April 20-21, 2018
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Noah Perkins SO-2 North Florida 12:44.70 12:10.33 14:19.21 11:35.96
2 Matthew Munns SR-4 Georgia Tech 12:13.41 11:38.90 14:22.83 17:49.91
3 Ryan Peck SR-4 Georgia Tech 15:58.77 16:16.04 14:23.75 10:21.90
4 Christian Bowles JR-3 Georgia Tech 12:42.47 11:15.83 14:26.44 16:27.75
5 Kaden Eaton SR-4 Belmont 16:13.64 14:38.02 14:29.32 17:40.57
6 Rob Leverone SO-2 North Florida 15:05.74 16:15.41 14:30.90 12:20.27
7 Tanner Shaw SR-4 Georgia Tech 15:49.82 16:50.82 14:31.39 18:09.24
8 Andrew Kent FR-1 Georgia Tech 16:34.25 12:01.49 14:39.86 12:19.09
9 Matt McBrien SO-2 Georgia Tech 12:42.99 16:33.66 14:47.19 17:53.50
10 Taylor Scarbrough SO-2 Western Kentucky 14:49.33 18:13.88 14:49.33 15:24.91
11 Vincent langat SO-2 Jackson State 11:26.77 12:29.20 14:51.90 18:43.80
12 Collin Silliman   Georgia College 18:00.91 14:08.65 14:53.31 16:49.44
13 Matt Inman FR-1 Charleston Southern 13:33.27 12:30.71 14:53.70 10:52.41
14 Chase Ballard JR-3 Belmont 13:43.43 10:35.48 14:55.03 19:23.54
15 Daniel White FR-1 Belmont 11:03.04 14:38.07 14:55.99 18:22.07
16 Kyle Johnson SO-2 Lipscomb 16:00.16 17:20.92 14:57.34 14:12.48
17 Ryan Speir   Pacers/GRC New Balance 17:57.00 14:57.50 14:57.50 11:04.15
18 Carl Oberfeitinger SR-4 East Tenn. St. 12:07.23 18:42.27 14:57.81 13:01.10
19 Trevor Dominy FR-1 Charleston Southern 14:35.29 19:33.07 15:02.36 12:37.99
20 Nathan Longfellow SO-2 East Tenn. St. 11:29.17 11:01.97 15:06.80 12:41.72
21 Tyler Roberts SO-2 Tampa 12:26.02 18:57.22 15:09.77 12:16.92
22 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 18:31.63 11:14.27 15:11.17 19:17.19
23 Louis Morris SO-2 East Tenn. St. 11:51.13 19:26.98 15:11.70 18:32.28
24 Adam Huff FR-1 Charleston Southern 15:02.93 11:24.04 15:12.05 19:36.55
25 Brennan Silliman   Georgia College 17:21.00 13:14.44 15:13.15 19:19.70
26 Patrick Smith FR-1 Lipscomb 19:50.39 14:11.59 15:15.68 14:48.21
27 Jackson Vroon FR-1 Belmont 13:17.83 12:13.64 15:17.04 17:34.60
28 Dax Willette FR-1 SCAD Atlanta 17:01.65 13:29.96 15:20.40 12:07.12
29 Ryan Miller SR-4 Georgia Tech 17:30.78 19:30.60 15:21.73 13:03.47
30 Michael Rohdy SR-4 Samford 17:50.85 14:36.99 15:23.14 15:50.84
31 Alex Schell FR-1 Western Kentucky 12:09.65 14:28.19 15:23.60 10:55.76
32 Nate Reichard Freshman Unattached 18:01.47 19:06.17 15:24.33 14:01.14
33 Will Peters SO-2 Boston College 13:15.21 11:15.01 15:24.66 13:33.70
34 Davis Stockwell Sophomore Unattached 12:01.40 18:11.35 15:24.87 11:42.91
35 Brian McDavitt SR-4 Boston College 16:02.75 10:57.27 15:25.72 19:07.90
36 Jaison Morning JR-3 Valdosta State 18:13.00 11:16.18 15:26.27 17:08.16
37 Ryan Peppenhorst Junior Unattached 18:42.39 18:14.56 15:27.59 17:37.46
38 Matthew Cashin FR-1 North Florida 16:07.64 11:56.43 15:30.42 15:02.51
39 Marc Reiser Sophomore Unattached 14:01.82 14:20.53 15:35.35 16:50.18
40 Nick Morfesi SR-4 Tampa 18:35.53 13:16.81 15:37.42 20:18.65
41 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 18:37.71 18:37.71 15:39.25 11:06.87
42 Jack Bradley Sophomore Unattached 18:47.39 13:18.57 15:39.49 15:20.70
43 Joe Weber JR-3 Tampa 20:20.04 12:04.40 15:53.15 11:16.74
44 Tom Buff Sophomore Unattached 17:31.35 13:32.41 15:55.77 18:00.02
45 Austin Bailey Freshman Unattached 11:47.37 19:51.86 16:08.99 14:32.10
46 Michael Wilson FR-1 Tampa 18:40.33 19:38.79 16:14.20 13:28.59
