February 23-24, 2018
|
Hillsdale-Margot V. Biermann AC - Hillsdale, MI
|
200m (Flat)

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Semoy Hemmings SO-2 Findlay 57.88 1:12.35 1:01.94 10
2 Jetaiya Smith JR-3 Walsh 58.56 1:10.86 1:10.86 8
3 Victoria Wichman SR-4 Hillsdale 58.63 1:01.57 1:14.46 6
4 Carmen Botha FR-1 Hillsdale 58.84 1:08.26 1:00.02 5
5 Lorina Clemence SO-2 Hillsdale 58.90 55.96 1:14.22 4
6 Rebekah Carr SO-2 Malone 58.93 48.33 1:00.11 3
7 Jenna Shipman SO-2 Findlay 1:00.71 49.18 52.21 2
8 Cyann Moyer FR-1 Ursuline (Ohio) 1:01.23 50.82 55.72 1
Women's 400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Carmen Botha FR-1 Hillsdale 58.84 5
5 Lorina Clemence SO-2 Hillsdale 58.90 4
6 Rebekah Carr SO-2 Malone 58.93 3
8 Cyann Moyer FR-1 Ursuline (Ohio) 1:01.23 1
Women's 400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Semoy Hemmings SO-2 Findlay 57.88 1:05.41 1:10.62 1:14.09 10
2 Jetaiya Smith JR-3 Walsh 58.56 1:11.45 1:15.55 50.95 8
3 Victoria Wichman SR-4 Hillsdale 58.63 1:05.67 1:07.43 48.67 6
7 Jenna Shipman SO-2 Findlay 1:00.71 1:14.07 49.18 1:15.89 2

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Semoy Hemmings SO-2 Findlay 1:08.07 43.43 1:02.20 1:14.53 58.68
2 Jetaiya Smith JR-3 Walsh 44.84 53.10 48.97 1:07.25 58.99
3 Lorina Clemence SO-2 Hillsdale 1:10.10 48.12 1:14.25 1:02.97 59.40
4 Rebekah Carr SO-2 Malone 1:07.35 50.07 59.60 1:04.37 59.60
5 Victoria Wichman SR-4 Hillsdale 47.35 1:04.73 1:13.12 42.55 59.93
6 Carmen Botha FR-1 Hillsdale 45.62 51.02 58.22 49.82 1:00.02
7 Jenna Shipman SO-2 Findlay 1:06.06 1:18.78 56.36 52.12 1:00.60
8 Cyann Moyer FR-1 Ursuline (Ohio) 54.78 1:00.26 52.95 1:02.08 1:00.86
9 Amber Murphy SO-2 Malone 46.53 44.08 1:17.75 47.14 1:01.22
10 Elisha Cooper SO-2 Malone 1:10.89 1:08.42 1:15.20 43.15 1:01.64
11 Crystle Hill SR-4 Ursuline (Ohio) 48.99 48.36 1:21.02 1:13.48 1:02.80
12 Shaunqueza Stevens SO-2 Ohio Dominican 1:04.87 47.24 46.61 53.54 1:02.98
13 Hanah Johnson SO-2 Cedarville 1:07.06 58.20 1:11.49 51.88 1:03.26
14 Maria Blasiole FR-1 Malone 50.03 1:10.92 1:01.42 1:09.02 1:03.32
15 Janessa Adams SO-2 Ohio Valley 1:16.88 1:23.98 51.68 1:08.48 1:04.60
16 Kemi Maye SO-2 Alderson Broaddus 54.38 48.55 1:24.15 52.44 1:04.73
17 Kara Kelley JR-3 Kentucky Wesleyan 1:24.39 1:01.02 1:09.46 1:14.00 1:04.91
18 Teairra Payton JR-3 Kentucky Wesleyan 59.40 1:11.15 1:15.72 53.53 1:05.27
19 Jodi Johnson SR-4 Cedarville 1:10.02 57.47 1:09.36 1:04.73 1:06.05
20 Madison Ross SO-2 Alderson Broaddus 1:04.82 1:02.18 1:23.34 58.21 1:06.14
21 Gracey Radwany FR-1 Walsh 1:18.97 1:13.62 1:01.57 57.56 1:06.92
22 Mia Johnson FR-1 Findlay 1:02.96 1:09.80 1:02.96 1:18.01 1:08.43
23 Clara McMillan JR-3 Trevecca Nazarene 1:13.81 1:17.40 1:05.93 53.75 1:11.66
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Lorina Clemence SO-2 Hillsdale 1:02.97 59.40
9 Amber Murphy SO-2 Malone 1:11.63 1:01.22
12 Shaunqueza Stevens SO-2 Ohio Dominican 1:12.43 1:02.98
17 Kara Kelley JR-3 Kentucky Wesleyan 46.74 1:04.91
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Jetaiya Smith JR-3 Walsh 1:03.71 58.99 1:00.76 1:03.12
4 Rebekah Carr SO-2 Malone 1:06.16 59.60 1:04.97 1:06.16
19 Jodi Johnson SR-4 Cedarville 1:21.91 1:06.05 52.18 56.15
21 Gracey Radwany FR-1 Walsh 55.55 1:06.92 1:12.95 52.87
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Jenna Shipman SO-2 Findlay 52.73 1:12.72 52.12 1:00.60 44.85 55.76
8 Cyann Moyer FR-1 Ursuline (Ohio) 46.26 59.65 1:03.30 1:00.86 1:14.86 1:08.17
22 Mia Johnson FR-1 Findlay 50.64 1:08.43 56.12 1:08.43 1:02.28 49.96
23 Clara McMillan JR-3 Trevecca Nazarene 50.88 1:26.71 1:23.13 1:11.66 1:06.65 54.47
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Crystle Hill SR-4 Ursuline (Ohio) 46.48 52.13 58.41 1:08.46 1:02.80
15 Janessa Adams SO-2 Ohio Valley 1:00.08 50.39 1:22.05 1:22.05 1:04.60
18 Teairra Payton JR-3 Kentucky Wesleyan 1:02.66 51.57 46.35 1:06.58 1:05.27
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Semoy Hemmings SO-2 Findlay 44.60 1:03.38 58.10 48.71 58.68 44.60
6 Carmen Botha FR-1 Hillsdale 53.42 57.02 1:06.63 1:10.23 1:00.02 51.02
13 Hanah Johnson SO-2 Cedarville 1:14.02 1:20.34 1:20.98 53.77 1:03.26 1:14.65
20 Madison Ross SO-2 Alderson Broaddus 1:25.99 1:10.11 58.21 50.27 1:06.14 56.88
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Victoria Wichman SR-4 Hillsdale 46.75 59.93
10 Elisha Cooper SO-2 Malone 1:12.12 1:01.64
14 Maria Blasiole FR-1 Malone 50.66 1:03.32
16 Kemi Maye SO-2 Alderson Broaddus 1:11.21 1:04.73