May 10, 2018
|
North Central - Naperville, IL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Tristan Jung   Northwestern University 5:34.17 4:44.87 5:53.35 5:45.13 4:33.91 5:25.96
0 Tucker Johnson   Northwestern University 5:13.27 3:55.70 4:04.65 4:13.60 4:58.35 5:55.04
0 John Laboe   Northwestern University 5:32.09 3:05.97 5:40.06 5:37.40 4:25.67 5:32.09
0 Benjamin Ubert Junior Exhibition 4:40.38 5:43.87 5:01.55 3:58.06 4:24.51 3:18.39
0 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 5:30.96 4:01.65 5:30.96 3:27.51 4:22.66 4:22.66
0 Vance Smith Sophomore Exhibition 3:36.45 3:01.21 4:04.13 4:11.68 4:11.68 5:19.64
0 Alejandro Garcia   Exhibition 2:45.05 3:30.90 3:19.43 3:12.56 3:49.23 4:44.25
0 Matt Cooper Senior Exhibition 3:50.56 3:08.64 2:50.01 4:37.13 3:52.88 4:04.53
0 Conor Cashner   Big River Racing 4:07.00 4:07.00 5:00.47 4:35.00 4:14.63 2:58.24
0 Scott Wolter   Berkeley Running Co. 3:05.50 3:20.14 4:21.16 3:27.46 4:04.07 3:37.23
0 Pablo Ramirez   Exhibition 4:12.78 3:07.63 5:30.95 3:12.84 4:20.59 3:46.72
0 Calvin Van Ryzin Senior Exhibition 4:36.63 3:43.71 5:12.71 4:48.65 4:00.54 3:58.14
1 Matt Molinaro SR-4 Ohio Northern 3:30.34 4:53.55 3:34.96 4:00.39 3:51.14 4:07.32
2 Joseph Humes SO-2 Hillsdale 4:44.55 3:32.84 3:00.45 4:53.81 3:51.34 2:41.94
3 Elijah Inuwa JR-3 Queens (N.C.) 3:28.99 3:45.25 4:01.50 4:22.40 3:52.21 4:54.91
4 Wesley Meyer SO-2 Olivet Nazarene 4:29.73 3:10.67 4:59.95 4:04.15 3:52.52 3:01.37
5 Jerod Broadbooks JR-3 Lindenwood 3:45.93 3:27.29 2:54.69 4:41.83 3:52.91 3:06.33
6 Joe Zack SR-4 Wis.-Oshkosh 3:04.60 3:06.94 4:26.39 3:23.30 3:53.67 4:03.02
7 Michael Anderson JR-3 North Central (Ill.) 3:14.07 4:38.25 4:49.94 3:39.79 3:53.82 3:25.77
8 Nate Pierce SO-2 Nebraska-Kearney 3:44.49 3:18.77 3:37.48 3:16.43 3:53.84 4:42.95
9 Daniel Wallis JR-3 Queens (N.C.) 3:49.64 4:08.38 4:41.19 3:00.43 3:54.32 4:59.93
10 Trevor Legg SO-2 Wis.-Parkside 3:54.46 4:03.84 3:56.81 4:06.19 3:54.46 2:53.50
11 Chris Buechner JR-3 North Central (Ill.) 3:00.63 2:46.56 3:05.32 2:51.25 3:54.58 3:35.82
12 Zach Hird SR-4 North Central (Ill.) 4:23.16 2:58.57 2:58.57 3:50.26 3:54.96 4:04.36
13 Tanner Carson JR-3 Berea 4:54.12 4:25.88 4:04.71 3:29.41 3:55.29 4:07.06
14 Brian Blaylock SR-4 St. Francis (Ill.) 4:03.53 4:41.36 3:13.88 3:39.88 3:56.43 5:00.27
15 Ethan Brodeur SR-4 Washington U. 2:54.98 4:20.11 4:36.66 3:32.82 3:56.46 4:39.03
16 Jacob Petri FR-1 Wis.-Parkside 3:16.71 3:04.86 4:37.28 3:02.49 3:56.99 3:38.03
