May 24-26, 2018
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Women's 3000 Steeplechase Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Annie Rodenfels JR-3 Centre 10:15.75 8:55.71 13:02.01 10
2 Kayla Leland SR-4 Whitworth 10:16.54 12:50.68 9:39.55 8
3 Hannah Roeske FR-1 Wheaton (Ill.) 10:23.26 10:29.50 10:04.57 6
4 Marissa Mount SO-2 Whitworth 10:24.65 10:55.89 7:48.49 5
5 Alison Lindsay SR-4 Washington U. 10:25.65 11:09.45 13:20.84 4
6 Victoria Kingham SR-4 Williams 10:32.25 12:51.35 7:35.22 3
7 Jessie Cardin SR-4 Westfield State 10:37.75 11:35.15 8:55.71 2
8 Jenna Melanson SO-2 MIT 10:41.30 8:20.22 13:40.87 1
9 Molly McCullough JR-3 Trinity (Tex.) 10:46.56 12:17.08 9:48.37 -
10 Danielle Kulpins SR-4 Case Western 10:50.75 9:32.66 10:05.20 -
11 Ellie Beiermann SO-2 Nebraska Wesleyan 10:54.30 8:04.19 9:16.16 -
12 Ellie Hawthorne SR-4 Wheaton (Ill.) 11:00.13 14:11.57 14:04.97 -
13 Hannah Swanson SR-4 Willamette 11:03.15 8:30.63 12:16.10 -
14 MariKate Murphy SR-4 Cornell College 11:09.65 10:42.87 14:03.76 -

Women's 3000 Steeplechase Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kayla Leland SR-4 Whitworth 10:41.12
2 Marissa Mount SO-2 Whitworth 10:47.60
3 Jenna Melanson SO-2 MIT 10:41.37
4 Hannah Roeske FR-1 Wheaton (Ill.) 10:48.00
5 Annie Rodenfels JR-3 Centre 10:41.39
6 Jessie Cardin SR-4 Westfield State 10:49.86
7 Victoria Kingham SR-4 Williams 10:43.44
8 Molly McCullough JR-3 Trinity (Tex.) 10:53.53
9 Ellie Beiermann SO-2 Nebraska Wesleyan 10:44.37
10 Alison Lindsay SR-4 Washington U. 10:53.88
11 MariKate Murphy SR-4 Cornell College 10:46.89
12 Danielle Kulpins SR-4 Case Western 10:55.08
13 Hannah Swanson SR-4 Willamette 10:55.12
14 Ellie Hawthorne SR-4 Wheaton (Ill.) 10:58.41
15 Olivia Mamula SR-4 Allegheny 10:59.98
16 Abigail Martin JR-3 Washington U. 11:00.44
17 Hanna Hegemann JR-3 Nebraska Wesleyan 11:15.13
18 Evie Kammeyer JR-3 Central College 11:19.92
19 Erin Holzbaur JR-3 TCNJ 11:23.68
20 Caroline Smith SR-4 Johns Hopkins 11:34.88
21 Lauren Jacob SO-2 Johns Hopkins 11:35.61
22 Bailey Scott SR-4 Whitworth 11:43.24
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kayla Leland SR-4 Whitworth 8:32.90 9:17.78 13:53.46 10:41.12 11:19.59
3 Jenna Melanson SO-2 MIT 7:28.96 12:36.82 11:51.92 10:41.37 7:35.38
5 Annie Rodenfels JR-3 Centre 13:47.40 8:20.29 12:43.26 10:41.39 9:56.50
7 Victoria Kingham SR-4 Williams 11:47.79 7:43.28 7:36.85 10:43.44 7:56.15
9 Ellie Beiermann SO-2 Nebraska Wesleyan 9:59.27 10:57.26 11:16.59 10:44.37 10:18.60
11 MariKate Murphy SR-4 Cornell College 11:06.30 8:11.64 10:40.43 10:46.89 7:58.70
12 Danielle Kulpins SR-4 Case Western 13:06.10 12:33.35 13:58.51 10:55.08 8:37.52
14 Ellie Hawthorne SR-4 Wheaton (Ill.) 11:57.67 10:51.83 13:49.60 10:58.41 8:33.56
16 Abigail Martin JR-3 Washington U. 9:01.56 14:05.37 9:27.98 11:00.44 12:46.11
18 Evie Kammeyer JR-3 Central College 12:55.11 8:09.55 9:44.74 11:19.92 13:08.71
22 Bailey Scott SR-4 Whitworth 8:12.27 9:43.69 10:46.98 11:43.24 11:08.08
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Marissa Mount SO-2 Whitworth 10:47.60 10:54.08
4 Hannah Roeske FR-1 Wheaton (Ill.) 10:48.00 8:25.44
6 Jessie Cardin SR-4 Westfield State 10:49.86 8:39.89
8 Molly McCullough JR-3 Trinity (Tex.) 10:53.53 13:56.52
10 Alison Lindsay SR-4 Washington U. 10:53.88 8:36.57
13 Hannah Swanson SR-4 Willamette 10:55.12 7:51.69
15 Olivia Mamula SR-4 Allegheny 10:59.98 8:08.39
17 Hanna Hegemann JR-3 Nebraska Wesleyan 11:15.13 8:33.10
19 Erin Holzbaur JR-3 TCNJ 11:23.68 11:37.36
20 Caroline Smith SR-4 Johns Hopkins 11:34.88 11:27.94
21 Lauren Jacob SO-2 Johns Hopkins 11:35.61 10:26.05