March 31, 2018
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Devin Akerley JR-3 Oneonta 15:29.10 20:07.83 11:08.96 13:46.90 16:24.85
2 Oscar Vazquez FR-1 Buffalo 15:33.00 14:18.36 19:16.92 18:02.28 17:06.30
3 Connor Pulvidente SR-4 SUNY Geneseo 15:34.41 13:04.91 18:03.92 17:35.89 18:31.95
4 Chris Muldoon   Unattached 15:37.67 20:00.22 15:00.17 13:07.65 15:56.43
5 Sean Kuehn SO-2 Brockport St. 15:39.50 13:09.18 11:44.63 15:39.50 15:30.11
6 Colin Kern SR-4 SUNY Geneseo 15:40.82 14:06.74 14:25.56 11:17.39 16:37.27
7 Chris Hannan JR-3 Oneonta 15:43.41 16:58.89 16:11.72 11:00.39 15:24.55
8 Joshua Lacey   UB XC and Track Club 15:43.92 16:12.24 19:11.59 19:49.34 17:46.63
9 Sam Heraghty SR-4 SUNY Geneseo 15:50.77 15:22.25 15:50.77 15:31.76 17:35.36
10 Ryan Brennan JR-3 Oneonta 15:52.57 14:36.37 14:26.84 19:41.19 12:51.59
11 Matt Palmer SO-2 Oneonta 15:55.72 20:04.21 16:43.51 16:05.28 17:50.41
12 Nick Berglin JR-3 Oneonta 15:59.95 12:38.36 12:09.57 15:40.76 11:31.17
13 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 16:01.25 18:54.28 17:56.60 13:46.68 20:30.40
14 Phillip Inguanta JR-3 Oneonta 16:03.45 11:14.42 15:53.82 20:04.32 17:30.16
15 Max Glazowski FR-1 Buffalo 16:05.79 14:29.22 17:42.37 16:05.79 19:18.95
16 Arrannè Paige-Rispoli   Unattached 16:28.35 16:08.59 17:47.42 12:21.27 12:41.03
17 Eddie O'Brien-Curcie FR-1 SUNY Geneseo 16:34.00 21:12.32 19:22.98 13:25.14 12:55.32
18 Peter Ross SO-2 Hamilton 16:35.21 14:45.74 20:44.02 13:55.98 14:35.79
19 Benjamin Matz SO-2 Roberts Wesleyan 16:36.38 20:45.48 19:55.66 16:56.31 14:06.93
20 Brian Attas SR-4 Utica 16:37.19 20:36.52 18:46.83 19:16.74 17:47.00
21 Christopher Skeldon SO-2 Hamilton 16:37.83 12:18.40 15:57.92 20:47.29 13:08.29
22 John Boyzok SO-2 Brockport St. 16:42.97 16:22.91 16:53.00 20:23.63 21:03.75
23 Thomas Papish 4 Unattached 16:43.14 12:02.26 20:53.93 14:22.70 12:52.42
24 Matthew Penberthy JR-3 Brockport St. 16:44.25 20:45.27 17:24.42 13:13.36 12:53.28
25 Anthony Casullo JR-3 Roberts Wesleyan 16:49.18 20:31.20 16:29.00 13:47.53 12:46.98
26 Francis Zuroski SO-2 Hamilton 16:52.04 18:53.49 16:01.44 18:43.37 18:23.13
27 Bernard Daoust SO-2 St. John Fisher 16:52.21 15:21.12 12:18.92 21:45.75 16:52.21
28 Nick Schug SR-4 St. John Fisher 16:53.62 16:43.49 20:56.89 17:13.90 14:01.31
29 Mark McClenahan Freshman SUNY-ESF 16:55.35 16:35.05 17:35.97 12:31.36 21:09.19
30 Jacob Brill   UB XC and Track Club 16:56.08 22:00.91 14:13.51 15:44.96 15:04.32
31 Cody Mooney FR-1 Brockport St. 16:57.87 16:27.34 12:23.05 12:43.41 12:33.23
32 Stefen Davies SR-4 Brockport St. 16:59.07 14:46.59 14:16.02 16:38.69 16:59.07