17 Nicolas Grandperrin SO-2 Cumberlands 4:56.65 4:28.18 4:51.91 4:35.30 3:57.32 4:11.56
18 Asher Scott SR-4 Lewis 3:19.37 2:46.14 2:50.89 5:03.80 3:57.34 4:42.44
19 Alex Egbert JR-3 Wis.-Stevens Point 3:43.29 2:55.78 4:21.30 3:10.04 3:57.54 4:11.80
20 Brice Pavey SR-4 Truman 3:38.61 3:36.24 4:40.40 3:31.49 3:57.62 4:23.76
21 Jacob Caniford FR-1 Walsh 4:00.25 4:16.90 2:48.89 3:00.79 3:57.87 5:02.10
22 Ben Byrd JR-3 Taylor 3:50.81 4:45.53 4:36.01 4:59.81 3:57.94 4:21.74
23 Jonah Nelson SR-4 Wis.-Whitewater 4:00.34 3:31.79 4:07.48 3:38.93 3:57.96 4:59.83
24 Alex Weber SO-2 Cedarville 4:14.95 4:17.34 4:38.78 3:43.98 3:58.27 2:49.18
25 Owen Melia JR-3 U. of Chicago 4:32.40 3:01.60 4:03.72 4:46.73 3:58.94 4:27.62
26 Hudson Thomas SR-4 Wheaton (Ill.) 4:27.83 2:59.35 3:47.18 5:03.70 3:59.13 4:49.35
27 Sam Branson SO-2 Emory 3:38.00 3:28.42 3:21.23 3:45.19 3:59.56 4:52.27
28 Mark De Jong SR-4 Calvin 4:24.35 4:36.36 5:00.39 5:07.60 4:00.31 3:17.06
29 Toler Freyaldenhoven SO-2 Rhodes 3:43.52 3:53.13 5:07.64 4:50.82 4:00.34 3:19.49
30 James Lindstrom JR-3 Mount Mercy 4:02.97 5:03.11 2:48.40 4:55.89 4:00.56 3:55.75
31 Brendon Paucek SR-4 Wis.-Eau Claire 3:12.66 4:00.82 3:10.25 3:39.15 4:00.82 3:41.56
32 Daniel Gerber FR-1 Taylor 4:05.91 5:13.41 3:00.81 4:30.01 4:01.08 3:03.22
33 Tyler Lawson JR-3 Columbia (Mo.) 4:01.34 4:37.55 3:25.14 3:05.84 4:01.34 3:17.90
34 Hayden Baehl SR-4 Wabash 4:57.27 2:51.60 4:25.85 3:08.51 4:01.68 2:56.43
35 Connor Ritzi SR-4 Lewis 3:06.17 3:15.85 3:11.01 3:32.77 4:01.78 4:16.29
36 Jacob Hedgepeth FR-1 Emory 4:01.79 3:08.60 4:50.15 4:04.21 4:01.79 5:14.33
37 Connor Schwartz FR-1 Grand Valley St. 4:21.36 4:45.56 3:49.90 3:42.64 4:02.00 3:42.64
38 Jonah Penningroth SO-2 North Central (Ill.) 2:49.51 4:07.00 4:43.32 4:45.74 4:02.15 4:50.58
39 Zach Batt JR-3 DePauw 3:06.53 3:06.53 4:07.09 4:04.67 4:02.24 2:54.42
40 Trey Cucuro FR-1 Albion 3:50.69 5:10.83 4:53.83 4:17.40 4:02.83 5:05.97
41 Alec Weinhold JR-3 Cedarville 4:53.94 4:27.22 4:19.93 3:04.62 4:02.92 4:27.22
42 Tommy Skosky SR-4 Columbia (Mo.) 4:37.40 3:26.83 3:24.40 4:56.87 4:03.33 3:12.23
43 Chris Blagg JR-3 Washington U. 3:02.76 3:51.50 4:45.11 4:49.98 4:03.68 3:46.63
44 Alex Elam JR-3 Maryville (Mo.) 3:18.25 3:13.36 3:42.73 4:02.31 4:04.75 3:15.80
45 Parker Eisengruber SO-2 Saginaw Valley 4:18.41 3:51.34 3:39.03 4:40.56 4:06.10 3:34.11
46 Clinten Woerishofer SO-2 Wis.-Whitewater 4:38.71 3:02.52 4:28.84 4:48.57 4:06.64 2:55.12
47 Josh Schaefer SO-2 Wis.-Stevens Point 4:56.06 3:27.24 2:52.70 3:29.71 4:06.71 3:51.91
48 Jeremiah Cooley SO-2 Aurora 5:08.78 5:18.66 4:36.67 3:57.14 4:07.02 4:44.08
49 Kenton Wilson FR-1 Illinois-Springfield 3:25.38 3:03.11 3:13.01 4:22.29 4:07.44 3:03.11
50 Dan Wiggin SR-4 Elmhurst 3:25.40 4:07.46 4:24.79 4:44.58 4:07.46 2:55.70
51 Walmer Saavedra SO-2 Illinois-Chicago 4:40.19 2:58.53 3:08.45 5:00.02 4:07.95 2:58.53
52 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 3:18.77 4:20.89 4:55.67 3:01.38 4:08.46 4:50.70
53 Alex Krieg FR-1 Columbia (Mo.) 4:23.49 5:20.66 4:16.03 3:41.23 4:08.57 3:16.37
54 Adam Ditri SO-2 Albion 5:06.94 4:56.96 3:54.57 5:01.95 4:09.54 4:41.98
55 Rodrigo Meade JR-3 Oglethorpe 4:54.65 3:07.28 4:54.65 5:04.64 4:09.70 4:17.20
56 Zach Kiedrowski SO-2 Wis.-Parkside 4:47.23 5:14.70 5:12.20 4:12.26 4:09.76 4:04.77
57 Noah Brase JR-3 Wheaton (Ill.) 3:24.82 4:02.28 4:14.77 3:37.30 4:09.77 4:59.73
58 Clayton Brumfield SO-2 Franklin 3:09.91 3:14.91 3:34.90 4:39.87 4:09.88 4:09.88
59 Tyler Hampton SO-2 North Central (Ill.) 5:08.73 3:55.94 4:23.55 5:11.24 4:11.00 3:20.80
60 Blain Masterson FR-1 Wis.-Parkside 4:11.23 4:23.80 5:06.50 3:53.65 4:11.23 5:09.02
61 Tristan Baze FR-1 Columbia (Mo.) 4:33.93 4:56.55 4:06.29 4:43.98 4:11.31 3:21.05
62 Tim Koenning SO-2 U. of Chicago 3:26.79 5:22.79 3:36.88 4:14.71 4:12.18 4:32.36
63 Jacob Labatore SO-2 Carthage 4:15.01 3:11.89 3:32.09 5:23.18 4:12.48 3:06.84
64 Sean Masterson FR-1 Wis.-Parkside 4:32.80 4:25.22 3:06.92 3:14.50 4:12.59 3:54.91
65 Jeremy Ducharme JR-3 North Central (Ill.) 5:05.66 3:09.46 3:09.46 4:35.35 4:12.61 5:08.19
66 Ryan Stark FR-1 Illinois-Springfield 3:50.32 4:13.09 5:16.37 3:17.41 4:13.09 4:13.09
67 Garrad Straube SR-4 Illinois-Springfield 5:06.41 4:23.36 3:40.31 4:05.64 4:13.23 5:16.54
68 James McQuality SR-4 North Central (Ill.) 4:26.00 3:02.40 3:27.73 4:13.33 4:13.33 4:53.87
69 Jarrett Gary FR-1 Carthage 3:08.41 3:00.77 4:37.52 4:09.51 4:14.60 5:13.16
70 Noah Bruehl FR-1 Wis.-Oshkosh 5:08.34 4:07.18 3:26.41 3:59.53 4:14.82 3:44.25
71 Blaine Conners SO-2 Franklin 4:02.66 5:11.63 4:38.42 5:26.95 4:15.43 4:02.66
72 Anthony Anderson FR-1 Wis.-Parkside 3:06.67 4:20.82 5:01.73 4:31.05 4:15.70 4:38.72
73 Connor Hackett FR-1 Wis.-Whitewater 4:39.23 4:13.61 3:32.63 3:04.45 4:16.17 4:44.35
74 Michael Larkin SO-2 Wheaton (Ill.) 3:45.52 3:14.77 4:13.71 4:41.90 4:16.27 3:01.96
