April 21-22, 2018
|
Concordia College - Moorhead, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kurt TeBeest   North Dakota State 3:10.89 3:37.47 4:37.88 2:49.15 4:01.63 4:52.38 3:22.97 10
2 Isaac Berg   North Dakota State 4:04.44 2:49.42 3:32.98 4:57.69 4:02.02 4:43.17 3:01.52 8
3 Frank Gustafson SO-2 Hamline 4:00.11 2:49.78 4:38.91 3:45.56 4:02.53 3:31.01 3:57.68 6
4 Jakob Hanna FR-1 North Dakota State 3:55.86 2:55.07 3:21.82 3:26.68 4:03.15 3:02.37 4:08.02 5
5 Derek Warner SR-4 North Dakota State 3:30.96 5:09.08 2:51.71 2:51.71 4:05.30 4:02.85 4:29.83 4
6 Connor Schank SO-2 North Dakota State 4:15.17 4:44.61 3:06.47 4:12.71 4:05.35 5:16.51 4:27.44 3
7 Ben Madigan SO-2 Gustavus Adolphus 3:16.31 5:08.13 4:45.77 4:08.49 4:08.49 4:48.25 4:35.83 2
8 Nick Solheim SR-4 Concordia-Moorhead 4:00.75 5:05.96 3:55.74 3:05.58 4:10.78 5:05.96 3:45.71 1
9 Evan Kottsick SO-2 North Dakota State 4:50.69 3:34.86 3:34.86 3:29.80 4:12.77 4:20.36 4:55.74 -
10 Brennan Gustafson FR-1 Gustavus Adolphus 4:34.47 4:49.86 4:42.17 3:38.04 4:16.51 3:40.60 3:32.91 -
11 Munir Isahak FR-1 Concordia-Moorhead 4:17.01 5:00.71 3:53.88 3:28.18 4:17.01 3:43.60 2:59.91 -
12 Tyler Stordahl JR-3 Gustavus Adolphus 3:42.43 4:34.15 5:28.46 5:12.95 4:18.63 4:31.57 3:47.60 -
13 Tyler Sassenberg JR-3 Minnesota-Morris 3:24.51 5:13.24 5:31.36 4:39.58 4:18.87 5:23.59 4:55.12 -
14 Keegan Conrad SR-4 St. John's (Minn.) 4:16.71 5:29.32 4:55.61 4:06.34 4:19.30 3:50.78 3:22.26 -
15 Andrew Wischnack SO-2 Gustavus Adolphus 3:43.18 3:09.45 3:43.18 3:12.04 4:19.51 5:06.23 5:01.04 -
16 Benjamin Tweit FR-1 Bethany Lutheran 5:35.44 4:53.84 4:43.44 3:48.83 4:20.03 4:40.84 3:51.43 -
17 Ben Roen FR-1 Hamline 5:39.06 4:12.99 4:54.72 3:13.00 4:20.81 3:59.95 5:26.02 -
18 Andrew Stanek FR-1 Minnesota-Morris 3:49.59 3:44.31 3:17.92 3:23.20 4:23.89 3:07.37 5:29.87 -
19 Edmund Cease SO-2 Minnesota-Morris 5:27.53 3:17.05 5:11.55 5:16.88 4:26.28 3:35.69 4:52.91 -
20 Nathan Scruggs FR-1 Gustavus Adolphus 5:07.42 3:40.36 3:10.44 5:29.18 4:32.05 3:26.76 3:29.48 -
21 Joe Bastian FR-1 St. John's (Minn.) 5:31.25 5:44.94 3:44.49 3:25.32 4:33.76 4:20.08 3:17.11 -
22 Justin Brakob FR-1 St. John's (Minn.) 4:30.23 3:57.14 3:29.57 4:30.23 4:35.74 5:30.89 3:35.08 -
23 Samuel Cruz SO-2 St. John's (Minn.) 4:03.48 3:41.35 3:13.68 4:50.52 4:36.68 4:47.75 3:24.75 -
24 Thomas Nelson SO-2 St. John's (Minn.) 4:51.80 4:15.67 6:01.27 4:21.23 4:37.90 5:39.04 5:08.47 -
25 Ryan Garrett SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:46.89 4:59.71 5:19.32 3:44.08 4:40.10 3:24.48 5:36.12 -
26 Caleb VonDeylen SO-2 Martin Luther 4:41.71 5:04.25 4:44.53 5:12.70 4:41.71 5:43.69 3:17.20 -
27 James Berg FR-1 St. John's (Minn.) 3:25.48 5:36.75 4:45.38 3:19.77 4:45.38 5:31.04 3:28.33 -
28 Elijah Fourre SO-2 Gustavus Adolphus 4:38.23 4:18.15 5:01.18 4:09.55 4:46.83 3:32.26 5:52.80 -
29 Connor Sandok JR-3 Gustavus Adolphus 4:57.30 4:16.89 6:03.69 4:39.98 4:48.64 6:12.35 3:53.80 -
30 Schuyler Moore SR-4 Minnesota-Morris 5:20.69 5:40.92 3:42.46 5:32.25 4:48.91 3:36.69 4:28.69 -
31 Nathan Birr SO-2 Bethany Lutheran 5:13.06 4:46.98 4:44.08 4:35.38 4:49.87 5:10.16 4:35.38 -
32 Tommy Froland SO-2 Concordia-Moorhead 3:56.39 5:15.18 4:37.24 5:50.20 4:51.83 4:34.32 4:34.32 -
33 Michael Elmhorst SR-4 Crown 4:05.89 5:24.92 4:05.89 5:33.70 4:52.72 4:17.60 6:02.98 -
34 Andrew Broberg SO-2 Minnesota-Morris 4:09.11 3:30.55 3:33.52 5:52.90 4:56.55 5:38.07 5:35.11 -