33 Ethan Appelgren Junior SUNY-ESF 17:00.18 13:46.35 15:18.17 15:28.37 15:48.77
34 Brady San Filippo SO-2 Mohawk Valley CC 17:13.94 18:05.64 16:42.93 19:38.70 17:44.96
35 Kyle Engelhart FR-1 Utica 17:16.03 14:19.91 16:44.95 18:59.64 21:35.04
36 Greg Avila-Shah JR-3 Buffalo State 17:20.93 22:22.80 13:00.70 13:52.75 12:19.06
37 Dan Block JR-3 Utica 17:22.31 17:53.58 20:19.51 15:17.24 22:24.58
38 Liam Rodgers JR-3 Utica 17:28.00 16:25.12 13:58.40 14:19.36 16:35.60
39 Carl Daigler SR-4 Roberts Wesleyan 17:29.51 13:07.14 20:38.43 12:46.15 21:41.40
40 Nathan Tyler Sophomore SUNY-ESF 17:48.14 22:36.54 18:52.23 12:27.70 12:49.06
41 Adam Taylor Junior RF Hobby Joggers 17:52.54 15:00.94 18:24.72 21:27.05 18:13.99
42 Evan Bourtis SO-2 St. John Fisher 17:55.80 15:25.19 20:04.90 14:52.92 22:35.51
43 Jesse Hallet SO-2 Alfred State 17:57.90 14:22.32 17:57.90 14:54.66 22:48.94
44 Austin Demberg JR-3 Alfred State 18:03.91 14:59.65 14:05.45 22:34.89 17:20.56
45 Conrad Kroll SO-2 Alfred State 18:04.87 14:38.75 15:32.99 18:48.27 21:52.70
46 Ryan Lohr FR-1 Alfred State 18:24.68 17:51.54 21:10.39 14:32.70 20:15.15
47 Matthew Slominski   UB XC and Track Club 18:32.52 14:50.02 18:54.77 15:45.65 24:06.28
48 Josh Behuniak SO-2 Buffalo State 18:37.04 15:49.49 20:28.75 22:53.96 19:32.90
49 Joe Krestschmar FR-1 Alfred State 19:02.66 15:25.56 16:11.27 18:28.38 19:48.37
50 Joseph Bass SO-2 Mohawk Valley CC 19:17.00 22:10.55 18:30.72 21:24.27 21:12.70
51 Michael Battin SO-2 Mohawk Valley CC 19:57.06 20:56.92 18:57.21 22:56.62 14:45.83
  Michael Cossaro JR-3 Brockport St. DNF DNF DNF DNF DNF
  Dixon Atkins   UB XC and Track Club DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Devin Akerley JR-3 Oneonta 17:11.31 15:29.10 13:28.32 14:51.94 19:49.25 17:02.01
2 Oscar Vazquez FR-1 Buffalo 12:35.73 15:33.00 14:55.68 19:26.25 14:09.03 19:26.25
3 Connor Pulvidente SR-4 SUNY Geneseo 16:21.13 15:34.41 16:58.51 20:05.39 13:14.25 11:12.78
4 Chris Muldoon   Unattached 17:48.95 15:37.67 11:52.63 18:45.21 12:11.39 18:26.45
5 Sean Kuehn SO-2 Brockport St. 14:33.74 15:39.50 17:41.64 18:09.82 14:14.95 17:22.85
6 Colin Kern SR-4 SUNY Geneseo 14:53.78 15:40.82 11:07.99 11:17.39 11:17.39 11:07.99
7 Chris Hannan JR-3 Oneonta 13:40.77 15:43.41 12:44.17 13:21.90 11:00.39 20:26.44
8 Joshua Lacey   UB XC and Track Club 16:59.44 15:43.92 14:28.41 12:16.26 13:31.78 17:27.76
9 Sam Heraghty SR-4 SUNY Geneseo 15:03.24 15:50.77 20:07.48 14:34.71 20:36.01 13:47.17
10 Ryan Brennan JR-3 Oneonta 13:48.74 15:52.57 11:54.43 16:30.68 18:53.56 17:37.36
11 Matt Palmer SO-2 Oneonta 17:59.97 15:55.72 11:56.79 17:12.18 17:59.97 15:27.05
12 Nick Berglin JR-3 Oneonta 14:43.16 15:59.95 20:19.14 15:50.35 15:50.35 17:26.35
