April 20-21, 2018
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brooke Wellhausen FR-1 Wis.-Stevens Point 1:49.89 1:37.68 1:37.68 1:49.89 2:48.22 2:15.66 10
2 Michelle Petkovsek SO-2 Wis.-Stevens Point 2:21.33 1:52.79 2:39.00 1:58.23 2:15.89 2:15.89 8
3 Erin Alpers SR-4 Bethel (Minn.) 2:39.42 2:25.79 2:48.95 1:55.82 1:46.28 2:16.25 7
4 Emily Schlebecker SR-4 Wis.-Stevens Point 2:48.39 2:51.15 2:40.11 2:41.49 2:00.08 2:18.02 6
5 Joanna Podosek SR-4 Monmouth (Ill.) 2:25.54 2:00.59 2:33.86 1:37.03 2:11.68 2:18.61 5
6 Johanna Meister JR-3 Wis.-Platteville 1:56.51 1:37.09 2:18.70 2:13.16 1:57.90 2:18.70 4
7 Kaitlyn Galgon FR-1 Wis.-Platteville 2:28.03 1:47.53 2:21.05 2:40.60 2:04.29 2:19.65 3
8 Kaia Bierman SR-4 Luther 2:42.00 2:57.50 2:57.50 1:45.66 2:13.83 2:20.87 2
9 Amelia Hornseth FR-1 Luther 2:04.30 2:55.15 1:48.77 1:53.00 2:25.49 2:21.25 1
10 Molly McQueeny SO-2 Carthage 1:46.20 2:31.52 2:54.17 1:57.53 2:08.86 2:21.60 -
11 Ashley Plumb JR-3 St. Ambrose 2:38.80 2:31.71 2:10.44 2:13.28 2:45.89 2:21.78 -
12 Makani Peters SO-2 Wis.-Stevens Point 2:29.77 2:15.50 2:25.49 1:55.53 2:31.19 2:22.63 -
13 Kemunto Ondande JR-3 Loras 2:25.10 2:22.23 2:06.42 1:50.62 2:53.83 2:23.66 -
14 Sara Fuller SR-4 Wis.-Whitewater 1:57.83 2:13.64 2:36.63 1:46.33 1:40.59 2:23.69 -
15 Caitlyn Ifft SO-2 Wis.-Platteville 2:50.64 2:31.84 3:08.00 1:57.14 2:34.74 2:24.61 -
16 Alexa Beezhold SR-4 Olivet Nazarene 1:49.94 2:43.46 1:55.72 2:26.10 2:30.44 2:24.65 -
17 Sam Ritter FR-1 Wis.-Stevens Point 1:57.61 2:28.10 3:05.85 2:09.22 2:13.58 2:25.19 -
18 Cassandra Sprotte SR-4 Concordia (Wis.) 2:07.82 2:17.99 1:47.49 2:47.04 1:56.20 2:25.25 -
19 Hailey Van Ells SO-2 Wis.-Whitewater 2:19.46 2:00.58 2:07.84 2:16.56 3:01.59 2:25.27 -
20 Shannon Baker JR-3 Luther 2:09.51 2:05.14 3:03.35 1:54.96 2:40.07 2:25.51 -
21 Kayla Schneider SO-2 Wis.-Platteville 2:47.42 2:22.67 2:08.11 1:56.47 3:09.26 2:25.58 -
22 Riley McMahon FR-1 Carthage 2:22.77 2:59.19 1:44.89 1:55.09 2:59.19 2:25.68 -
23 Liz Venezio JR-3 Loras 2:36.63 2:57.12 2:08.82 1:42.47 2:14.67 2:26.38 -
24 Rachel Halbach FR-1 Wis.-Stevens Point 3:01.73 3:01.73 1:55.78 1:44.05 3:03.19 2:26.55 -
25 Bettina Taxer JR-3 Olivet Nazarene 1:47.26 2:31.34 2:44.57 2:41.63 2:15.18 2:26.93 -
26 Brittany McNamara SO-2 Loras 3:03.41 1:58.33 2:58.98 2:23.48 2:30.87 2:27.91 -
27 Cassidy Wingerd JR-3 Augustana (Ill.) 2:26.45 3:00.48 1:53.91 2:22.02 2:33.85 2:27.93 -
28 Julia Fewell FR-1 Wis.-Whitewater 2:26.76 2:14.90 1:51.18 1:55.63 2:32.69 2:28.24 -
29 Sarah Adams SO-2 St. Ambrose 1:49.94 2:41.93 1:52.91 1:57.37 2:03.31 2:28.56 -
30 Maddy Schwartz SR-4 Carthage 2:36.40 2:39.38 3:04.70 2:28.95 2:48.32 2:28.95 -
31 Brooke Van Voorhis FR-1 Central Methodist 2:17.18 2:42.52 2:47.00 2:41.03 2:52.96 2:29.10 -
32 Taylor Cogdell SO-2 Olivet Nazarene 2:48.69 1:59.43 2:42.72 2:21.82 3:14.07 2:29.28 -
33 Alyssa Thomas JR-3 Central Methodist 2:57.90 2:32.05 2:42.70 2:16.85 3:05.51 2:32.05 -
34 Maggie Utgaard JR-3 Augustana (Ill.) 2:51.91 3:08.65 2:44.30 2:50.39 3:08.65 2:32.13 -
35 Morgan Minear FR-1 Loras 2:18.87 2:02.08 3:04.65 2:17.34 2:41.76 2:32.60 -
36 Sarah Daley FR-1 Wis.-Whitewater 2:46.49 2:12.89 2:46.49 3:03.29 2:26.63 2:32.74 -
37 Molly Walkner JR-3 Loras 1:52.49 2:24.85 2:55.67 2:34.09 2:01.74 2:34.09 -
38 Manda Slaback JR-3 Wis.-Whitewater 2:12.92 1:49.73 2:40.74 2:56.19 2:17.55 2:34.55 -
39 Johnelle Miner SO-2 Carthage 3:09.36 1:48.65 2:32.11 2:30.56 2:19.69 2:35.21 -
40 Katie Syer FR-1 Augustana (Ill.) 1:49.16 2:01.63 1:53.83 2:01.63 2:20.34 2:35.93 -
41 Kacie Moran FR-1 Monmouth (Ill.) 2:07.90 2:01.66 2:11.02 2:45.33 2:34.41 2:35.97 -
42 Lexie Mallary SO-2 Carthage 2:34.45 2:01.69 3:02.54 3:10.34 2:40.69 2:36.01 -
43 Lauren Oleniczak SO-2 Wis.-Whitewater 2:41.31 2:31.92 2:58.54 3:00.11 3:15.77 2:36.61 -
44 CeCi Crown JR-3 Augustana (Ill.) 2:04.62 2:45.63 3:04.56 1:58.31 3:25.07 2:37.74 -
45 Amanda Mertens FR-1 Luther 3:08.25 2:20.79 3:20.91 2:42.94 3:09.83 2:38.19 -
46 Tessa McKenna SR-4 Carthage 3:15.60 2:29.48 2:29.48 2:56.52 2:00.86 2:39.02 -
47 Lexi Bennis FR-1 Augustana (Ill.) 2:01.03 2:10.59 2:02.63 2:15.37 2:56.77 2:39.25 -
48 Sophia Bolanos FR-1 Augustana (Ill.) 2:02.64 3:19.09 3:23.87 2:16.98 2:58.39 2:39.27 -
49 Jenny Kinjerski FR-1 Wis.-Whitewater 2:07.47 2:42.52 2:47.30 3:12.79 1:57.91 2:39.33 -
50 Maya Mwilambwe SO-2 Olivet Nazarene 1:53.90 3:07.70 1:53.90 3:10.90 3:06.09 2:40.42 -
51 Olivia Hogenkamp FR-1 Augustana (Ill.) 2:17.09 2:29.99 2:47.74 2:38.06 2:04.19 2:41.28 -
52 Danielle Ito-LaBelle FR-1 Monmouth (Ill.) 1:55.10 1:56.72 2:38.87 2:56.70 2:06.45 2:42.11 -
53 LaNea Bartel FR-1 Concordia (Wis.) 1:56.87 2:53.69 3:21.28 2:11.48 2:50.44 2:42.32 -
54 Brianna Kloster SO-2 Carthage 2:37.79 2:29.66 2:54.06 2:32.91 2:55.69 2:42.67 -
55 Elizabeth Colgan FR-1 Olivet Nazarene 2:00.71 3:02.69 2:31.70 2:18.65 3:14.10 2:43.11 -
56 Jennifer Stumme FR-1 Carthage 3:17.38 3:12.49 3:14.12 2:21.92 2:28.44 2:43.12 -
57 Erin LaRusso JR-3 Augustana (Ill.) 2:05.90 1:59.36 2:30.42 3:30.92 3:26.01 2:43.50 -
58 Christina Vargas JR-3 Olivet Nazarene 3:04.14 2:21.01 2:11.06 2:17.69 2:59.17 2:45.89 -
59 Kylie Cline JR-3 Augustana (Ill.) 2:15.53 2:25.57 2:22.23 2:00.47 2:43.98 2:47.32 -
60 Katie Nelson SR-4 St. Ambrose 3:36.48 2:46.14 2:26.00 2:14.25 2:00.83 2:47.81 -
61 Chloe Gunn JR-3 St. Ambrose 3:21.63 3:31.71 2:16.10 2:00.98 3:19.95 2:48.02 -
62 Lydia Fails FR-1 Bethel (Minn.) 2:52.37 2:30.18 2:37.01 3:35.04 2:47.25 2:50.66 -
63 Carrington Curphy FR-1 St. Ambrose 2:56.46 2:05.07 2:01.64 3:10.17 3:20.45 2:51.32 -
64 Jillian Schirmacher FR-1 Carthage 2:55.04 2:00.12 3:27.64 2:25.86 2:31.01 2:51.60 -
65 Daniele London FR-1 Augustana (Ill.) 3:43.75 3:28.02 2:04.11 2:18.10 2:25.09 2:54.80 -
66 Megan Curley FR-1 St. Ambrose 2:18.13 2:12.61 3:07.86 3:42.85 3:20.75 3:04.17 -
67 Macy Lemke SO-2 Olivet Nazarene 3:12.74 3:52.03 2:35.31 2:25.96 3:42.68 3:07.12 -
68 Eileen Hess SO-2 Bethel (Minn.) 3:11.96 2:59.84 3:09.94 2:51.76 2:55.80 3:22.06 -
  Ellen Peterson FR-1 Wis.-Stevens Point DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Abby Hammer SR-4 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Molly Wirtz JR-3 Concordia (Wis.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Katie Iverson FR-1 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Michelle DeArmond JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kaitlyn Stanley JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ana Warkocki FR-1 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kayla Charneski FR-1 Concordia (Wis.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Anna Palmer FR-1 Concordia (Wis.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
53 LaNea Bartel FR-1 Concordia (Wis.) 3:16.41 2:42.32 -
56 Jennifer Stumme FR-1 Carthage 2:00.71 2:43.12 -
60 Katie Nelson SR-4 St. Ambrose 2:20.96 2:47.81 -
61 Chloe Gunn JR-3 St. Ambrose 2:27.86 2:48.02 -
63 Carrington Curphy FR-1 St. Ambrose 2:05.07 2:51.32 -
66 Megan Curley FR-1 St. Ambrose 3:35.48 3:04.17 -
67 Macy Lemke SO-2 Olivet Nazarene 3:46.42 3:07.12 -
68 Eileen Hess SO-2 Bethel (Minn.) 3:54.39 3:22.06 -
  Katie Iverson FR-1 Augustana (Ill.) DNS DNS   
  Kayla Charneski FR-1 Concordia (Wis.) DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
34 Maggie Utgaard JR-3 Augustana (Ill.) 2:32.13 2:18.44 1:48.02 -
35 Morgan Minear FR-1 Loras 2:32.60 2:43.29 2:55.49 -
41 Kacie Moran FR-1 Monmouth (Ill.) 2:35.97 1:58.54 2:39.09 -
45 Amanda Mertens FR-1 Luther 2:38.19 2:20.79 2:11.30 -
48 Sophia Bolanos FR-1 Augustana (Ill.) 2:39.27 2:48.83 2:53.61 -
50 Maya Mwilambwe SO-2 Olivet Nazarene 2:40.42 2:06.74 3:02.88 -