35 Ben Mladenich SO-2 Minnesota-Morris 5:20.40 4:37.46 6:26.47 5:40.22 5:30.31 5:50.13 5:07.19 -
36 Robert McBane FR-1 Minnesota-Morris 5:42.14 4:43.98 4:09.77 6:02.67 5:42.14 6:36.89 6:43.73 -
  Ryley Sandberg SR-4 Gustavus Adolphus NT NT NT NT NT NT NT   
  Fernando Benitez SO-2 Hamline NT NT NT NT NT NT NT   
  Kevin Dudley SR-4 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT NT NT   
  Christian Thielke FR-1 Minnesota-Morris NT NT NT NT NT NT NT   
  Benjamin Bitter SO-2 Martin Luther NT NT NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kurt TeBeest   North Dakota State 3:39.89 3:08.48 3:03.64 4:28.21 4:01.63 10
2 Isaac Berg   North Dakota State 3:45.08 3:30.56 3:59.60 3:25.72 4:02.02 8
3 Frank Gustafson SO-2 Hamline 3:57.68 2:59.48 4:14.66 4:17.09 4:02.53 6
4 Jakob Hanna FR-1 North Dakota State 3:09.66 5:08.80 2:55.07 4:00.72 4:03.15 5
5 Derek Warner SR-4 North Dakota State 4:12.66 2:59.07 3:23.60 4:12.66 4:05.30 4
6 Connor Schank SO-2 North Dakota State 4:56.88 3:57.99 4:02.90 3:04.02 4:05.35 3
7 Ben Madigan SO-2 Gustavus Adolphus 2:56.43 3:26.25 4:01.04 5:00.68 4:08.49 2
8 Nick Solheim SR-4 Concordia-Moorhead 5:15.99 2:55.55 3:38.18 3:13.10 4:10.78 1
9 Evan Kottsick SO-2 North Dakota State 4:27.94 4:00.14 4:55.74 4:53.22 4:12.77 -
11 Munir Isahak FR-1 Concordia-Moorhead 4:19.58 5:16.13 4:04.16 5:10.99 4:17.01 -
25 Ryan Garrett SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:00.89 4:17.70 6:04.13 5:30.52 4:40.10 -
  Fernando Benitez SO-2 Hamline NT NT NT NT NT   
  Ryley Sandberg SR-4 Gustavus Adolphus NT NT NT NT NT   
  Benjamin Bitter SO-2 Martin Luther NT NT NT NT NT   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Brennan Gustafson FR-1 Gustavus Adolphus 4:44.73 4:44.73 5:02.69 5:10.38 4:16.51 -
12 Tyler Stordahl JR-3 Gustavus Adolphus 4:41.91 5:18.12 5:10.36 4:13.46 4:18.63 -
13 Tyler Sassenberg JR-3 Minnesota-Morris 5:23.59 3:29.69 5:13.24 5:21.00 4:18.87 -
14 Keegan Conrad SR-4 St. John's (Minn.) 3:27.44 3:04.11 4:34.86 4:32.27 4:19.30 -
15 Andrew Wischnack SO-2 Gustavus Adolphus 3:56.16 3:40.59 3:12.04 3:04.26 4:19.51 -
16 Benjamin Tweit FR-1 Bethany Lutheran 4:46.04 4:04.43 3:02.02 5:22.44 4:20.03 -
17 Ben Roen FR-1 Hamline 5:26.02 3:02.57 5:10.37 3:20.83 4:20.81 -
18 Andrew Stanek FR-1 Minnesota-Morris 3:04.73 4:55.56 3:31.12 5:00.84 4:23.89 -
19 Edmund Cease SO-2 Minnesota-Morris 5:24.87 5:22.20 5:11.55 3:54.33 4:26.28 -
20 Nathan Scruggs FR-1 Gustavus Adolphus 4:56.54 5:12.86 3:15.88 3:56.69 4:32.05 -
21 Joe Bastian FR-1 St. John's (Minn.) 5:03.88 5:12.09 4:17.34 4:00.91 4:33.76 -
22 Justin Brakob FR-1 St. John's (Minn.) 4:02.66 3:24.05 5:36.41 4:57.80 4:35.74 -
24 Thomas Nelson SO-2 St. John's (Minn.) 5:39.04 5:30.70 4:29.57 3:20.09 4:37.90 -
30 Schuyler Moore SR-4 Minnesota-Morris 3:36.69 3:56.91 4:57.58 4:34.47 4:48.91 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
23 Samuel Cruz SO-2 St. John's (Minn.) 4:36.68 -
26 Caleb VonDeylen SO-2 Martin Luther 4:41.71 -
27 James Berg FR-1 St. John's (Minn.) 4:45.38 -
28 Elijah Fourre SO-2 Gustavus Adolphus 4:46.83 -
29 Connor Sandok JR-3 Gustavus Adolphus 4:48.64 -
31 Nathan Birr SO-2 Bethany Lutheran 4:49.87 -
32 Tommy Froland SO-2 Concordia-Moorhead 4:51.83 -
33 Michael Elmhorst SR-4 Crown 4:52.72 -
34 Andrew Broberg SO-2 Minnesota-Morris 4:56.55 -
35 Ben Mladenich SO-2 Minnesota-Morris 5:30.31 -
36 Robert McBane FR-1 Minnesota-Morris 5:42.14 -
  Christian Thielke FR-1 Minnesota-Morris NT   
  Kevin Dudley SR-4 St. John's (Minn.) NT