February 17, 2018
|
Principia-Jim Crafton Training Center - Elsah, IL
|
200m (Flat)

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Eli Ten Eyck Senior Pittsfield 4:30.06 4:00.36 3:41.45
2 Ryan Skowronski Senior Shelbyville 4:35.89 5:17.28 3:46.23
3 Roland Prenzler Junior Edwardsville 4:36.81 4:03.60 5:57.09
4 Bryaun Manuel Senior East St. Louis 4:45.59 5:02.73 5:42.71
5 Zach Walters Sophomore Edwardsville 4:47.21 5:41.78 4:32.85
6 Otis Sanders Junior Pleasant Plains 4:51.18 6:09.80 4:45.36
7 Drake Bleier Freshman Triad 4:52.35 3:50.96 3:39.27
8 Patrick Thompson Senior Mascoutah 4:56.37 5:23.05 3:45.25
9 Theo Paxton Freshman Collinsville 4:56.87 4:39.06 4:30.16
10 Ben Walter Sophomore Triad 4:58.94 4:55.95 4:05.13
11 Easton Rosen Freshman Highland 5:07.65 6:36.87 5:32.27
12 Seth Martin Junior Triad 5:09.23 4:04.30 4:47.59
13 Darion Taylor Senior Mascoutah 5:09.51 5:12.61 5:12.61
14 Christian Cazier Junior Jersey 5:09.82 5:25.32 4:01.66
15 Kristian Knecht Freshman Mascoutah 5:09.85 6:33.51 5:28.45
16 Jacob Sewell Senior Collinsville 5:10.45 6:18.75 5:44.60
17 Bailey Lippold Junior Carlinville 5:12.79 4:57.15 3:45.21
18 Benito Hernandez Senior Collinsville 5:14.17 5:29.88 5:33.02
19 Josh Loeh Freshman Highland 5:15.37 4:46.99 4:02.84
20 Jack Blomme Senior Granite City 5:15.68 4:44.12 4:31.49
21 Aidan Sampson Senior Granite City 5:16.64 6:38.97 5:35.64
22 Cody Rohdemann Sophomore Shelbyville 5:18.39 4:59.29 3:58.80
23 Cameron Walker Sophomore East St. Louis 5:20.37 5:39.60 6:14.84
24 Eli Smithers Freshman Pittsfield 5:28.13 4:29.07 4:29.07
25 Jacob Rummerfield Sophomore Alton Marquette 5:28.43 6:50.54 7:06.96
26 Stephen Glasgow Freshman Granite City 5:29.00 6:28.22 4:03.46
27 Cameron Smith Junior Belleville West 5:33.83 7:00.63 5:37.17
28 Joao Nail Sophomore Jersey 5:36.75 4:02.46 4:46.24
29 Garrett McNally Senior Belleville West 5:36.88 4:05.93 6:10.57
30 Ben Moehn Junior Alton Marquette 5:37.49 6:31.49 4:19.87
31 Joshua Schilling Junior Vandalia 5:37.99 4:27.02 6:18.55
32 Ryan Shustrin Senior Edwardsville 5:39.94 4:28.56 7:21.93
  Luke Robben Senior Belleville West DNS DNS DNS
  Garrett Ballew Freshman McCracken County High DNS DNS DNS
  Noah McClintock Sophomore Alton Marquette DNS DNS DNS
  Andrew Bertman Junior Jersey DNS DNS DNS
  Connor Scholl Sophomore McCracken County High DNS DNS DNS
  Steven Melin Junior Pleasant Plains DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Darion Taylor Senior Mascoutah 4:32.37 4:19.99 5:09.51 4:50.94 5:59.04
20 Jack Blomme Senior Granite City 4:44.12 5:44.10 5:15.68 5:50.41 4:28.33
21 Aidan Sampson Senior Granite City 4:44.98 5:10.31 5:16.64 6:26.30 6:07.31
22 Cody Rohdemann Sophomore Shelbyville 5:24.76 6:47.54 5:18.39 3:49.24 3:52.43
23 Cameron Walker Sophomore East St. Louis 5:13.97 5:23.58 5:20.37 4:54.74 6:05.23
24 Eli Smithers Freshman Pittsfield 5:37.98 6:30.48 5:28.13 4:38.91 6:37.04
25 Jacob Rummerfield Sophomore Alton Marquette 4:45.74 4:26.03 5:28.43 3:59.76 4:09.61
26 Stephen Glasgow Freshman Granite City 4:39.65 7:07.70 5:29.00 4:42.94 4:13.33
28 Joao Nail Sophomore Jersey 5:03.08 4:59.71 5:36.75 5:43.49 5:03.08
29 Garrett McNally Senior Belleville West 5:43.62 7:14.58 5:36.88 7:17.95 5:40.25
31 Joshua Schilling Junior Vandalia 4:10.12 5:31.23 5:37.99 6:08.41 5:41.37
32 Ryan Shustrin Senior Edwardsville 6:41.13 7:01.53 5:39.94 6:41.13 4:25.16
  Connor Scholl Sophomore McCracken County High DNS DNS DNS DNS DNS
  Garrett Ballew Freshman McCracken County High DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Easton Rosen Freshman Highland 4:43.04 5:53.80 5:35.34 4:15.35 5:35.34 5:07.65 6:03.03
12 Seth Martin Junior Triad 5:18.51 5:40.16 5:46.34 6:32.73 5:43.25 5:09.23 6:32.73
14 Christian Cazier Junior Jersey 5:43.90 6:21.08 3:39.98 5:25.32 4:14.06 5:09.82 5:40.81
15 Kristian Knecht Freshman Mascoutah 5:31.54 5:09.85 4:48.16 4:04.79 6:14.92 5:09.85 5:37.74
17 Bailey Lippold Junior Carlinville 4:19.62 6:34.12 4:13.36 5:09.67 3:51.47 5:12.79 6:21.61
19 Josh Loeh Freshman Highland 5:31.14 4:34.38 5:56.37 6:49.99 4:40.68 5:15.37 5:24.84
27 Cameron Smith Junior Belleville West 6:03.88 5:47.19 6:53.95 5:00.45 4:53.77 5:33.83 6:03.88
30 Ben Moehn Junior Alton Marquette 6:01.12 6:28.12 5:23.99 4:13.12 4:26.62 5:37.49 5:13.87
  Steven Melin Junior Pleasant Plains DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Andrew Bertman Junior Jersey DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Noah McClintock Sophomore Alton Marquette DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Robben Senior Belleville West DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eli Ten Eyck Senior Pittsfield 3:09.05 3:33.35 3:38.75 4:19.26 4:30.06 5:15.97 3:14.45
2 Ryan Skowronski Senior Shelbyville 5:39.35 5:03.48 5:58.66 3:54.51 4:35.89 3:37.96 3:43.47
3 Roland Prenzler Junior Edwardsville 5:57.09 4:00.83 4:03.60 3:58.06 4:36.81 3:38.68 4:45.12
4 Bryaun Manuel Senior East St. Louis 5:56.99 5:39.86 5:48.42 3:45.62 4:45.59 3:51.33 5:48.42
5 Zach Walters Sophomore Edwardsville 4:29.98 5:30.30 4:07.00 5:36.04 4:47.21 6:07.63 5:27.42
6 Otis Sanders Junior Pleasant Plains 4:57.01 4:39.54 5:08.65 5:23.21 4:51.18 4:59.92 4:04.60
7 Drake Bleier Freshman Triad 3:42.19 4:02.65 6:02.52 6:05.44 4:52.35 5:15.74 4:02.65
8 Patrick Thompson Senior Mascoutah 5:08.23 3:57.10 6:07.50 6:07.50 4:56.37 4:14.88 5:31.94
9 Theo Paxton Freshman Collinsville 3:42.66 5:44.37 6:14.06 5:26.56 4:56.87 6:11.09 4:59.84
10 Ben Walter Sophomore Triad 4:46.99 4:11.11 5:01.93 3:32.25 4:58.94 6:19.66 5:37.81
16 Jacob Sewell Senior Collinsville 5:41.50 6:40.48 3:55.95 4:30.10 5:10.45 5:07.35 5:01.14
18 Benito Hernandez Senior Collinsville 5:20.46 5:55.02 6:04.44 5:39.31 5:14.17 6:23.29 4:45.90