April 28, 2018
|
Gustavus Adolphus - St. Peter, MN

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Stumbo FR-1 Gustavus Adolphus 13:59.36 15:22.37 13:22.47 17:49.95 18:54.52 16:26.94
2 Paul Nordquist   Alumni 17:00.94 15:28.12 16:05.25 12:13.22 12:22.50 16:23.81
3 Jeremy Gilbertson FR-1 Gustavus Adolphus 12:53.73 15:32.20 16:28.14 15:04.24 19:15.93 13:31.02
4 Jacob Wahlers FR-1 Minnesota State 10:57.66 15:39.51 17:04.07 20:21.37 18:00.44 12:22.22
5 Anders Rasmussen JR-3 Bethel (Minn.) 15:09.48 15:47.37 13:06.32 16:25.27 19:25.27 11:50.53
6 Nick Kerbeshian FR-1 Gustavus Adolphus 17:19.12 15:53.32 15:24.72 17:28.66 19:23.05 20:20.25
7 Leighton Becher   Alumni 20:42.74 15:55.95 15:55.95 12:44.76 18:28.91 11:09.17
8 Joshua Brands SO-2 Martin Luther 13:27.38 16:01.16 16:49.22 11:41.65 11:12.82 14:25.05
9 Isaiah Rabata SO-2 Minnesota State 20:31.52 16:02.12 13:18.56 14:06.67 13:18.56 19:43.41
10 Scott Burazin FR-1 Concordia-St. Paul 18:45.04 16:18.29 18:35.25 19:43.73 19:04.60 13:41.77
11 Jacob Gallagher   Run N Fun 18:50.41 16:22.96 21:08.02 18:20.92 14:34.84 17:41.60
12 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 17:43.13 16:24.38 17:13.60 11:48.76 15:25.32 11:38.91
13 Andy Barnhart SO-2 Bethel (Minn.) 18:52.63 16:24.89 17:33.84 17:53.53 20:50.81 12:38.37
14 Joe Renier   Alumni 12:11.78 16:28.88 18:47.33 16:48.66 15:09.77 20:55.88
15 Raymond Abraham SO-2 Minnesota-Morris 16:27.66 16:37.63 15:47.75 20:57.02 16:47.61 16:27.66
16 Eli Grubbs FR-1 Concordia-St. Paul 13:08.14 16:37.64 17:37.50 15:27.81 12:08.28 13:28.09
17 Andrew Stanek FR-1 Minnesota-Morris 15:09.19 16:39.10 16:29.11 20:48.88 11:39.37 15:39.16
18 Edmund Cease SO-2 Minnesota-Morris 14:14.20 16:44.94 15:14.50 11:43.46 11:43.46 18:05.34
19 Ethan Carter FR-1 Martin Luther 17:55.31 16:44.96 12:43.77 20:26.06 20:05.96 19:35.81
20 Ethan Anderson   Unattached 18:16.54 16:46.00 18:06.48 16:56.06 11:44.20 16:15.82
21 Carter Woetzel FR-1 Bethel (Minn.) 20:47.51 16:46.05 15:05.45 14:25.21 12:34.54 19:27.02
22 Benjamin Barnack SO-2 Minnesota-Morris 14:58.66 16:49.73 19:41.39 12:37.30 12:17.11 15:08.76
23 Casey Olson FR-1 Gustavus Adolphus 13:43.07 16:56.13 19:18.39 18:27.59 14:44.04 12:52.26
24 Anders Olson FR-1 Gustavus Adolphus 17:19.19 16:58.81 22:04.46 15:06.74 17:39.57 12:54.30
25 Benjamin Tweit FR-1 Bethany Lutheran 19:41.97 16:58.94 19:21.60 19:01.22 19:11.41 12:13.64
26 Jonathan Fleischmann JR-3 Martin Luther 19:33.71 17:00.61 19:03.09 16:40.20 19:33.71 12:14.84
27 Matthew Dunn FR-1 Dakota State 12:37.31 17:03.39 14:50.35 15:31.29 18:45.73 17:03.39
28 Tim Huss JR-3 Bethel (Minn.) 20:29.45 17:04.54 16:44.05 14:00.13 12:58.65 16:13.32
29 David Luehring SR-4 Bethany Lutheran 20:11.75 17:15.68 15:52.83 18:48.90 12:15.34 14:40.33
30 Samuel Abegglen SO-2 Gustavus Adolphus 14:06.14 17:37.67 20:37.48 20:48.05 19:44.59 13:23.83
31 Baylor Leese FR-1 Bethel (Minn.) 23:11.40 18:15.59 19:10.37 20:05.15 22:49.49 22:49.49
  Derek Finsterwalder SR-4 Minnesota State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Raymond Abraham SO-2 Minnesota-Morris 13:28.08 19:07.28 19:27.23 18:37.35 14:37.92 16:37.63
16 Eli Grubbs FR-1 Concordia-St. Paul 14:17.97 15:47.76 11:58.30 13:18.12 16:37.64 16:37.64
17 Andrew Stanek FR-1 Minnesota-Morris 17:49.04 17:59.03 13:39.27 17:09.08 20:38.89 16:39.10
18 Edmund Cease SO-2 Minnesota-Morris 15:24.55 21:36.38 13:03.86 17:25.14 17:15.09 16:44.94
19 Ethan Carter FR-1 Martin Luther 14:54.42 20:46.15 19:55.91 14:04.17 21:46.45 16:44.96
21 Carter Woetzel FR-1 Bethel (Minn.) 13:44.96 17:26.30 15:15.51 13:44.96 13:14.78 16:46.05
22 Benjamin Barnack SO-2 Minnesota-Morris 20:31.87 19:31.29 16:09.34 14:28.37 21:02.17 16:49.73
23 Casey Olson FR-1 Gustavus Adolphus 19:59.04 15:45.00 16:56.13 21:10.17 14:33.88 16:56.13
24 Anders Olson FR-1 Gustavus Adolphus 18:20.32 14:36.18 16:18.06 17:59.94 12:33.92 16:58.81
26 Jonathan Fleischmann JR-3 Martin Luther 11:54.43 13:36.49 12:25.05 14:37.73 14:17.32 17:00.61
27 Matthew Dunn FR-1 Dakota State 17:54.56 15:21.06 21:19.24 17:13.63 18:04.80 17:03.39
28 Tim Huss JR-3 Bethel (Minn.) 22:01.66 13:29.39 20:49.94 21:10.43 16:33.81 17:04.54
29 David Luehring SR-4 Bethany Lutheran 19:51.04 14:50.69 16:44.61 12:36.05 14:09.26 17:15.68
30 Samuel Abegglen SO-2 Gustavus Adolphus 18:09.40 13:23.83 15:30.75 13:02.68 15:09.60 17:37.67
31 Baylor Leese FR-1 Bethel (Minn.) 13:41.70 19:54.20 15:53.17 16:47.95 21:43.76 18:15.59
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Stumbo FR-1 Gustavus Adolphus 18:54.52 19:49.86 16:08.49 15:22.37 19:49.86
2 Paul Nordquist   Alumni 12:31.78 13:18.19 10:49.69 15:28.12 16:23.81
3 Jeremy Gilbertson FR-1 Gustavus Adolphus 17:05.42 17:14.75 19:06.61 15:32.20 12:53.73
4 Jacob Wahlers FR-1 Minnesota State 15:30.12 11:44.64 19:43.79 15:39.51 18:56.81
5 Anders Rasmussen JR-3 Bethel (Minn.) 12:00.01 17:22.11 12:09.48 15:47.37 13:34.74
6 Nick Kerbeshian FR-1 Gustavus Adolphus 17:57.26 19:13.52 14:27.53 15:53.32 15:34.26
7 Leighton Becher   Alumni 14:29.92 17:41.11 18:00.23 15:55.95 18:19.35
8 Joshua Brands SO-2 Martin Luther 17:37.28 16:49.22 11:22.43 16:01.16 18:06.11
9 Isaiah Rabata SO-2 Minnesota State 14:25.91 18:36.06 12:11.22 16:02.12 16:11.75
10 Scott Burazin FR-1 Concordia-St. Paul 18:45.04 21:11.78 19:53.52 16:18.29 19:33.95
11 Jacob Gallagher   Run N Fun 13:16.20 12:27.05 11:28.08 16:22.96 13:45.69
12 Jonathan Sweeney FR-1 Bethel (Minn.) 19:11.73 13:46.88 21:09.85 16:24.38 20:00.95
13 Andy Barnhart SO-2 Bethel (Minn.) 15:35.65 11:29.43 21:00.66 16:24.89 17:33.84
14 Joe Renier   Alumni 20:36.10 20:45.99 17:08.44 16:28.88 13:40.77
20 Ethan Anderson   Unattached 20:17.26 19:16.90 13:14.74 16:46.00 13:14.74
25 Benjamin Tweit FR-1 Bethany Lutheran 13:14.78 15:47.62 17:29.51 16:58.94 13:35.16
  Derek Finsterwalder SR-4 Minnesota State DNF DNF DNF DNF DNF