13 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 16:10.87 16:01.25 16:30.09 14:05.90 14:53.97 18:06.22
14 Phillip Inguanta JR-3 Oneonta 17:59.07 16:03.45 15:24.92 19:45.05 20:04.32 20:04.32
15 Max Glazowski FR-1 Buffalo 18:30.66 16:05.79 11:25.71 15:27.16 18:21.00 19:18.95
21 Christopher Skeldon SO-2 Hamilton 17:27.73 16:37.83 14:48.07 12:18.40 16:47.81 18:47.55
23 Thomas Papish 4 Unattached 12:52.42 16:43.14 18:03.40 16:43.14 19:23.65 16:33.11
25 Anthony Casullo JR-3 Roberts Wesleyan 14:27.90 16:49.18 13:57.62 12:16.71 14:17.81 20:00.93
26 Francis Zuroski SO-2 Hamilton 17:12.28 16:52.04 17:52.77 20:44.81 14:40.48 12:59.27
29 Mark McClenahan Freshman SUNY-ESF 19:37.81 16:55.35 18:57.20 20:18.42 16:55.35 20:08.27
30 Jacob Brill   UB XC and Track Club 18:07.21 16:56.08 20:49.78 20:59.94 20:09.14 21:30.43
33 Ethan Appelgren Junior SUNY-ESF 21:45.83 17:00.18 18:21.80 19:53.61 12:34.94 15:18.17
  Dixon Atkins   UB XC and Track Club DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Arrannè Paige-Rispoli   Unattached 21:24.86 16:28.35
17 Eddie O'Brien-Curcie FR-1 SUNY Geneseo 14:54.60 16:34.00
18 Peter Ross SO-2 Hamilton 12:06.51 16:35.21
19 Benjamin Matz SO-2 Roberts Wesleyan 16:36.38 16:36.38
20 Brian Attas SR-4 Utica 16:37.19 16:37.19
22 John Boyzok SO-2 Brockport St. 15:02.68 16:42.97
24 Matthew Penberthy JR-3 Brockport St. 18:34.72 16:44.25
27 Bernard Daoust SO-2 St. John Fisher 13:29.77 16:52.21
28 Nick Schug SR-4 St. John Fisher 15:22.40 16:53.62
31 Cody Mooney FR-1 Brockport St. 14:35.37 16:57.87
32 Stefen Davies SR-4 Brockport St. 15:57.93 16:59.07
34 Brady San Filippo SO-2 Mohawk Valley CC 18:47.00 17:13.94
35 Kyle Engelhart FR-1 Utica 20:01.80 17:16.03
36 Greg Avila-Shah JR-3 Buffalo State 16:39.30 17:20.93
37 Dan Block JR-3 Utica 18:56.12 17:22.31
38 Liam Rodgers JR-3 Utica 14:29.84 17:28.00
39 Carl Daigler SR-4 Roberts Wesleyan 16:05.55 17:29.51
40 Nathan Tyler Sophomore SUNY-ESF 15:39.97 17:48.14
41 Adam Taylor Junior RF Hobby Joggers 21:48.50 17:52.54
42 Evan Bourtis SO-2 St. John Fisher 15:46.71 17:55.80
43 Jesse Hallet SO-2 Alfred State 14:00.77 17:57.90
44 Austin Demberg JR-3 Alfred State 19:19.79 18:03.91
45 Conrad Kroll SO-2 Alfred State 16:59.78 18:04.87
46 Ryan Lohr FR-1 Alfred State 21:10.39 18:24.68
47 Matthew Slominski   UB XC and Track Club 22:03.90 18:32.52
48 Josh Behuniak SO-2 Buffalo State 16:11.83 18:37.04
49 Joe Krestschmar FR-1 Alfred State 19:02.66 19:02.66
50 Joseph Bass SO-2 Mohawk Valley CC 16:11.88 19:17.00
51 Michael Battin SO-2 Mohawk Valley CC 21:20.86 19:57.06
  Michael Cossaro JR-3 Brockport St. DNF DNF