April 7, 2018
|
Taylor - Upland, IN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ian McVey JR-3 Ohio Northern 3:00.78 4:04.29 4:38.49 4:55.59 4:33.61 10
2 Jesse Saxton FR-1 Indiana Wesleyan 2:51.81 4:05.43 4:47.16 4:05.43 3:18.80 8
3 Logan Robart JR-3 Spring Arbor 3:26.57 4:08.87 4:18.83 5:13.58 5:21.05 6
4 Ian Leatherman SO-2 Anderson (Ind.) 2:57.10 4:09.43 4:19.41 4:59.32 3:27.03 5
5 Adrien Howard SO-2 Indiana Wesleyan 3:33.12 4:10.73 5:03.39 4:05.72 4:00.70 4
6 Vincent Kibunja SO-2 Goshen 4:03.33 4:10.85 4:58.52 5:01.02 3:53.29 3
7 Stephen Cho SR-4 Taylor 4:47.91 4:12.55 3:24.57 4:55.49 3:44.77 2
8 Bobby Borger SR-4 Ohio Northern 4:33.18 4:12.94 3:29.94 5:21.24 5:13.65 1
9 Lucas Fontanez FR-1 Manchester 3:54.84 4:15.26 3:21.66 4:35.68 5:13.97 -
10 Matt Halbakken FR-1 Grace 3:14.31 4:15.66 3:24.53 5:09.35 3:11.75 -
11 Salvador Escamilla FR-1 Goshen 4:11.24 4:16.36 4:39.44 2:59.46 4:24.05 -
12 Connor Legge SO-2 Taylor 3:28.42 4:17.30 3:33.56 3:46.43 4:27.60 -
13 Michael Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 4:00.17 4:18.24 5:09.89 4:20.83 4:51.82 -
14 Jonathan Balda FR-1 Grace 3:03.62 4:18.61 3:34.65 4:54.82 5:07.75 -
15 Juan Perez SO-2 Goshen 3:19.23 4:18.74 4:08.39 5:23.43 3:52.87 -
16 Michael Howell Junior Unattached 3:30.05 4:19.32 3:58.58 4:11.54 5:21.56   
17 Joseph Wohlfert JR-3 St. Francis (Ind.) 3:51.51 4:20.12 3:43.71 3:25.50 5:14.75 -
18 Samuel Barnard SO-2 Manchester 3:26.24 4:21.06 4:41.95 5:05.44 5:21.11 -
19 Codi Wiersema SR-4 Huntington 4:40.94 4:22.56 5:36.08 3:11.67 5:30.83 -
20 Adrien Gentrie FR-1 Huntington 4:08.06 4:23.89 5:00.84 4:39.73 3:04.73 -
21 Luke Rovenstine FR-1 Taylor 3:05.96 4:25.65 4:01.75 5:42.69 3:29.87 -
22 Drew Jones FR-1 Grace 4:42.37 4:26.38 3:14.46 3:19.79 5:27.65 -
23 Ethan Dubbels JR-3 Indiana Kokomo 4:56.43 4:27.05 3:25.63 3:44.33 3:57.68 -
24 Kyle Neff SO-2 Ohio Northern 4:37.82 4:27.13 3:33.71 3:09.67 3:15.01 -
25 Elijah Brooks FR-1 Grace 3:48.85 4:29.23 5:36.54 4:07.70 5:41.93 -
26 Matthew Kovacic JR-3 Spring Arbor 5:21.79 4:32.70 4:43.61 4:43.61 4:35.43 -
27 Elijah Chesterman FR-1 Huntington 5:34.84 4:36.72 3:22.01 5:21.00 5:12.70 -
28 Nick Childs JR-3 Huntington 3:19.29 4:36.78 4:25.71 3:16.52 3:27.59 -
29 Jacob Fletcher SO-2 Spring Arbor 5:05.28 4:37.52 4:07.00 5:49.68 4:54.18 -
30 Cameron Kimmell SO-2 Manchester 5:18.63 4:39.50 3:26.83 5:07.45 4:59.07 -
31 Sam Phillips FR-1 Indiana Kokomo 4:43.67 4:43.67 5:14.88 4:55.02 3:44.10 -
32 Ryan Wirgau FR-1 Spring Arbor 4:57.98 4:46.52 4:09.28 3:23.43 4:17.87 -
33 Justin Ayres FR-1 Huntington 5:54.41 4:50.50 3:49.50 5:57.32 5:02.12 -
34 Daniel Zawlocki SR-4 Grace 4:05.38 4:52.12 4:31.68 4:37.52 4:57.97 -
35 Troy Sergey SO-2 Grace Bible 4:25.07 5:01.21 4:58.20 4:19.04 6:19.53 -
36 Ben Pilarski FR-1 St. Francis (Ind.) 5:16.74 5:10.53 4:51.90 5:26.06 4:27.06 -
37 Sam Robinson FR-1 Indiana Kokomo 6:25.52 5:13.43 5:47.91 5:25.97 5:57.31 -
38 John Moranchel FR-1 Manchester 5:44.94 5:13.58 4:20.28 5:16.72 5:16.72 -
  Cory Duff JR-3 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mark Simmons FR-1 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jordan Green FR-1 Ohio Northern DNS DNS DNS DNS DNS   
  Carter Meyer FR-1 Grace DNS DNS DNS DNS DNS   
  Calen Bruner SR-4 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Josh Roth FR-1 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ben Byrd JR-3 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS   
  Daniel Gerber FR-1 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alec DeVries SR-4 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ian McVey JR-3 Ohio Northern 5:12.70 4:31.17 4:04.29 10
2 Jesse Saxton FR-1 Indiana Wesleyan 4:27.52 3:33.53 4:05.43 8
3 Logan Robart JR-3 Spring Arbor 4:51.18 4:06.39 4:08.87 6
4 Ian Leatherman SO-2 Anderson (Ind.) 5:16.78 3:29.53 4:09.43 5
5 Adrien Howard SO-2 Indiana Wesleyan 4:13.24 4:05.72 4:10.73 4
6 Vincent Kibunja SO-2 Goshen 4:35.94 3:55.80 4:10.85 3
7 Stephen Cho SR-4 Taylor 3:04.37 3:16.99 4:12.55 2
8 Bobby Borger SR-4 Ohio Northern 4:23.06 5:26.30 4:12.94 1
12 Connor Legge SO-2 Taylor 3:56.72 3:41.28 4:17.30 -
16 Michael Howell Junior Unattached 3:55.99 5:31.93 4:19.32   
  Calen Bruner SR-4 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS   
  Josh Roth FR-1 Taylor DNS DNS DNS   
  Ben Byrd JR-3 Taylor DNS DNS DNS   
  Daniel Gerber FR-1 Taylor DNS DNS DNS   
  Alec DeVries SR-4 Taylor DNS DNS DNS   
  Carter Meyer FR-1 Grace DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
9 Lucas Fontanez FR-1 Manchester 4:43.34 4:15.26 3:52.29 -
10 Matt Halbakken FR-1 Grace 5:17.02 4:15.66 4:38.67 -
11 Salvador Escamilla FR-1 Goshen 3:45.60 4:16.36 5:15.33 -
13 Michael Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 3:31.76 4:18.24 5:25.39 -
14 Jonathan Balda FR-1 Grace 5:28.44 4:18.61 3:08.79 -
17 Joseph Wohlfert JR-3 St. Francis (Ind.) 3:59.31 4:20.12 5:04.34 -
18 Samuel Barnard SO-2 Manchester 3:10.58 4:21.06 3:31.46 -
19 Codi Wiersema SR-4 Huntington 4:17.31 4:22.56 4:14.69 -
20 Adrien Gentrie FR-1 Huntington 3:15.28 4:23.89 3:57.51 -
21 Luke Rovenstine FR-1 Taylor 3:43.15 4:25.65 5:32.07 -
25 Elijah Brooks FR-1 Grace 4:07.70 4:29.23 5:04.23 -
27 Elijah Chesterman FR-1 Huntington 3:33.08 4:36.72 3:49.68 -
28 Nick Childs JR-3 Huntington 5:23.84 4:36.78 4:14.64 -
  Jordan Green FR-1 Ohio Northern DNS DNS DNS   
  Cory Duff JR-3 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS   
  Mark Simmons FR-1 Anderson (Ind.) DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
15 Juan Perez SO-2 Goshen 4:18.74 3:55.46 3:29.58 4:42.03 3:39.93 3:11.47 5:26.02 -
22 Drew Jones FR-1 Grace 4:26.38 5:24.99 3:06.47 4:45.03 3:51.75 4:07.74 3:51.75 -
23 Ethan Dubbels JR-3 Indiana Kokomo 4:27.05 3:41.66 3:52.34 5:20.46 4:27.05 5:01.77 5:41.83 -
24 Kyle Neff SO-2 Ohio Northern 4:27.13 4:37.82 3:55.08 3:55.08 5:41.93 3:39.05 3:09.67 -
26 Matthew Kovacic JR-3 Spring Arbor 4:32.70 5:51.79 5:49.06 3:13.62 4:13.62 3:51.80 4:49.07 -
29 Jacob Fletcher SO-2 Spring Arbor 4:37.52 4:31.97 5:27.48 5:13.60 4:26.42 5:27.48 5:49.68 -
30 Cameron Kimmell SO-2 Manchester 4:39.50 3:49.19 5:15.84 5:15.84 5:29.81 6:03.35 5:01.86 -
31 Sam Phillips FR-1 Indiana Kokomo 4:43.67 3:46.94 5:03.53 4:15.31 4:20.98 5:20.55 5:57.43 -
32 Ryan Wirgau FR-1 Spring Arbor 4:46.52 4:32.20 5:46.69 5:46.69 4:26.47 3:57.82 5:52.42 -
33 Justin Ayres FR-1 Huntington 4:50.50 5:57.32 5:54.41 4:27.26 3:40.78 3:23.35 3:37.88 -
34 Daniel Zawlocki SR-4 Grace 4:52.12 6:16.84 5:30.10 5:44.71 5:00.89 4:34.60 4:05.38 -
35 Troy Sergey SO-2 Grace Bible 5:01.21 5:34.35 5:40.37 5:40.37 6:04.47 4:16.03 5:52.42 -
36 Ben Pilarski FR-1 St. Francis (Ind.) 5:10.53 5:16.74 6:34.38 4:39.48 4:14.64 4:55.01 5:50.90 -
37 Sam Robinson FR-1 Indiana Kokomo 5:13.43 4:26.42 4:07.61 3:55.08 4:10.75 4:26.42 4:04.48 -
38 John Moranchel FR-1 Manchester 5:13.58 6:41.39 6:25.71 5:38.67 4:10.87 4:07.73 5:54.35 -