March 23-24, 2018
|
Lynchburg - Lynchburg, VA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Michael Grady JR-3 Adelphi 1:57.45 2:23.29
1 Jack Wessel JR-3 Nazareth 2:03.64 1:33.97
2 Charles Whitehead-Tillery SO-2 Virginia Union 2:04.38 2:35.48
2 Kenneth Mayes JR-3 Wittenberg 1:58.23 1:35.77
3 John Martinez SO-2 Guilford 2:07.46 2:11.29
3 Hunter Frizzell FR-1 Lynchburg 1:58.45 1:37.13
4 Darcy Isaiah SO-2 Ohio Wesleyan 1:59.05 2:08.58
4 Andrew Hawk FR-1 Lynchburg 2:07.65 1:31.91
5 Andrew Johnson FR-1 Lynchburg 2:09.08 2:32.32
5 Wesley Clayton SR-4 Rochester 1:59.12 1:55.55
6 Tony Mosca SO-2 Christopher Newport 2:09.40 2:11.99
6 Levi Rees SR-4 Lynchburg 1:59.17 1:27.00
7 Shawn Gmurek SO-2 Lynchburg 1:59.19 2:12.30
7 Zechariah Nower FR-1 Nazareth 2:10.03 2:45.14
8 Brigham Dalebout FR-1 Southern Virginia 2:10.68 1:41.93
8 Clint Turbeville FR-1 Lynchburg 1:59.67 1:54.89
9 Calvin Miller SO-2 Christopher Newport 2:00.78 2:22.52
9 Tyler Bryant FR-1 Southern Virginia 2:15.65 2:34.65
9 John Sherret   Unattached 2:00.78 2:34.60
10 Carter Giles SO-2 Christopher Newport 2:16.31 2:57.21
11 Jeremiah Wallace SR-4 Virginia Union 2:19.92 1:47.74
11 Brandon Haag FR-1 Lynchburg 2:00.92 2:05.76
12 Miles Oliver FR-1 Washington and Lee 2:01.05 1:25.95
12 Jermayne Waller SR-4 Randolph 2:20.35 2:10.53
13 Etsuo Fujita FR-1 Guilford 2:21.70 2:47.21
13 Michael Myers FR-1 Southern Virginia 2:01.15 1:57.52
14 Kudzovi Nuakey FR-1 Ohio Wesleyan 2:01.59 2:12.54
14 Kieran Saienni JR-3 Randolph 2:22.04 2:03.58
15 Anthony Coccia SR-4 Adelphi 2:02.13 2:09.46
15 Devyn Chase FR-1 Nazareth 2:22.55 2:46.79
16 Greyson Meyers SO-2 Southern Virginia 2:24.45 2:11.45
16 Kevin Waterman SR-4 Roanoke 2:02.91 2:07.83
17 Dylan Picart JR-3 Adelphi 2:04.10 1:47.97
18 Shane Gibson SO-2 Bridgewater (Va.) 2:04.22 1:38.14
19 Eamon Sheerin SO-2 Adelphi 2:04.28 1:27.00
20 Danner Butler FR-1 Washington and Lee 2:05.06 2:07.57
21 Kenneth Sullivan FR-1 Bridgewater (Va.) 2:05.51 2:23.09
22 Sean Kildare SO-2 Adelphi 2:05.80 1:43.16
23 Jason Putnam SO-2 Christopher Newport 2:06.42 2:05.16
  Athey Crump SO-2 Roanoke NT NT
  Johnny Haizel-Cobbina JR-3 Bridgewater (Va.) DNF DNF
  Jeremy Francis Freshman Unattached DNS DNS
  LeVar Harris Jr Junior Unattached DNS DNS
  Luis Nieves SR-4 Virginia Union DNS DNS
  Jackson Umanzor Senior Unattached DNS DNS
  Anthony Wimbish SO-2 Virginia Union DNS DNS
  Colin Dossel SO-2 Guilford DNS DNS
  LeeShawn Joyner JR-3 Guilford DNS DNS
  Jack Wessel JR-3 Nazareth DNS DNS
  Matthew Hrncir SO-2 Christopher Newport DNS DNS
  Azavier Kirtley FR-1 Lynchburg DNS DNS
  Colin Wall SR-4 Roanoke DNS DNS
  Zachary Dalton FR-1 Roanoke DNS DNS
  Turner Jordan FR-1 Roanoke DNS DNS
  Derrick Chirinos JR-3 Eastern Mennonite DNS DNS
  Jordan Short SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS
  Josh Schneider JR-3 Regent University DNS DNS
  Ian Vest JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Michael Grady JR-3 Adelphi 2:10.37 2:26.82 1:57.45 2:09.20
1 Jack Wessel JR-3 Nazareth 2:29.61 1:29.02 2:03.64 1:45.10
2 Charles Whitehead-Tillery SO-2 Virginia Union 2:41.70 2:28.02 2:04.38 2:16.82
2 Kenneth Mayes JR-3 Wittenberg 2:20.70 1:31.04 1:58.23 2:05.33
3 John Martinez SO-2 Guilford 2:35.51 1:52.17 2:07.46 2:22.76
3 Hunter Frizzell FR-1 Lynchburg 1:27.66 2:25.70 1:58.45 1:31.21
5 Wesley Clayton SR-4 Rochester 1:44.83 1:40.06 1:59.12 2:25.33
6 Tony Mosca SO-2 Christopher Newport 1:43.52 2:06.82 2:09.40 1:37.05
7 Zechariah Nower FR-1 Nazareth 2:38.64 2:04.83 2:10.03 2:12.63
9 John Sherret   Unattached 1:36.63 1:34.21 2:00.78 1:28.17
10 Carter Giles SO-2 Christopher Newport 1:44.96 2:34.03 2:16.31 1:35.42
15 Devyn Chase FR-1 Nazareth 2:35.38 1:54.04 2:22.55 2:45.36
15 Anthony Coccia SR-4 Adelphi 1:32.82 2:10.68 2:02.13 1:41.37
16 Kevin Waterman SR-4 Roanoke 1:35.87 1:53.08 2:02.91 1:59.23
22 Sean Kildare SO-2 Adelphi 1:34.35 2:02.03 2:05.80 2:27.19
  Athey Crump SO-2 Roanoke NT NT NT NT
  Matthew Hrncir SO-2 Christopher Newport DNS DNS DNS DNS
  Azavier Kirtley FR-1 Lynchburg DNS DNS DNS DNS
  LeeShawn Joyner JR-3 Guilford DNS DNS DNS DNS
  Anthony Wimbish SO-2 Virginia Union DNS DNS DNS DNS
  Zachary Dalton FR-1 Roanoke DNS DNS DNS DNS
  Luis Nieves SR-4 Virginia Union DNS DNS DNS DNS
  LeVar Harris Jr Junior Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Darcy Isaiah SO-2 Ohio Wesleyan 1:59.05 2:19.29 2:00.24
4 Andrew Hawk FR-1 Lynchburg 2:07.65 1:54.89 2:29.35
5 Andrew Johnson FR-1 Lynchburg 2:09.08 1:32.94 1:39.40
8 Brigham Dalebout FR-1 Southern Virginia 2:10.68 2:34.21 1:31.48
9 Tyler Bryant FR-1 Southern Virginia 2:15.65 2:10.23 2:17.01
9 Calvin Miller SO-2 Christopher Newport 2:00.78 1:24.55 1:54.75
11 Jeremiah Wallace SR-4 Virginia Union 2:19.92 2:17.13 2:05.93
12 Jermayne Waller SR-4 Randolph 2:20.35 2:47.02 2:00.71
13 Michael Myers FR-1 Southern Virginia 2:01.15 2:14.48 2:02.37
13 Etsuo Fujita FR-1 Guilford 2:21.70 3:02.80 2:01.87
14 Kieran Saienni JR-3 Randolph 2:22.04 2:47.61 2:46.19
14 Kudzovi Nuakey FR-1 Ohio Wesleyan 2:01.59 1:40.92 2:23.48
16 Greyson Meyers SO-2 Southern Virginia 2:24.45 1:46.90 2:05.68
17 Dylan Picart JR-3 Adelphi 2:04.10 2:28.92 1:46.73
18 Shane Gibson SO-2 Bridgewater (Va.) 2:04.22 1:48.08 2:12.92
19 Eamon Sheerin SO-2 Adelphi 2:04.28 1:46.88 2:16.71
23 Jason Putnam SO-2 Christopher Newport 2:06.42 1:36.08 1:53.78
  Johnny Haizel-Cobbina JR-3 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF
  Colin Dossel SO-2 Guilford DNS DNS DNS
  Colin Wall SR-4 Roanoke DNS DNS DNS
  Turner Jordan FR-1 Roanoke DNS DNS DNS
  Derrick Chirinos JR-3 Eastern Mennonite DNS DNS DNS
  Josh Schneider JR-3 Regent University DNS DNS DNS
  Ian Vest JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS
  Jeremy Francis Freshman Unattached DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Levi Rees SR-4 Lynchburg 1:44.87 1:48.45 1:31.76 2:26.58 1:59.17
7 Shawn Gmurek SO-2 Lynchburg 2:33.76 2:34.95 1:41.32 2:20.65 1:59.19
8 Clint Turbeville FR-1 Lynchburg 1:45.31 1:26.17 1:23.77 1:42.92 1:59.67
11 Brandon Haag FR-1 Lynchburg 1:42.79 1:54.88 1:44.00 1:54.88 2:00.92
12 Miles Oliver FR-1 Washington and Lee 1:47.74 1:52.58 1:30.79 1:55.00 2:01.05
20 Danner Butler FR-1 Washington and Lee 2:08.82 1:46.31 2:25.07 2:42.58 2:05.06
21 Kenneth Sullivan FR-1 Bridgewater (Va.) 1:30.37 1:34.14 2:04.26 2:04.26 2:05.51
  Jordan Short SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS
  Jack Wessel JR-3 Nazareth DNS DNS DNS DNS DNS
  Jackson Umanzor Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS