May 24-26, 2018
|
South Florida - Tampa, FL

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Emmanuel Rotich JR-3 Tulane 7:29.83 7:45.52 8:43.05 9:45.82
2 Jamaine Coleman SR-4 Eastern Kentucky 10:49.86 8:49.32 8:44.08 9:36.49
3 Noah Affolder FR-1 Syracuse 10:20.54 10:46.84 8:45.88 7:53.30
4 Mihret Coulter JR-3 Charlotte 11:20.58 6:27.41 8:43.52 7:56.41
5 Max Benoit SR-4 Michigan State 6:17.51 8:44.32 8:44.32 7:04.70
6 Aidan Tooker SO-2 Syracuse 6:19.00 6:19.00 8:46.39 6:24.27
7 Hlynur Andresson SR-4 Eastern Michigan 8:38.87 9:57.49 8:44.11 10:39.42
8 Wesley Kirui FR-1 Hampton 10:15.11 9:27.79 8:45.73 8:50.99
9 Parker Scott SO-2 Ole Miss 10:12.40 8:21.54 8:47.93 7:49.86
10 Andrew Bowman SR-4 Oakland 8:20.04 10:36.89 8:46.35 8:14.77
11 Tom Nobles JR-3 Charlotte 11:19.42 11:24.69 8:46.68 11:03.62
12 El Hocine Bouchrak FR-1 High Point 9:29.25 10:00.88 8:47.08 10:00.88
13 Samuel Abascal SO-2 Eastern Kentucky 11:17.29 6:26.27 8:49.13 10:40.25
14 Connor Mora SR-4 Michigan 9:53.49 9:16.40 8:49.90 6:48.03
15 William Daly SO-2 Penn 7:17.06 7:38.38 8:52.99 9:19.64
16 Colin Daly SO-2 Penn 8:21.12 6:34.50 8:53.10 11:27.70
17 Winter Romeyn SO-2 Michigan State 10:26.14 7:50.94 8:55.16 11:35.71
18 Fitsum Seyoum SO-2 Virginia Tech 10:42.52 8:23.31 8:55.43 10:31.81
19 Julien Sanchez-Pinto JR-3 Memphis 8:45.94 8:45.94 8:56.67 10:01.07
20 Alejandro Juan Torres SR-4 High Point 6:27.78 10:08.60 8:58.58 6:33.17
21 Michael Hall JR-3 Florida State 8:16.03 10:03.86 8:59.16 10:47.00
22 Sean Tobin SR-4 Ole Miss 9:10.61 9:05.21 8:59.81 7:44.24
23 Simeon Roberts SR-4 East Tenn. St. 10:26.95 7:34.00 9:00.47 9:16.69
24 Ed Trippas FR-1 Princeton 6:23.86 11:37.43 9:00.64 11:15.80
25 Silas Kipngetich SO-2 Auburn 7:47.21 8:08.94 9:03.26 8:25.24
26 Declan McManus JR-3 Belmont 8:31.33 11:03.64 9:03.96 8:53.08
27 Matthew Lange SR-4 George Washington 9:27.11 8:43.48 9:05.29 8:10.76
28 Tyler Ranke JR-3 Albany 11:17.07 6:54.98 9:06.02 11:49.83
29 Albert Kosgei FR-1 Louisville 11:25.09 7:56.82 9:08.07 7:12.98
30 James Quattlebaum JR-3 Clemson 6:34.66 9:30.07 9:08.14 10:41.33
31 Marco Pompilj SO-2 Dartmouth 7:40.58 11:08.93 9:08.30 10:57.96
32 Nick Steele FR-1 Villanova 8:24.83 7:08.01 9:08.72 11:20.42
33 Noah Charles SO-2 East Tenn. St. 7:30.27 7:41.26 9:09.11 11:48.36
34 Troy Reeder SR-4 Furman 11:27.75 11:33.26 9:10.20 8:53.70
35 Will Battershill SO-2 Harvard 9:39.48 10:01.55 9:11.88 10:51.22
36 Alex Crigger FR-1 Tennessee 8:46.09 11:32.23 9:13.78 11:26.69
37 Victor Yegon SO-2 Lehigh 10:56.17 7:47.10 9:16.07 8:03.78
38 Fynn Timm JR-3 North Florida 11:41.92 10:01.65 9:17.08 11:25.21
39 Jake Brumfield SR-4 Miami (Ohio) 11:15.00 11:26.16 9:17.85 6:52.81
40 Billy Caldwell SR-4 Pittsburgh 7:31.95 7:15.21 9:17.96 9:01.23
41 Oussama Chouati JR-3 Maryland-Eastern Shore 7:11.99 11:18.84 9:21.02 11:58.11
42 Gavin Gaynor FR-1 North Carolina St. 9:32.36 10:34.08 9:21.13 10:11.64
43 Austin Trainor SR-4 Central Connecticut 11:04.45 8:26.79 9:23.09 8:04.26
44 Matthew Novak JR-3 Virginia 12:05.51 8:30.12 9:26.80 9:26.80
45 Trent Lancaster JR-3 George Mason 11:54.44 7:54.39 9:31.55 8:00.11
46 Geoffry Cheruiyot SR-4 Mid. Tenn. State 7:07.59 10:18.27 9:37.82 10:41.38
  Alec Kunzweiler SR-4 Duke DNF DNF DNF DNF
  Carter Day SR-4 George Washington DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Noah Affolder FR-1 Syracuse 7:21.74 8:45.88 6:08.12
6 Aidan Tooker SO-2 Syracuse 10:47.46 8:46.39 6:55.85
9 Parker Scott SO-2 Ole Miss 11:05.20 8:47.93 6:09.55
13 Samuel Abascal SO-2 Eastern Kentucky 10:08.50 8:49.13 9:15.59
16 Colin Daly SO-2 Penn 9:51.75 8:53.10 8:31.78
21 Michael Hall JR-3 Florida State 7:32.90 8:59.16 8:48.38
23 Simeon Roberts SR-4 East Tenn. St. 7:44.81 9:00.47 6:56.17
29 Albert Kosgei FR-1 Louisville 7:51.34 9:08.07 8:13.27
34 Troy Reeder SR-4 Furman 11:33.26 9:10.20 8:09.68
36 Alex Crigger FR-1 Tennessee 8:46.09 9:13.78 11:59.92
40 Billy Caldwell SR-4 Pittsburgh 11:20.72 9:17.96 9:51.44
41 Oussama Chouati JR-3 Maryland-Eastern Shore 7:45.65 9:21.02 9:37.85
42 Gavin Gaynor FR-1 North Carolina St. 6:44.02 9:21.13 8:41.85
44 Matthew Novak JR-3 Virginia 9:55.14 9:26.80 11:37.17
45 Trent Lancaster JR-3 George Mason 10:22.99 9:31.55 11:20.15
46 Geoffry Cheruiyot SR-4 Mid. Tenn. State 11:21.83 9:37.82 10:35.61
Men's 3000 Steeplechase Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jamaine Coleman SR-4 Eastern Kentucky 10:02.70 11:00.34 8:38.84 9:46.97 8:44.08 7:09.75
5 Max Benoit SR-4 Michigan State 8:18.11 7:57.14 10:34.43 11:00.65 8:44.32 6:28.00
8 Wesley Kirui FR-1 Hampton 6:39.56 9:27.79 11:02.42 7:32.13 8:45.73 6:13.27
10 Andrew Bowman SR-4 Oakland 8:51.62 11:08.47 10:57.94 8:30.56 8:46.35 7:43.19
15 William Daly SO-2 Penn 8:47.66 7:59.70 9:51.62 10:12.94 8:52.99 7:59.70
17 Winter Romeyn SO-2 Michigan State 8:49.81 10:58.25 9:37.98 6:19.97 8:55.16 9:32.63
20 Alejandro Juan Torres SR-4 High Point 8:37.04 8:53.20 10:57.07 9:47.06 8:58.58 10:57.07
24 Ed Trippas FR-1 Princeton 9:38.49 7:55.77 11:10.40 7:44.95 9:00.64 6:45.48
27 Matthew Lange SR-4 George Washington 7:54.41 8:48.94 9:48.92 6:32.61 9:05.29 10:54.35
28 Tyler Ranke JR-3 Albany 9:11.48 6:44.06 11:17.07 6:38.60 9:06.02 8:22.34
30 James Quattlebaum JR-3 Clemson 6:40.15 11:25.18 8:46.22 8:07.85 9:08.14 10:57.77
31 Marco Pompilj SO-2 Dartmouth 10:41.51 8:40.89 8:24.44 8:07.99 9:08.30 6:56.71
32 Nick Steele FR-1 Villanova 9:08.72 7:18.98 7:51.90 6:51.54 9:08.72 7:35.44
33 Noah Charles SO-2 East Tenn. St. 8:03.22 8:47.15 10:53.44 6:29.87 9:09.11 10:42.46
43 Austin Trainor SR-4 Central Connecticut 7:47.37 7:07.95 6:45.43 7:30.48 9:23.09 11:04.45
  Carter Day SR-4 George Washington DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emmanuel Rotich JR-3 Tulane 8:43.05
4 Mihret Coulter JR-3 Charlotte 8:43.52
7 Hlynur Andresson SR-4 Eastern Michigan 8:44.11
11 Tom Nobles JR-3 Charlotte 8:46.68
12 El Hocine Bouchrak FR-1 High Point 8:47.08
14 Connor Mora SR-4 Michigan 8:49.90
18 Fitsum Seyoum SO-2 Virginia Tech 8:55.43
19 Julien Sanchez-Pinto JR-3 Memphis 8:56.67
22 Sean Tobin SR-4 Ole Miss 8:59.81
25 Silas Kipngetich SO-2 Auburn 9:03.26
26 Declan McManus JR-3 Belmont 9:03.96
35 Will Battershill SO-2 Harvard 9:11.88
37 Victor Yegon SO-2 Lehigh 9:16.07
38 Fynn Timm JR-3 North Florida 9:17.08
39 Jake Brumfield SR-4 Miami (Ohio) 9:17.85
  Alec Kunzweiler SR-4 Duke DNF