75 Juan Castaneda JR-3 Elmhurst 3:46.23 4:14.51 4:58.22 3:25.67 4:17.08 3:12.81
76 Ricardo Del Toro FR-1 DuPage 5:24.79 4:25.51 4:12.62 4:04.89 4:17.77 5:27.37
77 Roger Malonda JR-3 Calumet-St. Joseph 3:39.12 3:39.12 3:44.27 3:26.23 4:17.78 3:08.18
78 Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) 3:15.97 5:24.90 4:33.33 4:15.28 4:17.85 3:46.91
79 Liam Walits FR-1 Albion 4:57.38 4:34.11 3:55.32 3:55.32 4:18.59 4:52.21
80 Miles Trujillo JR-3 Wheaton (Ill.) 3:13.98 5:36.22 3:16.56 4:34.15 4:18.63 4:36.74
81 Thomas Mcnamara JR-3 Concordia Univ. Chicago 5:02.96 3:19.39 4:55.20 5:00.37 4:18.94 4:11.18
82 Tanner McQuality SO-2 North Central (Ill.) 3:06.48 4:52.66 4:47.48 5:10.79 4:18.99 5:26.33
83 Ashith Chirayath JR-3 Elmhurst 4:42.65 3:17.08 3:43.01 5:13.77 4:19.31 4:58.21
84 Jeremy Morgan FR-1 Wis.-Whitewater 3:27.83 4:45.76 4:06.79 5:14.34 4:19.78 4:40.57
85 Joe Caraway SO-2 Wheaton (Ill.) 4:54.23 4:17.78 4:36.01 4:41.21 4:20.38 3:20.50
86 Nathan Holley JR-3 North Central (Ill.) 4:44.76 3:23.77 5:37.00 5:03.04 4:21.24 5:37.00
87 Joseph Teresi SR-4 Augustana (Ill.) 4:45.02 3:04.73 4:34.46 3:04.73 4:23.90 3:49.60
88 Caleb Robertson FR-1 North Central (Ill.) 3:28.87 3:57.96 3:15.65 4:27.04 4:24.39 5:35.78
89 Ryan Marshall JR-3 Concordia Univ. Chicago 4:00.16 3:22.38 5:37.30 4:56.83 4:29.84 4:51.43
90 Chris DiGioia FR-1 Benedictine (Ill.) 3:26.00 3:39.55 3:47.69 5:27.97 4:31.05 4:36.48
91 Bailey Beard SR-4 Rockford 3:24.88 4:33.17 4:14.05 5:00.49 4:33.17 3:52.20
92 Nick Schulberg SR-4 Elmhurst 3:15.79 5:36.42 5:22.63 4:57.81 4:35.75 3:48.88
93 Andrew Fearn FR-1 North Central (Ill.) 3:35.78 3:24.72 5:29.21 3:19.18 4:36.64 4:58.78
94 Eric Chaidez SR-4 Elmhurst 4:17.37 4:39.51 3:24.79 3:35.86 4:36.74 5:34.86
95 Mitchell Roedel FR-1 Augustana (Ill.) 4:56.40 4:08.87 5:29.96 4:08.87 4:39.62 4:17.25
96 Sam Elmi JR-3 Cornerstone 3:58.46 4:48.96 3:24.80 3:55.66 4:40.54 4:20.91
97 Nick DeLuca JR-3 Elmhurst 4:05.93 4:56.81 3:26.35 4:00.27 4:42.67 5:25.07
98 Sal Garcia SR-4 Concordia Univ. Chicago 4:12.77 3:54.50 5:16.73 4:12.77 5:04.54 5:25.86
99 Noe Vazquez JR-3 Roosevelt 6:48.96 4:14.39 6:10.32 6:32.86 5:22.01 6:29.64
  Travis Line SO-2 Columbia (Mo.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  James Ngandu SR-4 Tiffin DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Felix Wammetsberger SO-2 Queens (N.C.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Blake Helton Senior Exhibition DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Tristan Jung   Northwestern University 4:14.74 4:33.91
