March 16-17, 2018
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL

Boys 400m Dash High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jamal Walton Senior Miramar 45.42
2 Monte Parker Junior American Heritage 47.90
3 Caleb Campbell Junior Everglades 50.07
4 Marcus Brown Junior Miami Southridge 50.84
5 Godswill Agim Sophomore South Dade 51.76
6 Elbeson Raphael Sophomore North Miami 53.46
7 Lorenzo Floyd Junior Miami Carol City 55.19
8 Johaun Beresford Senior Miami Carol City 56.39

Boys 400m Dash High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jamal Walton Senior Miramar 46.57 56.82 45.64 53.56 1:00.55 35.40 36.79
2 Monte Parker Junior American Heritage 48.70 42.86 54.55 38.48 53.09 54.55 36.04
3 Caleb Campbell Junior Everglades 49.57 52.05 53.04 38.17 38.17 1:01.97 46.60
4 Johaun Beresford Senior Miami Carol City 50.27 39.72 57.31 1:00.83 56.81 1:01.33 55.80
5 Lorenzo Floyd Junior Miami Carol City 50.40 49.90 45.36 53.43 40.32 49.90 59.98
6 Marcus Brown Junior Miami Southridge 50.65 54.71 59.26 49.13 47.11 50.15 1:05.85
7 Elbeson Raphael Sophomore North Miami 50.84 40.17 47.29 46.78 42.71 40.17 46.78
8 Godswill Agim Sophomore South Dade 50.88 1:02.08 1:01.06 1:03.10 47.83 1:05.13 1:02.08
9 Danny Longman Senior Chaminade-Madonna 50.97 43.84 44.35 39.76 55.56 1:04.23 57.60
10 Tucker Conine Junior St. Thomas Aquinas 51.06 57.19 45.45 46.98 56.68 58.21 1:06.38
11 Jamir Ferguson Senior St. Thomas Aquinas 51.09 1:01.82 38.32 45.99 1:00.80 52.63 51.09
12 Torrie Cox Jr. Freshman Miramar 51.20 1:00.93 57.86 53.25 56.32 53.76 59.40
13 Devon Williams Junior Cypress Bay 51.21 51.21 53.77 1:05.55 44.56 46.61 52.75
14 Michael Watson Senior Everglades 51.37 1:04.22 49.32 36.99 46.75 54.97 57.54
15 Andrew Eloissaint Junior Homestead 51.59 1:03.46 42.31 39.73 37.15 36.12 55.21
16 Cody Brown Freshman Miramar 51.89 1:07.46 55.53 47.74 42.03 52.41 50.86
17 Patrick Ottey Junior Chaminade-Madonna 51.97 1:03.41 44.18 50.93 58.21 49.90 37.94
18 Preston Buckley Senior Homestead 52.11 50.55 50.03 44.82 1:05.66 1:06.70 1:06.18
19 Damion Salsberry Junior Mater Academy 52.48 43.04 44.09 57.73 53.01 55.63 1:04.55
20 Alejandro Garcia Senior Doral Academy 52.72 39.02 1:00.10 59.58 50.09 41.65 1:01.69
21 kareem ritch Senior Somerset Academy (PP) 52.75 1:08.58 52.23 59.61 51.70 1:03.83 43.26
22 Traquan Butler Senior Miami Southridge 52.88 1:06.10 1:07.16 50.77 1:06.10 1:03.46 45.48
23 John Dunmore Junior Chaminade-Madonna 53.24 58.04 53.78 37.27 41.00 55.37 42.60
24 O'Khari Hughes Junior North Broward Prep 53.33 40.53 1:04.53 1:04.00 1:01.33 1:05.07 57.60
25 Nickalus Knight Junior American Heritage 53.51 41.21 50.84 57.26 40.67 45.49 45.49
26 Euniel Fortunato Senior Dr. Krop 53.63 38.62 39.15 39.15 53.63 1:04.90 59.53
27 Rayjae Grant Sophomore North Miami 53.80 55.96 1:04.56 1:07.25 46.27 1:07.79 52.19
28 Jared Plotka Senior NSU University School 53.82 51.67 51.13 55.98 47.37 38.75 54.36
29 Jessie Drain Sophomore Windermere 53.88 49.03 40.95 1:10.05 59.81 46.34 39.88
30 Caleb crenshaw Junior Somerset Academy (PP) 54.21 56.38 1:02.35 53.13 1:09.93 1:02.89 54.21
31 Aaron Cantu Junior Sagemont 54.34 58.69 1:08.47 40.76 49.45 41.85 38.59
32 Nigel White Junior St. Thomas Aquinas 54.80 1:05.22 1:09.05 53.16 55.90 49.87 40.56
33 Jayson Teolous Freshman Miami Southridge 54.91 46.13 43.38 41.74 1:02.05 38.99 1:02.60
34 Richard Dawson Sophomore Mater Academy 55.12 41.34 51.82 55.68 46.86 1:03.94 59.53
35 Alejandro Chavez Senior Cypress Bay 55.36 39.86 1:01.45 47.06 1:05.33 1:00.90 1:00.35
36 Jevon Hinds Senior American 55.48 59.37 1:02.70 51.05 58.81 1:03.25 48.27
37 Darryl Dunn Senior Dr. Krop 55.80 1:05.29 44.09 58.59 1:05.85 58.59 52.46
38 Cedrick Fludd Sophomore American 56.70 41.40 1:03.51 1:10.31 1:08.04 45.36 1:09.18
39 Dewayne Menders Senior Mater Academy 56.94 39.86 55.81 47.83 1:08.33 1:07.76 51.25
40 Sam Weisstein Freshman North Broward Prep 57.08 1:02.22 59.37 58.80 1:01.08 1:09.07 47.38
41 Redwins Fenelus Sophomore Dr. Krop 57.30 58.45 41.83 55.58 1:01.32 42.98 44.13
42 SHAWN HAMPTON Junior Doral Academy 57.65 1:07.45 58.81 42.09 1:09.76 49.01 54.77
43 Javier Sanchez Junior SLAM Academy 58.01 1:14.84 43.51 58.59 1:03.23 1:12.52 46.99
44 Johnny Bankston Junior Westminster Christian 58.09 59.26 1:14.94 48.80 49.38 1:07.39 1:00.42
45 JU'ZION WADE Junior Doral Academy 58.68 1:08.66 1:10.42 1:02.20 1:10.42 1:01.03 1:15.70
46 Kenneth Northerner Junior Florida Christian 59.26 1:04.00 43.86 1:15.86 1:14.08 57.49 53.34
47 Zachri Hall Senior Palmer Trinity 1:00.17 1:05.59 1:10.40 1:09.20 58.37 1:17.62 46.33
48 dylan tirse Freshman Somerset Academy (PP) 1:02.58 48.19 50.07 50.69 50.07 51.32 1:15.10
49 Edwin Carias Freshman SLAM Academy 1:03.84 1:14.06 1:08.95 55.54 1:15.34 51.71 1:11.50
50 Adrian Ulloa Junior Westminster Christian 1:04.98 51.34 1:06.28 48.09 1:03.68 49.39 52.64
51 Rhyan Francis Freshman NSU University School 1:05.01 1:01.11 54.61 1:03.06 51.36 1:21.27 50.06
52 Alex Soto Freshman Dade Christian 1:05.69 1:25.40 51.90 1:22.12 1:21.46 58.47 1:16.20
53 Munos Hector Junior SLAM Academy 1:13.98 1:13.98 57.71 1:25.82 1:04.37 1:08.07 1:16.20
  Antonio Hyppolite Junior Dade Christian DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jamal Walton Senior Miramar 58.22 55.89 46.57 40.05 46.11 32.60
17 Patrick Ottey Junior Chaminade-Madonna 50.41 44.70 51.97 1:03.93 49.90 1:06.01
28 Jared Plotka Senior NSU University School 55.98 58.13 53.82 1:07.82 39.29 1:01.36
30 Caleb crenshaw Junior Somerset Academy (PP) 1:03.97 56.92 54.21 41.20 59.09 1:02.35
33 Jayson Teolous Freshman Miami Southridge 56.56 46.68 54.91 49.42 58.76 1:05.35
46 Kenneth Northerner Junior Florida Christian 55.71 1:11.71 59.26 50.97 1:16.45 59.86
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Danny Longman Senior Chaminade-Madonna 42.82 50.97
16 Cody Brown Freshman Miramar 43.07 51.89
22 Traquan Butler Senior Miami Southridge 47.60 52.88
31 Aaron Cantu Junior Sagemont 47.82 54.34
35 Alejandro Chavez Senior Cypress Bay 42.63 55.36
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Lorenzo Floyd Junior Miami Carol City 58.97 47.38 59.48 50.40 35.28 1:04.01 40.83
12 Torrie Cox Jr. Freshman Miramar 1:03.49 48.13 1:06.56 51.20 38.92 49.16 50.69
13 Devon Williams Junior Cypress Bay 45.58 1:01.97 1:02.48 51.21 46.09 42.00 1:02.99
32 Nigel White Junior St. Thomas Aquinas 58.09 48.78 59.19 54.80 1:05.76 54.80 47.68
36 Jevon Hinds Senior American 43.28 56.59 55.48 55.48 47.16 43.28 1:04.36
42 SHAWN HAMPTON Junior Doral Academy 1:04.57 1:01.69 43.82 57.65 49.01 1:07.45 1:04.57
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Marcus Brown Junior Miami Southridge 50.65 50.65
23 John Dunmore Junior Chaminade-Madonna 53.78 53.24
45 JU'ZION WADE Junior Doral Academy 52.82 58.68
49 Edwin Carias Freshman SLAM Academy 52.99 1:03.84
53 Munos Hector Junior SLAM Academy 1:15.46 1:13.98
  Antonio Hyppolite Junior Dade Christian DNF DNF
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Jamir Ferguson Senior St. Thomas Aquinas 1:03.36 51.09
14 Michael Watson Senior Everglades 43.67 51.37
15 Andrew Eloissaint Junior Homestead 44.37 51.59
20 Alejandro Garcia Senior Doral Academy 59.58 52.72
43 Javier Sanchez Junior SLAM Academy 47.57 58.01
44 Johnny Bankston Junior Westminster Christian 45.90 58.09
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Monte Parker Junior American Heritage 58.44 42.86 39.45 37.50 38.48 48.70
4 Johaun Beresford Senior Miami Carol City 35.19 50.27 1:04.85 46.25 35.19 50.27
7 Elbeson Raphael Sophomore North Miami 1:02.03 40.68 54.91 49.32 43.22 50.84
10 Tucker Conine Junior St. Thomas Aquinas 45.96 43.92 1:01.79 45.45 53.62 51.06
21 kareem ritch Senior Somerset Academy (PP) 42.73 45.37 1:00.14 1:04.89 43.26 52.75
25 Nickalus Knight Junior American Heritage 41.74 59.40 42.81 55.65 38.00 53.51
51 Rhyan Francis Freshman NSU University School 53.31 1:09.56 1:19.97 1:15.42 52.01 1:05.01
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Preston Buckley Senior Homestead 52.11 57.33
26 Euniel Fortunato Senior Dr. Krop 53.63 52.56
34 Richard Dawson Sophomore Mater Academy 55.12 41.34
39 Dewayne Menders Senior Mater Academy 56.94 50.11
40 Sam Weisstein Freshman North Broward Prep 57.08 59.94
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Godswill Agim Sophomore South Dade 52.92 1:02.08 37.15 44.78 52.92 50.88
19 Damion Salsberry Junior Mater Academy 45.14 1:03.50 59.83 47.24 1:07.70 52.48
24 O'Khari Hughes Junior North Broward Prep 1:06.67 51.73 48.00 53.33 54.40 53.33
27 Rayjae Grant Sophomore North Miami 45.20 44.66 1:09.94 1:09.94 58.11 53.80
38 Cedrick Fludd Sophomore American 43.10 42.53 53.87 56.14 1:06.34 56.70
47 Zachri Hall Senior Palmer Trinity 1:12.81 59.57 1:11.00 1:08.00 57.17 1:00.17
50 Adrian Ulloa Junior Westminster Christian 48.74 1:19.28 1:18.63 50.04 57.19 1:04.98
Boys 400m Dash High School Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Caleb Campbell Junior Everglades 49.57
29 Jessie Drain Sophomore Windermere 53.88
37 Darryl Dunn Senior Dr. Krop 55.80
41 Redwins Fenelus Sophomore Dr. Krop 57.30
48 dylan tirse Freshman Somerset Academy (PP) 1:02.58
52 Alex Soto Freshman Dade Christian 1:05.69