April 17, 2018
|
Flagler Palm Coast - Bunnell, FL

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jameson Walton Senior Sandalwood 57.45 51.95 49.95 10
2 Felipe Fernandez Senior Fleming Island 55.47 50.47 49.97 8
3 Leroy Scarver Sophomore First Coast 39.06 46.57 50.07 6
4 Sage Keys Junior Buchholz 43.70 48.22 50.23 5
5 Tony Williams Sophomore First Coast 47.97 43.93 50.49 4
6 Jhaylin Embry Sophomore Sandalwood 35.66 39.23 50.94 3
7 Darrell Thomas Junior Flagler Palm Coast 54.83 1:04.05 51.24 2
8 Nicolas Daniels Sophomore Fletcher 58.08 40.45 51.85 1

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Leroy Scarver Sophomore First Coast 52.37 50.87 37.91 58.35 51.37 49.87 41.40
2 Tony Williams Sophomore First Coast 46.02 1:01.70 43.49 1:01.70 40.97 50.57 56.64
3 Felipe Fernandez Senior Fleming Island 51.17 47.62 56.24 46.61 1:05.86 50.66 1:02.82
4 Jameson Walton Senior Sandalwood 42.79 58.08 38.72 54.51 1:02.15 50.94 51.45
5 Jhaylin Embry Sophomore Sandalwood 46.98 44.43 57.19 45.96 50.04 51.06 42.38
6 Sage Keys Junior Buchholz 57.53 56.01 57.53 40.22 1:02.62 50.91 41.24
7 Nicolas Daniels Sophomore Fletcher 39.87 52.65 1:01.34 36.80 1:02.87 51.11 50.60
8 Darrell Thomas Junior Flagler Palm Coast 56.61 51.98 36.54 1:00.73 41.69 51.46 56.61
9 Simeon Cummings Sophomore Robert E. Lee 1:04.45 38.67 46.41 55.69 56.72 51.56 59.30
10 Anthony Taylor Sophomore Oakleaf 1:00.34 36.10 1:01.89 54.67 1:01.89 51.57 1:02.40
11 Eugene Bowman Senior Robert E. Lee 37.75 56.36 56.87 43.43 56.36 51.70 58.94
12 Terry Williams Senior Robert E. Lee 40.77 41.29 56.44 56.97 1:06.90 52.26 54.88
13 Jacob Ashe Junior Fleming Island 1:03.52 49.34 58.27 37.80 54.07 52.49 50.92
14 Savalas Lee Senior Buchholz 43.51 54.13 48.82 41.39 1:08.98 53.06 1:02.61
15 Gregory Richards Junior Buchholz 1:07.59 48.43 43.64 1:01.21 38.32 53.22 58.01
16 Daquez Robinson Junior Mandarin 54.33 58.06 1:04.45 40.48 38.35 53.26 1:06.58
17 Ryan Clark Sophomore Flagler Palm Coast 56.59 40.04 1:09.40 1:02.46 1:05.66 53.38 50.72
18 Bryan Jones Freshman Flagler Palm Coast 41.19 1:07.94 1:06.33 1:07.94 59.38 53.49 52.96
19 Theodore Ingram Senior Robert E. Lee 1:00.27 1:05.11 55.97 51.66 1:03.50 53.81 55.97
20 Joshua Woodcock Freshman Mandarin 48.11 1:04.32 54.05 56.22 58.92 54.05 40.00
21 Jeremiah Clarke Freshman First Coast 37.92 58.51 39.01 57.42 46.59 54.17 47.67
22 Nycholas Green Junior Fletcher 52.30 47.39 59.92 57.20 44.67 54.47 43.58
23 Jacob Walrod Sophomore Fleming Island 57.93 1:01.21 56.84 1:08.86 1:08.86 54.65 1:10.50
24 Ethan Brady Senior Flagler Palm Coast 58.16 1:04.19 1:06.38 1:07.48 59.25 54.86 48.28
25 Cadarius Dixon Senior Oakleaf 44.07 1:06.94 49.65 46.30 1:01.36 55.78 55.23
26 Cole McMillan Senior Fleming Island 1:04.37 1:05.49 56.53 1:11.09 48.14 55.97 55.41
27 Jonathan Hardy Senior Oakleaf 40.52 1:10.77 46.80 41.09 1:09.63 57.07 1:03.92
28 Earl Brown Junior First Coast 1:09.87 50.97 46.97 1:00.71 54.98 57.27 42.38
29 Nykai Evelyn Sophomore Fletcher 52.20 45.11 1:22.49 1:17.98 1:09.60 1:04.44 1:05.09
  Craig Flakes Junior Mandarin FS FS FS FS FS FS FS
  Michael Whitehead Junior Buchholz DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Dante Pryce Junior Oakleaf DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Leroy Scarver Sophomore First Coast 49.87 37.91 53.86 43.39 56.36 55.36
11 Eugene Bowman Senior Robert E. Lee 51.70 1:05.66 50.15 43.95 59.46 47.57
14 Savalas Lee Senior Buchholz 53.06 51.47 1:01.55 37.15 49.88 47.76
16 Daquez Robinson Junior Mandarin 53.26 48.47 38.35 50.07 51.13 47.94
22 Nycholas Green Junior Fletcher 54.47 40.86 1:05.91 1:01.01 46.30 56.11
29 Nykai Evelyn Sophomore Fletcher 1:04.44 1:22.49 1:10.24 1:22.49 50.91 1:11.53
  Michael Whitehead Junior Buchholz DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jhaylin Embry Sophomore Sandalwood 55.66 39.83 51.06 52.09 51.57 1:00.77 49.53
7 Nicolas Daniels Sophomore Fletcher 35.78 58.78 51.11 55.20 56.74 42.43 1:04.91
12 Terry Williams Senior Robert E. Lee 41.81 51.22 52.26 37.63 52.79 1:04.28 1:07.42
15 Gregory Richards Junior Buchholz 56.42 43.11 53.22 43.64 37.26 48.97 1:03.34
19 Theodore Ingram Senior Robert E. Lee 52.74 1:04.58 53.81 51.12 40.36 39.29 1:04.04
26 Cole McMillan Senior Fleming Island 1:01.57 1:10.53 55.97 42.54 48.14 49.26 47.58
28 Earl Brown Junior First Coast 1:14.46 1:01.86 57.27 58.42 1:09.87 1:04.72 1:00.71
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Felipe Fernandez Senior Fleming Island 55.73 47.62 50.66 39.01 1:03.33
6 Sage Keys Junior Buchholz 49.39 59.06 50.91 39.71 1:03.13
13 Jacob Ashe Junior Fleming Island 38.32 1:03.52 52.49 1:01.42 56.69
21 Jeremiah Clarke Freshman First Coast 1:08.26 39.01 54.17 1:02.30 42.26
23 Jacob Walrod Sophomore Fleming Island 59.03 38.81 54.65 40.99 45.36
25 Cadarius Dixon Senior Oakleaf 53.55 1:06.38 55.78 41.84 49.65
27 Jonathan Hardy Senior Oakleaf 58.22 48.51 57.07 45.09 43.38
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Tony Williams Sophomore First Coast 53.61 53.10 49.56 50.57 35.91
9 Simeon Cummings Sophomore Robert E. Lee 1:02.91 58.27 39.19 51.56 40.22
10 Anthony Taylor Sophomore Oakleaf 56.73 45.90 49.51 51.57 54.67
20 Joshua Woodcock Freshman Mandarin 1:00.00 1:05.94 41.62 54.05 42.16
24 Ethan Brady Senior Flagler Palm Coast 51.57 43.89 51.57 54.86 44.44
  Dante Pryce Junior Oakleaf DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Jameson Walton Senior Sandalwood 1:06.23 41.77 1:00.62 50.94 52.98
8 Darrell Thomas Junior Flagler Palm Coast 48.38 1:02.27 58.67 51.46 59.18
17 Ryan Clark Sophomore Flagler Palm Coast 45.91 51.25 1:05.66 53.38 43.24
18 Bryan Jones Freshman Flagler Palm Coast 45.47 49.21 54.03 53.49 39.05
  Craig Flakes Junior Mandarin FS FS FS FS FS