0 Tucker Johnson   Northwestern University 3:37.80 4:58.35
0 John Laboe   Northwestern University 4:52.24 4:25.67
89 Ryan Marshall JR-3 Concordia Univ. Chicago 5:02.22 4:29.84
90 Chris DiGioia FR-1 Benedictine (Ill.) 3:42.27 4:31.05
91 Bailey Beard SR-4 Rockford 3:30.34 4:33.17
92 Nick Schulberg SR-4 Elmhurst 3:32.33 4:35.75
93 Andrew Fearn FR-1 North Central (Ill.) 5:01.54 4:36.64
94 Eric Chaidez SR-4 Elmhurst 4:39.51 4:36.74
95 Mitchell Roedel FR-1 Augustana (Ill.) 3:52.09 4:39.62
96 Sam Elmi JR-3 Cornerstone 4:46.15 4:40.54
97 Nick DeLuca JR-3 Elmhurst 5:13.77 4:42.67
98 Sal Garcia SR-4 Concordia Univ. Chicago 4:55.41 5:04.54
99 Noe Vazquez JR-3 Roosevelt 5:25.23 5:22.01
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Benjamin Ubert Junior Exhibition 4:24.51 4:00.71 4:24.51 3:13.10
0 Nathan Schneider Senior Red Cedar Running Club 4:22.66 4:59.44 5:33.58 4:04.28
48 Jeremiah Cooley SO-2 Aurora 4:07.02 4:11.96 3:57.14 4:51.49
50 Dan Wiggin SR-4 Elmhurst 4:07.46 4:56.96 5:04.38 4:59.43
52 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 4:08.46 4:58.16 5:23.00 3:51.07
54 Adam Ditri SO-2 Albion 4:09.54 3:47.09 3:12.15 4:51.97
60 Blain Masterson FR-1 Wis.-Parkside 4:11.23 3:05.91 3:58.67 5:09.02
65 Jeremy Ducharme JR-3 North Central (Ill.) 4:12.61 3:49.88 3:06.94 4:55.56
69 Jarrett Gary FR-1 Carthage 4:14.60 4:34.97 3:56.78 4:37.52
73 Connor Hackett FR-1 Wis.-Whitewater 4:16.17 5:33.03 3:24.94 4:05.93
75 Juan Castaneda JR-3 Elmhurst 4:17.08 3:46.23 4:01.66 5:16.21
80 Miles Trujillo JR-3 Wheaton (Ill.) 4:18.63 4:28.98 3:34.67 4:10.88
83 Ashith Chirayath JR-3 Elmhurst 4:19.31 3:27.45 3:48.20 3:17.08
84 Jeremy Morgan FR-1 Wis.-Whitewater 4:19.78 3:38.22 3:48.61 4:48.36
85 Joe Caraway SO-2 Wheaton (Ill.) 4:20.38 3:12.69 5:30.69 5:28.08
87 Joseph Teresi SR-4 Augustana (Ill.) 4:23.90 3:17.93 5:06.13 3:39.04
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Vance Smith Sophomore Exhibition 4:59.50 5:12.09 4:11.68
53 Alex Krieg FR-1 Columbia (Mo.) 4:50.83 5:00.77 4:08.57
59 Tyler Hampton SO-2 North Central (Ill.) 4:21.04 4:38.61 4:11.00
61 Tristan Baze FR-1 Columbia (Mo.) 3:36.13 4:23.88 4:11.31
62 Tim Koenning SO-2 U. of Chicago 3:04.10 3:21.75 4:12.18
63 Jacob Labatore SO-2 Carthage 3:47.24 4:40.26 4:12.48
66 Ryan Stark FR-1 Illinois-Springfield 4:23.22 4:18.16 4:13.09
67 Garrad Straube SR-4 Illinois-Springfield 5:01.35 3:04.86 4:13.23
