April 20, 2018
|
McMurry - Abilene, TX

Men's 200 Meters Finals

W: 4.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Byron Jones JR-3 Sul Ross St. 21.93 22.80 19.98 21.71 20.85 10
2 Zach Richardson JR-3 UT-Tyler 20.70 18.08 25.27 21.78 28.10 8
3 Gabriel Spivey JR-3 Concordia (Tex.) 23.33 18.49 21.13 22.01 15.85 6
4 Xavier Montgomery JR-3 East Texas Baptist 22.14 25.24 23.03 22.14 21.92 5
5 Josh Garcia SO-2 UT-Tyler 19.76 24.92 27.17 22.45 16.84 4
6 Detaveon Lewis FR-1 East Texas Baptist 29.23 26.98 25.18 22.48 17.09 3
7 Zackary Biles JR-3 East Texas Baptist 18.46 15.99 23.19 22.51 21.84 2
8 Demarcus Jones FR-1 East Texas Baptist 21.19 25.97 20.96 22.78 27.80 1

Men's 200 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Byron Jones JR-3 Sul Ross St. 16.79 28.72 16.13 22.54 15.47 22.09 4.5
2 Xavier Montgomery JR-3 East Texas Baptist 18.74 15.61 19.63 22.53 24.53 22.30 3.8
3 Zach Richardson JR-3 UT-Tyler 27.67 25.66 19.86 18.52 18.30 22.31 3.8
4 Gabriel Spivey JR-3 Concordia (Tex.) 18.77 17.43 26.37 16.31 23.01 22.34 4.2
5 Josh Garcia SO-2 UT-Tyler 21.51 24.87 19.27 26.66 27.56 22.40 5.4
6 Detaveon Lewis FR-1 East Texas Baptist 19.20 22.81 28.91 16.04 28.91 22.58 4.2
7 Zackary Biles JR-3 East Texas Baptist 26.01 17.64 25.55 27.14 23.74 22.61 3.8
8 Demarcus Jones FR-1 East Texas Baptist 16.07 23.31 22.63 24.67 27.61 22.63 3.8
9 Andric Thomas SR-4 Belhaven 27.62 22.64 26.72 18.80 23.55 22.64 5.4
10 Zachary Burt FR-1 McMurry 26.56 19.75 25.20 16.12 19.07 22.70 3.8
11 Tre' Smith SR-4 McMurry 27.48 17.49 29.07 19.31 17.04 22.71 4.5
12 Brandon Sparks-Moffett JR-3 Hardin-Simmons 23.41 20.68 16.82 16.14 18.18 22.72 3.8
13 Myles Stennis FR-1 Hardin-Simmons 23.48 25.76 26.21 26.44 26.44 22.79 4.2
14 Michael Limones SO-2 McMurry 19.83 28.26 17.32 18.92 16.41 22.79 4.5
15 Jon Brown-Shannon SO-2 McMurry 21.84 18.62 28.50 20.23 21.61 22.98 4.2
16 Stanley Williams FR-1 LeTourneau 24.39 28.54 23.93 28.31 26.70 23.01 4.2
17 Clayton Holmes FR-1 Hardin-Simmons 22.85 27.24 16.16 29.78 23.55 23.08 4.5
18 Mathew Barry SR-4 East Texas Baptist 27.48 17.32 25.86 19.63 22.86 23.09 3.8
19 Roderick Monroe SO-2 East Texas Baptist 22.28 23.20 16.94 25.52 16.24 23.20 3.8
20 Mark Phillips FR-1 UT-Tyler 18.82 22.07 20.21 21.38 27.88 23.23 5.4
21 Cesar Ramirez JR-3 Hardin-Simmons 20.71 22.33 29.31 20.47 30.24 23.26 3.8
22 Sean Germany FR-1 McMurry 20.26 17.93 28.41 17.46 30.27 23.28 3.8
23 Tyler Blanchard JR-3 Belhaven 29.65 27.53 17.89 20.00 28.71 23.53 3.8
24 Zach Fitch FR-1 Hardin-Simmons 23.81 16.74 29.94 26.87 20.98 23.57 5.4
25 Roger Hall SO-2 Concordia (Tex.) 27.92 26.98 22.72 28.87 23.19 23.66 4.5
26 Cody Nkrumah SO-2 Concordia (Tex.) 26.34 30.85 23.97 23.73 18.99 23.73 3.8
27 Will Grear FR-1 Sul Ross St. 28.98 21.62 16.63 26.37 29.69 23.75 3.8
28 Alfonso Salinas FR-1 McMurry 30.49 24.78 30.49 30.26 20.25 23.82 4.5
29 Tanner Grounds SO-2 Sul Ross St. 19.49 17.30 21.20 26.56 18.52 24.36 3.8
30 Johnathan Reed FR-1 Hardin-Simmons 29.98 23.84 21.38 19.91 19.66 24.57 5.4
31 Chandler Stewart FR-1 Ozarks (Ark.) 32.05 25.09 22.36 30.31 26.09 24.84 4.2
32 Collin Olson FR-1 LeTourneau 28.82 20.51 19.99 27.78 32.71 25.96 5.4
33 Jonathan Tran FR-1 UT-Tyler 26.59 24.69 32.29 26.59 32.56 27.13 5.4
34 Christian O'Connor SO-2 Concordia (Tex.) 34.65 28.10 31.92 34.10 21.56 27.28 4.2
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 1
W: 4.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Byron Jones JR-3 Sul Ross St. 23.20 22.09
11 Tre' Smith SR-4 McMurry 21.35 22.71
14 Michael Limones SO-2 McMurry 27.58 22.79
17 Clayton Holmes FR-1 Hardin-Simmons 21.01 23.08
25 Roger Hall SO-2 Concordia (Tex.) 26.74 23.66
28 Alfonso Salinas FR-1 McMurry 20.01 23.82
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 2
W: 3.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Zach Richardson JR-3 UT-Tyler 16.07 18.52 22.31
7 Zackary Biles JR-3 East Texas Baptist 19.90 16.06 22.61
8 Demarcus Jones FR-1 East Texas Baptist 21.50 18.11 22.63
18 Mathew Barry SR-4 East Texas Baptist 17.55 20.32 23.09
23 Tyler Blanchard JR-3 Belhaven 18.59 23.53 23.53
26 Cody Nkrumah SO-2 Concordia (Tex.) 19.94 22.78 23.73
27 Will Grear FR-1 Sul Ross St. 28.03 18.53 23.75
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 3
W: 3.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Xavier Montgomery JR-3 East Texas Baptist 22.30 15.84
10 Zachary Burt FR-1 McMurry 22.70 24.52
12 Brandon Sparks-Moffett JR-3 Hardin-Simmons 22.72 26.81
19 Roderick Monroe SO-2 East Texas Baptist 23.20 25.06
21 Cesar Ramirez JR-3 Hardin-Simmons 23.26 29.54
22 Sean Germany FR-1 McMurry 23.28 23.75
29 Tanner Grounds SO-2 Sul Ross St. 24.36 18.27
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 4
W: 4.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Gabriel Spivey JR-3 Concordia (Tex.) 22.34
6 Detaveon Lewis FR-1 East Texas Baptist 22.58
13 Myles Stennis FR-1 Hardin-Simmons 22.79
15 Jon Brown-Shannon SO-2 McMurry 22.98
16 Stanley Williams FR-1 LeTourneau 23.01
31 Chandler Stewart FR-1 Ozarks (Ark.) 24.84
34 Christian O'Connor SO-2 Concordia (Tex.) 27.28
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 5
W: 5.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Josh Garcia SO-2 UT-Tyler 22.40
9 Andric Thomas SR-4 Belhaven 22.64
20 Mark Phillips FR-1 UT-Tyler 23.23
24 Zach Fitch FR-1 Hardin-Simmons 23.57
30 Johnathan Reed FR-1 Hardin-Simmons 24.57
32 Collin Olson FR-1 LeTourneau 25.96
33 Jonathan Tran FR-1 UT-Tyler 27.13