March 23-24, 2018
|
Emory - Atlanta, GA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Ben LeBlanc   Unattached 2:24.21 -
0 Michael Patterson   Unattached 2:04.18 -
0 Jeremy Page   Unattached 2:09.21 -
1 Tyler Barber SO-2 Truett-McConnell 1:51.41 10
2 Joshua Ajero JR-3 Albany State 1:51.55 8
3 Ethan Gatchell JR-3 Cedarville 1:52.94 6
4 Ousman Faal FR-1 Oglethorpe 1:54.25 5
5 DaMonte Ward JR-3 Emmanuel (Ga.) 1:55.35 4
6 Jamorris Hill SR-4 Albany State 1:55.91 3
7 Rafael Salis SR-4 Clayton State 1:56.31 2
8 John Gould JR-3 Tennessee Wesleyan 1:56.94 1
9 Collin Thomas JR-3 Hope 1:57.08 -
10 Christopher Miles SR-4 Columbus St. 1:57.26 -
11 Gavin Hasty JR-3 Chattanooga 1:57.47 -
12 Jacob Hedgepeth FR-1 Emory 1:57.71 -
13 Josiah Garrison SO-2 Cedarville 1:57.94 -
14 Derrian Wright FR-1 Augusta 1:57.97 -
15 Cameron Galloway SO-2 Kentucky State 1:58.09 -
16 Keldren Reddick SO-2 Clayton State 1:58.64 -
17 Ty Hergenreder SO-2 Hope 1:59.30 -
18 Charles Asouzu SO-2 Columbus St. 1:59.83 -
19 Jacob Poston FR-1 Augusta 1:59.93 -
20 Zackary Murphy FR-1 Hope 2:00.48 -
21 Chaz Berry SO-2 Albany State 2:01.28 -
22 Samuel Harper JR-3 Cedarville 2:01.76 -
23 Jason McCartney SR-4 Emory 2:01.87 -
24 Dustin Reynolds SO-2 Indiana East 2:01.98 -
25 Leif Le Mahieu FR-1 Covenant 2:03.58 -
26 Adam Klipstine SR-4 Indiana East 2:04.96 -
27 John Cox FR-1 Emory 2:05.19 -
28 Hayden Anabtawi SO-2 Birmingham-Southern 2:05.74 -
29 Thomas Adkins SO-2 West Georgia 2:06.16 -
30 William Wallace FR-1 Covenant 2:06.23 -
31 William Dodson JR-3 Birmingham-Southern 2:06.45 -
32 Jon Gogal JR-3 Berry 2:06.46 -
33 Brother Swagler JR-3 Birmingham-Southern 2:06.78 -
34 Dalton Shaw FR-1 Oglethorpe 2:06.93 -
35 Caleb Aikens FR-1 Covenant 2:06.98 -
36 Rodrigo Meade JR-3 Oglethorpe 2:07.25 -
37 Joshua Pierce FR-1 Fort Valley State 2:07.29 -
38 Jonah Negusse FR-1 West Georgia 2:09.46 -
39 Kevius Shaw FR-1 Fort Valley State 2:10.26 -
40 Gavin Childers SO-2 Valdosta State 2:11.05 -
41 Louis McUmber JR-3 Allegheny 2:12.79 -
42 Matt Baker JR-3 Wilmington (Ohio) 2:13.26 -
43 Bayete Chinwendu SO-2 SCAD Atlanta 2:14.25 -
44 Jedidiah Turner FR-1 West Georgia 2:14.52 -
45 Corey Jones Jr FR-1 Kentucky State 2:15.25 -
46 Josh Cyrus FR-1 Wilmington (Ohio) 2:17.93 -
47 Na'im Allen FR-1 Columbus St. 2:18.84 -
48 William Sutherland FR-1 Allegheny 2:20.22 -
49 Dillon Wilson FR-1 Truett-McConnell 2:21.59 -
50 Jaylon Smith JR-3 SCAD Atlanta 2:22.23 -
51 John Ray SO-2 SCAD Atlanta 2:28.69 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tyler Barber SO-2 Truett-McConnell 2:13.70 1:29.13 2:20.38 1:34.70 1:51.41 10
2 Joshua Ajero JR-3 Albany State 2:12.75 2:06.06 1:34.82 1:21.44 1:51.55 8
3 Ethan Gatchell JR-3 Cedarville 2:17.79 1:45.04 1:39.39 2:21.18 1:52.94 6
4 Ousman Faal FR-1 Oglethorpe 2:28.53 1:59.97 1:27.98 2:14.82 1:54.25 5
5 DaMonte Ward JR-3 Emmanuel (Ga.) 2:20.73 1:33.44 1:57.66 1:46.13 1:55.35 4
6 Jamorris Hill SR-4 Albany State 2:10.98 2:07.51 2:10.98 2:01.71 1:55.91 3
12 Jacob Hedgepeth FR-1 Emory 1:35.35 2:33.03 2:31.85 2:22.43 1:57.71 -
21 Chaz Berry SO-2 Albany State 1:54.01 1:43.09 1:47.94 1:49.16 2:01.28 -
36 Rodrigo Meade JR-3 Oglethorpe 2:04.71 1:46.89 2:32.70 1:45.62 2:07.25 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Rafael Salis SR-4 Clayton State 2:20.74 1:43.52 2:06.78 1:56.31 2
8 John Gould JR-3 Tennessee Wesleyan 2:02.79 1:49.93 1:47.59 1:56.94 1
9 Collin Thomas JR-3 Hope 2:24.01 2:15.82 1:46.55 1:57.08 -
10 Christopher Miles SR-4 Columbus St. 1:47.88 2:18.37 1:51.40 1:57.26 -
13 Josiah Garrison SO-2 Cedarville 1:53.23 1:57.94 2:12.10 1:57.94 -
14 Derrian Wright FR-1 Augusta 2:10.95 2:31.01 2:10.95 1:57.97 -
16 Keldren Reddick SO-2 Clayton State 1:24.24 2:12.88 1:56.27 1:58.64 -
17 Ty Hergenreder SO-2 Hope 1:39.02 2:14.81 2:30.32 1:59.30 -
18 Charles Asouzu SO-2 Columbus St. 2:07.02 2:14.21 1:58.64 1:59.83 -
23 Jason McCartney SR-4 Emory 2:03.09 1:59.44 1:42.37 2:01.87 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Ben LeBlanc   Unattached 2:24.21 3:04.59 -
11 Gavin Hasty JR-3 Chattanooga 1:57.47 2:28.02 -
15 Cameron Galloway SO-2 Kentucky State 1:58.09 2:08.72 -
19 Jacob Poston FR-1 Augusta 1:59.93 2:22.72 -
20 Zackary Murphy FR-1 Hope 2:00.48 1:43.62 -
22 Samuel Harper JR-3 Cedarville 2:01.76 2:29.77 -
24 Dustin Reynolds SO-2 Indiana East 2:01.98 2:21.50 -
31 William Dodson JR-3 Birmingham-Southern 2:06.45 2:02.66 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
26 Adam Klipstine SR-4 Indiana East 1:39.97 1:48.72 2:04.96 -
32 Jon Gogal JR-3 Berry 2:39.34 1:39.91 2:06.46 -
33 Brother Swagler JR-3 Birmingham-Southern 2:04.25 2:27.07 2:06.78 -
35 Caleb Aikens FR-1 Covenant 2:43.81 2:26.03 2:06.98 -
37 Joshua Pierce FR-1 Fort Valley State 1:32.93 2:44.21 2:07.29 -
45 Corey Jones Jr FR-1 Kentucky State 2:16.61 1:49.56 2:15.25 -
47 Na'im Allen FR-1 Columbus St. 1:58.02 1:44.13 2:18.84 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Michael Patterson   Unattached 2:20.33 1:43.07 2:07.91 1:56.73 1:30.66 2:04.18 1:38.11 -
25 Leif Le Mahieu FR-1 Covenant 2:39.42 1:57.41 2:38.19 2:35.71 1:31.45 2:03.58 2:01.11 -
27 John Cox FR-1 Emory 1:56.43 2:25.22 2:13.96 2:37.74 2:16.46 2:05.19 1:56.43 -
28 Hayden Anabtawi SO-2 Birmingham-Southern 2:34.66 2:00.71 1:43.11 2:34.66 2:27.12 2:05.74 1:59.46 -
29 Thomas Adkins SO-2 West Georgia 2:11.21 2:02.38 2:17.52 1:47.24 2:32.66 2:06.16 2:16.26 -
30 William Wallace FR-1 Covenant 1:56.14 2:37.79 1:29.63 1:49.82 1:34.68 2:06.23 2:18.86 -
34 Dalton Shaw FR-1 Oglethorpe 2:24.70 1:55.51 1:44.09 2:27.24 1:41.55 2:06.93 2:37.40 -
38 Jonah Negusse FR-1 West Georgia 1:40.98 1:31.92 1:48.75 1:53.93 1:40.98 2:09.46 1:50.05 -
39 Kevius Shaw FR-1 Fort Valley State 2:46.74 2:27.20 1:36.40 1:31.19 1:39.00 2:10.26 2:21.99 -
42 Matt Baker JR-3 Wilmington (Ohio) 1:57.27 2:19.93 2:42.58 2:27.92 2:23.92 2:13.26 2:34.59 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Jeremy Page   Unattached 1:31.74 1:44.66 2:09.21 2:31.18 -
40 Gavin Childers SO-2 Valdosta State 1:43.53 2:00.57 2:11.05 1:52.71 -
41 Louis McUmber JR-3 Allegheny 1:50.22 2:34.04 2:12.79 2:43.34 -
43 Bayete Chinwendu SO-2 SCAD Atlanta 1:54.12 2:35.73 2:14.25 2:42.45 -
44 Jedidiah Turner FR-1 West Georgia 2:11.83 2:53.53 2:14.52 2:02.42 -
46 Josh Cyrus FR-1 Wilmington (Ohio) 2:52.42 2:28.97 2:17.93 2:38.62 -
48 William Sutherland FR-1 Allegheny 2:13.21 1:52.18 2:20.22 2:13.21 -
49 Dillon Wilson FR-1 Truett-McConnell 2:10.27 2:28.67 2:21.59 2:15.93 -
50 Jaylon Smith JR-3 SCAD Atlanta 2:44.99 3:03.48 2:22.23 2:09.43 -
51 John Ray SO-2 SCAD Atlanta 2:16.80 3:01.41 2:28.69 2:01.93 -