70 Noah Bruehl FR-1 Wis.-Oshkosh 3:06.02 4:58.14 4:14.82
71 Blaine Conners SO-2 Franklin 3:52.45 3:32.01 4:15.43
72 Anthony Anderson FR-1 Wis.-Parkside 4:08.03 3:04.11 4:15.70
78 Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) 3:23.71 3:39.18 4:17.85
79 Liam Walits FR-1 Albion 5:18.07 3:11.36 4:18.59
82 Tanner McQuality SO-2 North Central (Ill.) 4:24.17 5:13.38 4:18.99
86 Nathan Holley JR-3 North Central (Ill.) 3:44.67 4:13.41 4:21.24
88 Caleb Robertson FR-1 North Central (Ill.) 4:11.17 3:36.80 4:24.39
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Conor Cashner   Big River Racing 3:00.79 4:09.54 5:13.20 4:14.63 4:19.73
0 Pablo Ramirez   Exhibition 4:59.68 5:17.92 5:07.50 4:20.59 3:25.87
28 Mark De Jong SR-4 Calvin 5:12.41 3:50.70 4:26.75 4:00.31 5:10.00
38 Jonah Penningroth SO-2 North Central (Ill.) 5:12.38 3:01.62 5:05.11 4:02.15 5:02.69
40 Trey Cucuro FR-1 Albion 5:05.97 4:07.69 3:28.84 4:02.83 4:29.55
46 Clinten Woerishofer SO-2 Wis.-Whitewater 5:13.24 4:58.44 4:28.84 4:06.64 4:06.64
47 Josh Schaefer SO-2 Wis.-Stevens Point 5:00.99 4:41.25 3:00.10 4:06.71 4:58.52
49 Kenton Wilson FR-1 Illinois-Springfield 3:20.43 4:07.44 5:21.68 4:07.44 4:02.50
57 Noah Brase JR-3 Wheaton (Ill.) 5:14.71 5:04.72 4:47.24 4:09.77 3:42.30
64 Sean Masterson FR-1 Wis.-Parkside 3:44.81 3:44.81 3:34.71 4:12.59 3:42.28
74 Michael Larkin SO-2 Wheaton (Ill.) 5:02.40 3:45.52 3:22.46 4:16.27 4:11.15
76 Ricardo Del Toro FR-1 DuPage 4:51.28 3:05.60 3:31.38 4:17.77 5:19.64
81 Thomas Mcnamara JR-3 Concordia Univ. Chicago 4:52.61 3:55.64 3:14.21 4:18.94 3:55.64
  Travis Line SO-2 Columbia (Mo.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Scott Wolter   Berkeley Running Co. 4:04.07
22 Ben Byrd JR-3 Taylor 3:57.94
24 Alex Weber SO-2 Cedarville 3:58.27
27 Sam Branson SO-2 Emory 3:59.56
30 James Lindstrom JR-3 Mount Mercy 4:00.56
32 Daniel Gerber FR-1 Taylor 4:01.08
41 Alec Weinhold JR-3 Cedarville 4:02.92
42 Tommy Skosky SR-4 Columbia (Mo.) 4:03.33
44 Alex Elam JR-3 Maryville (Mo.) 4:04.75
51 Walmer Saavedra SO-2 Illinois-Chicago 4:07.95
55 Rodrigo Meade JR-3 Oglethorpe 4:09.70
58 Clayton Brumfield SO-2 Franklin 4:09.88
77 Roger Malonda JR-3 Calumet-St. Joseph 4:17.78
  Blake Helton Senior Exhibition DNF
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Calvin Van Ryzin Senior Exhibition 4:00.54
15 Ethan Brodeur SR-4 Washington U. 3:56.46
16 Jacob Petri FR-1 Wis.-Parkside 3:56.99
20 Brice Pavey SR-4 Truman 3:57.62
25 Owen Melia JR-3 U. of Chicago 3:58.94
26 Hudson Thomas SR-4 Wheaton (Ill.) 3:59.13
31 Brendon Paucek SR-4 Wis.-Eau Claire 4:00.82
33 Tyler Lawson JR-3 Columbia (Mo.) 4:01.34
34 Hayden Baehl SR-4 Wabash 4:01.68
35 Connor Ritzi SR-4 Lewis 4:01.78
36 Jacob Hedgepeth FR-1 Emory 4:01.79
37 Connor Schwartz FR-1 Grand Valley St. 4:02.00
43 Chris Blagg JR-3 Washington U. 4:03.68
56 Zach Kiedrowski SO-2 Wis.-Parkside 4:09.76
68 James McQuality SR-4 North Central (Ill.) 4:13.33
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Alejandro Garcia   Exhibition 3:17.14 3:49.23 4:28.20 4:53.42 4:32.79 2:54.22 2:40.46
4 Wesley Meyer SO-2 Olivet Nazarene 3:52.52 3:52.52 3:43.22 3:54.85 4:01.82 2:56.72 4:52.98
7 Michael Anderson JR-3 North Central (Ill.) 3:00.05 3:53.82 4:28.90 4:47.60 4:45.26 2:55.37 2:48.35
10 Trevor Legg SO-2 Wis.-Parkside 3:28.67 3:54.46 3:05.23 4:15.57 4:39.01 4:13.22 3:56.81
11 Chris Buechner JR-3 North Central (Ill.) 3:35.82 3:54.58 3:21.74 4:18.04 2:44.21 4:25.08 4:43.85
12 Zach Hird SR-4 North Central (Ill.) 5:05.45 3:54.96 4:09.06 4:27.86 3:15.02 4:32.56 4:34.91
13 Tanner Carson JR-3 Berea 3:57.65 3:55.29 5:03.53 3:10.59 3:10.59 4:32.94 3:15.29
17 Nicolas Grandperrin SO-2 Cumberlands 4:56.65 3:57.32 4:25.80 3:43.08 2:55.62 4:11.56 5:01.40
18 Asher Scott SR-4 Lewis 3:09.88 3:57.34 5:06.17 4:06.84 4:32.95 4:47.19 4:56.68
19 Alex Egbert JR-3 Wis.-Stevens Point 2:48.66 3:57.54 4:14.17 4:47.43 3:43.29 3:48.04 5:04.06
21 Jacob Caniford FR-1 Walsh 3:15.06 3:57.87 3:17.44 4:45.45 4:31.18 4:07.39 4:24.04
29 Toler Freyaldenhoven SO-2 Rhodes 4:48.41 4:00.34 3:41.12 4:41.20 5:02.83 3:48.33 3:31.50
39 Zach Batt JR-3 DePauw 2:54.42 4:02.24 3:38.02 3:54.98 3:30.75 3:28.33 4:09.51
  Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Matt Cooper Senior Exhibition 3:52.88 3:43.57
1 Matt Molinaro SR-4 Ohio Northern 3:51.14 4:00.39
2 Joseph Humes SO-2 Hillsdale 3:51.34 2:48.88
3 Elijah Inuwa JR-3 Queens (N.C.) 3:52.21 4:45.62
5 Jerod Broadbooks JR-3 Lindenwood 3:52.91 3:27.29
6 Joe Zack SR-4 Wis.-Oshkosh 3:53.67 3:44.33
8 Nate Pierce SO-2 Nebraska-Kearney 3:53.84 2:50.71
9 Daniel Wallis JR-3 Queens (N.C.) 3:54.32 4:57.59
14 Brian Blaylock SR-4 St. Francis (Ill.) 3:56.43 3:18.61
23 Jonah Nelson SR-4 Wis.-Whitewater 3:57.96 4:57.45
45 Parker Eisengruber SO-2 Saginaw Valley 4:06.10 2:59.66
  James Ngandu SR-4 Tiffin DNF DNF
  Felix Wammetsberger SO-2 Queens (N.C.) DNF DNF