March 16-17, 2018
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ellie Haland FR-1 Earlham 6:15.53 6:00.86 4:50.45 3:57.64 4:53.38
2 Julia Moody SO-2 Washington and Lee 4:03.40 5:17.60 5:29.47 3:54.49 4:56.82
3 Anna Nelson FR-1 Washington and Lee 6:05.42 4:33.33 3:30.94 5:50.57 4:57.09
4 Vanessa Pasadyn SO-2 Case Western 5:10.26 5:40.09 3:40.76 5:16.22 4:58.32
5 Valerie Collins SO-2 Carnegie Mellon 5:26.32 3:41.54 3:29.56 5:47.27 4:59.37
6 Isabelle Chickanosky SO-2 Carnegie Mellon 5:03.73 4:03.59 5:33.80 5:09.75 5:00.72
7 Katie Bearup SO-2 Washington and Lee 5:11.50 5:23.59 5:35.69 4:07.99 5:02.42
8 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 4:45.88 4:45.88 5:58.87 5:40.62 5:04.12
9 Maddie Hoaglund FR-1 Washington and Lee 4:28.18 4:03.80 3:36.37 6:20.93 5:04.74
10 Michaela Mast FR-1 Eastern Mennonite 4:48.01 4:54.14 4:26.56 4:11.24 5:06.39
11 Alexis Mattson FR-1 Roanoke 3:40.62 6:38.34 4:17.39 4:54.16 5:06.41
12 Stephanie Burnett   Lynchburg 4:05.38 5:31.26 5:43.53 6:32.61 5:06.72
13 Maria DeRenzo SR-4 Case Western 4:08.95 4:02.80 5:59.59 3:50.51 5:07.34
14 Kate Flory FR-1 Washington and Lee 5:33.56 4:56.50 6:16.80 6:07.54 5:08.85
15 Reba Cutright SR-4 Davis & Elkins 3:55.16 6:08.20 3:52.06 5:12.51 5:09.41
16 Wade Lacey SO-2 Carnegie Mellon 5:28.24 6:23.98 5:59.21 5:31.34 5:09.66
17 Erin O'Connor SO-2 Denison 5:32.76 3:50.14 4:49.22 4:58.55 5:10.99
18 Didi Pace FR-1 Washington and Lee 5:53.39 6:40.30 5:50.26 6:27.79 5:12.73
19 Laurie Serrell JR-3 Eastern Mennonite 4:57.58 5:38.30 5:50.83 6:06.49 5:13.24
20 Tommy Solberg FR-1 Denison 5:07.39 5:04.25 6:35.22 6:41.49 5:13.66
21 Phoebe Osterhout SR-4 Denison 4:55.71 4:58.86 5:36.60 5:20.88 5:14.58
22 Megan Hut SR-4 Earlham 5:09.66 6:09.70 6:00.22 3:41.19 5:15.98
23 Olivia Underwood FR-1 Davis & Elkins 6:18.09 4:30.07 3:45.59 5:49.50 5:17.72
24 Alissa Hauke SR-4 Bluffton 4:54.78 6:05.27 6:53.33 4:51.58 5:20.41
25 Madison Vargo FR-1 Case Western 4:51.82 6:56.89 5:04.65 6:08.79 5:20.68
26 Alyssa Taylor SR-4 Elizabethtown 4:52.43 5:02.07 5:11.71 6:38.48 5:21.35
27 Courtney Gelb SO-2 Elizabethtown 4:38.83 5:54.28 6:20.52 6:33.64 5:28.03
28 Kirsten Gateless SR-4 Davis & Elkins 6:21.71 3:53.64 6:44.75 6:28.29 5:29.06
29 Lindsey Gearin FR-1 Earlham 5:32.61 5:42.49 3:50.52 5:06.26 5:29.31
30 Rachel Clark FR-1 Shenandoah 5:43.34 6:19.65 6:13.05 6:32.86 5:30.13
31 Tami Groff SO-2 Bluffton 6:29.86 4:54.05 6:52.99 6:10.04 5:30.39
32 Lavania LeMasters FR-1 Davis & Elkins 4:23.10 6:39.64 5:26.37 4:39.75 5:33.03
33 Jaquelin Rosas FR-1 Mary Baldwin 5:28.40 4:34.79 5:28.40 5:35.10 5:35.10
34 Kaeley Boyd FR-1 West Virginia Tech 7:09.18 4:30.35 5:00.76 5:21.04 5:37.93
35 Stephanie Barbaro SO-2 Mary Baldwin 5:00.86 4:15.38 4:18.88 4:25.87 5:49.83
36 Eliza Balch SR-4 Earlham 6:20.13 4:06.38 7:34.05 4:06.38 5:51.97
37 Angela Squillaro SO-2 Shenandoah 4:31.80 7:14.17 5:10.63 7:03.58 5:52.98
38 Cassandra Mingl FR-1 Southern Virginia 5:01.65 4:36.81 6:23.27 6:51.66 5:54.88
39 Destiny Hood FR-1 Mary Baldwin 6:24.73 5:15.77 4:39.48 7:08.28 6:02.95
40 Campbell Scollo JR-3 Mary Baldwin 7:10.40 6:58.76 4:31.42 7:53.05 6:27.74
41 Ashlyn Harper FR-1 Mary Baldwin 7:07.11 8:26.21 4:44.74 7:22.93 6:35.47
42 Erika Ankiewicz FR-1 Mary Baldwin 6:03.86 7:07.83 7:35.82 6:19.85 6:39.84
43 Leo Galopin SO-2 Randolph 6:57.72 8:25.45 8:58.86 8:17.09 6:57.72
  Emma Ramalingam FR-1 Earlham DNS DNS DNS DNS DNS