52 Danielle Ito-LaBelle FR-1 Monmouth (Ill.) 2:42.11 3:21.02 3:22.64 -
55 Elizabeth Colgan FR-1 Olivet Nazarene 2:43.11 2:33.33 2:25.17 -
57 Erin LaRusso JR-3 Augustana (Ill.) 2:43.50 2:53.31 3:21.11 -
58 Christina Vargas JR-3 Olivet Nazarene 2:45.89 3:02.48 2:27.65 -
59 Kylie Cline JR-3 Augustana (Ill.) 2:47.32 2:54.02 3:27.48 -
62 Lydia Fails FR-1 Bethel (Minn.) 2:50.66 2:18.24 3:21.38 -
64 Jillian Schirmacher FR-1 Carthage 2:51.60 2:49.89 2:00.12 -
  Anna Palmer FR-1 Concordia (Wis.) DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
33 Alyssa Thomas JR-3 Central Methodist 2:32.05 2:00.12 1:47.96 3:10.07 -
36 Sarah Daley FR-1 Wis.-Whitewater 2:32.74 2:05.25 2:12.89 2:00.67 -
39 Johnelle Miner SO-2 Carthage 2:35.21 2:13.48 2:02.62 3:18.67 -
42 Lexie Mallary SO-2 Carthage 2:36.01 2:50.05 2:31.33 3:18.14 -
43 Lauren Oleniczak SO-2 Wis.-Whitewater 2:36.61 2:52.28 2:44.44 2:16.25 -
44 CeCi Crown JR-3 Augustana (Ill.) 2:37.74 2:53.52 1:58.31 2:51.94 -
46 Tessa McKenna SR-4 Carthage 2:39.02 3:06.06 3:06.06 2:48.57 -
49 Jenny Kinjerski FR-1 Wis.-Whitewater 2:39.33 2:45.71 2:28.18 2:32.96 -
51 Olivia Hogenkamp FR-1 Augustana (Ill.) 2:41.28 2:05.80 2:52.57 3:24.83 -
54 Brianna Kloster SO-2 Carthage 2:42.67 1:57.13 3:05.45 3:16.83 -
65 Daniele London FR-1 Augustana (Ill.) 2:54.80 3:36.76 3:40.25 3:33.26 -
  Ellen Peterson FR-1 Wis.-Stevens Point DNS DNS DNS DNS   
  Kaitlyn Stanley JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
  Ana Warkocki FR-1 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Kemunto Ondande JR-3 Loras 2:27.97 2:45.21 2:56.71 2:23.66 2:32.28 2:00.68 2:39.47 -
17 Sam Ritter FR-1 Wis.-Stevens Point 1:44.54 3:07.30 3:02.94 2:25.19 2:48.42 2:23.74 2:29.55 -
21 Kayla Schneider SO-2 Wis.-Platteville 3:03.43 3:04.89 2:02.29 2:25.58 2:06.66 1:43.37 2:35.77 -
23 Liz Venezio JR-3 Loras 2:32.24 2:58.59 2:51.27 2:26.38 2:19.06 2:39.56 2:14.67 -
24 Rachel Halbach FR-1 Wis.-Stevens Point 2:23.62 2:45.61 3:04.66 2:26.55 2:39.74 2:22.16 1:44.05 -
26 Brittany McNamara SO-2 Loras 2:11.64 3:01.93 3:04.89 2:27.91 2:58.98 2:05.73 2:32.35 -
28 Julia Fewell FR-1 Wis.-Whitewater 2:49.00 1:54.15 2:49.00 2:28.24 2:00.08 2:54.93 2:49.00 -
30 Maddy Schwartz SR-4 Carthage 2:24.49 3:09.17 3:06.19 2:28.95 3:09.17 2:20.02 1:54.70 -
31 Brooke Van Voorhis FR-1 Central Methodist 2:18.67 2:26.12 2:06.74 2:29.10 3:07.87 2:58.92 2:26.12 -
32 Taylor Cogdell SO-2 Olivet Nazarene 1:57.94 1:48.98 2:15.85 2:29.28 2:51.68 2:30.78 2:57.65 -
37 Molly Walkner JR-3 Loras 2:23.31 2:49.50 2:44.88 2:34.09 2:29.47 2:32.55 3:18.78 -
38 Manda Slaback JR-3 Wis.-Whitewater 2:20.64 2:45.37 2:25.28 2:34.55 3:07.01 3:19.37 3:10.10 -
40 Katie Syer FR-1 Augustana (Ill.) 2:57.76 2:39.05 2:34.37 2:35.93 3:21.15 2:56.20 2:09.43 -
47 Lexi Bennis FR-1 Augustana (Ill.) 2:36.07 3:11.10 2:07.40 2:39.25 2:29.70 2:16.96 2:15.37 -
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Amelia Hornseth FR-1 Luther 1:41.70 2:49.50 2:21.25 2:38.20 2:46.68 2:19.84 2:46.68 1
10 Molly McQueeny SO-2 Carthage 2:03.20 3:01.25 2:21.60 2:25.85 2:04.61 2:34.35 2:55.59 -
12 Makani Peters SO-2 Wis.-Stevens Point 3:05.42 1:56.96 2:22.63 1:48.40 2:36.90 2:14.08 2:05.52 -
14 Sara Fuller SR-4 Wis.-Whitewater 2:32.32 2:35.19 2:23.69 2:02.14 1:43.46 2:02.14 2:35.19 -
15 Caitlyn Ifft SO-2 Wis.-Platteville 2:33.29 2:14.49 2:24.61 2:21.72 1:52.80 2:40.52 2:36.18 -
19 Hailey Van Ells SO-2 Wis.-Whitewater 2:12.20 2:03.48 2:25.27 2:58.69 2:23.82 2:36.90 2:19.46 -
20 Shannon Baker JR-3 Luther 2:12.42 1:59.32 2:25.51 2:48.80 1:46.23 1:59.32 1:57.87 -
22 Riley McMahon FR-1 Carthage 2:05.29 1:52.18 2:25.68 2:11.12 2:47.54 1:41.98 3:06.47 -
25 Bettina Taxer JR-3 Olivet Nazarene 3:06.61 2:51.91 2:26.93 2:19.59 3:06.61 2:04.89 2:00.49 -
27 Cassidy Wingerd JR-3 Augustana (Ill.) 2:45.69 1:47.99 2:27.93 2:14.62 2:59.00 3:09.35 2:47.16 -
29 Sarah Adams SO-2 St. Ambrose 2:37.48 2:31.54 2:28.56 3:04.22 2:58.28 3:02.73 3:07.19 -
  Michelle DeArmond JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Molly Wirtz JR-3 Concordia (Wis.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brooke Wellhausen FR-1 Wis.-Stevens Point 2:41.44 2:44.15 2:15.66 2:18.38 2:14.31 10
2 Michelle Petkovsek SO-2 Wis.-Stevens Point 2:47.15 2:18.61 2:15.89 2:26.77 2:07.74 8
3 Erin Alpers SR-4 Bethel (Minn.) 2:13.53 2:40.78 2:16.25 2:06.72 2:18.98 7
4 Emily Schlebecker SR-4 Wis.-Stevens Point 1:40.76 2:56.67 2:18.02 2:15.26 2:53.91 6
5 Joanna Podosek SR-4 Monmouth (Ill.) 2:13.07 2:53.27 2:18.61 2:01.98 2:18.61 5
6 Johanna Meister JR-3 Wis.-Platteville 2:13.16 2:06.22 2:18.70 2:38.12 2:20.09 4
7 Kaitlyn Galgon FR-1 Wis.-Platteville 2:40.60 1:37.76 2:19.65 2:57.36 2:12.67 3
8 Kaia Bierman SR-4 Luther 2:50.46 2:11.01 2:20.87 2:09.60 2:32.14 2
11 Ashley Plumb JR-3 St. Ambrose 2:47.30 1:50.59 2:21.78 2:30.29 2:51.56 -
16 Alexa Beezhold SR-4 Olivet Nazarene 2:20.31 1:41.26 2:24.65 2:10.19 2:08.74 -
18 Cassandra Sprotte SR-4 Concordia (Wis.) 1:59.11 2:25.25 2:25.25 2:51.40 3:08.83 -
  Abby Hammer SR-4 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS