April 6- 7, 2018
|
Ohio Wesleyan - Delaware, OH

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Darcy Isaiah SO-2 Ohio Wesleyan 2:05.77 1:43.64 1:27.34 1:56.45 1:48.30
2 Mike Hradesky SO-2 Case Western 2:07.58 2:01.73 2:13.43 1:57.04 2:15.77
3 Nick Knorz SR-4 Case Western 2:14.89 1:44.39 2:27.79 1:57.29 2:10.20
4 Kudzovi Nuakey FR-1 Ohio Wesleyan 1:25.87 1:23.51 2:11.74 1:57.62 1:34.10
5 Benjamin Foster SO-2 Denison 1:25.04 2:33.55 1:46.30 1:58.11 1:27.41
6 Jake Edwards   CRC Elite 1:57.00 1:40.46 1:35.73 1:58.18 2:12.37
7 Aidan DeSanto SR-4 Case Western 1:51.52 1:40.84 2:16.43 1:58.63 2:03.38
8 Jonathan Haling SO-2 Case Western 1:31.23 2:14.44 2:14.44 2:00.03 2:26.44
9 Zach Munn SR-4 Denison 2:25.60 1:57.93 1:37.47 2:00.33 2:08.76
10 Emanuel Faria FR-1 Earlham 1:32.91 2:31.58 1:56.13 2:02.24 1:28.02
11 Ben Bratzler SO-2 Kenyon 1:56.64 1:28.41 1:50.51 2:02.78 2:06.47
12 Sam Church SO-2 Ohio Christian 2:40.67 1:28.99 2:22.13 2:03.59 2:22.13
13 Dan Sharp SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:47.68 2:18.63 2:08.72 2:03.77 1:41.50
14 Jacob Paul SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:37.81 1:29.47 2:32.84 2:04.26 1:29.47
15 Nick Sharpes SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:41.92 2:19.50 2:20.75 2:04.55 2:23.24
16 Ian Shriner FR-1 Earlham 2:23.97 2:30.23 1:58.93 2:05.19 2:36.49
17 Joe Schmitz SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:28.34 1:29.26 2:42.17 2:05.71 1:58.17
18 Hunter Yoder FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:34.50 2:40.02 2:28.68 2:06.00 1:31.98
19 Jackson Schorer SO-2 Kenyon 2:08.55 2:18.64 2:27.46 2:06.03 1:54.69
20 Tommy Johnson SO-2 Kenyon 2:25.23 1:38.50 1:29.66 2:06.28 2:37.85
21 Ben Whitman SR-4 Case Western 1:42.48 1:43.74 2:19.17 2:06.51 1:43.74
22 Hayden Mink SO-2 Ohio Christian 2:04.64 1:29.03 2:28.80 2:07.18 2:07.18
23 Eric Rachita FR-1 Case Western 1:47.08 1:40.71 1:56.00 2:07.47 2:08.75
24 Jake Ball JR-3 Denison 2:13.89 1:58.59 1:59.86 2:07.51 2:24.09
25 Connor Gulick SO-2 Bluffton 2:07.91 2:20.71 2:07.91 2:07.91 2:42.45
26 Daren Gies JR-3 Defiance 2:05.65 1:46.42 1:32.32 2:08.21 1:45.14
27 Daniel Grasing FR-1 Case Western 2:42.32 1:46.48 2:12.45 2:09.85 2:08.56
28 Ethan Bradley SO-2 Kenyon 1:31.13 2:17.99 2:40.13 2:10.18 2:17.99
29 Zane Brooks JR-3 Albion 1:43.79 2:16.63 1:56.92 2:11.37 2:35.02
30 Jack Gomori SO-2 Concordia (Mich.) 1:55.70 1:34.66 2:02.27 2:11.47 2:28.57
31 Joel Rodgers FR-1 Ohio Christian 1:49.60 1:57.52 1:56.20 2:12.04 1:39.03
32 Tommy Davis JR-3 Ohio Wesleyan 2:05.91 2:09.88 1:50.00 2:12.53 2:12.53
33 Canaan Gardner SO-2 Ohio Christian 2:44.12 1:56.09 2:45.46 2:13.43 1:48.08
34 Joshua Ehlers FR-1 Bluffton 2:17.87 2:47.60 2:50.31 2:15.16 1:58.94
35 Ernesto Silva FR-1 Albion 2:12.49 1:34.64 1:57.62 2:15.19 1:46.80
36 Trenedy May FR-1 Pikeville 2:41.75 2:30.50 2:55.82 2:20.65 2:03.78
37 Brandon Binkowski SR-4 Concordia (Mich.) 2:05.22 1:42.19 2:09.54 2:23.93 1:56.59
38 Joseph Brinton SR-4 Concordia (Mich.) 2:45.62 2:17.77 3:09.07 2:26.56 2:28.03
39 Ben Dorfman FR-1 Kenyon 3:03.23 1:56.73 2:54.36 2:27.76 2:29.24
  Benjamin Herbert Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Darcy Isaiah SO-2 Ohio Wesleyan 2:18.58 1:33.16 2:18.58 1:56.45 2:23.24
2 Mike Hradesky SO-2 Case Western 2:09.92 2:16.94 1:51.19 1:57.04 2:18.11
3 Nick Knorz SR-4 Case Western 2:28.96 1:30.32 1:49.08 1:57.29 2:28.96
4 Kudzovi Nuakey FR-1 Ohio Wesleyan 1:38.80 1:55.27 1:45.86 1:57.62 2:03.51
6 Jake Edwards   CRC Elite 2:12.37 2:01.73 2:24.18 1:58.18 1:41.64
7 Aidan DeSanto SR-4 Case Western 1:59.82 1:39.65 2:17.61 1:58.63 2:04.57
9 Zach Munn SR-4 Denison 1:48.30 1:43.49 1:30.25 2:00.33 1:29.05
14 Jacob Paul SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:48.11 1:55.57 2:30.36 2:04.26 2:35.33
  Benjamin Herbert Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Benjamin Foster SO-2 Denison 1:58.11
8 Jonathan Haling SO-2 Case Western 2:00.03
10 Emanuel Faria FR-1 Earlham 2:02.24
11 Ben Bratzler SO-2 Kenyon 2:02.78
13 Dan Sharp SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:03.77
15 Nick Sharpes SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:04.55
16 Ian Shriner FR-1 Earlham 2:05.19
20 Tommy Johnson SO-2 Kenyon 2:06.28
25 Connor Gulick SO-2 Bluffton 2:07.91
29 Zane Brooks JR-3 Albion 2:11.37
32 Tommy Davis JR-3 Ohio Wesleyan 2:12.53
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Sam Church SO-2 Ohio Christian 2:19.66 2:03.59 2:04.83 2:25.84 1:30.22 1:52.47
17 Joe Schmitz SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:20.80 2:05.71 1:38.06 2:42.17 1:53.14 2:33.37
18 Hunter Yoder FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:31.98 2:06.00 2:41.28 1:57.18 1:55.92 1:42.06
19 Jackson Schorer SO-2 Kenyon 2:14.86 2:06.03 2:18.64 2:04.77 1:48.39 2:09.81
21 Ben Whitman SR-4 Case Western 1:42.48 2:06.51 2:40.67 2:38.14 2:44.47 1:37.42
22 Hayden Mink SO-2 Ohio Christian 1:58.28 2:07.18 2:26.26 1:45.56 1:39.20 2:12.27
23 Eric Rachita FR-1 Case Western 1:39.43 2:07.47 2:34.24 1:45.80 2:27.87 1:52.18
24 Jake Ball JR-3 Denison 2:15.16 2:07.51 2:10.06 1:54.76 1:36.91 2:45.77
26 Daren Gies JR-3 Defiance 2:42.83 2:08.21 1:43.85 1:32.32 2:03.09 1:57.96
27 Daniel Grasing FR-1 Case Western 2:28.03 2:09.85 2:00.76 1:32.20 1:39.99 2:30.63
30 Jack Gomori SO-2 Concordia (Mich.) 2:45.66 2:11.47 2:11.47 2:29.88 1:32.03 1:34.66
33 Canaan Gardner SO-2 Ohio Christian 1:44.08 2:13.43 2:33.45 2:21.44 2:49.46 2:24.11
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
28 Ethan Bradley SO-2 Kenyon 2:10.18 2:37.52 2:31.01 1:32.43 2:28.41
31 Joel Rodgers FR-1 Ohio Christian 2:12.04 2:25.25 2:39.77 1:41.67 1:57.52
34 Joshua Ehlers FR-1 Bluffton 2:15.16 2:15.16 2:03.00 2:40.84 1:52.19
35 Ernesto Silva FR-1 Albion 2:15.19 1:45.45 2:46.29 2:21.95 2:53.05
36 Trenedy May FR-1 Pikeville 2:20.65 1:38.46 1:56.74 2:16.43 2:02.37
37 Brandon Binkowski SR-4 Concordia (Mich.) 2:23.93 2:49.84 2:41.21 1:50.83 1:59.47
38 Joseph Brinton SR-4 Concordia (Mich.) 2:26.56 1:51.39 1:52.86 2:32.43 2:45.62
39 Ben Dorfman FR-1 Kenyon 2:27.76 3:07.66 2:48.45 2:30.72 2:55.84