April 21-22, 2018
|
Concordia College - Moorhead, MN

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emily Ciesynski JR-3 Minnesota-Morris 1:17.23 1:03.82 50.42 1:08.29 1:19.78 1:03.82 47.23 10
2 Megan Sundstrom SR-4 St. Benedict 1:05.85 1:05.19 56.07 46.29 54.11 50.85 47.59 8
3 Althea Gutzmann FR-1 St. Benedict 1:01.82 1:06.47 1:13.12 46.53 1:03.15 1:06.47 56.50 6
4 Larkin Walter FR-1 North Dakota State 56.88 1:10.22 1:23.57 1:23.57 1:08.12 1:20.05 1:09.52 5
5 Abigail Van Goethem SO-2 Hamline 51.35 1:10.34 56.28 1:16.67 56.98 1:15.97 49.24 4
6 Brooke Hogan SO-2 Minnesota-Morris 1:16.00 1:11.02 55.40 1:11.02 1:30.91 1:18.84 51.85 3
7 McKenzie Lautt SO-2 Concordia-Moorhead 1:21.86 1:11.18 1:13.32 51.97 56.24 1:01.93 1:32.54 2
8 Christine Rohlf JR-3 St. Thomas (Minn.) 54.16 1:11.26 1:16.96 53.45 1:05.56 55.59 1:20.53 1
9 Karley DeKnikker FR-1 Gustavus Adolphus 1:25.12 1:11.53 52.22 1:32.99 1:05.81 1:02.24 50.08 -
10 Kate Livermore FR-1 Minnesota-Morris 1:22.95 1:13.40 55.79 1:34.69 1:14.14 1:00.93 1:09.00 -
11 Rachael Follestad FR-1 Gustavus Adolphus 1:00.76 1:15.95 1:18.23 1:23.55 1:22.79 1:08.36 1:09.12 -
12 Nia Ford FR-1 Hamline 59.62 1:16.43 56.56 1:24.08 53.51 1:27.90 1:27.13 -
13 Moriah Poehlman SO-2 Martin Luther 1:40.18 1:18.88 1:09.42 1:33.08 1:10.21 1:07.05 1:08.63 -
14 Eryn Hauch FR-1 St. Benedict 1:12.06 1:19.18 59.39 1:27.10 1:28.69 1:27.10 1:22.35 -
15 Morgan Sauer JR-3 Bethany Lutheran 1:26.04 1:26.91 1:46.90 1:17.35 1:46.90 1:22.57 1:17.35 -
  Kirsten Nelson SO-2 St. Thomas (Minn.) NT NT NT NT NT NT NT   
  Beth Parlin FR-1 Hamline NT NT NT NT NT NT NT   
  Jordan Walls JR-3 Hamline NT NT NT NT NT NT NT   
  Gabrielle Brown JR-3 Hamline NT NT NT NT NT NT NT   
Women's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Emily Ciesynski JR-3 Minnesota-Morris 1:11.48 1:07.65 1:03.82 10
2 Megan Sundstrom SR-4 St. Benedict 50.20 1:05.85 1:05.19 8
3 Althea Gutzmann FR-1 St. Benedict 49.19 1:16.44 1:06.47 6
4 Larkin Walter FR-1 North Dakota State 1:27.78 1:28.48 1:10.22 5
5 Abigail Van Goethem SO-2 Hamline 1:20.89 1:03.31 1:10.34 4
8 Christine Rohlf JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:11.26 1:31.93 1:11.26 1
  Jordan Walls JR-3 Hamline NT NT NT   
  Gabrielle Brown JR-3 Hamline NT NT NT   
Women's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Brooke Hogan SO-2 Minnesota-Morris 1:03.21 51.14 1:30.20 1:23.10 1:11.02 1:03.21 49.72 3
7 McKenzie Lautt SO-2 Concordia-Moorhead 1:09.05 1:26.13 1:24.00 1:10.47 1:11.18 1:17.59 1:07.63 2
14 Eryn Hauch FR-1 St. Benedict 1:09.68 55.43 1:10.47 1:38.98 1:19.18 1:23.93 1:11.27 -
15 Morgan Sauer JR-3 Bethany Lutheran 1:45.17 1:44.30 1:08.66 1:21.70 1:26.91 1:01.71 1:29.52 -
  Kirsten Nelson SO-2 St. Thomas (Minn.) NT NT NT NT NT NT NT   
  Beth Parlin FR-1 Hamline NT NT NT NT NT NT NT   
Women's 400 Hurdles Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Karley DeKnikker FR-1 Gustavus Adolphus 1:30.85 1:11.53 1:03.67 1:19.40 1:24.41 1:10.10 -
10 Kate Livermore FR-1 Minnesota-Morris 59.46 1:13.40 1:30.29 1:21.48 1:33.96 53.59 -
11 Rachael Follestad FR-1 Gustavus Adolphus 1:13.68 1:15.95 1:38.74 1:34.18 1:32.66 1:14.44 -
12 Nia Ford FR-1 Hamline 1:30.19 1:16.43 58.86 1:03.44 1:22.55 1:03.44 -
13 Moriah Poehlman SO-2 Martin Luther 1:22.04 1:18.88 1:39.39 1:34.66 55.22 1:09.42 -