March 16-17, 2018
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA

Men 1500 M

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Patrick Fleming JR-3 Georgia Tech 3:52.54 3:17.66
2 Andrew Kent FR-1 Georgia Tech 3:53.23 3:06.59
3 Humberto Freire SO-2 Florida State 3:53.23 4:30.55
4 Christian Bowles JR-3 Georgia Tech 3:55.07 3:52.72
5 Griff Graves   Unattached 3:55.21 4:54.02
6 Matthew Magee SR-4 Florida State 3:55.52 4:19.08
7 John Lyons SO-2 Georgia Tech 3:56.49 3:49.40
8 Michael Reilly FR-1 Georgia Tech 3:57.09 3:54.72
9 Braeden Collins FR-1 Georgia Tech 3:58.20 4:22.02
10 Chase Kennedy FR-1 Kennesaw State 3:58.57 4:51.06
11 Andrew Matson SO-2 Georgia Tech 3:58.60 2:51.80
12 Alex Carter JR-3 Lee (Tenn.) 3:58.97 4:39.60
13 Dominic Collichio SR-4 UNC-Asheville 3:59.00 4:30.07
14 Khayvon Benson SO-2 Shorter 3:59.78 2:59.84
15 Ryan Peck SR-4 Georgia Tech 3:59.91 2:55.14
16 Noah Churchwell SO-2 Columbus St. 4:01.04 3:10.43
17 Charles Asouzu SO-2 Columbus St. 4:03.00 4:56.46
18 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 4:05.27 3:50.56
19 Will Hasse SO-2 Kennesaw State 4:05.72 2:52.01
20 Taylor Vroon FR-1 Belmont 4:05.78 4:37.74
21 Sage Turner SO-2 UNC-Asheville 4:05.85 3:58.48
22 Matthew Butler SR-4 Florida State 4:07.13 4:34.32
23 Chilton Birdwhistell SR-4 UNC-Asheville 4:07.24 3:52.41
24 Matthew Barrera JR-3 UNC-Asheville 4:12.52 3:47.27
25 Mark Duggan JR-3 Shorter 4:14.60 3:28.78
26 John Scarborough FR-1 Shorter 4:21.34 3:55.21
27 Pieter DuToit FR-1 SCAD Atlanta 4:27.83 4:54.62
28 Ben LeBlanc   Atlanta Track Club 4:33.44 5:28.13
29 Bayete Chinwendu SO-2 SCAD Atlanta 4:47.25 4:38.64
  Nahom Solomon SR-4 Georgia Tech DNF DNF
  Avery Bartlett JR-3 Georgia Tech DNF DNF
Men 1500 M Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Patrick Fleming JR-3 Georgia Tech 3:52.54 4:46.03 3:43.24
2 Andrew Kent FR-1 Georgia Tech 3:53.23 2:45.60 3:27.58
3 Humberto Freire SO-2 Florida State 3:53.23 3:13.58 4:44.54
4 Christian Bowles JR-3 Georgia Tech 3:55.07 4:18.58 3:15.11
5 Griff Graves   Unattached 3:55.21 4:37.55 4:56.37
6 Matthew Magee SR-4 Florida State 3:55.52 3:48.46 3:13.13
9 Braeden Collins FR-1 Georgia Tech 3:58.20 4:22.02 4:22.02
11 Andrew Matson SO-2 Georgia Tech 3:58.60 2:47.02 4:43.94
22 Matthew Butler SR-4 Florida State 4:07.13 4:34.32 3:35.01
  Avery Bartlett JR-3 Georgia Tech DNF DNF DNF
Men 1500 M Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 John Lyons SO-2 Georgia Tech 4:53.25 3:35.21 3:44.67 3:56.49 3:18.66
8 Michael Reilly FR-1 Georgia Tech 3:54.72 3:16.79 4:16.06 3:57.09 3:38.13
10 Chase Kennedy FR-1 Kennesaw State 4:48.67 3:10.86 3:46.65 3:58.57 3:56.19
12 Alex Carter JR-3 Lee (Tenn.) 3:23.13 3:51.80 5:01.11 3:58.97 3:25.52
13 Dominic Collichio SR-4 UNC-Asheville 4:49.19 2:56.86 3:32.71 3:59.00 4:10.95
14 Khayvon Benson SO-2 Shorter 4:06.98 3:35.81 4:47.74 3:59.78 3:28.61
15 Ryan Peck SR-4 Georgia Tech 4:50.30 4:21.51 3:52.72 3:59.91 3:59.91
16 Noah Churchwell SO-2 Columbus St. 5:08.54 3:41.76 4:01.04 4:01.04 3:48.99
17 Charles Asouzu SO-2 Columbus St. 5:13.47 3:14.40 3:26.55 4:03.00 4:54.03
20 Taylor Vroon FR-1 Belmont 4:13.16 4:30.36 4:50.02 4:05.78 3:21.54
25 Mark Duggan JR-3 Shorter 3:26.23 4:04.42 4:06.97 4:14.60 4:24.79
  Nahom Solomon SR-4 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500 M Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Thomas Little SO-2 UNC-Asheville 4:05.27 4:12.63
19 Will Hasse SO-2 Kennesaw State 4:05.72 5:12.07
21 Sage Turner SO-2 UNC-Asheville 4:05.85 2:59.47
23 Chilton Birdwhistell SR-4 UNC-Asheville 4:07.24 3:42.52
24 Matthew Barrera JR-3 UNC-Asheville 4:12.52 3:29.60
26 John Scarborough FR-1 Shorter 4:21.34 3:52.60
27 Pieter DuToit FR-1 SCAD Atlanta 4:27.83 5:29.43
28 Ben LeBlanc   Atlanta Track Club 4:33.44 3:22.35
29 Bayete Chinwendu SO-2 SCAD Atlanta 4:47.25 3:23.95