April 24-27, 2019
|
Drake Stadium - Des Moines, IA

Men 800m Run Unseeded Univ/Col

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Riley Bauer FR-1 South Dakota St. 1:51.50 2:12.69 2:16.03 1:47.04
2 Matthew Van Eps SO-2 Dordt 1:51.70 1:37.18 2:11.81 2:19.63
3 Derek Gross JR-3 Marquette 1:52.70 1:23.40 1:56.09 2:01.72
4 Justin Skinkis SR-4 Wis.-Oshkosh 1:52.88 1:28.05 2:01.91 1:55.14
5 Mark Schulz SR-4 Wartburg 1:53.13 1:29.38 1:20.33 1:52.00
6 Peter Hollinger FR-1 Northwestern (Iowa) 1:53.13 1:19.19 1:56.53 1:22.59
7 Zach Ambrose SO-2 Morningside 1:53.17 1:37.33 2:14.68 1:54.31
8 Steven Potter FR-1 Wis.-Oshkosh 1:53.30 1:21.58 1:48.77 1:53.30
9 Carl Kozlowski SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:53.35 1:42.02 1:19.35 1:38.62
10 Cal Lawton SR-4 South Dakota St. 1:53.57 1:22.91 1:59.25 1:33.13
11 Nick Freitag SR-4 Wis.-Oshkosh 1:53.73 1:51.46 2:24.44 1:50.32
12 Billy Beseman JR-3 Sioux Falls 1:53.98 1:43.73 1:44.87 1:33.47
13 Jared Reinke JR-3 Emporia St. 1:54.00 1:55.14 1:35.76 1:42.60
14 Danny Peterson SO-2 Marquette 1:54.02 1:49.46 1:50.60 1:24.38
15 Tyler Olson FR-1 Iowa 1:54.08 1:46.10 1:54.08 1:23.28
16 Kyle Pape SR-4 Central College 1:54.15 2:19.27 1:23.33 2:11.28
17 Dalton Martin FR-1 Wartburg 1:54.17 1:37.05 1:41.62 1:42.76
18 Evan Hatton SR-4 Bethel (Minn.) 1:54.37 2:14.96 2:27.54 2:01.24
19 Hunter Lavallee SO-2 Northern Iowa 1:54.56 2:07.17 1:37.38 1:59.15
20 Josh Goehring JR-3 South Dakota St. 1:54.58 2:10.63 2:24.37 2:03.75
21 Seb Gearhart SO-2 Northern Iowa 1:54.65 2:19.88 1:32.87 1:28.28
22 Derek Boekelheide SO-2 South Dakota St. 1:55.18 2:20.52 2:21.68 2:09.01
23 Nick Porter JR-3 Bradley 1:56.37 2:30.12 1:43.57 2:23.14
24 Josh Andrews FR-1 Iowa 1:56.86 1:26.48 1:24.14 1:53.36
25 Matt Rosen SR-4 Minnesota 2:19.44 2:48.73 2:19.44 1:45.98
  Dylan Quisenberry SO-2 Missouri DNF DNF DNF DNF
  Wyatt Gatrost JR-3 South Dakota St. DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Unseeded Univ/Col Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Matthew Van Eps SO-2 Dordt 1:20.43 1:51.70
6 Peter Hollinger FR-1 Northwestern (Iowa) 1:55.40 1:53.13
7 Zach Ambrose SO-2 Morningside 2:18.07 1:53.17
8 Steven Potter FR-1 Wis.-Oshkosh 1:19.31 1:53.30
9 Carl Kozlowski SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:39.75 1:53.35
10 Cal Lawton SR-4 South Dakota St. 1:26.32 1:53.57
11 Nick Freitag SR-4 Wis.-Oshkosh 2:24.44 1:53.73
12 Billy Beseman JR-3 Sioux Falls 2:15.64 1:53.98
13 Jared Reinke JR-3 Emporia St. 2:14.52 1:54.00
14 Danny Peterson SO-2 Marquette 1:55.16 1:54.02
19 Hunter Lavallee SO-2 Northern Iowa 1:51.13 1:54.56
21 Seb Gearhart SO-2 Northern Iowa 1:55.80 1:54.65
22 Derek Boekelheide SO-2 South Dakota St. 2:21.68 1:55.18
23 Nick Porter JR-3 Bradley 1:49.39 1:56.37
Men 800m Run Unseeded Univ/Col Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Riley Bauer FR-1 South Dakota St. 1:23.63 2:18.26 1:51.50
3 Derek Gross JR-3 Marquette 1:18.89 1:41.43 1:52.70
4 Justin Skinkis SR-4 Wis.-Oshkosh 1:46.11 2:09.82 1:52.88
5 Mark Schulz SR-4 Wartburg 1:29.38 1:25.98 1:53.13
15 Tyler Olson FR-1 Iowa 1:47.24 2:13.48 1:54.08
16 Kyle Pape SR-4 Central College 1:31.32 2:13.56 1:54.15
17 Dalton Martin FR-1 Wartburg 1:23.35 2:21.57 1:54.17
18 Evan Hatton SR-4 Bethel (Minn.) 2:12.67 1:58.95 1:54.37
20 Josh Goehring JR-3 South Dakota St. 2:03.75 2:24.37 1:54.58
24 Josh Andrews FR-1 Iowa 1:33.49 2:05.04 1:56.86
25 Matt Rosen SR-4 Minnesota 2:13.87 2:57.09 2:19.44
  Wyatt Gatrost JR-3 South Dakota St. DNF DNF DNF
  Dylan Quisenberry SO-2 Missouri DNF DNF DNF