47 Quinn Burden Freshman Unattached 19:14.73 14:06.14 16:35.45 16:05.59
  Jaymee Domoney FR-1 Charleston Southern DNF DNF DNF DNF
  Luis Torres SO-2 Emory DNF DNF DNF DNF
  Brandon Lasater   Atlanta Track Club DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Noah Perkins SO-2 North Florida 14:19.21 15:27.95 12:44.70
2 Matthew Munns SR-4 Georgia Tech 14:22.83 14:57.35 14:31.46
3 Ryan Peck SR-4 Georgia Tech 14:23.75 11:31.00 17:42.42
4 Christian Bowles JR-3 Georgia Tech 14:26.44 18:37.71 18:11.72
5 Kaden Eaton SR-4 Belmont 14:29.32 18:06.65 16:22.34
6 Rob Leverone SO-2 North Florida 14:30.90 13:03.81 10:09.63
7 Tanner Shaw SR-4 Georgia Tech 14:31.39 18:44.10 11:19.69
8 Andrew Kent FR-1 Georgia Tech 14:39.86 16:16.65 18:28.63
9 Matt McBrien SO-2 Georgia Tech 14:47.19 11:40.88 15:04.94
12 Collin Silliman   Georgia College 14:53.31 13:50.78 13:50.78
13 Matt Inman FR-1 Charleston Southern 14:53.70 17:52.44 19:21.81
15 Daniel White FR-1 Belmont 14:55.99 15:31.83 10:27.20
16 Kyle Johnson SO-2 Lipscomb 14:57.34 11:30.96 10:46.09
17 Ryan Speir   Pacers/GRC New Balance 14:57.50 11:31.08 16:27.25
18 Carl Oberfeitinger SR-4 East Tenn. St. 14:57.81 10:55.41 16:18.62
23 Louis Morris SO-2 East Tenn. St. 15:11.70 10:38.19 13:22.30
25 Brennan Silliman   Georgia College 15:13.15 14:36.63 12:37.92
26 Patrick Smith FR-1 Lipscomb 15:15.68 14:57.37 13:53.27
29 Ryan Miller SR-4 Georgia Tech 15:21.73 13:58.78 17:49.21
34 Davis Stockwell Sophomore Unattached 15:24.87 17:43.60 18:02.10
35 Brian McDavitt SR-4 Boston College 15:25.72 18:30.87 16:12.01
  Jaymee Domoney FR-1 Charleston Southern DNF DNF DNF
  Luis Torres SO-2 Emory DNF DNF DNF
  Brandon Lasater   Atlanta Track Club DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Taylor Scarbrough SO-2 Western Kentucky 14:49.33 10:49.21 10:58.11
11 Vincent langat SO-2 Jackson State 14:51.90 15:18.66 18:17.04
14 Chase Ballard JR-3 Belmont 14:55.03 14:28.18 12:22.88
19 Trevor Dominy FR-1 Charleston Southern 15:02.36 16:41.62 16:50.65
20 Nathan Longfellow SO-2 East Tenn. St. 15:06.80 11:29.17 11:47.31
21 Tyler Roberts SO-2 Tampa 15:09.77 18:02.63 18:11.73
22 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 15:11.17 17:00.51 15:56.73
24 Adam Huff FR-1 Charleston Southern 15:12.05 17:47.10 17:37.98
27 Jackson Vroon FR-1 Belmont 15:17.04 19:15.47 19:06.30
28 Dax Willette FR-1 SCAD Atlanta 15:20.40 13:48.36 19:01.30
30 Michael Rohdy SR-4 Samford 15:23.14 16:46.23 12:46.21
31 Alex Schell FR-1 Western Kentucky 15:23.60 19:32.98 11:51.18
32 Nate Reichard Freshman Unattached 15:24.33 17:42.98 18:29.20
33 Will Peters SO-2 Boston College 15:24.66 11:15.01 13:24.46
36 Jaison Morning JR-3 Valdosta State 15:26.27 18:31.53 14:21.44
37 Ryan Peppenhorst Junior Unattached 15:27.59 11:26.42 15:55.42
38 Matthew Cashin FR-1 North Florida 15:30.42 17:40.68 20:00.25
39 Marc Reiser Sophomore Unattached 15:35.35 16:03.41 15:26.00
40 Nick Morfesi SR-4 Tampa 15:37.42 17:11.17 16:05.55
41 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 15:39.25 18:28.32 11:53.83
42 Jack Bradley Sophomore Unattached 15:39.49 12:22.20 14:24.33
43 Joe Weber JR-3 Tampa 15:53.15 16:02.69 19:13.32
44 Tom Buff Sophomore Unattached 15:55.77 11:56.83 16:24.45
45 Austin Bailey Freshman Unattached 16:08.99 15:49.61 18:14.96
46 Michael Wilson FR-1 Tampa 16:14.20 18:50.08 19:09.56
47 Quinn Burden Freshman Unattached 16:35.45 21:04.23 16:25.50