March 1- 3, 2018
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Luke Runyan SR-4 Indiana Tech 2:25.45 10
2 Malik Holman SO-2 Columbia (Mo.) 2:26.59 8
3 Jacob Clark SR-4 Friends 2:27.01 6
4 Jason Kenny SR-4 Morningside 2:28.55 5
5 Josh Pestka SO-2 St. Ambrose 2:28.86 4
6 Dustin Zimmerly SO-2 Eastern Oregon 2:30.98 3
7 Rane Nichols SR-4 St. Ambrose 2:31.23 2
8 Ty Hansen JR-3 Midland 2:33.82 1

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Runyan SR-4 Indiana Tech 2:36.45 1:58.84 2:19.90 2:30.43 2:22.91 2:30.43
2 Josh Pestka SO-2 St. Ambrose 3:14.21 2:38.08 2:48.62 2:30.55 2:35.07 2:32.06
3 Malik Holman SO-2 Columbia (Mo.) 2:58.31 3:05.87 2:40.18 2:31.11 2:56.80 2:00.89
4 Ty Hansen JR-3 Midland 3:00.69 2:23.05 2:14.01 2:30.57 3:12.73 2:15.52
5 Jason Kenny SR-4 Morningside 2:53.32 2:32.22 2:32.22 2:30.71 2:14.14 3:00.86
6 Rane Nichols SR-4 St. Ambrose 2:16.15 3:12.12 2:14.63 2:31.27 2:50.94 2:29.76
7 Dustin Zimmerly SO-2 Eastern Oregon 2:11.05 2:15.57 2:30.63 2:30.63 2:03.52 2:54.73
8 Jacob Clark SR-4 Friends 2:35.77 2:19.14 1:51.91 2:31.23 1:47.38 2:04.01
9 Eric Vazques FR-1 St. Mary (Kan.) 2:37.44 2:38.95 1:47.48 2:31.38 2:01.11 2:17.76
10 Julio Martinez SR-4 Bethel (Kan.) 2:05.88 2:07.40 3:06.55 2:31.66 2:19.53 2:10.43
11 Jacob Grant SR-4 Westmont 2:07.54 2:16.65 2:51.57 2:31.83 2:31.83 1:58.43
12 Xavier Stephens SO-2 Point Park 2:19.70 2:16.66 3:14.36 2:31.84 3:14.36 2:21.22
13 Quinn Radbourne SO-2 College of Idaho 2:18.23 2:28.87 2:39.50 2:31.90 2:39.50 2:48.61
14 Josiah McAllister JR-3 Concordia (Neb.) 2:26.02 1:49.52 2:39.71 2:32.10 1:52.56 2:09.29
15 Cameron Harming SO-2 Dakota State 2:32.15 2:12.37 2:32.15 2:32.15 2:27.59 1:54.12
16 Liam Barnsby FR-1 Baker 1:51.37 1:57.47 2:49.33 2:32.55 2:00.52 2:50.86
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Runyan SR-4 Indiana Tech 2:30.43 2:13.89 2:00.35 2:49.99 2:36.45 1:55.84 2:03.36
5 Jason Kenny SR-4 Morningside 2:30.71 1:50.02 3:15.93 2:11.12 2:00.57 2:11.12 3:06.88
9 Eric Vazques FR-1 St. Mary (Kan.) 2:31.38 3:16.80 3:03.17 3:09.23 1:50.51 2:23.81 2:05.65
13 Quinn Radbourne SO-2 College of Idaho 2:31.90 2:53.17 2:13.68 2:57.73 2:50.13 1:55.45 2:48.61
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Malik Holman SO-2 Columbia (Mo.) 2:31.11 2:14.49 1:45.78 2:52.27 3:14.94 2:37.16 1:50.31
6 Rane Nichols SR-4 St. Ambrose 2:31.27 3:06.07 2:49.43 2:43.38 1:48.92 2:47.91 2:41.86
10 Julio Martinez SR-4 Bethel (Kan.) 2:31.66 3:05.03 2:10.43 2:02.85 2:34.70 2:31.66 1:59.82
11 Jacob Grant SR-4 Westmont 2:31.83 3:03.72 2:15.13 3:02.20 3:06.75 3:17.38 2:34.87
12 Xavier Stephens SO-2 Point Park 2:31.84 3:12.84 2:16.66 2:48.55 2:40.95 1:52.37 2:04.51
14 Josiah McAllister JR-3 Concordia (Neb.) 2:32.10 2:41.23 2:04.73 2:10.81 3:11.65 2:45.79 3:17.73
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Josh Pestka SO-2 St. Ambrose 2:30.55 2:42.60 2:44.10 3:00.66 2:18.51 2:10.98
4 Ty Hansen JR-3 Midland 2:30.57 1:55.94 2:09.49 2:00.46 1:55.94 2:38.10
7 Dustin Zimmerly SO-2 Eastern Oregon 2:30.63 2:39.67 2:32.14 2:48.71 2:44.19 3:14.32
8 Jacob Clark SR-4 Friends 2:31.23 3:15.09 2:22.16 1:48.89 2:11.57 1:57.96
15 Cameron Harming SO-2 Dakota State 2:32.15 3:14.76 2:00.20 2:29.11 2:36.72 3:16.28
16 Liam Barnsby FR-1 Baker 2:32.55 2:14.25 2:53.91 1:46.79 2:26.45 2:06.62