  Emma Hoover SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS
  Rachel Steffen SR-4 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS
  Carly Allport JR-3 Elizabethtown DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Julia Moody SO-2 Washington and Lee 3:33.71 4:56.82 4:59.79 4:36.05
3 Anna Nelson FR-1 Washington and Lee 4:09.56 4:57.09 4:36.30 6:05.42
4 Vanessa Pasadyn SO-2 Case Western 5:57.99 4:58.32 3:55.68 3:34.79
5 Valerie Collins SO-2 Carnegie Mellon 5:11.35 4:59.37 4:59.37 4:23.45
7 Katie Bearup SO-2 Washington and Lee 4:41.25 5:02.42 4:17.06 5:23.59
8 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 4:36.75 5:04.12 3:48.09 5:25.41
11 Alexis Mattson FR-1 Roanoke 6:38.34 5:06.41 6:23.02 4:41.90
13 Maria DeRenzo SR-4 Case Western 6:24.18 5:07.34 3:41.29 5:25.78
15 Reba Cutright SR-4 Davis & Elkins 4:41.57 5:09.41 3:36.59 6:29.86
17 Erin O'Connor SO-2 Denison 4:33.68 5:10.99 4:30.57 6:03.86
18 Didi Pace FR-1 Washington and Lee 5:53.39 5:12.73 3:48.30 5:00.22
  Carly Allport JR-3 Elizabethtown DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ellie Haland FR-1 Earlham 4:53.38
6 Isabelle Chickanosky SO-2 Carnegie Mellon 5:00.72
9 Maddie Hoaglund FR-1 Washington and Lee 5:04.74
12 Stephanie Burnett   Lynchburg 5:06.72
14 Kate Flory FR-1 Washington and Lee 5:08.85
16 Wade Lacey SO-2 Carnegie Mellon 5:09.66
20 Tommy Solberg FR-1 Denison 5:13.66
21 Phoebe Osterhout SR-4 Denison 5:14.58
24 Alissa Hauke SR-4 Bluffton 5:20.41
28 Kirsten Gateless SR-4 Davis & Elkins 5:29.06
34 Kaeley Boyd FR-1 West Virginia Tech 5:37.93
  Rachel Steffen SR-4 Washington and Lee DNS
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Megan Hut SR-4 Earlham 4:00.15 5:15.98 6:19.18 5:38.10 6:31.82 3:56.99
26 Alyssa Taylor SR-4 Elizabethtown 5:40.64 5:21.35 4:33.15 4:20.30 4:13.87 5:08.50
27 Courtney Gelb SO-2 Elizabethtown 4:28.99 5:28.03 4:28.99 5:41.16 5:37.87 4:25.71
29 Lindsey Gearin FR-1 Earlham 6:15.42 5:29.31 5:06.26 5:09.56 3:53.81 7:04.81
31 Tami Groff SO-2 Bluffton 4:47.44 5:30.39 5:27.09 4:14.40 4:04.49 4:17.71
35 Stephanie Barbaro SO-2 Mary Baldwin 5:46.34 5:49.83 6:31.81 4:50.36 6:21.32 6:24.82
36 Eliza Balch SR-4 Earlham 6:51.81 5:51.97 6:51.81 5:16.78 6:06.05 4:38.06
38 Cassandra Mingl FR-1 Southern Virginia 4:29.71 5:54.88 4:15.52 7:27.15 5:44.24 4:47.46
39 Destiny Hood FR-1 Mary Baldwin 6:53.77 6:02.95 5:33.92 4:50.36 7:04.66 4:43.11
40 Campbell Scollo JR-3 Mary Baldwin 7:33.66 6:27.74 7:45.29 6:27.74 4:31.42 5:52.85
  Emma Hoover SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Emma Ramalingam FR-1 Earlham DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Michaela Mast FR-1 Eastern Mennonite 4:29.63 4:32.69 5:06.39 3:37.54
19 Laurie Serrell JR-3 Eastern Mennonite 6:37.82 6:19.02 5:13.24 4:29.39
23 Olivia Underwood FR-1 Davis & Elkins 4:55.48 6:37.15 5:17.72 6:46.69
25 Madison Vargo FR-1 Case Western 6:24.82 5:49.55 5:20.68 5:27.10
30 Rachel Clark FR-1 Shenandoah 5:10.33 7:05.87 5:30.13 5:07.02
32 Lavania LeMasters FR-1 Davis & Elkins 6:59.62 6:22.99 5:33.03 7:12.94
33 Jaquelin Rosas FR-1 Mary Baldwin 5:35.10 4:21.38 5:35.10 5:51.86
37 Angela Squillaro SO-2 Shenandoah 4:45.92 5:21.22 5:52.98 6:24.75
41 Ashlyn Harper FR-1 Mary Baldwin 6:43.38 5:36.15 6:35.47 5:40.11
42 Erika Ankiewicz FR-1 Mary Baldwin 8:07.81 6:15.85 6:39.84 7:31.82
43 Leo Galopin SO-2 Randolph 6:57.72 4:52.41 6:57.72 8:17.09