April 28, 2018
|
Gustavus Adolphus - St. Peter, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ezekiel Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 4:02.22
2 Benjamin Bitter SO-2 Martin Luther 4:02.70
3 David Huffman SR-4 Bethel (Minn.) 4:04.27
4 Taylor Huffman SR-4 Bethel (Minn.) 4:04.40
5 Bridger Pavelka SO-2 Gustavus Adolphus 4:04.88
6 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 4:06.04
7 Zeke Green FR-1 Concordia-St. Paul 4:08.87
8 Ryley Sandberg SR-4 Gustavus Adolphus 4:09.66
9 Eric Bakken SR-4 St. Olaf 4:10.17
10 Paul Timm SR-4 St. Olaf 4:10.99
11 Ryan Anderson SO-2 Minnesota-Morris 4:11.48
12 Tyler Stordahl JR-3 Gustavus Adolphus 4:12.53
13 Michael Finn FR-1 St. Olaf 4:12.55
14 Tony Smith SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:14.73
15 Tyler Sassenberg JR-3 Minnesota-Morris 4:15.16
16 Andrew Wischnack SO-2 Gustavus Adolphus 4:15.59
17 Andy Rudberg SR-4 St. Olaf 4:16.25
18 Alec Getzloff JR-3 St. Olaf 4:17.10
19 Josh Willard FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:18.53
20 Isaac Tade FR-1 Augsburg 4:19.10
21 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 4:20.03
22 Erik Kivela FR-1 Bethel (Minn.) 4:20.31
23 Andrew Elliott SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:30.76
24 Joey Chmelik SR-4 St. Olaf 4:33.21
25 Elijah Fourre SO-2 Gustavus Adolphus 4:33.41
26 Connor Sandok JR-3 Gustavus Adolphus 4:36.27
27 Gabriel Davila SR-4 Minnesota-Morris 4:37.71
28 Brent Saxton SR-4 St. Olaf 4:38.15
29 David Ellenberger SR-4 St. Olaf 4:40.86
30 Jonathan Lein SO-2 Dakota State 4:42.24
31 Nathan Birr SO-2 Bethany Lutheran 4:44.24
32 Chris Frick JR-3 St. Olaf 4:45.84
33 Andrew Broberg SO-2 Minnesota-Morris 4:47.03
34 Michael Elmhorst SR-4 Crown 4:53.51
35 Eli Knutson JR-3 St. Olaf 4:59.04
36 Mattheu Cox FR-1 Dakota State 4:59.57
37 Robert McBane FR-1 Minnesota-Morris 5:19.81
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Elijah Fourre SO-2 Gustavus Adolphus 4:33.41 4:08.81 5:44.50 5:55.44 5:30.83 3:27.80
26 Connor Sandok JR-3 Gustavus Adolphus 4:36.27 4:27.99 5:06.66 5:06.66 3:54.83 5:01.14
27 Gabriel Davila SR-4 Minnesota-Morris 4:37.71 5:52.70 5:44.36 5:41.59 5:30.48 4:40.49
30 Jonathan Lein SO-2 Dakota State 4:42.24 3:42.97 5:10.47 4:33.78 5:16.11 5:24.58
31 Nathan Birr SO-2 Bethany Lutheran 4:44.24 4:52.77 4:49.93 5:04.14 5:43.93 5:04.14
32 Chris Frick JR-3 St. Olaf 4:45.84 5:00.14 3:48.68 5:17.29 4:11.54 5:31.58
33 Andrew Broberg SO-2 Minnesota-Morris 4:47.03 4:49.90 3:58.24 5:01.39 3:38.15 5:32.96
34 Michael Elmhorst SR-4 Crown 4:53.51 5:34.61 5:05.25 5:08.19 5:28.74 4:27.10
35 Eli Knutson JR-3 St. Olaf 4:59.04 6:19.78 4:32.13 4:56.05 6:28.76 4:56.05
36 Mattheu Cox FR-1 Dakota State 4:59.57 4:20.63 5:26.54 4:50.59 4:05.65 5:20.54
37 Robert McBane FR-1 Minnesota-Morris 5:19.81 4:57.43 4:44.63 4:44.63 5:42.20 4:15.85
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Tyler Stordahl JR-3 Gustavus Adolphus 3:19.50 4:12.53 4:04.96 5:08.09
13 Michael Finn FR-1 St. Olaf 5:08.12 4:12.55 3:14.47 5:03.06
14 Tony Smith SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:58.31 4:14.73 4:19.83 4:40.21
15 Tyler Sassenberg JR-3 Minnesota-Morris 4:45.78 4:15.16 5:29.16 5:11.30
16 Andrew Wischnack SO-2 Gustavus Adolphus 3:52.59 4:15.59 3:29.59 4:05.37
17 Andy Rudberg SR-4 St. Olaf 4:59.82 4:16.25 3:58.32 5:07.50
18 Alec Getzloff JR-3 St. Olaf 5:31.66 4:17.10 5:16.24 4:29.96
19 Josh Willard FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:23.70 4:18.53 4:31.46 3:50.10
21 Justin Brecheisen JR-3 Bethel (Minn.) 5:38.04 4:20.03 4:40.84 4:30.44
22 Erik Kivela FR-1 Bethel (Minn.) 5:12.38 4:20.31 4:20.31 5:25.39
23 Andrew Elliott SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:33.04 4:30.76 5:43.87 5:35.75
24 Joey Chmelik SR-4 St. Olaf 4:57.80 4:33.21 4:38.68 4:41.41
28 Brent Saxton SR-4 St. Olaf 3:14.71 4:38.15 4:35.37 5:19.88
29 David Ellenberger SR-4 St. Olaf 3:25.03 4:40.86 5:08.95 4:35.25
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ezekiel Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 3:06.51 4:36.13 3:21.05 4:02.22
2 Benjamin Bitter SO-2 Martin Luther 3:33.58 4:17.27 4:05.13 4:02.70
3 David Huffman SR-4 Bethel (Minn.) 5:05.34 3:52.06 2:53.44 4:04.27
4 Taylor Huffman SR-4 Bethel (Minn.) 4:58.17 3:20.41 4:48.40 4:04.40
5 Bridger Pavelka SO-2 Gustavus Adolphus 3:33.05 4:09.78 5:03.66 4:04.88
6 Sam Nelson JR-3 Bethel (Minn.) 3:31.60 3:48.82 4:10.96 4:06.04
7 Zeke Green FR-1 Concordia-St. Paul 4:58.65 4:36.25 3:16.61 4:08.87
8 Ryley Sandberg SR-4 Gustavus Adolphus 3:22.23 3:24.73 4:32.13 4:09.66
9 Eric Bakken SR-4 St. Olaf 3:52.66 5:12.72 3:35.15 4:10.17
10 Paul Timm SR-4 St. Olaf 3:25.82 5:11.23 3:08.25 4:10.99
11 Ryan Anderson SO-2 Minnesota-Morris 3:16.16 4:11.48 3:13.64 4:11.48
20 Isaac Tade FR-1 Augsburg 5:36.83 4:24.29 4:32.06 4:19.10