April 11, 2018
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 4:46.93 4:55.37 4:41.30 5:34.75
2 Anastasia Korzenowski   UNAT-Minnesota 5:16.12 4:45.08 4:42.25 6:06.93
3 Meg Mathison SO-2 Carleton 5:53.65 3:37.85 4:42.92 3:35.02
4 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:24.48 4:09.92 4:43.99 5:23.75
5 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 4:45.02 5:22.83 4:50.83 5:57.72
6 Bit Klecker   UNAT-Minnesota 5:42.25 4:13.74 4:55.04 3:26.53
7 Rachel Wians SO-2 Minnesota 5:46.11 5:01.74 4:55.82 6:15.70
8 Marietta Geist SO-2 Carleton 5:00.48 5:06.43 4:57.50 4:48.58
9 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:00.78 5:03.66 5:00.65 5:12.68
10 Lisa Fisher SO-2 St. Olaf 5:58.21 5:31.12 5:01.01 6:04.23
11 Meg Griffin SR-4 Hamline 6:29.09 5:58.93 5:01.62 3:31.14
12 Lydia Simpson SO-2 Macalester 4:34.81 4:25.76 5:01.99 5:20.11
13 Taylor Loth SO-2 St. Benedict 6:17.84 6:23.89 5:02.27 3:46.71
14 Becca Wilkin SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:34.07 5:36.48 5:03.13 3:56.45
15 Anna Hage FR-1 Bethel (Minn.) 4:40.27 3:54.58 5:04.64 5:56.43
16 Emma Maxtutis SO-2 Macalester 5:50.41 6:36.11 5:04.70 5:29.08
17 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 5:34.35 4:48.34 5:06.74 6:32.63
18 Laura Gould SR-4 Macalester 6:23.78 6:29.92 5:07.02 5:34.66
19 Alli Ruprecht SO-2 St. Benedict 4:17.20 5:12.98 5:09.88 3:46.22
20 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 4:26.61 4:39.01 5:10.01 6:21.32
21 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 3:46.81 5:13.81 5:10.70 4:58.28
22 Anya Ptacek SO-2 Macalester 4:42.21 5:38.65 5:13.56 5:26.11
23 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:24.42 5:18.12 5:14.97 3:56.23
24 Martha Hubbell   UNAT-St. Thomas (Minn.) 3:56.46 6:40.40 5:15.27 6:30.94
25 Sophie Schmitz   UNAT-Minnesota 6:30.90 4:52.38 5:17.80 3:48.82
26 Maddy Kennard FR-1 Macalester 4:37.18 5:02.66 5:18.59 3:55.76
27 Katherine Michelson SO-2 Bethel (Minn.) 6:50.55 6:40.93 5:20.74 4:55.08
28 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 4:34.79 4:54.19 5:23.28 6:18.24
29 Sara Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:23.18 5:37.91 5:24.91 7:02.39
30 Emma Higgins SO-2 Macalester 3:57.98 4:24.06 5:25.99 6:31.19
31 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:41.49 4:25.13 5:27.31 4:34.94
32 Kyla Porter JR-3 St. Benedict 4:55.92 4:23.04 5:28.80 4:55.92
33 Augie Witkowski SR-4 St. Benedict 6:52.68 6:59.28 5:30.14 5:56.56
34 Madeline Abbott SR-4 Macalester 5:21.10 4:48.00 5:31.03 5:31.03
35 Julia Giefer SR-4 St. Thomas (Minn.) 7:05.35 4:55.75 5:32.30 4:55.75
36 Noelle Diekman FR-1 Bethel (Minn.) 4:45.13 4:31.55 5:39.43 4:34.94
37 McKenzie Van Loh SR-4 Bethel (Minn.) 6:18.98 6:46.29 5:41.42 4:46.80
38 Jena Wachowiak FR-1 St. Benedict 4:28.64 4:35.53 5:44.41 6:46.41
39 Karin Oberreiter FR-1 Hamline 6:53.72 5:16.37 5:47.66 4:38.13
40 Emily Haugen FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:39.84 4:06.86 5:47.68 4:55.53
41 Lindsey Schaffer FR-1 St. Benedict 6:28.64 7:03.65 5:50.12 7:03.65
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jordan Lutz SR-4 St. Olaf 6:02.88 4:15.99 4:30.05 5:12.25 5:23.50 4:41.30
2 Anastasia Korzenowski   UNAT-Minnesota 3:48.63 4:45.08 5:27.41 4:50.72 3:42.98 4:42.25
3 Meg Mathison SO-2 Carleton 3:18.05 4:48.58 4:23.12 3:23.71 5:31.02 4:42.92
4 Ali Glassbrenner SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:21.64 5:37.95 3:35.84 5:18.07 3:27.32 4:43.99
5 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 4:13.03 5:05.38 4:13.03 4:01.39 5:08.28 4:50.83
6 Bit Klecker   UNAT-Minnesota 3:35.38 5:21.60 4:16.69 4:19.64 4:07.84 4:55.04
7 Rachel Wians SO-2 Minnesota 5:34.28 6:09.78 6:03.86 4:41.03 3:30.04 4:55.82
8 Marietta Geist SO-2 Carleton 3:49.08 4:09.90 5:45.10 5:39.15 5:48.08 4:57.50
11 Meg Griffin SR-4 Hamline 5:22.74 4:34.48 5:16.71 6:04.96 3:40.19 5:01.62
13 Taylor Loth SO-2 St. Benedict 3:46.71 6:32.95 4:07.87 4:19.96 6:32.95 5:02.27
15 Anna Hage FR-1 Bethel (Minn.) 4:28.09 6:05.57 4:15.90 3:39.34 6:29.94 5:04.64
19 Alli Ruprecht SO-2 St. Benedict 5:06.79 4:01.71 4:29.60 5:47.07 6:39.75 5:09.88
25 Sophie Schmitz   UNAT-Minnesota 3:42.46 5:40.05 5:49.58 6:40.43 6:37.25 5:17.80
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:42.74 5:06.67 5:00.65
10 Lisa Fisher SO-2 St. Olaf 3:45.76 5:07.03 5:01.01
12 Lydia Simpson SO-2 Macalester 4:13.68 5:56.35 5:01.99
14 Becca Wilkin SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:27.38 6:21.95 5:03.13
16 Emma Maxtutis SO-2 Macalester 3:36.34 4:40.33 5:04.70
17 Lorna Sherwood-Caballero SR-4 Macalester 6:14.23 5:09.81 5:06.74
18 Laura Gould SR-4 Macalester 5:16.23 6:26.85 5:07.02
20 Margaret Stelzner SR-4 Macalester 5:44.12 5:59.62 5:10.01
21 Kelly Segura JR-3 Bethel (Minn.) 3:43.71 4:36.53 5:10.70
23 Rosie Cobb SR-4 Macalester 5:21.27 6:49.47 5:14.97
24 Martha Hubbell   UNAT-St. Thomas (Minn.) 3:47.00 4:43.75 5:15.27
28 Laura Luttio SO-2 Bethel (Minn.) 4:02.46 6:21.47 5:23.28
34 Madeline Abbott SR-4 Macalester 4:31.45 3:55.04 5:31.03
35 Julia Giefer SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:32.49 4:55.75 5:32.30
38 Jena Wachowiak FR-1 St. Benedict 7:13.96 6:39.52 5:44.41
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
22 Anya Ptacek SO-2 Macalester 5:13.56 5:48.06 5:19.84
26 Maddy Kennard FR-1 Macalester 5:18.59 6:06.38 5:05.85
27 Katherine Michelson SO-2 Bethel (Minn.) 5:20.74 4:39.05 5:59.23
29 Sara Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:24.91 5:02.17 6:26.65
30 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:25.99 4:50.14 4:01.24
31 Harriet Hubbell FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:27.31 5:30.59 5:33.86
32 Kyla Porter JR-3 St. Benedict 5:28.80 4:26.33 5:45.24
33 Augie Witkowski SR-4 St. Benedict 5:30.14 5:20.24 5:56.56
36 Noelle Diekman FR-1 Bethel (Minn.) 5:39.43 4:01.00 4:31.55
37 McKenzie Van Loh SR-4 Bethel (Minn.) 5:41.42 6:56.54 7:06.78
39 Karin Oberreiter FR-1 Hamline 5:47.66 6:53.72 6:12.00
40 Emily Haugen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:47.68 6:08.54 4:03.38
41 Lindsey Schaffer FR-1 St. Benedict 5:50.12 7:35.16 6:07.63