March 9, 2018
|
Principia-Jim Crafton Training Center - Elsah, IL
|
200m (Flat)

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Roland Prenzler Junior Edwardsville 5:18.44 4:27.17 4:29.86 4:37.96 4:35.26
2 Charlie Wetzel Sophomore Normal West 4:16.57 3:19.25 4:32.94 5:02.97 5:27.53
3 Nick Doud Junior Bloomington 5:24.08 3:20.49 4:34.64 4:37.39 4:12.67
4 Will VanAlstine Junior O'Fallon 4:16.48 4:41.84 4:41.84 5:10.03 4:19.30
5 Lucas Capistrant Senior O'Fallon 3:27.05 4:43.62 4:43.62 3:35.56 5:09.15
6 Ben Walter Sophomore Triad 4:07.27 4:59.02 4:47.52 4:50.40 5:19.15
7 Drake Bleier Freshman Triad 4:08.61 3:39.36 4:52.48 4:40.78 4:23.24
8 Bradyn Olmstead Sophomore Bloomington 5:00.18 6:24.23 5:00.18 3:42.14 6:21.23
9 Benito Hernandez Senior Collinsville 3:37.19 3:46.24 5:01.65 5:22.77 4:19.42
10 Raleigh Brazier Senior Edwardsville 4:23.09 6:24.05 5:02.40 4:59.38 5:32.64
11 Demetrius Karathanos Senior Belleville West 6:08.32 6:35.71 5:04.39 3:45.25 4:40.04
12 Nick Baumgardner Senior Normal West 5:20.54 4:21.98 5:08.21 6:28.35 5:42.12
13 Issak Evans Sophomore Alton 4:30.00 4:11.16 5:13.95 5:35.93 4:39.42
14 Nate Stehman Senior Collinsville 4:33.50 5:30.08 5:14.36 6:20.38 4:27.21
15 Reed Wilks Sophomore Belleville East 5:56.13 5:46.59 5:17.97 4:23.92 3:48.94
16 Cameron Smith Junior Belleville West 5:29.96 3:53.86 5:20.35 5:07.54 5:49.19
17 Jahkeese King Sophomore East St. Louis 6:15.33 4:39.85 5:29.23 4:36.56 6:31.79
  Jacob Bryan   Illini West DNS DNS DNS DNS DNS
  Gavin Blisset Senior Lanphier DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Plate Sophomore Alton DNS DNS DNS DNS DNS
  Michael Megna Sophomore Belleville East DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Raleigh Brazier Senior Edwardsville 5:02.40 6:33.12 4:50.31 5:17.52
11 Demetrius Karathanos Senior Belleville West 5:04.39 3:36.12 5:10.48 5:56.14
12 Nick Baumgardner Senior Normal West 5:08.21 6:22.18 5:39.04 4:43.56
13 Issak Evans Sophomore Alton 5:13.95 4:42.56 6:16.74 5:07.68
14 Nate Stehman Senior Collinsville 5:14.36 5:26.94 6:14.09 5:14.36
15 Reed Wilks Sophomore Belleville East 5:17.97 4:33.46 4:04.84 5:17.97
16 Cameron Smith Junior Belleville West 5:20.35 5:01.13 6:05.20 4:19.49
17 Jahkeese King Sophomore East St. Louis 5:29.23 4:49.73 4:16.80 4:53.02
  Michael Megna Sophomore Belleville East DNS DNS DNS DNS
  Luke Plate Sophomore Alton DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Roland Prenzler Junior Edwardsville 4:29.86
2 Charlie Wetzel Sophomore Normal West 4:32.94
3 Nick Doud Junior Bloomington 4:34.64
4 Will VanAlstine Junior O'Fallon 4:41.84
5 Lucas Capistrant Senior O'Fallon 4:43.62
6 Ben Walter Sophomore Triad 4:47.52
7 Drake Bleier Freshman Triad 4:52.48
8 Bradyn Olmstead Sophomore Bloomington 5:00.18
9 Benito Hernandez Senior Collinsville 5:01.65
  Gavin Blisset Senior Lanphier DNS
  Jacob Bryan   Illini West DNS