April 13-14, 2018
|
Benedictine (Ill.) - Lisle, IL

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Aryn Embretson JR-3 Wheaton (Ill.) 13:24.75 10:38.69 11:10.63 12:14.50 10
2 Catherine Crosson SR-4 St. Francis (Ill.) 13:26.73 10:40.26 10:53.07 9:17.03 8
3 Abigail Shoemaker FR-1 U. of Chicago 13:09.86 10:42.16 9:44.37 13:48.39 6
4 Gaby Sanchez SO-2 Lewis 11:03.39 10:50.38 9:58.35 8:40.31 5
5 Megan Bailey JR-3 Wheaton (Ill.) 8:13.05 10:57.40 8:59.07 9:25.37 4
6 Hannah Oechsle SO-2 Wheaton (Ill.) 9:27.68 11:00.09 13:31.91 14:11.52 3
7 Laisha Corona FR-1 St. Francis (Ill.) 9:09.78 11:02.38 7:50.29 12:41.74 2
8 Abby Casey SO-2 Augustana (Ill.) 11:49.20 11:02.80 9:56.52 10:16.41 1
9 Kylie Jansky SO-2 Wis.-Milwaukee 9:23.96 11:03.48 9:43.87 8:44.15 -
10 Bre Rodriguez SO-2 St. Francis (Ill.) 14:13.18 11:06.54 12:39.86 11:46.54 -
11 Emily Sass FR-1 Wis.-Milwaukee 8:33.29 11:06.60 8:26.62 8:26.62 -
12 Brenda Hernandez JR-3 Wis.-Milwaukee 8:01.70 11:09.02 8:48.53 11:15.71 -
13 Kaylie Vanord SR-4 Carthage 10:44.00 11:10.83 10:30.58 10:17.17 -
14 Carly Dagen SO-2 North Central (Ill.) 14:23.91 11:20.24 14:17.11 13:09.08 -
15 Kaley McLawhorn SR-4 Lewis 9:32.41 11:21.44 9:59.67 9:05.16 -
16 Chloe Strach FR-1 Michigan Tech 12:08.20 11:26.98 13:37.51 9:23.33 -
17 Johnelle Miner SO-2 Carthage 8:57.14 11:28.63 11:01.09 8:02.04 -
18 Celine Espinoza JR-3 St. Francis (Ill.) 12:40.80 11:31.63 14:03.79 8:45.64 -
19 Alexis Willems JR-3 Wis.-Milwaukee 9:07.66 11:33.24 10:51.65 14:12.69 -
20 Carol Garcia JR-3 Augustana (Ill.) 13:38.96 11:39.96 13:10.96 9:12.97 -
21 Genevieve Rodriguez SR-4 Augustana (Ill.) 13:45.05 11:45.17 11:09.92 13:59.16 -
22 Grace Maletich SO-2 St. Xavier 14:57.55 11:52.34 9:29.88 11:09.60 -
23 Eyo Toe JR-3 Aurora 8:26.23 11:53.00 14:22.73 12:07.26 -
24 Rachel Reamer SR-4 Wheaton (Ill.) 10:07.28 11:54.44 9:02.98 12:37.31 -
25 Elita Spadlowski FR-1 Elmhurst 13:59.25 12:03.49 14:49.90 9:24.33 -
26 Elizabeth Coleman Senior UNAT-Aurora 12:41.42 12:05.16 10:30.89 10:45.40 -
27 Meredith Wells SR-4 North Central (Ill.) 9:47.65 12:05.49 12:34.51 13:18.04 -
28 Amanda Goecke SR-4 Carthage 12:35.01 12:05.97 11:22.42 11:36.94 -
29 Emily Vanderwaal SR-4 Aurora 11:04.61 12:10.34 9:58.88 8:53.15 -
30 Annie Huguelet FR-1 St. Francis (Ill.) 9:45.68 12:12.10 9:23.72 11:28.18 -
31 Tasneem Jaber FR-1 St. Xavier 9:10.02 12:13.35 11:07.35 13:04.69 -
32 Ari Coss FR-1 Aurora 13:42.12 12:14.03 15:02.86 13:42.12 -
33 Katie Thevara JR-3 North Central (Ill.) 15:09.44 12:19.38 13:48.11 15:31.62 -
34 Fatima Chaudhry SO-2 Judson 9:08.60 12:21.34 10:00.49 13:13.24 -
35 Tyra Wooster SO-2 Carthage 15:56.47 12:21.45 12:36.28 9:01.26 -
36 Cassie Balts SR-4 Wisconsin Lutheran 8:54.09 12:21.79 13:13.72 15:34.66 -
37 Natalie Andrade FR-1 St. Xavier 15:37.75 12:36.25 12:43.82 9:49.88 -
