel JR-3 Concord 8:39.80 10:08.17 6:40.25 9:52.58 6:45.45
2 Turner Chaundy Senior Unattached 8:49.92 6:48.04 11:28.90 10:04.11 9:00.52
3 Nico Agosta FR-1 Davidson 8:56.12 9:01.49 10:43.35 7:03.54 10:54.07
4 Matthew Martin SR-4 UNC Pembroke 8:56.35 8:02.72 11:21.17 6:52.99 7:09.08
5 Cameron Belk FR-1 UNC-Greensboro 8:57.87 8:36.36 8:25.60 6:32.65 11:33.86
6 Matthew Staehle   Unattached 8:58.03 11:07.16 7:21.19 7:31.95 6:59.67
7 Jake Carver SO-2 Davidson 8:59.49 8:27.12 7:06.20 7:16.99 7:33.18
8 Daniel Sodano Senior Unattached 8:59.55 8:54.16 9:21.14 8:54.16 10:04.30
9 Travis Leach Jr Senior Unattached 9:03.69 10:03.50 6:58.65 7:25.83 10:25.25
10 Gavin Mouat   Unattached 9:03.81 9:36.44 11:14.33 8:58.38 9:31.00
11 Altan Cornu JR-3 Mount Olive 9:04.26 9:09.71 10:25.90 6:59.08 7:37.18
12 William Sandin SR-4 UNC-Greensboro 9:09.95 9:48.45 7:19.96 9:37.45 11:10.94
13 Spencer Husen Junior Unattached 9:10.08 11:16.60 9:21.09 7:25.57 7:47.57
14 Trelek Jones JR-3 UNC-Greensboro 9:11.03 7:09.81 8:37.97 9:22.05 11:34.30
15 Michael Ruhnke SR-4 Concord 9:15.36 10:10.90 9:43.13 10:16.45 7:18.74
16 Jonathan Martin SR-4 UNC Pembroke 9:18.71 11:16.04 7:38.15 11:43.98 9:07.54
17 Jonah Lane FR-1 Davidson 9:19.34 11:05.62 8:23.41 6:59.51 8:56.97
18 McKinney Brooks Sophomore Unattached 9:19.60 8:12.45 6:37.32 10:26.76 7:33.28
19 Will Schneider Sophomore Unattached 9:27.98 10:41.82 8:42.55 10:02.06 11:04.54
20 Samuel Haynes SO-2 Concord 9:31.17 9:42.60 6:51.25 12:16.81 11:25.41
21 Nicholas Thoma FR-1 UNC-Greensboro 9:32.20 12:12.42 12:23.86 7:20.60 11:15.20
22 Nolan Capps SR-4 Lees-McRae 9:32.94 9:44.40 10:58.89 8:01.27 12:24.83
23 Jevon Neal FR-1 UNC-Greensboro 9:38.86 11:40.42 11:52.00 9:27.29 7:02.57
24 Nathan Zauner SO-2 Methodist 9:39.93 10:26.33 12:16.52 9:28.34 10:03.13
25 Maxwell Klimczak   Mary Baldwin University 9:43.20 11:28.18 9:49.04 11:16.52 9:54.87
26 Jett Hall FR-1 Mount Olive 9:43.79 7:06.17 8:27.90 7:00.33 12:21.42
27 Monroe Morse FR-1 Patrick Henry CC 9:54.33 10:00.28 12:22.92 10:06.22 9:30.56
28 Connor Ayers SO-2 Methodist 9:55.04 10:12.90 9:01.49 8:01.99 8:25.79
29 Joshua Horton Sophomore Unattached 10:00.95 12:49.22 11:01.05 9:12.88 8:30.81
30 Cooper Brady JR-3 Concord 10:05.77 11:06.35 9:53.66 11:06.35 9:41.54
31 Mason Dye FR-1 Randolph 10:12.91 9:17.75 10:00.66 11:14.21 12:40.01
  Carlos Mata SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF
  Edward Genao SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF
  Daeton Byars FR-1 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Keghlian FR-1 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF
  Lucas Biggerstaff FR-1 Emory & Henry DNF DNF DNF DNF DNF
  Joshua Chepkesir FR-1 UNC Pembroke DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jason Weitzel JR-3 Concord 7:58.22 8:39.80
2 Turner Chaundy Senior Unattached 10:30.61 8:49.92
3 Nico Agosta FR-1 Davidson 6:42.09 8:56.12
4 Matthew Martin SR-4 UNC Pembroke 7:09.08 8:56.35
5 Cameron Belk FR-1 UNC-Greensboro 8:14.84 8:57.87
7 Jake Carver SO-2 Davidson 11:03.58 8:59.49
11 Altan Cornu JR-3 Mount Olive 10:36.79 9:04.26
17 Jonah Lane FR-1 Davidson 9:41.72 9:19.34
21 Nicholas Thoma FR-1 UNC-Greensboro 9:32.20 9:32.20
23 Jevon Neal FR-1 UNC-Greensboro 8:58.34 9:38.86
  Joshua Chepkesir FR-1 UNC Pembroke DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Matthew Staehle   Unattached 11:28.68 8:58.03
8 Daniel Sodano Senior Unattached 6:44.67 8:59.55
9 Travis Leach Jr Senior Unattached 7:25.83 9:03.69
10 Gavin Mouat   Unattached 11:14.33 9:03.81
12 William Sandin SR-4 UNC-Greensboro 7:36.46 9:09.95
13 Spencer Husen Junior Unattached 9:54.09 9:10.08
14 Trelek Jones JR-3 UNC-Greensboro 6:31.24 9:11.03
15 Michael Ruhnke SR-4 Concord 10:33.11 9:15.36
16 Jonathan Martin SR-4 UNC Pembroke 8:22.84 9:18.71
18 McKinney Brooks Sophomore Unattached 7:33.28 9:19.60
20 Samuel Haynes SO-2 Concord 6:39.82 9:31.17
22 Nolan Capps SR-4 Lees-McRae 7:44.09 9:32.94
24 Nathan Zauner SO-2 Methodist 7:14.95 9:39.93
  Lucas Biggerstaff FR-1 Emory & Henry DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Will Schneider Sophomore Unattached 7:00.31 11:10.22 6:37.59 7:23.03 9:27.98 9:39.34
25 Maxwell Klimczak   Mary Baldwin University 9:19.88 9:25.71 12:26.50 6:48.24 9:43.20 8:04.06
26 Jett Hall FR-1 Mount Olive 6:54.49 10:07.15 10:07.15 10:30.50 9:43.79 11:28.88
27 Monroe Morse FR-1 Patrick Henry CC 9:12.73 12:05.09 11:05.65 11:47.26 9:54.33 7:37.64
28 Connor Ayers SO-2 Methodist 10:24.80 10:12.90 11:42.15 12:17.85 9:55.04 8:13.89
29 Joshua Horton Sophomore Unattached 11:43.12 10:49.03 9:24.90 7:48.75 10:00.95 9:30.91
30 Cooper Brady JR-3 Concord 12:49.33 12:55.39 9:23.37 8:40.97 10:05.77 11:30.58
31 Mason Dye FR-1 Randolph 7:39.69 12:09.37 10:49.69 7:21.30 10:12.91 12:03.24
  Daeton Byars FR-1 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Edward Genao SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Carlos Mata SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Keghlian FR-1 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF