May 24-26, 2018
|
Mickey Miller Blackwell Stadium - Gulf Shores, AL

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Anna Shields JR-3 Point Park 2:04.75 1:36.06 2:18.48 2:30.95 2:29.70 2:04.75 10
2 Adri Sigafoose SR-4 Aquinas 1:57.55 2:10.19 2:36.73 1:49.96 2:10.19 2:06.39 8
3 Natalia Hawthorn SR-4 British Columbia 2:08.34 1:51.31 1:57.86 1:32.98 2:18.81 2:10.95 6
4 Nicola Symonds JR-3 British Columbia 2:06.66 1:41.59 1:52.14 1:42.91 2:07.98 2:11.93 5
5 Elizabeth Williams SO-2 Wayland Baptist 2:02.46 1:46.48 1:33.17 2:09.11 2:10.44 2:13.10 4
6 Silvia Sosa SR-4 Wayland Baptist 2:32.31 1:37.05 2:53.87 2:37.70 2:13.44 2:14.78 3
7 Mikayla Tinkham SO-2 British Columbia 1:57.16 1:59.89 2:29.86 2:13.51 1:54.44 2:16.23 2
8 Michelle Mumm SR-4 Morningside 2:29.85 2:24.25 1:45.03 1:50.64 1:40.83 2:20.04 1

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Anna Shields JR-3 Point Park 2:09.98 1:49.19
2 Natalia Hawthorn SR-4 British Columbia 2:11.73 2:11.73
3 Adri Sigafoose SR-4 Aquinas 2:12.79 2:19.43
4 Nicola Symonds JR-3 British Columbia 2:11.74 1:50.67
5 Silvia Sosa SR-4 Wayland Baptist 2:12.06 1:36.41
6 Elizabeth Williams SO-2 Wayland Baptist 2:13.66 1:49.61
7 Mikayla Tinkham SO-2 British Columbia 2:11.88 2:40.90
8 Michelle Mumm SR-4 Morningside 2:12.43 2:29.65
9 Camille Van Tassel SR-4 British Columbia 2:12.67 1:46.14
10 Tiffany Cano JR-3 Wayland Baptist 2:13.34 2:41.35
11 Ariel Jensen SR-4 Lewis-Clark 2:13.95 2:03.24
12 Kari Blattner JR-3 Southwestern (Kan.) 2:14.38 2:43.95
13 Susie Garza JR-3 Oregon Tech 2:14.66 2:28.13
14 Katie Bosch SR-4 Northwestern (Iowa) 2:16.10 1:39.36
15 Rebecca Saxton JR-3 Lewis-Clark 2:16.61 1:47.93
16 Katie Landhuis SR-4 Northwestern (Iowa) 2:18.11 2:34.69
17 Charlotte Moore SR-4 Arizona Christian 2:19.20 2:47.04
18 Betsy Douglas SR-4 USC-Beaufort 2:19.59 2:58.68
19 Madelyn Huston FR-1 British Columbia 2:23.53 2:30.71
20 Ingrid Escobedo SR-4 Marymount (Ca.) 2:28.86 1:50.16
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Adri Sigafoose SR-4 Aquinas 2:11.47 2:47.32 2:12.79 2:31.38 2:12.79 2:39.35
6 Elizabeth Williams SO-2 Wayland Baptist 2:40.40 2:31.04 2:13.66 2:02.97 2:25.69 2:47.08
11 Ariel Jensen SR-4 Lewis-Clark 1:43.15 2:23.33 2:13.95 1:48.50 2:32.71 2:50.12
13 Susie Garza JR-3 Oregon Tech 1:41.00 1:58.50 2:14.66 1:36.96 2:22.74 2:38.90
14 Katie Bosch SR-4 Northwestern (Iowa) 2:39.24 2:33.80 2:16.10 2:07.94 2:40.60 1:51.61
19 Madelyn Huston FR-1 British Columbia 2:45.06 2:30.71 2:23.53 3:03.72 2:27.84 1:59.13
20 Ingrid Escobedo SR-4 Marymount (Ca.) 2:40.77 2:00.58 2:28.86 3:06.08 2:52.68 2:19.93
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anna Shields JR-3 Point Park 2:09.98 2:19.08 1:51.79 2:22.98 1:40.09
5 Silvia Sosa SR-4 Wayland Baptist 2:12.06 2:01.50 1:32.45 2:46.40 1:57.54
8 Michelle Mumm SR-4 Morningside 2:12.43 2:32.30 2:41.57 1:51.25 1:49.92
9 Camille Van Tassel SR-4 British Columbia 2:12.67 2:41.86 2:35.23 1:39.51 2:21.96
12 Kari Blattner JR-3 Southwestern (Kan.) 2:14.38 2:34.54 2:11.70 2:15.73 2:41.26
15 Rebecca Saxton JR-3 Lewis-Clark 2:16.61 2:42.57 2:43.94 2:41.20 2:31.64
18 Betsy Douglas SR-4 USC-Beaufort 2:19.59 2:36.34 2:30.76 2:02.84 3:01.47
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Natalia Hawthorn SR-4 British Columbia 2:11.73 1:58.56 2:02.51 1:45.39
4 Nicola Symonds JR-3 British Columbia 2:11.74 2:01.20 1:50.67 2:27.55
7 Mikayla Tinkham SO-2 British Columbia 2:11.88 1:32.32 2:32.98 2:00.01
10 Tiffany Cano JR-3 Wayland Baptist 2:13.34 2:36.01 1:50.68 2:17.34
16 Katie Landhuis SR-4 Northwestern (Iowa) 2:18.11 1:50.49 2:33.31 2:34.69
17 Charlotte Moore SR-4 Arizona Christian 2:19.20 2:26.16 2:48.44 2:17.81