38 Jocey Camacho SR-4 St. Xavier 13:15.65 12:45.04 10:19.69 8:55.53 -
39 Olivia Mergenthaler SO-2 St. Xavier 13:42.31 12:48.51 9:28.70 14:13.05 -
40 Christine Trovato FR-1 St. Xavier 11:08.77 12:57.64 11:24.33 15:25.40 -
41 Elizabeth Abundes FR-1 St. Xavier 11:24.86 12:58.25 14:47.21 14:47.21 -
42 Ashley Johnson FR-1 Wis.-Parkside 11:42.14 13:00.15 11:03.13 11:26.54 -
43 Adriana Santana FR-1 Carthage 14:12.12 13:09.00 10:31.20 13:40.56 -
44 Emily Walden JR-3 Carthage 13:11.46 13:11.46 11:44.40 11:44.40 -
  Allie Tokarz   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS -
  Jennifer Crague   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS -
  Lucy Appelman   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS -
  Laura Sanders FR-1 Carthage DNS DNS DNS DNS -
  Carly Egan SO-2 Carthage DNS DNS DNS DNS -
  Charleen Mascote FR-1 Benedictine (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
  Maggie Boudreau SO-2 U. of Chicago DNS DNS DNS DNS -
  Emily Lilly FR-1 Carthage DNS DNS DNS DNS -
  Quincy Theriault FR-1 Robert Morris (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
  Stephanie Cruz SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
  Taylor Conroy SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Aryn Embretson JR-3 Wheaton (Ill.) 13:31.14 11:48.95 10:51.47 10:38.69 10
2 Catherine Crosson SR-4 St. Francis (Ill.) 8:57.82 7:53.80 8:13.00 10:40.26 8
3 Abigail Shoemaker FR-1 U. of Chicago 12:12.07 10:22.90 10:29.32 10:42.16 6
4 Gaby Sanchez SO-2 Lewis 7:41.77 7:54.78 7:35.27 10:50.38 5
5 Megan Bailey JR-3 Wheaton (Ill.) 9:25.37 10:50.83 7:40.18 10:57.40 4
6 Hannah Oechsle SO-2 Wheaton (Ill.) 10:07.29 13:38.52 12:52.31 11:00.09 3
7 Laisha Corona FR-1 St. Francis (Ill.) 8:43.28 10:35.89 9:49.52 11:02.38 2
8 Abby Casey SO-2 Augustana (Ill.) 12:15.71 9:23.38 9:23.38 11:02.80 1
9 Kylie Jansky SO-2 Wis.-Milwaukee 9:57.14 7:57.71 11:23.39 11:03.48 -
10 Bre Rodriguez SO-2 St. Francis (Ill.) 9:33.23 12:53.19 8:33.24 11:06.54 -
11 Emily Sass FR-1 Wis.-Milwaukee 8:33.29 13:19.92 9:19.95 11:06.60 -
12 Brenda Hernandez JR-3 Wis.-Milwaukee 11:22.40 8:21.77 9:15.29 11:09.02 -
13 Kaylie Vanord SR-4 Carthage 8:36.54 13:45.12 13:45.12 11:10.83 -
14 Carly Dagen SO-2 North Central (Ill.) 9:38.21 7:56.17 13:02.28 11:20.24 -
15 Kaley McLawhorn SR-4 Lewis 9:32.41 11:21.44 8:31.08 11:21.44 -
16 Chloe Strach FR-1 Michigan Tech 13:16.90 14:25.60 14:32.47 11:26.98 -
17 Johnelle Miner SO-2 Carthage 12:09.95 11:49.29 12:30.61 11:28.63 -
18 Celine Espinoza JR-3 St. Francis (Ill.) 10:50.14 14:17.63 8:52.56 11:31.63 -
19 Alexis Willems JR-3 Wis.-Milwaukee 12:28.70 15:01.22 12:21.77 11:33.24 -
20 Carol Garcia JR-3 Augustana (Ill.) 8:09.98 15:09.95 12:07.96 11:39.96 -
21 Genevieve Rodriguez SR-4 Augustana (Ill.) 12:13.38 10:34.66 13:09.79 11:45.17 -
22 Grace Maletich SO-2 St. Xavier 15:26.05 13:53.44 15:18.92 11:52.34 -
25 Elita Spadlowski FR-1 Elmhurst 14:57.13 14:49.90 11:49.02 12:03.49 -
  Maggie Boudreau SO-2 U. of Chicago DNS DNS DNS DNS -
  Quincy Theriault FR-1 Robert Morris (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
  Stephanie Cruz SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
  Taylor Conroy SO-2 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS DNS -
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
23 Eyo Toe JR-3 Aurora 14:36.99 11:53.00 10:41.70 14:01.34 9:37.53 -
24 Rachel Reamer SR-4 Wheaton (Ill.) 10:28.71 11:54.44 13:34.47 14:17.33 10:00.13 -
26 Elizabeth Coleman Senior UNAT-Aurora 14:44.70 12:05.16 11:50.66 14:15.69 13:53.94 -
27 Meredith Wells SR-4 North Central (Ill.) 10:02.16 12:05.49 9:18.63 12:20.00 15:28.63 -
28 Amanda Goecke SR-4 Carthage 10:53.38 12:05.97 9:19.00 11:22.42 10:24.34 -
29 Emily Vanderwaal SR-4 Aurora 10:13.49 12:10.34 15:05.63 12:24.95 10:28.10 -
30 Annie Huguelet FR-1 St. Francis (Ill.) 8:39.79 12:12.10 12:41.39 11:57.46 9:16.40 -
31 Tasneem Jaber FR-1 St. Xavier 12:06.02 12:13.35 11:36.69 11:14.69 14:18.02 -
32 Ari Coss FR-1 Aurora 9:10.53 12:14.03 15:10.20 14:04.14 10:16.59 -
33 Katie Thevara JR-3 North Central (Ill.) 10:28.48 12:19.38 14:32.47 15:53.80 15:24.23 -
34 Fatima Chaudhry SO-2 Judson 15:11.85 12:21.34 15:11.85 10:07.90 14:42.20 -
35 Tyra Wooster SO-2 Carthage 13:13.36 12:21.45 12:43.70 12:06.63 15:49.06 -
36 Cassie Balts SR-4 Wisconsin Lutheran 12:14.38 12:21.79 12:44.05 13:28.56 14:35.32 -
37 Natalie Andrade FR-1 St. Xavier 15:45.32 12:36.25 15:52.88 12:51.38 15:15.07 -
38 Jocey Camacho SR-4 St. Xavier 9:10.83 12:45.04 13:30.95 13:38.60 14:55.10 -
39 Olivia Mergenthaler SO-2 St. Xavier 12:40.83 12:48.51 16:08.33 11:47.03 11:23.98 -
40 Christine Trovato FR-1 St. Xavier 10:14.34 12:57.64 15:56.50 12:57.64 14:07.63 -
41 Elizabeth Abundes FR-1 St. Xavier 10:38.17 12:58.25 12:42.69 13:21.60 12:03.78 -
42 Ashley Johnson FR-1 Wis.-Parkside 14:10.37 13:00.15 10:08.52 14:41.57 12:28.95 -
43 Adriana Santana FR-1 Carthage 16:57.81 13:09.00 14:27.90 12:37.44 9:28.08 -
44 Emily Walden JR-3 Carthage 14:30.61 13:11.46 13:11.46 16:21.41 10:25.26 -
  Allie Tokarz   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS DNS -
  Lucy Appelman   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS DNS -
  Charleen Mascote FR-1 Benedictine (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS -
  Jennifer Crague   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS DNS -
  Emily Lilly FR-1 Carthage DNS DNS DNS DNS DNS -
  Laura Sanders FR-1 Carthage DNS DNS DNS DNS DNS -
  Carly Egan SO-2 Carthage DNS DNS DNS DNS DNS -