May 4- 5, 2018
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Benjamin Allen SO-2 Concordia-St. Paul 3:33.76 4:26.63 3:49.85 2:45.50
2 Donson Cook-Gallardo SR-4 Carleton 4:34.19 4:41.10 3:50.41 3:18.16
3 Luke Lahr JR-3 Minnesota-Duluth 3:20.45 2:49.79 3:55.82 3:08.66
4 Josh Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 2:56.89 2:47.46 3:55.85 3:11.04
5 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 2:56.90 4:57.19 3:55.86 4:59.55
6 Alec Olson   Unattached 3:18.12 3:18.12 4:01.61 3:49.53
7 Daniel Zoltek SR-4 Minnesota-Duluth 5:17.00 3:44.34 4:03.84 3:17.51
8 Colin Warwick Freshman UNAT-Lakehead University 3:03.72 4:14.76 4:04.96 3:57.62
9 Wyatt Midtvedt SO-2 Minnesota-Duluth 4:51.67 3:55.30 4:05.10 3:25.89
10 Christian Leonard FR-1 Minnesota-Duluth 3:11.24 3:57.83 4:05.18 3:28.41
11 Harrison Clark Senior Mill City Running 3:38.69 3:11.66 4:05.71 5:07.14
12 Isaac Overmyer SO-2 Minnesota-Duluth 4:35.40 3:09.34 4:05.89 4:50.15
13 Cole Lebourgeois FR-1 Minnesota-Duluth 4:08.77 3:58.92 4:06.30 3:09.66
14 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 4:02.80 3:45.46 4:07.75 4:12.71
15 Jake Kluver FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.28 4:05.41 4:07.88 4:10.36
16 Ben Borash SO-2 Saint Mary's (Minn.) 5:06.14 4:33.78 4:08.89 4:16.36
17 Zeke Green FR-1 Concordia-St. Paul 4:44.95 3:19.96 4:09.95 5:12.44
18 Andrew Ruvkun SR-4 Carleton 5:21.59 3:09.92 4:13.22 5:11.46
19 Braydon Kubat FR-1 Minnesota-Duluth 4:20.88 4:31.01 4:13.28 3:09.96
20 Tyler Hudson SO-2 Concordia-St. Paul 3:11.25 3:01.05 4:15.00 3:31.65
21 Jonathon Meaden FR-1 Saint Mary's (Minn.) 3:54.72 4:45.75 4:15.13 3:13.90
22 Jeremy Reichenberger   Unattached 2:59.24 5:07.26 4:16.05 4:57.02
23 Nick Lawson JR-3 Minnesota-Duluth 4:18.88 3:01.98 4:16.31 4:08.62
24 Josh Halverson FR-1 Bethel (Minn.) 4:40.16 4:32.45 4:17.02 5:31.56
25 Conrad Phelan SO-2 Carleton 4:47.52 3:45.35 4:19.02 5:21.19
26 Isaiah Olsem FR-1 Saint Mary's (Minn.) 3:20.50 5:17.68 4:20.39 3:10.09
27 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 5:23.20 3:54.58 4:20.64 4:57.13
28 Sean Ahlness SR-4 Hamline 3:18.74 4:31.96 4:21.50 4:34.58
29 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 5:38.41 5:33.12 4:24.38 4:53.47
30 Will Bentz   Minnesota Running Club 5:41.49 5:28.05 4:28.89 3:27.05
31 Jacob Bransky JR-3 Carleton 3:13.62 5:05.43 4:32.70 3:29.98
32 Ross Hickey FR-1 Concordia-St. Paul 5:46.54 4:43.78 4:32.86 4:19.22
33 Greg Miller FR-1 Augsburg 5:11.79 5:53.55 4:38.38 3:31.57
34 Sam Richmond JR-3 Macalester 4:30.95 4:11.40 4:39.33 5:29.61
35 Eric Arch   Minnesota Running Club 5:35.16 3:52.91 4:44.03 5:55.04
36 Jackson Gerber SO-2 Augsburg 5:38.77 5:10.31 4:44.68 4:38.99
37 Jared Greenberg FR-1 Concordia-St. Paul 6:05.87 3:27.81 4:52.69 4:58.55
38 Will Feeney SR-4 Macalester 5:42.03 4:42.54 4:57.41 6:23.66
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Benjamin Allen SO-2 Concordia-St. Paul 4:35.82 3:49.85 3:22.27 3:52.15 2:59.29 2:43.20
2 Donson Cook-Gallardo SR-4 Carleton 4:57.23 3:50.41 3:20.46 3:45.81 2:52.81 4:48.02
3 Luke Lahr JR-3 Minnesota-Duluth 4:28.84 3:55.82 4:31.20 3:01.59 3:15.73 3:01.59
4 Josh Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 3:46.42 3:55.85 5:04.25 5:01.89 3:46.42 3:46.42
5 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 4:59.55 3:55.86 4:21.81 3:13.41 4:40.68 3:18.13
6 Alec Olson   Unattached 4:16.11 4:01.61 3:47.12 3:35.04 5:14.10 4:30.61
7 Daniel Zoltek SR-4 Minnesota-Duluth 4:23.35 4:03.84 5:14.56 5:09.68 3:27.27 3:15.08
9 Wyatt Midtvedt SO-2 Minnesota-Duluth 4:29.61 4:05.10 4:56.57 4:54.12 5:13.73 5:13.73
10 Christian Leonard FR-1 Minnesota-Duluth 3:55.38 4:05.18 3:21.05 3:50.47 4:46.86 4:02.73
14 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 3:47.93 4:07.75 3:15.73 2:58.38 4:30.05 3:05.82
20 Tyler Hudson SO-2 Concordia-St. Paul 5:08.55 4:15.00 3:44.40 3:06.15 5:08.55 3:03.60
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Colin Warwick Freshman UNAT-Lakehead University 4:04.96 5:16.00
11 Harrison Clark Senior Mill City Running 4:05.71 3:31.31
12 Isaac Overmyer SO-2 Minnesota-Duluth 4:05.89 3:48.68
13 Cole Lebourgeois FR-1 Minnesota-Duluth 4:06.30 5:10.34
15 Jake Kluver FR-1 Minnesota-Duluth 4:07.88 4:54.98
16 Ben Borash SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:08.89 3:31.56
17 Zeke Green FR-1 Concordia-St. Paul 4:09.95 3:22.46
18 Andrew Ruvkun SR-4 Carleton 4:13.22 3:09.92
19 Braydon Kubat FR-1 Minnesota-Duluth 4:13.28 4:48.74
21 Jonathon Meaden FR-1 Saint Mary's (Minn.) 4:15.13 4:32.99
22 Jeremy Reichenberger   Unattached 4:16.05 4:13.49
23 Nick Lawson JR-3 Minnesota-Duluth 4:16.31 3:19.93
24 Josh Halverson FR-1 Bethel (Minn.) 4:17.02 5:11.00
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Conrad Phelan SO-2 Carleton 3:27.22 3:01.32 3:27.22 4:19.02 4:44.93 3:32.40
26 Isaiah Olsem FR-1 Saint Mary's (Minn.) 4:59.45 3:15.30 3:02.28 4:20.39 5:02.06 4:28.21
27 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 3:44.15 4:15.43 5:28.41 4:20.64 3:44.15 4:41.50
28 Sean Ahlness SR-4 Hamline 5:00.73 3:47.51 5:37.34 4:21.50 3:05.67 5:37.34
29 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 3:36.80 3:47.37 3:34.15 4:24.38 4:34.96 3:15.65
30 Will Bentz   Minnesota Running Club 5:28.05 5:25.36 3:29.74 4:28.89 3:18.98 4:55.78
31 Jacob Bransky JR-3 Carleton 4:46.34 4:21.80 5:38.15 4:32.70 3:57.25 4:54.52
32 Ross Hickey FR-1 Concordia-St. Paul 4:11.04 4:00.12 5:46.54 4:32.86 3:13.73 5:38.35
33 Greg Miller FR-1 Augsburg 4:16.11 4:43.95 4:30.03 4:38.38 5:39.63 4:30.03
34 Sam Richmond JR-3 Macalester 4:30.95 3:51.85 4:47.71 4:39.33 4:03.02 4:25.37
35 Eric Arch   Minnesota Running Club 5:29.48 4:58.24 5:38.00 4:44.03 6:03.56 3:33.03
36 Jackson Gerber SO-2 Augsburg 5:38.77 5:10.31 3:42.05 4:44.68 5:44.47 4:19.06
37 Jared Greenberg FR-1 Concordia-St. Paul 4:00.01 4:32.21 5:27.82 4:52.69 4:11.72 5:42.45
38 Will Feeney SR-4 Macalester 4:45.52 4:39.57 3:40.09 4:57.41 6:17.71 4:21.72