March 22-23, 2018
|
South Florida - Tampa, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Louis Corgliano SR-4 Maryland 4:10.07 3:29.96 4:40.74 3:55.91 4:26.58
2 Carlin Berryhill SO-2 Florida Gulf Coast 3:39.87 3:18.60 4:08.24 3:56.42 4:03.52
3 Patrick Hanley SR-4 Maryland 5:02.82 4:58.01 4:33.98 4:00.33 3:14.67
4 Evan Babatz FR-1 South Florida 4:43.88 3:11.68 3:11.68 4:02.63 4:39.03
5 Daniel Kiptoo JR-3 Bethune-Cookman 3:02.86 4:01.38 2:55.55 4:03.81 3:00.42
6 Sean Trainor JR-3 Webber 3:49.86 4:06.98 4:58.33 4:04.53 3:44.97
7 Lucas Sidle SO-2 VCU 5:02.45 2:57.04 2:59.50 4:05.89 5:04.91
8 Christian Malick FR-1 Tampa 3:29.68 4:14.08 3:42.02 4:06.68 4:21.48
9 Evan Williams FR-1 Florida Southern 5:02.86 3:58.31 3:43.42 4:08.24 4:00.80
10 Tadgh McGinty FR-1 Saint Leo 3:43.86 4:08.73 5:05.94 4:08.73 5:13.40
11 James Harkless SR-4 Warner 4:11.38 4:06.41 4:11.38 4:08.89 3:19.12
12 Ricardo Reyes Senior UNAT-South Florida 3:07.41 3:52.39 3:52.39 4:09.88 4:42.37
13 Joe Weber JR-3 Tampa 5:04.23 3:53.83 3:43.78 4:11.43 3:28.69
14 Cameron Berryhill SO-2 Bethune-Cookman 4:43.60 5:29.18 4:48.66 4:13.21 4:38.54
15 Brice Easton FR-1 Tampa 5:29.33 3:04.93 5:01.47 4:13.33 3:42.93
16 James Dooley FR-1 Tampa 3:34.36 4:45.82 3:03.74 4:15.19 5:11.34
17 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 3:21.70 4:43.40 3:44.68 4:15.31 3:37.02
18 Joshua Read JR-3 Palm Beach Atlantic 4:48.66 5:29.53 5:26.98 4:15.45 4:25.67
19 Royer Baez SO-2 FIU 4:28.42 3:19.40 3:34.73 4:15.63 4:28.42
20 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 2:59.04 3:52.75 3:14.38 4:15.76 3:14.38
21 Alvaro Rivadeneira JR-3 Webber 4:58.72 4:43.13 3:35.60 4:19.75 5:27.29
22 Ari Guardascione-Wolf FR-1 Webber 3:30.91 4:20.38 3:33.52 4:20.38 3:28.31
23 Mitch Arnold SR-4 Tampa 5:21.64 3:13.51 4:18.88 4:21.49 3:31.81
24 Daniel Areces SO-2 FIU 4:50.32 5:16.48 3:55.40 4:21.55 4:32.02
25 Michael Noltion SO-2 Edward Waters 5:27.13 4:34.79 5:00.96 4:21.70 4:53.11
26 Micheal Spearman FR-1 Southern Wesleyan 5:31.72 3:43.78 4:33.80 4:23.27 5:34.36
27 Alec Dominguez JR-3 FIU 3:54.37 3:49.10 3:30.67 4:23.33 3:22.77
28 Konnor Palacios FR-1 Southern Wesleyan 5:40.68 3:23.35 4:18.81 4:24.09 4:26.73
29 Jorge Areces JR-3 FIU 5:17.73 5:12.43 4:11.54 4:24.77 4:53.90
30 Justin Nesbit FR-1 Palm Beach Atlantic 3:35.60 5:11.42 3:08.98 4:26.17 5:11.42
31 Brendan Twiggs FR-1 UNAT-Tampa 5:02.49 3:34.16 5:02.49 4:27.69 4:41.08
32 Mason Sims JR-3 Southern Wesleyan 5:36.99 4:10.02 3:21.11 4:31.76 5:45.14
33 David Suarez SO-2 FIU 4:35.77 5:35.84 5:05.81 4:33.04 3:43.90
34 Triston Viara FR-1 Tampa 5:29.24 5:53.93 3:50.47 4:34.36 5:04.54
35 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 5:41.33 5:22.06 5:35.82 4:35.26 4:51.78
36 Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern 5:58.65 4:13.81 3:37.95 4:35.88 4:57.95
37 Michael Papa JR-3 Florida Southern 4:38.77 6:03.24 3:59.35 4:41.58 3:25.56
38 Mikhail Kakoulin   Unattached 5:01.75 3:37.15 3:51.25 4:42.01 3:23.05
39 Brice Baird FR-1 Palm Beach Atlantic 5:23.19 3:56.62 3:39.31 4:48.56 3:30.65
40 Isaiah Boyd FR-1 Keiser University 3:36.84 4:07.82 4:54.29 5:09.77 4:51.19
  David Tampa JR-3 South Florida DNF DNF DNF DNF DNF
  Austin akpo   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Louis Corgliano SR-4 Maryland 3:55.91
2 Carlin Berryhill SO-2 Florida Gulf Coast 3:56.42
3 Patrick Hanley SR-4 Maryland 4:00.33
4 Evan Babatz FR-1 South Florida 4:02.63
5 Daniel Kiptoo JR-3 Bethune-Cookman 4:03.81
9 Evan Williams FR-1 Florida Southern 4:08.24
  David Tampa JR-3 South Florida DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Sean Trainor JR-3 Webber 4:04.53
7 Lucas Sidle SO-2 VCU 4:05.89
8 Christian Malick FR-1 Tampa 4:06.68
10 Tadgh McGinty FR-1 Saint Leo 4:08.73
11 James Harkless SR-4 Warner 4:08.89
12 Ricardo Reyes Senior UNAT-South Florida 4:09.88
13 Joe Weber JR-3 Tampa 4:11.43
14 Cameron Berryhill SO-2 Bethune-Cookman 4:13.21
15 Brice Easton FR-1 Tampa 4:13.33
16 James Dooley FR-1 Tampa 4:15.19
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 4:15.31 4:22.97 5:19.14 4:35.74
18 Joshua Read JR-3 Palm Beach Atlantic 4:15.45 5:06.54 3:26.92 4:07.79
20 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 4:15.76 4:51.57 4:05.53 4:54.13
21 Alvaro Rivadeneira JR-3 Webber 4:19.75 4:32.74 5:32.48 5:06.51
23 Mitch Arnold SR-4 Tampa 4:21.49 4:34.57 3:13.51 4:31.95
25 Michael Noltion SO-2 Edward Waters 4:21.70 5:03.58 3:11.05 3:24.13
26 Micheal Spearman FR-1 Southern Wesleyan 4:23.27 4:52.23 4:15.38 3:49.05
28 Konnor Palacios FR-1 Southern Wesleyan 4:24.09 4:45.22 5:35.40 3:07.51
30 Justin Nesbit FR-1 Palm Beach Atlantic 4:26.17 4:28.84 3:22.29 4:18.19
31 Brendan Twiggs FR-1 UNAT-Tampa 4:27.69 4:03.60 4:57.14 4:51.79
32 Mason Sims JR-3 Southern Wesleyan 4:31.76 3:10.24 3:53.72 3:34.69
34 Triston Viara FR-1 Tampa 4:34.36 3:47.72 5:51.18 4:45.34
35 Brandon Cruz SO-2 Saint Leo 4:35.26 5:24.81 5:46.83 5:02.79
36 Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern 4:35.88 5:42.10 3:37.95 3:54.50
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Royer Baez SO-2 FIU 4:15.63 3:29.62 4:53.98 4:18.19 4:38.64 3:47.51
22 Ari Guardascione-Wolf FR-1 Webber 4:20.38 4:20.38 4:30.80 3:12.69 3:33.52 3:43.93
24 Daniel Areces SO-2 FIU 4:21.55 4:13.71 4:32.02 3:13.55 3:58.01 3:16.17
27 Alec Dominguez JR-3 FIU 4:23.33 4:18.07 5:26.53 4:41.77 5:18.63 3:46.47
29 Jorge Areces JR-3 FIU 4:24.77 5:04.49 4:03.59 3:34.47 3:15.93 3:42.41
33 David Suarez SO-2 FIU 4:33.04 3:49.36 5:16.73 4:38.50 4:49.43 5:52.23
37 Michael Papa JR-3 Florida Southern 4:41.58 3:19.93 6:03.24 3:19.93 3:25.56 3:50.90
38 Mikhail Kakoulin   Unattached 4:42.01 4:58.93 3:25.87 5:46.88 3:56.89 4:36.37
39 Brice Baird FR-1 Palm Beach Atlantic 4:48.56 3:59.51 3:47.97 3:22.00 6:00.70 5:17.42
40 Isaiah Boyd FR-1 Keiser University 5:09.77 4:17.11 5:06.68 6:05.53 4:23.31 6:14.83
  Austin akpo   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF