April 6- 7, 2018
|
Southern Wesleyan - Central, SC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mason Hazel SR-4 Anderson (S.C.) 4:47.37 3:27.68 4:01.48 3:51.82 4:49.78
2 Tyler Barber SO-2 Truett-McConnell 4:11.11 4:08.65 4:06.18 4:25.88 5:17.58
3 Tristin Bertie FR-1 Lees-McRae 5:29.18 4:25.87 4:13.21 3:30.17 5:24.11
4 ryan courtoy   Asheville RC 3:38.69 5:12.78 4:14.29 4:52.44 4:24.47
5 Joey Teachout FR-1 Anderson (S.C.) 3:18.58 3:21.13 4:14.59 5:23.33 3:59.32
6 Philip Quillen FR-1 Anderson (S.C.) 3:06.12 4:43.00 4:14.95 4:32.80 4:40.45
7 Juan Ortega JR-3 Truett-McConnell 4:20.84 3:06.68 4:15.72 4:02.94 3:34.81
8 Caleb Silver FR-1 Montreat 3:48.56 3:46.00 4:16.81 4:24.52 4:01.41
9 Matthew Rogers SO-2 Mars Hill 4:25.33 3:13.20 4:17.60 3:10.63 4:38.21
10 William Barbee SO-2 Mars Hill 3:21.17 3:46.96 4:17.91 4:48.86 3:57.28
11 Nick Snell SR-4 Belmont Abbey 3:01.33 5:21.21 4:19.04 3:45.37 5:34.17
12 Nolan Capps JR-3 Lees-McRae 3:04.74 3:17.75 4:20.19 4:51.42 4:28.00
13 Matthew Hopkins SR-4 Bob Jones 3:02.16 4:46.25 4:20.22 4:04.61 5:35.69
14 Weston Hutto FR-1 Anderson (S.C.) 4:10.95 5:05.84 4:21.40 4:42.32 4:52.77
15 Garret Welsh FR-1 Montreat 5:08.85 3:13.68 4:21.73 3:11.07 4:11.26
16 Hassan Kiprono SR-4 Brevard 4:01.97 3:59.34 4:23.01 5:23.51 5:12.99
17 Jared Stanley FR-1 Mars Hill 5:16.29 5:13.64 4:25.79 4:20.48 3:16.69
18 Daniel Grosch FR-1 Belmont Abbey 5:06.47 3:30.53 4:26.49 3:43.86 4:58.47
19 Daniel Lancaster SR-4 Montreat 5:12.18 4:18.82 4:26.82 4:40.17 5:25.52
20 Luke Horne SO-2 Anderson (S.C.) 5:33.90 3:31.03 4:27.12 4:13.77 4:51.16
21 Micheal Spearman FR-1 Southern Wesleyan 3:07.77 3:42.64 4:28.24 3:42.64 5:29.94
22 Jonathan Bright JR-3 Bob Jones 4:09.60 5:35.48 4:28.38 3:45.44 3:53.49
23 James Benik SO-2 Mars Hill 3:16.18 3:21.55 4:28.73 3:43.05 3:16.18
24 Mason Sims JR-3 Southern Wesleyan 4:12.87 5:38.96 4:29.01 5:12.06 4:50.53
25 Todd Kazlauskas SO-2 Bob Jones 5:21.15 5:34.64 4:29.87 4:27.18 5:40.04
26 Michael Anton SO-2 Brevard 3:45.01 4:01.27 4:31.09 3:28.74 4:41.94
27 Juwan Lamar JR-3 Emmanuel (Ga.) 5:20.09 5:33.65 4:31.26 4:31.26 3:34.30
28 Ethan Hargrove SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:58.87 3:42.58 4:31.44 3:15.44 4:07.01
29 Robert Bledsoe SR-4 Truett-McConnell 5:26.51 5:15.63 4:32.09 5:53.72 5:29.23
30 Will Boomer SO-2 Emmanuel (Ga.) 5:02.25 4:40.27 4:34.77 4:23.78 3:50.81
31 Konnor Palacios FR-1 Southern Wesleyan 5:04.80 5:15.89 4:37.09 4:12.16 5:49.14
32 Jose Santana FR-1 Truett-McConnell 5:38.86 4:26.64 4:37.75 5:38.86 5:22.19
33 Justin Haggerty JR-3 Belmont Abbey 6:03.58 5:21.62 4:39.67 5:49.59 6:00.78
34 Christopher Gomez FR-1 Mars Hill 4:32.93 5:43.28 4:41.37 3:36.66 3:31.03
35 Hayden Tuten FR-1 Anderson (S.C.) 5:17.78 5:20.62 4:43.73 5:26.29 3:41.31
36 George Dowis FR-1 Brevard 4:45.46 6:01.97 4:54.28 5:59.03 5:38.43
37 Brett Smythe FR-1 Mars Hill 5:43.20 5:21.56 5:09.19 4:04.26 5:09.19
38 Michael Terry SR-4 Brevard 7:21.09 5:06.21 6:04.53 4:26.11 4:40.69
  Thomas Eichorn JR-3 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS DNS
  Brien Lancaster SR-4 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS
  Jake Morgan SO-2 Emmanuel (Ga.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Jared Stanley FR-1 Mars Hill 4:39.08 4:25.79 3:27.32 4:36.43
18 Daniel Grosch FR-1 Belmont Abbey 3:57.18 4:26.49 5:01.14 3:43.86
23 James Benik SO-2 Mars Hill 5:11.73 4:28.73 5:27.85 4:36.80
24 Mason Sims JR-3 Southern Wesleyan 4:37.08 4:29.01 4:34.39 4:55.92
26 Michael Anton SO-2 Brevard 3:15.19 4:31.09 3:42.30 5:19.89
29 Robert Bledsoe SR-4 Truett-McConnell 5:51.00 4:32.09 4:21.21 4:13.05
32 Jose Santana FR-1 Truett-McConnell 5:49.97 4:37.75 3:58.87 4:37.75
33 Justin Haggerty JR-3 Belmont Abbey 4:11.71 4:39.67 3:43.74 3:21.37
34 Christopher Gomez FR-1 Mars Hill 6:05.79 4:41.37 3:28.22 3:47.91
35 Hayden Tuten FR-1 Anderson (S.C.) 3:35.64 4:43.73 6:00.34 5:29.13
36 George Dowis FR-1 Brevard 5:41.37 4:54.28 3:34.83 4:18.97
37 Brett Smythe FR-1 Mars Hill 4:22.82 5:09.19 5:06.10 4:16.63
38 Michael Terry SR-4 Brevard 6:33.70 6:04.53 7:17.44 6:08.18
  Thomas Eichorn JR-3 Belmont Abbey DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 ryan courtoy   Asheville RC 3:48.87 4:14.29 3:13.26
7 Juan Ortega JR-3 Truett-McConnell 3:47.59 4:15.72 4:20.84
9 Matthew Rogers SO-2 Mars Hill 5:29.73 4:17.60 5:11.70
10 William Barbee SO-2 Mars Hill 4:46.28 4:17.91 3:05.70
11 Nick Snell SR-4 Belmont Abbey 5:08.26 4:19.04 5:31.58
12 Nolan Capps JR-3 Lees-McRae 3:25.55 4:20.19 3:51.57
13 Matthew Hopkins SR-4 Bob Jones 4:48.85 4:20.22 4:33.24
19 Daniel Lancaster SR-4 Montreat 5:38.87 4:26.82 5:44.20
20 Luke Horne SO-2 Anderson (S.C.) 3:39.04 4:27.12 4:48.49
21 Micheal Spearman FR-1 Southern Wesleyan 5:19.21 4:28.24 4:44.34
22 Jonathan Bright JR-3 Bob Jones 4:44.49 4:28.38 3:37.39
25 Todd Kazlauskas SO-2 Bob Jones 5:29.25 4:29.87 5:48.14
30 Will Boomer SO-2 Emmanuel (Ga.) 5:10.49 4:34.77 5:13.24
31 Konnor Palacios FR-1 Southern Wesleyan 3:44.45 4:37.09 3:27.82
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Hazel SR-4 Anderson (S.C.) 4:01.48
2 Tyler Barber SO-2 Truett-McConnell 4:06.18
3 Tristin Bertie FR-1 Lees-McRae 4:13.21
5 Joey Teachout FR-1 Anderson (S.C.) 4:14.59
6 Philip Quillen FR-1 Anderson (S.C.) 4:14.95
8 Caleb Silver FR-1 Montreat 4:16.81
14 Weston Hutto FR-1 Anderson (S.C.) 4:21.40
15 Garret Welsh FR-1 Montreat 4:21.73
16 Hassan Kiprono SR-4 Brevard 4:23.01
27 Juwan Lamar JR-3 Emmanuel (Ga.) 4:31.26
28 Ethan Hargrove SO-2 Emmanuel (Ga.) 4:31.44
  Jake Morgan SO-2 Emmanuel (Ga.) DNS
  Brien Lancaster SR-4 Montreat DNS