May 4- 5, 2018
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Elizabeth Kyes SO-2 Minnesota-Duluth 4:42.67 4:34.19 5:33.55 4:39.85 5:22.25 6:04.65
2 Heather Maxfield Senior Lakehead University 4:45.95 4:45.95 4:20.22 5:34.57 4:14.50 4:40.24
3 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 5:04.12 4:33.71 4:55.00 5:01.08 5:52.78 4:21.55
4 Mariah Gallagher SR-4 Hamline 5:05.54 6:03.60 5:08.60 3:49.16 5:33.04 5:33.04
5 Jackie Lindfors JR-3 Concordia-St. Paul 5:05.65 5:05.65 5:57.61 3:58.41 5:27.05 6:09.84
6 Bernadette Hayden SO-2 Hamline 5:06.87 5:43.70 4:33.12 3:59.36 5:25.29 4:54.60
7 Anya Ptacek SO-2 Macalester 5:08.63 5:54.93 5:58.01 6:22.71 5:24.07 5:54.93
8 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:09.68 4:29.43 6:17.81 4:17.04 4:41.81 3:55.36
9 Carolyn Carpenter FR-1 St. Olaf 5:10.77 4:52.13 5:07.67 5:51.17 4:45.91 6:22.25
10 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 5:12.92 3:51.56 5:00.41 5:12.92 4:10.34 5:00.41
11 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 5:13.36 5:16.50 4:26.36 3:45.62 4:45.16 4:04.42
12 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 5:13.93 6:07.30 4:01.73 5:48.47 5:01.38 3:52.31
13 Tayler Paulsen FR-1 St. Olaf 5:16.46 5:51.27 4:06.84 6:26.09 5:10.13 5:57.60
14 Kyra Anderson   Minnesota Running Club 5:17.10 5:04.42 6:52.23 5:32.96 6:42.72 6:17.35
15 Lydia Carr SO-2 Concordia-St. Paul 5:19.25 5:51.18 4:21.79 4:28.17 4:34.56 4:53.71
16 Sam Witmer JR-3 St. Catherine 5:20.87 6:09.00 5:59.38 4:29.53 4:32.74 4:23.12
17 Siri Block SR-4 St. Olaf 5:21.75 6:42.19 6:32.54 5:31.41 6:45.41 4:23.84
18 Tayler Hebner SO-2 Minnesota-Duluth 5:25.75 6:50.45 7:00.22 5:51.81 6:01.59 6:50.45
19 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 5:28.22 6:33.87 3:49.76 3:49.76 5:28.22 3:56.32
20 Laura Votava JR-3 St. Olaf 5:29.24 6:25.21 7:08.02 5:09.49 4:13.52 4:23.40
21 McKenzie Van Loh SR-4 Bethel (Minn.) 5:33.72 4:47.00 7:10.50 4:43.67 7:03.83 4:50.34
22 Kailey James FR-1 Augsburg 5:34.31 6:01.06 4:37.48 4:24.11 4:37.48 6:47.86
23 Elissa Krause SO-2 St. Olaf 5:34.61 7:08.30 4:17.65 4:14.31 4:57.81 6:04.73
24 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 5:35.55 4:25.09 5:55.69 6:02.40 4:38.51 5:32.20
25 Anna Hall SO-2 Minnesota-Duluth 5:36.29 4:49.21 6:20.01 6:16.65 4:29.04 4:02.13
26 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:42.69 6:27.24 4:41.01 4:23.88 5:32.41 5:56.40
27 Katie Murney JR-3 St. Olaf 5:43.16 6:27.77 4:07.08 4:17.37 6:00.32 7:26.11
28 Rebekah Crail FR-1 St. Olaf 5:47.15 6:04.51 7:07.00 7:13.94 6:21.87 5:05.50
29 Sophie Held   Minnesota Running Club 5:53.23 5:49.70 7:28.61 4:35.52 7:00.35 5:39.10
30 Lydia Fails FR-1 Bethel (Minn.) 5:58.44 6:16.37 6:27.12 7:28.05 7:10.13 7:06.55
31 Ellen Kemp FR-1 St. Olaf 5:58.53 4:43.24 6:02.12 4:50.41 7:13.83 6:27.22
32 Rachael Bentley JR-3 St. Olaf 6:00.57 7:12.69 6:33.03 7:05.48 5:42.55 4:30.43
33 Cassie Rogers FR-1 Macalester 6:09.54 7:53.02 4:55.64 6:31.72 6:50.19 6:35.41
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Elizabeth Kyes SO-2 Minnesota-Duluth 4:48.33 5:02.46 4:42.67
2 Heather Maxfield Senior Lakehead University 4:48.81 5:03.11 4:45.95
3 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 4:03.30 5:37.58 5:04.12
4 Mariah Gallagher SR-4 Hamline 3:55.27 5:02.49 5:05.54
5 Jackie Lindfors JR-3 Concordia-St. Paul 6:31.24 4:28.98 5:05.65
6 Bernadette Hayden SO-2 Hamline 6:14.39 5:37.56 5:06.87
7 Anya Ptacek SO-2 Macalester 4:06.91 6:16.53 5:08.63
8 Rosie Cobb SR-4 Macalester 3:49.17 5:25.17 5:09.68
10 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 5:28.57 5:53.60 5:12.92
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Carolyn Carpenter FR-1 St. Olaf 6:28.47 5:10.77 4:55.24
11 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 3:45.62 5:13.36 4:29.49
13 Tayler Paulsen FR-1 St. Olaf 5:03.81 5:16.46 5:35.45
14 Kyra Anderson   Minnesota Running Club 4:23.20 5:17.10 6:49.06
15 Lydia Carr SO-2 Concordia-St. Paul 6:03.95 5:19.25 3:43.48
16 Sam Witmer JR-3 St. Catherine 6:37.88 5:20.87 3:57.45
18 Tayler Hebner SO-2 Minnesota-Duluth 3:54.54 5:25.75 5:51.81
19 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 5:18.38 5:28.22 4:52.12
23 Elissa Krause SO-2 St. Olaf 6:31.50 5:34.61 5:27.92
26 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:11.85 5:42.69 7:01.51
31 Ellen Kemp FR-1 St. Olaf 4:10.97 5:58.53 6:30.80
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Meg Thorison SO-2 Bethel (Minn.) 4:29.98 5:13.93 3:52.31 4:45.68 4:36.26 5:57.88
17 Siri Block SR-4 St. Olaf 4:27.06 5:21.75 6:03.58 4:04.53 3:58.10 4:27.06
20 Laura Votava JR-3 St. Olaf 7:01.43 5:29.24 6:58.14 6:12.05 4:06.93 5:42.41
21 McKenzie Van Loh SR-4 Bethel (Minn.) 6:50.48 5:33.72 5:00.35 4:06.96 5:20.38 5:30.39
22 Kailey James FR-1 Augsburg 5:54.37 5:34.31 5:30.97 6:27.80 6:31.15 6:37.83
24 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 6:42.66 5:35.55 3:54.89 4:58.64 6:52.73 3:58.24
25 Anna Hall SO-2 Minnesota-Duluth 4:42.49 5:36.29 4:55.94 4:39.12 4:02.13 7:03.73
27 Katie Murney JR-3 St. Olaf 6:17.48 5:43.16 6:14.05 5:12.28 6:07.19 6:31.21
28 Rebekah Crail FR-1 St. Olaf 5:47.15 5:47.15 6:53.11 5:33.27 6:32.28 4:30.78
29 Sophie Held   Minnesota Running Club 5:28.51 5:53.23 5:42.64 5:24.98 6:10.90 5:42.64
30 Lydia Fails FR-1 Bethel (Minn.) 4:18.08 5:58.44 5:33.35 5:19.02 4:21.67 6:12.78
32 Rachael Bentley JR-3 St. Olaf 7:41.53 6:00.57 7:01.87 7:27.11 5:20.91 6:25.81
33 Cassie Rogers FR-1 Macalester 4:37.16 6:09.54 5:43.68 4:33.46 6:57.58 7:08.67