May 11-12, 2018
|
Carleton College - Northfield, MN

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:34.16 4:17.71 5:23.51 4:12.23 4:58.84 10
2 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 4:37.49 5:08.02 5:35.77 5:24.67 4:26.39 8
3 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 4:42.26 3:28.88 3:57.10 3:57.10 4:53.55 6
4 Tierney Winter SO-2 Gustavus Adolphus 4:44.99 4:02.25 4:02.25 4:05.10 4:53.54 5
5 Annika Halverson SR-4 Bethel (Minn.) 4:47.67 5:13.56 3:53.02 3:32.88 3:32.88 4
6 Marietta Geist SO-2 Carleton 4:51.11 4:36.56 3:29.60 5:43.51 6:06.80 3
7 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:51.76 4:54.68 5:47.20 3:44.66 5:44.28 2
8 Kathrene Garcia SR-4 Macalester 4:52.27 4:11.36 4:40.58 5:27.35 5:30.27 1
9 Natalie Marsh FR-1 Carleton 4:53.12 4:23.81 5:51.75 4:17.95 3:28.12 -
10 Abby Sharer SR-4 Carleton 4:54.03 5:52.84 5:26.38 5:26.38 4:30.51 -
11 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:03.85 4:33.47 4:57.78 4:57.78 4:39.55 -
12 Maria West SR-4 Concordia-Moorhead 5:11.35 5:30.04 6:32.31 4:52.67 5:05.13 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Natalie Marsh FR-1 Carleton 5:05.78 3:37.58 6:16.35 3:46.40 4:54.02
2 Maria West SR-4 Concordia-Moorhead 4:24.00 4:32.99 4:56.99 6:08.99 4:59.99
3 Marietta Geist SO-2 Carleton 3:40.77 4:16.09 5:26.73 4:36.69 4:54.35
4 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 6:24.29 3:51.17 3:30.16 4:09.19 5:00.22
5 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 4:40.03 4:13.50 5:12.45 4:10.55 4:54.76
6 Tierney Winter SO-2 Gustavus Adolphus 6:30.32 6:15.30 6:15.30 4:27.22 5:00.24
7 Annika Halverson SR-4 Bethel (Minn.) 6:00.38 6:21.06 3:35.64 5:57.43 4:55.39
8 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 5:15.31 4:27.26 5:45.34 5:27.32 5:00.29
9 Kathrene Garcia SR-4 Macalester 5:09.45 5:39.20 3:46.13 5:36.22 4:57.54
10 Abby Sharer SR-4 Carleton 3:48.23 6:06.37 4:33.28 4:51.30 5:00.30
11 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:10.31 6:24.40 6:15.46 4:10.31 4:57.98
12 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:29.21 4:31.82 3:34.44 4:13.70 5:02.02
13 Sarah Allaben FR-1 Carleton 3:51.06 6:23.07 4:33.62 4:30.58 5:04.02
14 Grace Leslie FR-1 Carleton 6:14.70 5:19.87 6:05.56 5:19.87 5:04.63
15 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 4:34.25 4:12.92 4:34.25 4:28.16 5:04.72
16 Ruthie Boyd SO-2 Carleton 5:26.59 5:57.11 6:06.27 6:36.79 5:05.22
17 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 6:06.42 3:33.75 4:22.61 4:19.55 5:05.35
18 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 3:37.07 5:33.24 6:22.15 4:16.81 5:05.72
19 Anya Ptacek SO-2 Macalester 5:37.45 5:58.92 3:40.88 5:49.72 5:06.77
20 Megan Rossman SO-2 St. Olaf 6:38.69 4:31.98 3:45.62 6:41.78 5:09.06
21 Elizabeth Zimmerman FR-1 Carleton 6:02.46 5:03.60 5:50.07 5:46.97 5:09.79
22 Madeline Abbott SR-4 Macalester 5:37.75 6:39.72 6:42.82 4:17.19 5:09.86
23 Taylor Loth SO-2 St. Benedict 5:46.89 6:40.02 6:11.89 6:46.27 5:12.51
24 Danielle Franke SO-2 Saint Mary's (Minn.) 6:29.90 6:11.03 4:52.42 6:04.74 5:14.43
25 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 3:47.73 4:22.52 4:09.87 6:38.52 5:16.28
26 Marie Morrier JR-3 St. Catherine 6:11.10 6:46.29 4:12.73 3:43.94 5:19.91
27 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 5:54.83 6:30.31 4:11.61 4:24.51 5:22.57
28 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:22.94 4:42.34 5:50.49 4:00.15 5:24.52
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Maria West SR-4 Concordia-Moorhead 4:59.99 5:50.99 4:09.00 5:08.99 4:15.00
4 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:00.22 4:54.22 6:21.28 3:30.16 4:39.21
6 Tierney Winter SO-2 Gustavus Adolphus 5:00.24 3:51.19 5:27.27 5:00.24 3:30.17
8 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 5:00.29 5:51.34 4:15.25 5:03.30 6:24.38
10 Abby Sharer SR-4 Carleton 5:00.30 3:39.22 3:30.21 5:33.34 4:39.28
12 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:02.02 5:32.23 5:50.35 3:31.42 6:14.51
13 Sarah Allaben FR-1 Carleton 5:04.02 5:52.67 4:48.82 6:29.15 3:32.82
14 Grace Leslie FR-1 Carleton 5:04.63 6:26.88 3:33.24 6:02.51 3:33.24
15 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 5:04.72 4:43.39 3:57.69 5:19.96 4:03.78
16 Ruthie Boyd SO-2 Carleton 5:05.22 4:22.49 5:11.33 3:33.66 6:18.48
17 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 5:05.35 5:45.05 6:30.85 4:53.14 4:43.98
22 Madeline Abbott SR-4 Macalester 5:09.86 6:14.93 4:29.58 6:30.43 5:40.85
26 Marie Morrier JR-3 St. Catherine 5:19.91 4:35.13 4:22.33 5:00.72 5:07.12
28 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:24.52 3:50.41 5:53.73 3:50.41 3:47.17
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Natalie Marsh FR-1 Carleton 4:01.10 6:07.53 4:54.02 4:54.02 5:55.77 3:40.52
3 Marietta Geist SO-2 Carleton 5:56.17 5:23.79 6:19.72 4:54.35 4:36.69 4:42.58
5 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 6:08.45 3:32.23 6:08.45 4:54.76 5:47.82 4:19.39
7 Annika Halverson SR-4 Bethel (Minn.) 3:38.59 4:25.86 5:51.52 4:55.39 6:06.29 4:46.53
9 Kathrene Garcia SR-4 Macalester 3:55.06 5:57.05 4:27.79 4:57.54 4:01.01 3:46.13
11 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:49.04 3:31.57 5:18.84 4:57.98 3:49.45 4:28.19
18 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 6:28.27 6:09.93 6:37.44 5:05.72 4:35.15 6:28.27
19 Anya Ptacek SO-2 Macalester 4:39.16 5:22.11 5:12.91 5:06.77 4:26.89 4:45.30
20 Megan Rossman SO-2 St. Olaf 4:01.07 3:39.44 4:19.61 5:09.06 4:10.34 5:52.33
21 Elizabeth Zimmerman FR-1 Carleton 4:35.72 5:03.60 3:52.35 5:09.79 6:27.24 6:05.56
23 Taylor Loth SO-2 St. Benedict 5:03.14 5:40.64 5:37.51 5:12.51 5:15.64 6:43.14
24 Danielle Franke SO-2 Saint Mary's (Minn.) 6:29.90 4:24.13 4:02.12 5:14.43 5:30.16 6:17.32
25 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 4:32.00 5:09.96 4:13.03 5:16.28 6:35.35 4:16.19
27 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 6:27.09 5:29.03 3:58.71 5:22.57 5:58.06 5:35.48