March 29-31, 2018
|
Florida-Percy Beard Track - Gainesville, FL

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mark Parrish   Unattached 8:07.19 8:55.37 11:35.99 8:39.31 6:25.47 10:53.16 6:14.76
2 David Too FR-1 Florida A&M 10:48.34 9:04.82 8:32.13 10:42.89 9:04.82 10:10.20 11:15.58
3 Louis Corgliano SR-4 Maryland 11:10.94 9:05.48 9:21.85 7:38.21 8:27.30 6:49.11 10:21.85
4 Matthew Thomas SO-2 Kentucky 11:29.92 9:07.55 6:28.76 9:07.55 9:56.83 8:29.23 7:45.42
5 Daniel Glick SO-2 Troy 7:55.99 9:13.47 10:58.63 6:27.43 10:36.49 9:13.47 6:55.11
6 William Hamilton SR-4 McNeese State 7:00.81 9:13.69 11:54.26 10:53.36 10:09.06 6:55.27 6:49.73
7 Leo Queyrou FR-1 North Florida 9:25.94 9:14.84 7:34.97 7:57.17 11:28.01 9:09.30 10:38.07
8 Kyle Barber JR-3 Connecticut 7:52.09 9:15.40 6:28.78 11:06.48 9:37.62 8:30.97 9:32.07
9 Johnny Kemps JR-3 Boston U. 9:49.49 9:16.12 7:24.90 11:51.84 8:53.88 10:28.42 7:30.46
10 Ben Rolader JR-3 South Alabama 10:23.44 9:16.64 9:55.61 11:35.80 7:30.88 9:16.64 10:17.87
11 Nathan Nadal JR-3 UMBC 9:23.57 9:17.99 6:52.92 10:13.79 7:48.72 8:16.62 11:26.33
12 Brian Flanagan SO-2 McNeese State 8:17.75 9:19.27 9:08.09 9:08.09 11:39.09 8:23.35 8:56.90
13 Sam Costa SO-2 Georgia Tech 8:34.69 9:19.44 8:51.47 11:16.93 9:58.60 7:33.15 7:21.96
14 Eryk Yunk FR-1 Miss State 11:18.64 9:20.86 7:23.08 8:02.34 9:37.69 11:29.86 10:39.38
15 Kevin Mills SR-4 Winthrop 10:35.47 9:22.36 7:18.64 6:33.66 12:11.07 9:16.74 9:11.12
16 Bryce Statham JR-3 Florida 9:56.97 9:23.18 8:09.97 6:51.13 6:39.86 11:55.24 8:21.23
17 Christian Conder FR-1 North Florida 10:05.82 9:26.18 9:09.20 10:34.13 8:01.26 6:36.33 12:10.38
18 Brennan Fields SO-2 Kentucky 11:30.80 9:26.23 9:54.55 7:27.33 7:21.66 8:23.95 6:36.37
19 Rhys Burgett SR-4 UMBC 9:32.27 9:26.60 10:11.93 7:27.62 9:43.60 11:53.92 9:26.60
20 John Dalton Rohr JR-3 Miss State 8:34.55 9:31.72 11:20.35 10:11.74 10:34.61 9:08.86 8:11.68
21 Cullin Burdett JR-3 Boston U. 7:57.66 9:35.49 10:38.80 7:34.64 7:57.66 11:53.61 8:55.21
22 Zachary Prescott JR-3 Boston U. 9:34.00 9:39.79 9:28.20 8:07.03 11:24.16 11:58.94 9:51.39
23 Jesse Millson SO-2 Florida 11:22.20 9:43.07 10:47.21 9:02.26 9:08.09 7:05.65 12:20.50
24 Joshua Sickinger SR-4 Saint Leo 9:44.74 9:50.64 9:09.30 7:11.17 9:32.92 9:03.39 7:52.52
25 James Mas FR-1 Connecticut 9:10.76 9:52.21 12:20.27 12:26.19 8:52.99 12:02.50 11:15.12
26 Calum McFetridge Freshman Team Florida Track Club 11:10.94 9:53.75 12:28.13 10:47.19 11:05.00 11:58.44 10:59.07
27 Cameron Ruppe SR-4 Winthrop 8:08.65 10:03.27 7:38.49 8:14.69 9:57.24 9:08.98 11:21.70
28 Tadgh McGinty FR-1 Saint Leo 7:07.76 10:11.08 11:48.86 10:17.19 8:57.75 12:37.74 9:03.87
29 Bobby Hensley   Florida Track Club 9:10.35 10:11.50 10:05.39 13:14.95 10:42.08 12:01.57 10:35.96
30 Isaac Penman JR-3 Georgia Tech 11:41.38 10:26.23 8:02.20 9:29.87 8:08.46 9:11.09 11:47.64
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mark Parrish   Unattached 8:55.37
2 David Too FR-1 Florida A&M 9:04.82
3 Louis Corgliano SR-4 Maryland 9:05.48
4 Matthew Thomas SO-2 Kentucky 9:07.55
5 Daniel Glick SO-2 Troy 9:13.47
7 Leo Queyrou FR-1 North Florida 9:14.84
8 Kyle Barber JR-3 Connecticut 9:15.40
9 Johnny Kemps JR-3 Boston U. 9:16.12
10 Ben Rolader JR-3 South Alabama 9:16.64
15 Kevin Mills SR-4 Winthrop 9:22.36
17 Christian Conder FR-1 North Florida 9:26.18
18 Brennan Fields SO-2 Kentucky 9:26.23
19 Rhys Burgett SR-4 UMBC 9:26.60
25 James Mas FR-1 Connecticut 9:52.21
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 William Hamilton SR-4 McNeese State 11:32.12 11:48.73 11:04.43 11:09.97 9:13.69 8:23.86
11 Nathan Nadal JR-3 UMBC 7:20.82 7:26.40 10:24.95 10:02.63 9:17.99 7:59.88
12 Brian Flanagan SO-2 McNeese State 10:31.98 9:19.27 7:05.05 7:21.83 9:19.27 7:44.20
13 Sam Costa SO-2 Georgia Tech 10:04.20 7:49.93 11:00.14 9:58.60 9:19.44 11:28.12
14 Eryk Yunk FR-1 Miss State 10:00.12 8:24.78 8:19.17 7:17.47 9:20.86 11:29.86
16 Bryce Statham JR-3 Florida 11:21.45 9:51.34 8:09.97 7:19.28 9:23.18 7:02.39
20 John Dalton Rohr JR-3 Miss State 9:31.72 12:00.37 7:03.08 9:26.01 9:31.72 9:20.29
21 Cullin Burdett JR-3 Boston U. 7:00.11 11:53.61 10:38.80 12:10.88 9:35.49 9:12.47
22 Zachary Prescott JR-3 Boston U. 11:58.94 8:07.03 9:16.60 9:45.59 9:39.79 9:10.80
23 Jesse Millson SO-2 Florida 7:11.48 7:58.12 10:35.55 10:06.40 9:43.07 7:05.65
24 Joshua Sickinger SR-4 Saint Leo 11:48.77 10:02.46 9:32.92 10:49.71 9:50.64 11:01.52
26 Calum McFetridge Freshman Team Florida Track Club 12:16.25 8:42.50 8:48.44 9:53.75 9:53.75 11:58.44
27 Cameron Ruppe SR-4 Winthrop 8:44.85 9:33.11 9:08.98 8:44.85 10:03.27 11:21.70
28 Tadgh McGinty FR-1 Saint Leo 12:49.96 12:07.19 8:14.98 12:25.52 10:11.08 9:58.86
29 Bobby Hensley   Florida Track Club 10:48.19 11:18.77 9:10.35 10:11.50 10:11.50 9:04.24
30 Isaac Penman JR-3 Georgia Tech 10:45.02 12:31.48 13:34.10 8:52.30 10:26.23 13:15.32