May 3- 4, 2018
|
Adrian College - Adrian, MI

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Noah Buteyn SR-4 Calvin 2:08.18 2:10.51 2:31.48 1:56.52 10
2 James Jeninga JR-3 Calvin 2:20.12 2:07.27 2:15.45 1:56.76 8
3 Paul Baker SR-4 Trine 2:09.66 2:12.02 1:59.05 1:57.87 6
4 Luke Peterson JR-3 Calvin 2:22.56 2:32.07 2:27.32 1:58.80 5
5 Collin Thomas JR-3 Hope 2:11.28 2:10.08 2:13.66 1:59.34 4
6 Nick Zak JR-3 Trine 1:57.64 2:36.06 2:24.05 2:00.04 3
7 Kiehl Smith SO-2 Albion 1:43.18 2:10.86 2:15.89 2:05.82 2

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 James Jeninga JR-3 Calvin 1:57.50
2 Kiehl Smith SO-2 Albion 1:57.89
3 Noah Buteyn SR-4 Calvin 1:58.77
4 Paul Baker SR-4 Trine 1:58.24
5 Luke Peterson JR-3 Calvin 1:58.43
6 Collin Thomas JR-3 Hope 1:58.94
7 Ty Hergenreder SO-2 Hope 1:58.55
8 Nick Zak JR-3 Trine 1:59.29
9 Josh Van Dyk JR-3 Calvin 1:59.38
10 Peter Timperman SR-4 Hope 2:01.87
11 Tyler Peck FR-1 Olivet 2:02.59
12 Justin Jones JR-3 Alma 2:04.96
13 Liam Walits FR-1 Albion 2:05.87
14 Zane Brooks JR-3 Albion 2:08.36
15 Ernesto Gutierrez SO-2 Olivet 2:08.64
16 Dominic Hentemann FR-1 Hope 2:12.04
17 Jeff Schlicker SR-4 Alma 2:12.25
18 Nathan Elston JR-3 Alma 2:14.06
19 Andrew Ashbaugh FR-1 Alma 2:15.90
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James Jeninga JR-3 Calvin 1:57.50 2:01.03 2:17.48 1:39.88 1:56.33 2:11.60
5 Luke Peterson JR-3 Calvin 1:58.43 2:22.12 1:25.27 1:54.88 2:22.12 1:37.12
7 Ty Hergenreder SO-2 Hope 1:58.55 2:19.89 1:49.07 1:33.66 1:22.99 1:43.14
12 Justin Jones JR-3 Alma 2:04.96 1:51.22 2:03.71 1:54.97 1:31.22 2:07.46
14 Zane Brooks JR-3 Albion 2:08.36 1:40.12 1:47.83 1:36.27 2:19.92 1:32.42
16 Dominic Hentemann FR-1 Hope 2:12.04 1:39.03 2:51.66 2:02.80 1:54.88 2:35.81
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Noah Buteyn SR-4 Calvin 1:58.77
6 Collin Thomas JR-3 Hope 1:58.94
9 Josh Van Dyk JR-3 Calvin 1:59.38
10 Peter Timperman SR-4 Hope 2:01.87
11 Tyler Peck FR-1 Olivet 2:02.59
18 Nathan Elston JR-3 Alma 2:14.06
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Kiehl Smith SO-2 Albion 2:29.72 1:57.89 2:21.47
4 Paul Baker SR-4 Trine 1:36.96 1:58.24 1:27.50
8 Nick Zak JR-3 Trine 2:27.92 1:59.29 2:15.99
13 Liam Walits FR-1 Albion 1:58.32 2:05.87 2:13.43
15 Ernesto Gutierrez SO-2 Olivet 1:39.06 2:08.64 2:07.36
17 Jeff Schlicker SR-4 Alma 2:16.22 2:12.25 2:45.32
19 Andrew Ashbaugh FR-1 Alma 2:43.08 2:15.90 2:45.80